Prezentacja projektu „Włączone” za nami

Szkoła Podstawowa nr 5 im. gen. Władysława Sikorskiego, to miejsce, do którego uczęszczają dzieci z pobliskiego Ośrodka dla Cudzoziemców. Po agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku dołączyła także grupa uczniów i uczennic ukraińskich. Stowarzyszenie „Dla Ziemi” z placówką współpracuje nieprzerwanie od 2009 roku. 8 listopada 2022 roku w placówce odbyła się prezentacja międzynarodowego projektu, realizowanego przez „Dla Ziemi”.

Miejsce na konferencję nie mogło być inne. To właśnie z tą szkołą pracujemy od wielu lat i współpraca ta układa się naprawdę wzorcowo – podkreśla Ewa Kozdraj, prezeska Stowarzyszenia.

W trakcie spotkania przedstawiona została idea projektu realizowanego w kooperacji z Gminną Biblioteką i Domem Kultury w Łaziskach oraz norweską spółdzielnią socjalną Vintage Baby. Jednym z głównych zamierzeń projektu jest wsparcie kobiet i dzieci z doświadczeniem uchodźstwa oraz kobiet z terenów wiejskich. Powstał kobiecy kolektyw „Włączone”, który wspólnie pracuje nad produktem. Będzie on ręcznie wykonywany przez członkinie kolektywu, a dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na wspólnie wybrany cel społeczny.

Wcześniej uczestniczki projektu wzięły udział w warsztatach diagnozująco-integrujących, treningu WenDo, oraz spotkaniach twórczych, które pomogły wypracować pomysł produktu oraz jego promocję. Dodatkowo część zespołu uczestniczyła w wizycie studyjnej, przyglądając się specyfice działania partnerskiej organizacji.

Dla dzieci zaplanowano szereg działań artystyczno-edukacyjnych oraz indywidualne zajęcia z języka polskiego. W październiku ruszyła ich kolejna edycja, prowadzone są zdalnie przez studentów i studentki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Osoby te prowadzą zajęcia w ramach praktyk studenckich przygotowujących je do nauczania języka polskiego jako obcego – wyjaśnia Ewa Kozdraj.

Aby edukacja dzieci cudzoziemskich była skuteczna, należy również zadbać o kadrę pedagogiczną i zapewnić jej odpowiednie wsparcie i przygotowanie. Dlatego też w ramach projektu zaplanowane zostały warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek pracujących w środowisku międzykulturowym. Poprowadzi je Urszula Legawiec z Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja w Krakowie.

Z innych działań projektowych odbyły się już kurs trenerski dla zespołu Stowarzyszenia, pracujemy nad kampanią i jesteśmy w trakcie spotkań w organizacjach kobiecych na Lubelszczyźnie.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

#AktywniObywateleGranty #FunduszenorweskieiEOG

Poniżej wklejamy też linki z materiałów na temat konferencji publikowanych przez media

Lubartow24.pl

Podlasie24.pl – zapowiedź

Podlasie24.pl

Telewizja Łuków Master TV – zapowiedź

ngo.pl

TVP Lublin








Projekt:
Powiązane wpisy :

Projekt Włączone - Embraced realizują:

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.