Podsumowanie miesiąca #październik 2022

Aktywności

My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy

Kontynuujemy działania wspierające dla osób przybyłych z Ukrainy. Dostępny jest nasz telefon interwencyjny, a na potrzebujących czeka Anna Milkivska, z którą można się skontaktować mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie +48 665 861 238, a która jest zatrudniona dzięki Grantowi PoMocy Funduszu Feministycznego. Ania jest także osobą kontaktową dla wszystkich tych, którzy chcieliby skorzystać z krótkoterminowych noclegów oferowanych przez Fundację Biedronka.

Dzięki innemu grantodawcy – Norwegian People’s Aid – Inga Magebrova, wspiera działania Ogrodu Społecznego oraz inicjatywy integracyjne. Drugą liderką Ogrodu jest Śnieżana Lanko – zatrudniona dzięki dotacji przyznanej przez Fundację im. Stefana Batorego. Ogród przygotowuje się do zimowej przerwy, a my przygotowujemy kolejne aktywności.

Częścią naszego zespołu jest także Diana Tapilina, której zatrudnienie jest możliwe dzięki środkom pozyskanym od organizacji Choose Love. Diana w Stowarzyszeniu zajmuję się projektowaniem graficznym, pracą biurową, tłumaczeniami i wspieraniem działań pomocowych w Ukrainie. 17 października 2022 roku spotkałyśmy się w Lublinie z częścią zespołu Choose Love, żeby opowiedzieć o tym, co udaje nam się robić dzięki ich wsparciu.

Nasze działania pomocowe na rzecz Ukrainy nie byłyby możliwe na taką skalę gdyby nie wsparcie polsko-szwarcarskiej organizacji Helvetico-Polish Collaboration, Fundacji im. Stefana Batorego, Funduszu Feministycznego, Urgent Action Fund for Women’s Human Rights, Norwegian People’s Aid oraz Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Dziękujemy! Do grona naszych grantodawców dołączyła także francuska organizacja – Fondation de Fance. O działaniach finansowanych z tych środków powiemy już niebawem.

Stowarzyszenie „Dla Ziemi” na pierwszym wyjeździe wytchnieniowym

Dzięki wsparciu Funduszu Feministycznego od 21 do 25 października 2022 roku Ania, Dagmara, Ela, Ewa, Inga, Magda, Olga i Zalina odpoczywały w Sobieszewie oraz Gdańsku. Pogoda sprzyjała długim spacerom po plaży i lesie. Była przestrzeń do odpoczynku i integracji. W programie nie zabrakło także wizyty w Europejskim Centrum Solidarności. Dziękujemy Funduszowi Feministycznemu za ogromną otwartość na nasze potrzeby, a sobie za ten dobry czas!

Grant Mocy dla Stowarzyszenia „Dla Ziemi”

To także zasługa Funduszu Feministycznemu, który przyznał nam dotację w ramach Grantu Mocy +. Ogromnie dziękujemy i gratulujemy pozostałym obdarowanym Fundacji Trans-Fuzja oraz Stowarzyszeniu Pracowni Różnorodności – SPR (Równik).

Nasz profil na Instagramie

Po wielu dyskusjach i przemyśleniach uznałyśmy, że czas na zmiany! Instagramowy profil Rzeczy Drugich zmienił się na stowarzyszeniowy. Zapraszamy do odwiedzin – jesteśmy tutaj.

Projekty

„Włączone”

Zapraszamy do lektury kolejnego raportu ewaluacyjnego, obejmuje on działania projektowe realizowane od kwietnia do czerwca 2022. Do poczytania na tej stronie.

Za nami pierwsze z serii spotkań w organizacjach kobiecych na Lubelszczyźnie. Pierwsze z nich odbyło się 13 października 2022 roku w Łaziskach. To właśnie stąd pochodzi część Kolektywu Kobiecego „Włączone”. Kolejne spotkanie już niebawem.

Ruszają lekcje języka polskiego online dla dzieci w wieku szkolnym mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Zajęcia odbywają się w ramach współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Lekcje prowadzą studenci i studentki filologii polskiej ze specjalnością nauki języka polskiego jako obcego.   

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

„Akcja Integracja”

Olga Mazur, która pełni rolę asystentki międzykulturowej od października rozpoczyna studia podyplomowe na kierunku „Asystentura międzykulturowa w szkole”.

W październiku Olga wraz z Ewą Kozdraj odwiedziły Ośrodek Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Radzyniu Podlaskim. Aktualnie przebywa tam grupa ukraińskiej młodzieży. Podczas rozmowy z kierownikiem placówki – Sławomirem Kalickim udało się zdefiniować najpilniejsze potrzeby (zakup ciepłej odzieży) oraz zaplanować dalsze działania. Będziemy Was o nich informować.

Kompletujemy grupy i już z początkiem października rozpoczynamy kolejne kursy językowe.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Lepsze umiejętności dla lepszego świata

Na  przełomie września i października pięcioosobowa grupa wolontariuszy i wolontariuszek podnosiła swoje kompetencje językowe uczestnicząc w kursie organizowanym przez International House Malta. Wszystko dzięki projektowi „Lepsze umiejętności dla lepszego świata” finansowanemu ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój (PO WER) Edukacja szkolna i Edukacja dorosłych, realizowanego na zasadach programu Erasmus +.

Działalność gospodarcza

Sklep internetowy Stowarzyszenia

Zapraszamy do sklepu (http://sklep.dlaziemi.org/), gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można także zakupić piękne serwety Pani Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki.

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Przyłącz się do Akcji 1 na 100!

Na liście „Złotej setki” wciąż są wolne miejsca dla osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym przelewem w wysokości 10 zł (lub więcej). Wszystkie dane do przelewu i informacje o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/1-na-100/.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/

Podsumowanie miesiąca powstało dzięki wsparciu udzielonemu przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach dotacji „Fundusz Solidarności z Ukrainą”.

#FundacjaBatorego