Kampania społeczna „To, co najważniejsze”

Nasza organizacja działa w obszarze wsparcia uchodźców i uchodźczyń oraz ich integracji ze społecznością lokalną. Celem podejmowanych inicjatyw jest stworzenie przestrzeni wzajemnego szacunku i przyjaznej wspólnoty. Jedno z narzędzi wykorzystywanych do osiągnięcia założonych zamierzeń to kampania społeczna „To co najważniejsze”. Jest ona częścią projektu „Włączone” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Kampania ma nam pomóc bezpośrednio wesprzeć cele projektu, jakimi są zmierzenie się z problemem zagrożenia wykluczeniem społecznym grup, z którymi pracujemy od wielu lat – uchodźczyń, migrantek i kobiet z obszarów wiejskich – mówi Ewa Kozdraj, prezeska Stowarzyszenia „Dla Ziemi” i koordynatorka projektu.

Celem kampanii jest także dotarcie z informacją o Stowarzyszeniu i jego działaniach do szerszej grupy osób, które jeszcze nie słyszały o organizacji. W ramach kampanii stworzono utwór muzyczny autorstwa Tomasza Kozdraja, jego nagraniem i realizacją zajął się Cezary Socha, a materiał video stworzyła Karolina Balmas-Pęczuła. Klip można obejrzeć na portalu You Tube. Od momentu wystartowania kampanii obejrzało go ponad 38 tys. osób. Kampania obecna jest także w mediach społecznościowych – na portalu Facebook i aplikacji Tik Tok. Za pośrednictwem tych kanałów dotarła już do ponad 100 tys. obserwujących.

Bohaterkami kampanii są członkinie Kobiecego Kolektywu „Włączone” stworzonego w ramach projektu. To grupa kobiet pochodzących z terenów wiejskich oraz migrantek i uchodźczyń, które po wyjeździe ze swojego kraju zamieszkały w Polsce. Jak podkreśla Elżbieta Rojek, odpowiedzialna z projekcie za promocję i komunikację – Specyfiką Kolektywu jest to, że każda z jego członkiń ma inną historię, ale naprawdę bardzo wiele je łączy. Czerpią od siebie wzajemnie i pokazują, że różnice nie muszą być przeszkodą do tego, by wspólnie działać.

Kampania to nie jedyne działanie, podejmowane w ramach projektu „Włączone”. Do tej pory odbyły się już różnorodne warsztaty dla kobiet tworzących Kolektyw, zajęcia dla dzieci mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, wyjazd do partnerskiej organizacji norweskiej – spółdzielni socjalnej Vintage Baby.

Wiosną rozpoczęły się prace nad stworzeniem produktu, który będzie sprzedawany w sklepie społecznym „Rzeczy Drugie” prowadzonym przez Stowarzyszenie, a jesienią we współpracy z drugim partnerem projektu Gminną Biblioteką i Domem Kultury w Łaziskach wystartował cykl spotkań kobiecych organizowany w małych miejscowościach na Lubelszczyźnie. Byłyśmy już w Łaziskach, Gałęzowie Kolonii Drugiej oraz Niedźwiadzie – wylicza Ewa Kozdraj. 

Wśród działań projektowych znalazły się także warsztaty dla kadry pedagogicznej pracującej w środowisku międzykulturowym, spotkania otwarte, kurs trenerski dla zespołu Stowarzyszenia „Dla Ziemi”. Wszystkie informacje o projekcie, wraz ze zrealizowanymi aktywnościami można znaleźć na stronie projektu.

#AktywniObywateleGranty #FunduszenorweskieiEOG

Projekt:
Powiązane wpisy :

Projekt Włączone - Embraced realizują:

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.