Mosty skracają dystans. Prezentacja działań integracyjnych w Łukowie

„Mosty 2021” to kolejny projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi” wspierający integrację uchodźców i uchodźczynie ze społeczeństwem przyjmującym. O podejmowanych działaniach projektowych i planowanych aktywnościach organizacja opowiadała 28 lipca 2022 roku w Łukowskim Ośrodku Kultury, zaś w Parku Miejskim podczas zabaw kuglarskich można było porozmawiać już w bardziej nieformalnej atmosferze. 

Skąd pomysł na projekt? 

Projekt którego finansowanie jest możliwe dzięki Funduszom EOG w ramach programu Aktywni Obywatele-Fundusz Regionalny rozpoczął się na początku 2022 roku i potrwa do końca sierpnia. Grupą docelową zaplanowanych działań są osoby mieszkające w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie oraz społeczność lokalna. Idea projektu pojawiła się w momencie, kiedy do łukowskiego ośrodka trafiła grupa Afganek i Afgańczyków ewakuowanych przez polskie władze. Stowarzyszenie „Dla Ziemi” bardzo szybko rozpoczęło działania wspierające dla tych osób, jednocześnie nie przestając działać na rzecz dotychczasowych mieszkańców i mieszkanek ośrodka. 

Wsparcie uchodźców i uchodźczyń 

Jednym z działań zaplanowanych w projekcie były lekcje języka polskiego dla osób ewakuowanych z Afganistanu. I choć grupa afgańskich uchodźców i uchodźczyń w przeciągu kilku miesięcy opuściła ośrodek i przeprowadziła się do innych miast lub wyjechała z Polski to część osób kontynuowała udział w projekcie ucząc się zdalnie języka polskiego. Spośród innych zaplanowanych aktywności wymienić można wsparcie psychologiczne i kulturowe, lekcje języka angielskiego i zajęcia artystyczno-edukacyjne dla dzieci. W ośrodku zatrudniona została asystentka kulturowa – Zalina Tavgereeve, która sama przeszła przed drogę starania się o nadanie statusu uchodźcy. 

Pomoc dla pomagających 

W projekcie zaplanowano także warsztaty i spotkanie adresowane do osób, którzy na co dzień udzielają pomocy uchodźcom i uchodźczyniom. Ostatnie miesiące pokazują, że coraz większa część polskiego społeczeństwa bezpośrednio wspiera osoby z doświadczeniem uchodźstwa. Dla wielu z nich jest to bardzo obciążające doświadczenie, dlatego w ramach projektu zaprosiliśmy dr Lidię Chylewską-Barakat o podzielenie się swoją wiedzą na temat tego jak radzić sobie w sytuacji niepewności, jak pomagać i jednocześnie dbać o siebie. 

Docieranie z informacją 

Czwartkowe wydarzenie było elementem zaplanowanych działań komunikacyjnych. W Stowarzyszeniu „Dla Ziemi” staramy się także docierać z informacją o sytuacji uchodźców i uchodźczyń do społeczności lokalnej – mówiła prowadząca spotkanie Magdalena Kawa. Organizacji zależy także na budowaniu relacji pomiędzy nowo przybyłymi oraz społeczeństwem przyjmującym. Stąd zaproszenie na wydarzenie adresowane było do wszystkich mieszkańców i mieszkanek Łukowa, także tych, którzy w mieście rozpoczęli nowe życie, będąc w trakcie procedury uchodźczej lub już po jej zakończeniu. Dzięki temu w czwartkowe popołudnie szansę na wspólną rozmowę z uchodźcami i uchodźczyniami mieli przedstawiciele władz miasta – Mateusz Popławski – Zastępca Burmistrza Miasta Łuków oraz Waldemar Siurek – Sekretarz Miasta, a także wszystkie te osoby, które pojawiły się w Parku podczas kuglarskich zajęć dla dzieci. 

Wspólny spacer i odkrywanie wielokulturowości 

Jednym z ostatnich działań projektowych jest zaplanowany na sierpień spacer wielokulturowy, poprowadzi go Grzegorz Skwarek – dyrektor Łukowskiego Ośrodka Kultury.  Wydarzenie będzie otwarte dla wszystkich i pozwoli spojrzeć na różnorodność kulturową miasta w dwóch perspektywach – historycznej, po której pozostały ślady i wspomnienia oraz tej współczesnej, z którą na co dzień spotykają się mieszkające w Łukowie osoby. 

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

#AktywniObywateleGranty #FunduszenorweskieiEOG

Projekt:
Powiązane wpisy:

Projekt Mosty 2021 realizują:

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.