We with You – integration, inclusion and direct assistance for people from Ukraine

O projekcie

W grudniu 2022 roku otworzyłyśmy stacjonarne Biuro Pomocowe i Sklep Społeczny w Lublinie (nazwałyśmy je MIEJSCEM) na Starym Mieście przy ul. Rybnej 4. Bardzo szybko to miejsce stało się ważnym i potrzebnym na mapie Lublina. Miesięcznie zgłasza się do nas od 150-200 osób z Ukrainy, które tracą miejsca tymczasowego pobytu, nie mają gdzie mieszkać, bo np. skończyły się dopłaty. Jako przykładowe statystyki podajemy liczby od otwarcia biura do maja 2023 roku. Ogólna liczba udzielonego wsparcia to 1028 osób, w tym 690 kobiet i 338 mężczyzn. 672 to dorośli (w tym 129 osób powyżej 60. roku życia), a 356 dzieci.

Działania

W ramach wsparcia Fondation de France koordynujemy działania pomocowe.

Od listopada 2022 do czerwca 2023 zatrudniałyśmy dwie asystentki międzykulturowe w Chełmie, a od listopada 2022 do marca 2023 jedną w Łukowie. Pomagały grupie 68 dzieci.

Zorganizowaliśmy dwie wycieczki dla młodzieży z Ukrainy. Pierwszą w październiku 2022 do Krakowa i okolic, drugą w góry w Bieszczady w kwietniu 2023. W każdej wycieczce wzięło udział 40 osób z Ukrainy. A także trzy wyjazdy do Ogrodu Społecznego. Przed nami jeszcze jedna wycieczka i dwie wizyty w Ogrodzie.

Dopłaty do mieszkań

Prowadzimy dopłaty do wynajmu mieszkań i tym działaniem objęliśmy już 52 rodziny/osoby samotne. Dopłaty są w różnej wysokości, zależnie od kwoty miesięcznej najmu. Z uwagi na ogromne zainteresowanie projektem musiałyśmy przyjąć założenia komu pomagać w pierwszej kolejności. Są to:

1. Osoby ze środkowej lub wschodniej Ukrainy. które straciły dom z powodu wojny

2. Osoby powyżej 60 roku życia w trudnej sytuacji materialnej, psychicznej oraz zdrowotnej

3. Osoby z niepełnosprawnością w rodzinie, nie otrzymujące żadnej innej pomocy materialnej

4. Rodziny które potrzebują dopłat na „start”, będące w ciężkiej sytuacji finansowej

5. Osoby samotne, bez rodziny i bez środków do życia

Aktualności:

„Dla Ziemi” dla dzieci

Jesteśmy organizacją pozarządową, która wspiera integrację uchodźców i uchodźczyń z polskim społeczeństwem. Prowadzimy również działania na rzecz społeczności lokalnej. Dużą część adresatów i adresatek naszych

Czytaj więcej »