O nas- zespół

Członkinie i Członkowie Stowarzyszenia

Ewa Kozdraj

Prezeska zarządu

W 1995 r. wraz z grupą przyjaciół stworzyłam Stowarzyszenie „Dla Ziemi”. Początkowo moje działania były skierowane do młodzieży wiejskiej, dotyczyły rozwoju lokalnego, wymian międzynarodowych, życia zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Od prawie 12 lat pracuję „z i na rzecz uchodźców”. Część moich działań jest realizowanych przez kulturę i sztukę, prowadzę warsztaty, organizuję spotkania z uchodźczyniami na wsiach i w małych miejscowościach, a także konferencje i szkolenia dotyczące np. edukacji dzieci uchodźczych. Wraz z uchodźczyniami stworzyłam pracownię artystyczno-rzemieślniczą (Klub Spotkań Kobiet) i markę CRAFT FOR DIGNITY.  W 2015 r. otrzymałam tytuł „Kobiety Aktywnej Lubelszczyzny”. W 2019 r. zostałam Lokalną Bohaterką kampanii „EU Protects – Chronimy wspólnie”. Od pięciu lat jestem Tutorką w Szkole Liderów PAFW. Ukończyłam Politologię Ustrojową na UMCS w Lublinie. Jestem animatorką kultury i pasjonatką gry na instrumentach perkusyjnych (byłam członkinią pierwszego polskiego, żeńskiego zespołu perkusyjnego „Mama bum”).

Elżbieta Rojek

Członkini zarządu

O interesującym miejscu i ludziach działających w okolicach Lubartowa wiedziałam dużo wcześniej, jeszcze zanim dołączyłam do działań Stowarzyszenia w 2009 roku (w momencie kiedy Stowarzyszenie „Dla Ziemi” zaczęło pracować „z i na rzecz uchodźców”). Od tamtej pory współtworzę projekty i jestem zaangażowana w większość z nich. Moim głównym polem działań jest praca z dziećmi i młodzieżą wspierająca edukację, między innymi poprzez teatr i muzykę oraz wspieranie integracji. Jestem absolwentką filologii ukraińskiej, a przez wiele lat byłam wokalistką kultowej grupy Orkiestra Świętego Mikołaja, a także aktorką Stowarzyszenia Teatralnego Gardzienice i Stowarzyszenia Teatralnego Chorea. Jestem związana z wieloma instytucjami kulturalnymi w Polsce i za granicą, prowadzę liczne warsztaty, gram jako aktorka, a także występuję jako wokalistka, a także zdarza mi się tworzyć choreografię i muzykę do spektakli. Otrzymałam nagrodę Zasłużonej Działaczki Kultury od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na szczęście lubię podróże, bo z racji pracy muszę dużo podróżować. Uwielbiam śpiewać i tańczyć, a ostatnio fascynuję się permakulturą.

Natalia Jarosz-Kozdraj

Członkini zarządu

Urodziłam się i wychowałam w Lubartowie, a więc „jestem stąd”. Jako uczennica LO brałam udział w młodzieżowych projektach stowarzyszenia. Początkowo jako wolontariuszka, a potem jako coach współtworzyłam projekty w ramach Inicjatyw Młodzieżowych Programu „Młodzież w Działaniu”, skierowanych do lokalnej młodzieży, ale również do dzieci uchodźczych. Ukończyłam Grafikę Projektową na UMCS w Lublinie oraz podyplomowe studia Pedagogiczne. Moją pasją jest ogrodnictwo i oprócz własnego ogrodu na wsi, w której mieszkam, tworzę inne ogrody, np. w Rezerwacie Dzikich Dzieci w Lublinie. W stowarzyszeniu zajmuję się projektami skierowanymi do dzieci i młodzieży, zarówno polskiej, jak i cudzoziemskiej. Prowadzę warsztaty artystyczne: plastyczne, filmowe, tworzenia bajkowych ogrodów, latawcowe, itp. Zajmuję się także stroną graficzną projektów stowarzyszenia, tworząc na przykład logo projektów.

Dorota Grygiel-Zwojszczyk

Członkini Komisji Rewizyjnej

Pochodzę z Lublina. Jestem absolwentką Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po kilku przeprowadzkach i dwuletniej emigracji osiadłam z rodziną w podlubelskiej wsi, w przyjemnym sąsiedztwie Lasów Kozłowieckich i twórczych mieszkańców okolicznych miejscowości. Od kilku lat zajmuję się tworzeniem treści marketingowych, głównie w Internecie. W Stowarzyszeniu od 2019 roku jestem członkinią Komisji Rewizyjnej, a także współtworzę i uczestniczę w projektach w ramach Erasmus+.

