Podsumowanie miesiąca #maj2023

Aktywności

My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy

W naszym biurze pomocowym przez kolejny miesiąc udzielałyśmy wsparcia osobom przybyłym z Ukrainy. Aby się z nami skontaktować można napisać email (ukraina@dlaziemi.org) lub zadzwonić (+48 665 861 238). Działamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. W tych samych godzinach nasz zespół jest dostępny stacjonarnie w biurze pomocowym przy ul. Rybnej 4 w Lublinie.

W maju 2023 roku do naszego biura zgłosiły się o pomoc 194 osoby, którym udzieliłyśmy 204 różnych form wsparcia. Zdecydowana większość osób zgłaszała potrzeby noclegów krótkoterminowych. Możemy ich udzielać dzięki współpracy z Fundacją Biedronki.

O naszych działaniach wspierających mówiłyśmy na antenie TVP Lublin. Materiał można zobaczyć pod tym linkiem.

Biuro pomocowe może działać dzięki wsparciu takich sponsorów jak: IKEA, Choose Love, Fondation de France, Fundacji BNP Paribas.

W ramach programu “Solidarity with Ukrainians” finansowanego przez Fondation de France prowadzimy projekt „We with You – integration, inclusion and direct assictance for people from Ukraine”. Jednym z działań projektowych jest udzielanie wsparcia szkołom, do których uczęszczają dzieci pochodzące z Ukrainy. Obecnie zatrudniamy dwie asystentki międzykulturowej w Szkole Podstawowej nr 7 im. gen. Władysława Sikorskiego w Chełmie. Dodatkowo przez sześć miesięcy udzielamy wsparcia finansowego osobom w trudnej sytuacji finansowej. Środki są przeznaczane na pokrycie kosztów zamieszkania.

Spotkania integracyjne

W maju ruszyły warsztaty bębniarskie pod opieką Tomasza Kozdraja. Cieszymy się z dużego zainteresowania tą formą zajęć i zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane uczestnictwem. Warsztaty są bezpłatne.

5 maja odbyły się relaksacyjne zajęcia ruchowe prowadzone przez Agnieszkę Sikorską – performerkę, tancerkę i pedagożkę tańca.

Kurs języka polskiego dla osób z Ukrainy

Kontynuujemy stacjonarne zajęcia języka polskiego w naszym lubelskim biurze. Są one skierowane do ukraińskich uchodźców oraz uchodźczyń. Uruchomienie dwóch grup szkoleniowych, które spotykają się dwa razy w tygodniu, było możliwe dzięki dotacji od prywatnych darczyńców.

Udział w spotkaniach

8 maja 2023 roku nasze biuro w Lublinie odwiedziła Özlem Dalkiran reprezentująca Front Line Defenders – organizację międzynarodową zajmującą się ochroną obrońców i obrończyń praw człowieka. Tego samego dnia gościłyśmy przedstawicielki organizacji VOICE. Oba spotkania były okazją do podzielenia się naszymi doświadczeniami na rzecz wsparcia kobiet uchodźczyń.

17 maja 2023 roku Anna Milkivska uczestniczyła w kolejnym spotkaniu Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej.

W dniach 18-19 maja 2023 w Warszawie odbywało się Forum Migracyjne – wydarzenie zorganizowane przez Konsorcjum Migracyjne. Stowarzyszenie „Dla Ziemi” reprezentowane było przez Ewę Kozdraj i Elżbietę Rojek.

Projekty

„Włączone”

W maju kontynuowaliśmy lekcje języka polskiego online dla dzieci w wieku szkolnym mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Zajęcia odbywają się w ramach współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Lekcje prowadzą studenci i studentki filologii polskiej ze specjalnością nauki języka polskiego jako obcego.   

W Ośrodku dodatkowo cykliczne odbywają się zajęcia artystyczne i edukacyjne. Podczas majowych warsztatów bębniarskich uczestniczki przygotowywały się, pod okiem Tomasza Kozdraja, do występu w trakcie czerwcowego wydarzenia w Łukowie.

Oprócz zajęć muzycznych kontynuowane były warsztaty teatralne prowadzone przez Elżbietę Rojek oraz rękodzielnicze Zairy Avtaevej.

