Aktywności
My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy
Nasze biuro pomocowe udziela wsparcia osobom przybyłym z Ukrainy. Można się z nami skontaktować mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie +48 665 861 238 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00.
Oferujemy także krótkoterminowe noclegi oferowane przez Fundację Biedronka. W 2022 roku udało nam się zapewnić taką formę wsparcia 478 osobom. W styczniu 2023 roku do naszego biura zgłosiło się po pomoc 127 osób, którym udzieliłyśmy 213 różnych form wsparcia.
Uruchomienie tych działań jest możliwe dzięki Grantowi PoMocy Funduszu Feministycznego.
Częścią naszego zespołu pomocowego jest również Diana Tapilina, której zatrudnienie finansowane jest ze środków pozyskanych od organizacji Choose Love. Diana w Stowarzyszeniu zajmuję się projektowaniem graficznym, pracą biurową, tłumaczeniami i wspieraniem działań pomocowych w Ukrainie.
Dzięki środkom pozyskanym od Fondation de France w ramach programu “Solidarity with Ukrainians” prowadzimy projekt „We with You – integration, inclusion and direct assictance for people from Ukraine”.
Jednym z działań projektowych jest udzielanie wsparcia szkołom, do których uczęszczają dzieci pochodzące z Ukrainy. W dwóch wybranych placówkach zatrudnione zostały trzy asystentki międzykulturowe.
Kateryna Iankova i Liliia Puzikova na co dzień będą wspierać uczniów i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. gen. Władysława Sikorskiego w Chełmie, zaś Kateryny Bodenko w Szkole Podstawowej nr 5 im. gen. Władysława Sikorskiego w Łukowie.
W zespole pomocowym jest także Aneta Kapelko, która wspiera bieżącą pracę Stowarzyszenia, w zakresie wsparcia osób z Ukrainy. Jej zatrudnienie jest także możliwe dzięki dotacji pozyskanej od Fondation de France.
Spotkania integracyjne
Kontynuujemy spotkania integracyjne koordynowane przez Weronikę Bilous. Odbywają się one w lubelskiej siedzibie Stowarzyszenia „Dla Ziemi” przy ul. Rybnej 4. W styczniu 2023 roku odbyły się m.in. spotkania poświęcone genealogii rodzinnej i Playback Theatre. Zatrudnienie Weroniki jest możliwe dzięki środkom pozyskanym od Fundacji im. Stefana Batorego.
Kurs języka polskiego dla osób z Ukrainy
Od stycznia ruszyły stacjonarne zajęcia języka polskiego w naszym lubelskim biurze. Są one skierowane do ukraińskich uchodźców oraz uchodźczyń. Uruchomienie dwóch grup szkoleniowych było możliwe dzięki dotacji od prywatnych darczyńców.
Udział w spotkaniu Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej
16 stycznia 2023 roku Ewa Kozdraj wraz z Olgą Mazur wzięły udział w trzecim spotkaniu Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej ds. pomocy osobom z Ukrainy. Wydarzenie zostało zorganizowane przez UNHCR oraz Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie. Spotkanie adresowane było do przedstawicieli i przedstawicielek instytucji samorządowych oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze wsparcia uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Jego głównym tematem były zaplanowane zmiany w przepisach prawnych dotyczących praw i obowiązków osób uchodźczych.
O naszych działaniach w raporcie pomocowym
Nasze działania pomocowe zostały odnotowane w Raporcie o pomocy udzielonej Ukrainie przez Województwo Lubelskie. Dokument przygotował Departament Strategii i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.
Należy podkreślić, że nasza praca na rzecz osób z Ukrainy nie byłyba możliwe na taką skalę gdyby nie wsparcie polsko-szwarcarskiej organizacji Helvetico-Polish Collaboration, Fundacji im. Stefana Batorego, Funduszu Feministycznego, Urgent Action Fund for Women’s Human Rights, Norwegian People’s Aid oraz Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, Fondation de Fance.
Inna bajka
Do szkół, w których zatrudniamy asystentki międzykulturowe trafiły zestawy książek ukraińskich. Akcja „Inna bajka – książeczki dla dzieci z Ukrainy” koordynowana jest przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Top 10 – podsumowanie 2022 roku
Jak co roku, podsumowujemy nasze działania. Co nam się udało w 2022 roku? Przeczytajcie sami_e. Link do tekstu znajdziecie tutaj.