Kacper Pęczuła

Informatyk/administrator,
członek Komisji Rewizyjnej

Grafik, filmowiec, informatyk, administrator. W stowarzyszeniu zajmuję się prowadzeniem stron internetowych, projektowaniem materiałów graficznych oraz naprawianiem wszystkiego co się psuje. Lubię to robić, informatyka to bardziej moja pasja niż wykwalifikowane umiejętności. Z wykształcenia jestem kulturoznawcą i plastykiem, skończyłem Liceum Plastyczne w Lublinie, studiowałem kulturoznawstwo na UMCS. Mieszkam parę domów dalej, tu się wychowałem i tu też zbudowałem swój dom. W życiu Stowarzyszenia uczestniczę od samego początku, jeszcze jako dziecko biorąc udział w projektach, następnie je współrealizując.

Michał Tarkowski

Członek Komisji Rewizyjnej

W 1974 roku otrzymałem dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, a w 1979 ukończyłem studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W latach 70-tych współtworzyłem kabaret Salon Niezależnych. Następnie zająłem się głównie działalnością filmową, jako aktor grałem m.in. w filmach „Człowiek z marmuru” i „Wodzirej”. Z okolicznymi gminami i z powiatem lubartowskim jestem związany od wielu lat, a nawet kiedyś, w stanie wojennym, przez dwa lata mieszkałem we wsi Dąbrówka. Ten związek trwa w głównej mierze dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Dla Ziemi”, którego jestem członkiem. Od wielu lat prowadzę w organizacji warsztaty filmowe, których efektem są filmy realizowane przez dzieci i młodzież: „Kayone”, „BębnoDłuby”, „Tara mandala”, „Odpady organiczne – życie po życiu”, a także „List do świata” teledysk z udziałem dzieci i młodzieży polskiej i uchodźczej mieszkającej w Lublinie.
W swojej działalności filmowej też krążę po okolicy i w 2000 roku zrealizowałem „Ogryzek i kwiat jabłoni” film dokumentalny o społeczności emigrantów z miasta, osiedlonych we wsiach wokół Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego

Nicole Grospierre-Słomińska

Członkini honorowa

Jestem Francuzką, od ponad 40 lat mieszkam w Polsce, na wsi w okolicy Lubartowa. Głęboko kocham ziemię, na której dane jest mi żyć. Od kiedy działam świadomie, staram się przywracać harmonię i równowagę w sobie i dookoła siebie. Przez długi czas byłam członkinią zarządu Stowarzyszenia „Dla Ziemi”. Moja działalność w stowarzyszeniu to trzy ważne elementy: byłam w zarządzie Europejskiej Sieci Ekowiosek – GEN i stworzyłam polską sieć Wiejskich Aktywnych Społeczności, wydawałam pismo „Pozytywne Wiadomości” oraz doprowadziłam do podpisania partnerstwa naszej gminy Kamionka z francuską gminą Gourin w 2006 roku. Od kilkunastu lat wciąż trwają wymiany pomiędzy młodzieżą i samorządowcami z obu krajów. W 2014 roku otrzymałam tytuł „Kobiety Aktywnej Lubelszczyzny”. Poza pracą społeczną w stowarzyszeniu prowadzę własną firmę (ukończyłam Zarządzanie i Marketing na WSPA w Lublinie), która propaguje technologie regeneracji środowiska za pomocą Efektywnych Mikroorganizmów, zajmując się oczyszczaniem zbiorników wodnych i jezior.

Karolina Balmas-Pęczuła

Animatorka zajęć artystycznych

Jestem absolwentką Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych UMCS oraz absolwentką Grafiki na Wydziale Sztuki UP w Krakowie. Realizuję filmy, animację, fotografuję. Uwielbiam sztuki wizualne. Moją wielką pasją jest muzyka. Gram, śpiewam i komponuję w folkowych zespołach: Kipikasza, Dziadowski Projekt, Kapela Lubartowska. Od lat jestem związana z muzyką tradycyjną. W swoim dorobku współrealizowałam wiele projektów z zakresu edukacji plastycznej i muzycznej. Wraz z Kacprem Pęczułą otrzymałam Grand Prix podczas Festiwalu Fama w Świnoujściu za projekt Miejscovnik.pl oraz wyróżnienie za projekt audiowizualny Re:Pieśni. W 2015 roku otrzymałam nominację do lubelskiej nagrody kulturalnej. Poza tym mieszkam na wsi w recyklingowym domu zbudowanym własnoręcznie (mąż + przyjaciele), uwielbiam małe podróże, pracę w ogrodzie, bliskość natury i ekologię.

Magdalena Kawa

Animatorka zajęć edukacyjnych
Kontakt z mediami

Jestem absolwentką Wydziału Politologii na UMCS w Lublinie oraz Turystyki i Rekreacji na AWF w Warszawie. Obroniłam rozprawę doktorską poświęconą problematyce przedstawiania Holokaustu w dyskursie publicznym w Polsce. Prowadzę zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej  w Chełmie na kierunku stosunki międzynarodowe. Interesują mnie sposoby „mówienia” o Zagładzie i edukacja o Holokauście.
Mój drugi obszar zainteresowań to edukacja międzykulturowa. Staram się zdobywać wiedzę i dzielić doświadczeniem z tego zakresu w Stowarzyszeniu „Dla Ziemi”, w którym najczęściej jestem zaangażowana w działania wspierające edukację i integrację osób starających się w Polsce o nadanie statusu uchodźcy. Współtworzę także Fundację Instytut Kultury Cyfrowej.
Lubię aktywną turystykę i bierny odpoczynek.