Wydałyśmy publikację „Jak działać wspólnie? Modele współdziałania wypracowane przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi” i organizacje sojusznicze. Broszura informacyjna”. Opisujemy w niej nasze doświadczenie współpracy z innymi podmiotami, dzięki którym prowadzone działania są bardziej skuteczne. Podpowiadamy również, jak realizować podobne inicjatywy w swoich środowiskach. Zachęcamy do lektury. Broszura została wydana w czterech językach. Wszystkie są do pobrania na tej stronie.

Członkinie Kobiecego Kolektywu „Włączone” – Zalina oraz Zaira prowadziły zajęcia w siedleckiej Galerii Kultura. 30 maja 2023 roku osoby uczestniczące w warsztatach nauczyły się własnoręcznie wykonać notes. Cieszymy się, że „Notesy z Łukowa” wciąż cieszą się popularnością, a ich współtwórczynie mogą przekazywać innym nabyte umiejętności. Marka „Notesy z Łukowa” została stworzona przez Pamelę Bożek, notesy są do zakupienia w naszym sklepie społecznym „Rzeczy drugie” – stacjonarnie w Lublinie oraz online pod tym adresem.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

„Akcja Integracja”

Wciąż trwają zajęcia z języka polskiego adresowane do uchodźców i uchodźczyń przybyłych z Afganistanu. Lekcje odbywają się stacjonarnie i online.

W Zespole Szkół w Kamionce codziennie dostępna jest Olga Mazur, pełniąca funkcję asystentki międzykulturowej. Swoją pomocą służy także młodzieży uczącej się w radzyńskim OHP.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

„ACCT dla zmiany”

Pod koniec maja Ewa Kozdraj i Ela Rojek wzięły w kolejnym spotkaniu zespołu projektowego „ACCT dla zmiany”. Tym razem wydarzenie odbyło się w Sofii, jego celem było zaplanowanie kolejnych działań oraz przygotowanie do uruchomienia konkursu na plakat „Podziel się swoją wizją – jak przeciwdziałać rasizmowi, ksenofobii i dyskryminacji?”. Na zgłoszenia czekamy do 31 sierpnia 2023 roku. Zwycięskie osoby wezmą udział w międzynarodowym szkoleniu w Berlinie! Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć pod tym adresem.

ACCT finansowany jest ze środków UE i realizuje priorytet zawarty w Programie „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV), pod nazwą „Walka z nietolerancją, rasizmem, ksenofobią, dyskryminacją, mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”.

Ogród Społeczny”

Po zimowej przerwie ruszamy z organizacją Dni Otwartych w Ogrodzie Społecznym. Pierwsze wydarzenie odbyło się 20 maja 2023 roku i wzięło w nim udział 25 osób. W polsko-ukraińskim gronie graliśmy na bębnach, uczyliśmy się śpiewu oraz wykonywaliśmy zielniki. Każda osoba wyszła ze spotkania z bukietem ziół rosnących w Ogrodzie! Kolejny Dzień Otwarty już w czerwcu. Majowe wydarzenie mogło się odbyć dzięki wsparciu UNHCR i IKEA.

LAS, DWA, TRZY

7 maja 2023 roku odbyły się kolejne warsztaty dla grupy leśnych przedszkolaków i przedszkolaczek. Poprowadziła je, znana już dzieciom, Agnieszka Sikorska. Były tańce w Ogrodzie i świetna zabawa!

„Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej!”

Stowarzyszenie „Dla Ziemi” wspiera Fundację Karuzela Aktywności w realizacji międzykulturowego i międzypokoleniowego projektu „Polska dla początkujących – podaj dalej”. Ideą projektu jest wsparcie językowe osób migranckich udzielane w sposób nieformalny przez seniorów i seniorki. Pary spotykają się na konwersacjach. Nauka języka polskiego w taki sposób pozwala również na nawiązanie nowych znajomości oraz wspiera integrację.

Liderem projektu jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Jego partnerem jest Polskie Forum Migracyjnej.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Sklep internetowy i stacjonarny Stowarzyszenia

Zapraszamy do sklepu internetowego (http://sklep.dlaziemi.org/) oraz stacjonarnego (Lublin, ul. Rybna 4) gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Sklep jest czynny od wtorku do piątku w godzinach 12.00-18.00 oraz w soboty od 10.00 do 16.00.

Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można u nas zakupić piękne serwety i czapki Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki.

Na co dzień w sklepie możecie spotkać Ingę, jej zatrudnienie jest możliwe dzięki dotacji otrzymanej od Funduszu Feministycznego.

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/