Warsztaty teatralne w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie to kolejne działanie realizowane w ramach projektu „Włączone”. Zajęcia prowadziła Elżbieta Rojek, która po raz kolejny przygotowała adaptację utworu polskiego poety.
Jak mówi sama reżyserka: Praca z wierszykami dla dzieci to z jednej strony możliwość poznania polskiej literatury, a z drugiej ćwiczenie języka polskiego w inny sposób niż formalna edukacja szkolna. To okazja do spróbowania swoich sił recytatorskich. A zwieńczeniem całego procesu jest występ na scenie i radość z możliwości podzielenia się swoimi talentami przed publicznością.
Oprócz niej, nad wydarzeniem pracowały także Zalina Tavgereeva i Zaira Avtaeva, które pomagały w opiece nad dziećmi i przygotowały kostiumy oraz scenografię. Jednocześnie współtworzą one Kobiecy Kolektyw „Włączone” będący częścią projektu o tej samej nazwie. Celem przedsięwzięcia jest włączenie i wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Stowarzyszenie „Dla Ziemi” pracuje z uchodźczyniami, kobietami z terenów wiejskich i dziećmi uchodźczyni. Z tą ostatnią grupą działa w szczególności w obszarze edukacji formalnej i nieformalnej.
W zajęciach teatralnych uczestniczyło 11 dziewczynek. Mieszkają one wraz z rodzinami w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, czekając na decyzję w sprawie przyznania statusu uchodźcy.
Premiera spektaklu odbyła się 20 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 7 im. gen. Władysława Sikorskiego w Chełmie. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Uchodźcy organizowanego przez lubelskie biuro UNHCR. Stowarzyszenie było jednym z partnerów obchodów.
Projekt „Włączone” realizowany jest przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi” w kooperacji z norweską spółdzielnią socjalną Vintage Baby oraz Gminną Biblioteką i Domem Kultury w Łaziskach.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
#AktywniObywateleGranty #FunduszenorweskieiEOG