Podsumowanie miesiaca #lipiec 2022

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Zajęcia dla dzieci

W ramach różnych projektów na bieżąco prowadzimy zajęcia artystyczne dla dzieci. Są to m.in. warsztaty bębniarskie prowadzone przez Tomasza Kozdraja i kuglarskie pod opieką Katarzyny Kurowskiej.

Aktywności

My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy

Nieprzerwanie prowadzimy działania wspierające dla osób przybyłych z Ukrainy. Dostępny jest nasz telefon interwencyjny, a na potrzebujących czeka Anna Milkivska, z którą można się skontaktować mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie +48 665 861 238.

Kontynuujemy współpracę z Fundacją Biedronka, dzięki której możemy wesprzeć osoby, które potrzebują noclegów. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod numerem telefonu – +48 665 861 238.

Fundacja Biedronka to nie jedyna organizacja, która zdecydowała się wesprzeć nasze działania adresowane do osób przybyłych z Ukrainy. Dzięki środkom przekazanym przez Norwegian People’s Aid zatrudniliśmy dwie osoby – Agnieszkę Poźniak, która dostarcza potrzebną pomoc w punkcie granicznym w Jagodzinie oraz Ingę Mgebrovą, która w marcu 2022 roku przyjechała do Polski z Kijowa. Inga wspiera działania Ogrodu Społecznego oraz inicjatywy integracyjne adresowane do Ukrainek.

Prowadzimy także zajęcia z języka polskiego dla osób przybyłych z Ukrainy, nauczycielami i nauczycielkami są studenci i studentki oraz kadra dydaktyczna Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Bardzo dziękujemy za wolontariackie włączenie się w nasze działania.

O tym, co jeszcze dzieje się w ramach naszych działań wspierających można przeczytać w tekście opublikowanym na naszej stronie internetowej – https://dlaziemi.org/nasze-dzialania-pomocowe-nie-ustaja/. Zapraszamy do lektury.

Ogród Społeczny

Trwają prace w Ogrodzie Społecznym, nad jego rozwojem czuwają przybyłe z Ukrainy osoby. Wraz z Ingą w ogrodzie pracuje Śnieżana Lanko – specjalistka uprawy roślin, która została zatrudniona dzięki środkom pozyskanym od Fundacji im. Stefana Batorego. Ogród to nie tylko miejsce upraw roślin, ale także spotkań, integracji i wspólnej przestrzeni dla społeczności lokalnej. 23 lipca 2022 roku gościliśmy w nim rodziny ukraińskie z Chełma, które uczą się języka polskiego dzięki naszemu wsparciu. Relacja z tego wydarzenia dostępna jest pod tym linkiem – https://dlaziemi.org/muzyczna-sobota-w-ogrodzie-spolecznym/

Stowarzyszenie „Dla Ziemi” na Festiwalu Folkowisko

Po raz kolejny miałyśmy ogromną przyjemność gościć na Festiwalu Folkowisko. Stowarzyszenie reprezentowała Ela, Ewa, Diana i Inga. W trakcie festiwalu można było zakupić ubrania ze sklepu Rzeczy Drugie. Odbyło się także spotkanie, w trakcie którego miałyśmy okazję opowiedzieć o działaniach Stowarzyszenia. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję zawitać na Folkowisku za rok!

Projekty

Włączone”

Trwają prace koncepcyjne nad kampanią społeczną, która jest częścią projektu. Jesienią będziemy mogły pochwalić się efektami. Planujemy również kolejne działania projektowe. Dzieci mają wakacje od lekcji języka polskiego, za to w wolnym czasie mogą uczestniczyć w zajęciach artystycznych.

Zapraszamy do śledzenia strony projektu – https://dlaziemi.org/wlaczone-embraced/

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

MOSTY 2021”

13 i 14 lipca 2022 roku w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie odbyły się spotkania informacyjne. Pierwsze z nich odbyło się z udziałem Ewy Kurowskiej z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łukowie. Jego celem było zapoznanie osób uczestniczących w spotkaniu z zasadami przyznawania świadczeń socjalnych. Gościni przedstawiła ofertę pomocy społecznej adresowaną dla cudzoziemców i cudzoziemek przebywających w Polsce.

Drugie spotkanie poświęcone było przepisom prawnym regulujących pobyt cudzoziemców i cudzoziemek w Polsce. Poprowadziła je prawniczka – Ołesia Mościcka. 

28 lipca 2022 roku w Łukowie odbyło się otwarte spotkanie informacyjne. Było ono okazją do prezentacji projektu, przedstawienia rezultatów oraz zapowiedzenia przyszłych działań. Podczas nieformalnej części spotkania odbywały się również zabawy kuglarskie dla dzieci. Zapraszamy do zapoznania się z relacją ze spotkania – https://dlaziemi.org/mosty-skracaja-dystans-prezentacja-dzialan-integracyjnych-w-lukowie/

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

OBCY? Zbliżenia

Zakończyliśmy projekt Obcy? Zbliżenia. Dziękujemy bardzo za możliwość jego realizacji. Dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro udało nam się zrealizować szereg działań integracyjnych. O wszystkim co się wydarzyło w ramach tego projektu można przeczytać na stronie Stowarzyszenia w zakładce „Projekty” – https://dlaziemi.org/obcy-zblizenia-2020/

Bardzo dobre wieści – strona Stowarzyszenia na Facebooku

Zapraszamy Was na naszą stronę https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci/, gdzie czekają na Was dobre wieści. Za redakcję odpowiada Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz-Kozdraj.

Działalność gospodarcza

Sklep internetowy Stowarzyszenia

Asortyment sklepu został powiększony o koszulki z nadrukami OD PODSZEWKI. Ostatnie sztuki polecają się do sprzedaży. Zapraszamy do sklepu (http://sklep.dlaziemi.org/), w którym można także nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można także zakupić piękne serwety Pani Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie również wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka. Zapraszamy również na nasz profil na Instagramie – https://www.instagram.com/rzeczy_drugie/

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Przyłącz się do Akcji 1 na 100!

Na liście „Złotej setki” wciąż są wolne miejsca dla osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym przelewem w wysokości 10 zł (lub więcej). Wszystkie dane do przelewu i informacje o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/1-na-100/.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/

Podsumowanie miesiąca powstało dzięki wsparciu udzielonemu przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach dotacji „Fundusz Solidarności z Ukrainą”.

#FundacjaBatorego