Projekty
„Włączone”
Z początkiem stycznia 2023 roku ruszyła kampania społeczna „To, co najważniejsze” z udziałem członkiń Kolektywu Kobiecego „Włączone”. Kampania jest obecna w mediach online – YouTube, Facebook i TikTok. Jej elementem jest klip muzyczny wykonany przez Karolinę Balmas-Pęczułę i Tomasza Kozdraja. Można go obejrzeć na tej stronie. Do końca stycznia udało nam się z nim dotrzeć do prawie 100 000 osób! Z kolei TikTok dołączył naszą kampanię do grupy reklam „Top ads” co oznacza, że system wyróżnił ją jako jedną z najlepszych reklam w swojej kategorii! Więcej o kampanii można przeczytać pod tym linkiem.
21-22 stycznia 2023 roku zespół Stowarzyszenia „Dla Ziemi” po raz kolejny miał okazję wziąć udział w szkoleniu prowadzonym przez Agnieszkę Szelągowską. Działanie było częścią wsparcia instytucjonalnego zaplanowanego w ramach projektu. Tym razem dodatkowo miałyśmy okazję pracować również z Agnieszką Sikorską, która pokazała nam, jak dbać o siebie i swoje ciała.
Trwają lekcje języka polskiego online dla dzieci w wieku szkolnym mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Zajęcia odbywają się w ramach współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Lekcje prowadzą studenci i studentki filologii polskiej ze specjalnością nauki języka polskiego jako obcego.
28 stycznia 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie kobiece. Tym razem członkinie Kolektywu „Włączone” gościły w Klubie Kobiet Aktywnych w Radecznicy. Takie wydarzenia dają nam ogrom energii i poczucie, że warto ze sobą się spotykać i rozmawiać. Tak, po prostu! Kolejne spotkanie zaplanowane jest na luty. Tym razem widzimy się w lubelskiej siedzibie Stowarzyszenia.
Podczas ferii zimowych nie zabrakło zajęć dla dzieci mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Były wyjścia do kina, warsztaty artystyczne, muzyczne i kuglarskie. A zwieńczeniem ferii był występ Bogusława Byrskiego – aktora Teatru im. J. Ch. Andersena w Lublinie oraz dziewczyńskiego zespołu bębniarskiego prowadzonego przez Tomasza Kozdraja. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
„Akcja Integracja”
Kontynuujemy nasze działania rozpoczęte w projekcie, a jednocześnie planujemy kolejne. Wciąż trwają lekcje języka polskiego prowadzone w dwóch grupach – online i stacjonarnej. Szykujemy leśną bazę do zajęć edukacyjnych, umawiamy terminy wykładów online i szkoleń wspierających dla zespołu. O tym, co już udało nam się zrobić można przeczytać na stronie projektu.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
ACCT – Anti-Racism and Civic Courage Training
25 i 26 stycznia 2023 roku Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek gościły w Berlinie, gdzie uczestniczyły w spotkaniu inaugurującym projekt ACCT – Anti-Racism and Civic Courage Training. W dwuletnim działaniu, finansowanym ze środków Komisji Europejskiej, organizacją wiodącą jest Comparative Research Network z Berlina. Stowarzyszenie „Dla Ziemi” jest partnerem projektu, wraz z niemiecką organizacją Perspekt Initiative Gemeinnutzige, bułgarską – Asotsiatsia na Bezhantsi i Migranti, hiszpańską – Asociacion de Desarrollo Social Participativo Imagina oraz duńską – Crossing Borders.
Projekt ma za zadanie promowanie równości i zwalczania rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji, poprzez szkolenia oraz monitorowanie incydentów rasistowskich.
Działalność gospodarcza
Sklep internetowy i stacjonarny Stowarzyszenia
Zapraszamy do sklepu internetowego (http://sklep.dlaziemi.org/) oraz stacjonarnego (Lublin, ul. Rybna 4) gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można także zakupić piękne serwety i czapki Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki. Do naszej oferty dołączył także piękny kalendarz z przepisami na pyszne potrawy. W tym momencie w bardzo atrakcyjnej cenie – jedynie 33 zł! Kalendarze można zamówić poprzez stronę – lub kupić stacjonarnie w Lublinie.
Dzięki zakupom dokonanym przez Fundusz Feministyczny, do którego trafiło 200 Notesów z Łukowa udało nam się sfinansować część wydarzeń organizowanych podczas ferii zimowych w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie oraz rozpocząć tworzenie Funduszu Uchodźczego.
Jak nas wesprzeć?
Utwórz zbiórkę!
Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.
Przyłącz się do Akcji 1 na 100!
Na liście „Złotej setki” wciąż są wolne miejsca dla osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym przelewem w wysokości 10 zł (lub więcej). Wszystkie dane do przelewu i informacje o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/1-na-100/.
Wesprzyj nas darowizną
Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/
Podsumowanie miesiąca powstało dzięki wsparciu udzielonemu przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach dotacji „Fundusz Solidarności z Ukrainą”.