Mosty 2021

O projekcie:

Projekt MOSTY 2021 skierowany jest głównie do uchodźców/czyń przebywających w
Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, w okolicy tego ośrodka, w którym nasza organizacja jest obecna nieprzerwanie od 2009 roku. Przez kilka ostatnich miesięcy do Łukowa przyjeżdżały osoby, które przybyły do Polski z Afganistanu, w ramach akcji rządowej. Od początku ich pobytu w ośrodku jesteśmy organizacją, która stara się kompleksowo zapewnić najpotrzebniejsze rzeczy od bielizny, poprzez okulary, do pościeli. Pomagamy, dbając jednocześnie o pozostałe osoby w ośrodku, które były tam wcześniej.

Co proponujemy w ramach projektu MOSTY 2021?

Warsztaty z pierwszej pomocy psychologicznej dla osób pierwszego kontaktu – wolontariuszy i pracowników organizacji i instytucji, prowadzone przez Lidię Chylewską-Barakat

Pierwsza pomoc psychologiczna to sprawdzone podejście pomagania ludziom dotkniętym sytuacją kryzysową, katastrofą lub traumatycznym wydarzeniem. Jest zalecana wszystkim, ale szczególnie jest przeznaczona dla osób narażonych na negatywne konsekwencje katastrof, które:

– miały/mieli poprzednie traumatyczne doświadczenia

– posiadają podstawowe choroby psychiczne

– wydarzenie nosiło znamiona szczególnie przerażające

– osoba myślała, że umrze;

– doświadczyła traumatycznej straty bliskich;

– miały poważne straty mienia, źródła utrzymania lub zakłócenia w sieci społecznej.

Warsztaty radzenia sobie ze stresem i emocjami dla uchodźców i uchodźczyń prowadzone przez Lidię Chylewską-Barakat

– dla dorosłych, osób zaangażowanych w pomoc

– dla rodziców dzieci, które przejawiają trudności adaptacyjne

Celem warsztatów jest zapoznanie z wiedzą na temat prawidłowości reakcji naszego organizmu i zaprezentowane oraz przećwiczenie takich technik na bazie najskuteczniejszych teorii, takich jak: somatic expiriencing, Emotional Aid, komunikacja bez przemocy, techniki oddechowe, relaksacyjne i zabawowe w radzeniu sobie ze stresem i redukcją napięcia. Techniki te wspomagają także wychodzenie z stanów depresyjnych, załamania i zobojętnienia.

Naukę języka polskiego dla osób przybyłych do Polski z Afganistanu, które chcą zostać tu na dłużej i potrzebują wsparcia językowego.

Nauka języka polskiego jako obcego odbywać się będzie w formie online. To pozwoli na udział w lekcjach także osobom, które opuściły Ośrodek dla Cudzoziemców w Łukowie, przebywają w prywatnych domach, w tym ich znajomym, sąsiadom, np. osobom, które chcą tu studiować. Języka polskiego jako obcego uczy pani Renata Kożuch Sierociuk.

Przez osiem miesięcy na terenie Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie, będzie zatrudniona w charakterze Asystentki projektu pani Zalina Tavgereeva, która pracowała w Czeczenii jako urzędniczka Urzędu Pracy. Znając bardzo dobrze język polski, od początku pobytu nowej grupy w ośrodku zajmuje się koordynacją pomocy bezpośredniej, rozdzielaniem darów, wykonywaniem zakupów i wieloma innymi pomocowymi działaniami. Zatrudnienie pani Zaliny znacznie ułatwia kontakt, przepływ informacji, jest naszym zabezpieczeniem w przypadku lockdownu i zamknięcia ośrodka.

Poza tym Asystentka zajmuje się organizowaniem zajęć edukacyjnych i artystycznych, a także zbiera dokumentację projektową (w tym zgody RODO, itp.).

Nauka języka angielskiego. Chcemy wspierać grupę czeczeńskich kobiet, które zaangażowały się w pomoc Afgańczykom i Afgankom.

Angielski najszybciej będzie wspólnym językiem dla obu grup. To jest budowanie mostów, porozumienia. To zapobieganie konfliktom w ośrodku, zrozumienie wzajemne, nie tylko językowe. Kobiety z Czeczenii, członkinie naszego Kolektywu Rzeczy Drugie są od początku zaangażowane w pomoc nowej grupie. Chodzą z nimi do sklepów, kupują niezbędne rzeczy za pieniądze z naszych zbiórek publicznych, troszczą się o nich. Znajomość angielskiego pomoże w lepszym kontakcie, ale też zostanie na długo umiejętnością potrzebną, otwierającą nowe możliwości, nowe drzwi. Języka angielskiego uczy pani Edyta Tymosz.

Warsztaty edukacyjno-artystyczne odbywać się będą cyklicznie podczas trwania projektu.

Chcemy, aby spełniały zarówno funkcję edukacyjną, jak też integracyjną oraz były formą zabawy, twórczego zajęcia czasu, odstresowania, „uszczęśliwienia”. Opieką obejmiemy wszystkie dzieci zamieszkujące ośrodek dla cudzoziemców. Warsztaty obejmą zarówno działania plastyczne, pracę w glinie, elementy rzemiosła, gry i zabawy, grę na instrumentach, śpiew. Zajęcia odbywać się będą przez cały okres trwania projektu dwa razy w tygodniu.