Tomasz Kozdraj

Animator zajęć muzycznych

Jestem muzykantem-pasjonatem i twórcą ręcznie robionych instrumentów, w tym  recyklingowych, wykorzystywanych np. w spektaklach teatralnych, muzyce etnicznej, jazzowej, folkowej. Moja działalność w stowarzyszeniu polega głównie na prowadzeniu warsztatów nauki gry, a także wykonywaniu prostych instrumentów muzycznych z dziećmi i młodzieżą. Od wielu lat pracuję z uchodźcami, prowadząc grupy muzyczne, przygotowując muzykę do spektakli oraz nagrywając z nimi utwory muzyczne (poniżej linki do niektórych utworów) –  w ten sposób opowiadam o nich. Moja muzyka, stworzona z dziećmi, jest tłem np. do Bajek Ezopa. W 2016 roku byłem Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – tworzyłem muzykę z cudzoziemcami oraz Grające Place Zabaw. W trakcie pandemii powstała pod moją opieką Dziewczyńska Grupa Muzyczna w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie (zajęcia prowadziłem online).

Inga Mgebrova

Urodziłam się w Tbilisi w Gruzji. Po ukończeniu studiów przeprowadziłam się do Kijowa. Z wykształcenia jestem matematyczką, ale pracowałam w różnych sferach: jako nauczycielka w szkole, byłam kierowniczką obsługi klienta w sklepie internetowym, zarządzałam prywatną kliniką stomatologiczną i zajmowałam się tworzeniem ręcznie robionej biżuterii ze srebra i kamieni naturalnych. Niestety, z powodu wojny zostawiłam wszystko i wyjechałam do Polski.  Wśród moich zainteresowań mogę wymienić podróży, muzykę i sztukę. Poza tym uwielbiam wszelkie aktywności na świeżym powietrzu, dlatego zostałam animatorką projektu "Ogród Społeczny". To był mój pierwszy raz, kiedy coś wyhodowałam w ziemi. Jestem zachwycona kreatywnymi działaniami Stowarzyszenia. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w integracji ukraińskich kobiet i dzieci w Polsce. Współtworzę także kolektyw „Włączone”, jestem jego częścią, bo wiem, że razem możemy więcej.

Olga Mazur

Do 2015 roku mieszkałam w Mariupolu w Ukrainie, gdzie pracowałam jako asystentka notariusza. W 2005 roku ukończyłam Słowiański Państwowy Pedagogiczny Uniwersytet na kierunku Defektologia zdobywając uprawnienia nauczycielki Szkoły Specjalnej i Logopedii. W 2015 roku musiałam zostawić swój dom i wraz z dziećmi i mamą wyjechać z kraju. Teraz jestem Ukrainką-Polką. Nowy kraj, nowe życie, nowa Ja. Jestem mamą trójki dzieci. Mieszkając w Ośrodku dla Cudzoziemców, otrzymywałam razem z rodziną dużo wsparcia i pomocy od Stowarzyszenia „Dla Ziemi”. Przyglądając się działaniom organizacji, marzyłam, by w przyszłości móc wspierać osoby, które zaczynają życie od nowa. Jestem członkinią stowarzyszenia i współtworzę Kobiecy Kolektyw „Włączone”. W 2023 roku ukończyłam studia na kierunku Asystentura Międzykulturowa na Uniwersytecie Warszawskim i pracuję w swoim zawodzie w organizacji.

Zalina Tavgereeva

Mieszkam w Łukowie od 2016 roku, przyjechałam tutaj z Czeczenii. Jestem mamą trzech córek. Pomaganie ludziom sprawia mi wielką przyjemność. Bardzo się cieszę, że jestem związana ze Stowarzyszeniem „Dla Ziemi”. Kiedyś czułam się tylko mamą, a dzięki Stowarzyszeniu poczułam się także kobietą, która ma wiele możliwości i mniej barier. Obecnie pracuję jako asystentka, wspieram działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, pomagam innym osobom, oczekującym na otrzymanie statusu uchodźcy w codziennym funkcjonowaniu.

Anna Milkivska

Jestem absolwentką pedagogiki wczesnoszkolnej na Żytomierskim Uniwersytecie Państwowym im. Iwana Franki oraz lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyłam studia podyplomowe z zakresu języka polskiego i historii. Mieszkam w Polsce od pięciu lat. W Stowarzyszeniu „Dla Ziemi” zajmuję się pomocą oraz wsparciem uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Moją pasją jest pisanie poezji i prozy w różnych językach: ukraińskim, polskim, angielskim i rosyjskim, malowanie obrazów i szkiców oraz taniec. Jestem entuzjastką języków obcych, obecnie uczę się francuskiego i niemieckiego. Interesuję się nauczaniem języków dzieci i młodzieży, a wolne chwile lubię spędzać na łonie natury, tam często czerpię inspirację do swoich prac.