Wsparcie kulturowe dla dorosłych polegać będzie na przeprowadzeniu cyklu spotkań dla dorosłych mieszkanek/ców ośrodka, podczas których osoby przybyłe będą mogły zarówno spotkać się z zaproszonymi na spotkanie gośćmi jak i przybliżyć swoją kulturę pozostałym mieszkankom/com ośrodka, posłuchać o kulturze mieszkańców/nek, poznać się nawzajem, jak też poznać uwarunkowania i kulturę miejsca, do którego przybyły. Chcemy, aby elementem tych spotkań stała się też tradycja kulinarna, sposoby bycia ze sobą – jak wspólne picie herbaty (np. rytuały herbaciane).

Jak do tego doszło, że realizujemy ten projekt?

31 sierpnia 2021 roku zakończyła się ewakuacja osób z Afganistanu. „Po przetransportowaniu do Polski współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz dyplomacji pod opieką UDSC znalazło się 1024 obywateli Afganistanu” (Gazeta Prawna 31.08.2021). Osoby najpierw trafiły na kwarantannę, potem zostały rozlokowane w kilku ośrodkach dla cudzoziemców. W sierpniu do ośrodka w Łukowie zaczęły przyjeżdżać pierwsze autokary z rodzinami afgańskimi. Mając wieloletnie doświadczenie w kwestiach integracyjnych, zaplanowałyśmy pomoc w sposób rozsądny i nie wykluczający innych, głównie z Czeczenii, które w Łukowie przebywają od lat. Zrobiłyśmy coś, co naszym zdaniem, zapobiegło konfliktom wynikającym z płynącej z różnych stron pomocy materialnej, przeznaczonej TYLKO dla rodzin afgańskich. Od 2018 r. w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie prowadzimy pracownię artystyczno-rzemieślniczą, zwaną Klubem Spotkań Kobiet. Z tego powstał Kolektyw Rzeczy Drugie, łączący nas – kobiety ze stowarzyszenia i uchodźczynie. To właśnie uchodźczynie z Kolektywu włączyliśmy w pomoc bezpośrednią. To one chodziły i chodzą nadal na zakupy z Afgankami/czykami. Mamy z wielu stron sygnały, że nasza strategia jest wyjątkowa, skuteczna, zapobiegająca konfliktom. Opowiadamy o tym innym organizacjom. Jesteśmy w trakcie planowania w jaki sposób opracować model integracyjny, który opierać się będzie na naszym wieloletnim doświadczeniu. Pierwszym działaniem było ogłoszenie zbiórki publicznej na najpotrzebniejsze przedmioty. Kupowałyśmy praktycznie wszystko na początek, bo osoby przybyły do Polski często bez bagażu, bez ubrań. Oprócz kilku zbiórek odzieży (pozostałe rzecz wywiozłyśmy do punktów na granicy), kupiłyśmy: nowe pantofle, nowe buty (każdą parę w sklepie, by osoby mogły je przymierzyć), bieliznę, czapki, szaliki. Ale też naczynia, termometry, okulary, żelazka, ciśnieniomierze i wiele innych nieoczywistych rzeczy. W tym czasie odezwał się do nas Uniwersytet Warszawski (zbiórka i transport środków czystości) oraz IKEA – zaproponowała nam partnerstwo, by podarować wyposażenie sypialni i kuchni. A od grudnia 2021 roku mamy podpisaną umowę z Polską Akcją Humanitarną m.in. na udzielanie pomocy rzeczowej, wsparcie tłumaczeniowe, lekarskie, najpotrzebniejsze zakupy.

Aktualności projektowe:

Warsztaty psychologiczne

Za nami dwa dni warsztatów psychologicznych. W dniach 28-29 sierpnia 2022 roku gościłyśmy dr Lidię Chylewską-Barakat, która podzieliła się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem

Czytaj więcej »

O Mostach 2021 w Radiu TOK FM

11 czerwca 2022 roku gościliśmy w audycji „Twój problem, moja sprawa” Anny Gmiterek-Zabłockiej. Dzieliliśmy się informacjami na temat zrealizowanych działań projektowych i zapowiadaliśmy nasze kolejne

Czytaj więcej »

Zabawy kuglarskie

30 kwietnia 2022 roku, gościliśmy Katarzyna Kurowska, która poprowadziła zajęcia kuglarskie w ramach projektu “Mosty 2021”. To początek systematycznych spotkań, nauki żonglowania, ćwiczeń zręcznościowych. No i

Czytaj więcej »

Warsztaty muzyczne Ewy i Tomasza

Naszą specjalnością są zajęcia muzyczne. Tomasz Kozdraj prowadził już setki warsztatów, zajęć, uczył grać, tworzyć instrumenty. Ewa Kozdraj współtworzyła pierwszy, żeński zespół bębniarski w Polsce

Czytaj więcej »

Wspierają nas:

Uniwersytet Warszawski | IKEA  Lublin  | Polska Akcja Humanitarna | oraz prywatni darczyńcy

Szczególne podziękowania dla Bena Rubina za podarowanie grafiki.

Projekt realizowany przez:

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.