Podsumowanie miesiąca #kwiecień2023

Aktywności

My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy

Nasze biuro pomocowe nieustannie udziela wsparcia osobom przybyłym z Ukrainy. Można się z nami skontaktować mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie +48 665 861 238 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. W tych samych godzinach nasz zespół jest dostępny stacjonarnie w biurze pomocowym przy ul. Rybnej 4 w Lublinie.

W kwietniu 2023 roku do naszego biura zgłosiło się po pomoc 114 osób, którym udzieliłyśmy 116 różnych form wsparcia. Zdecydowana większość osób zgłaszała potrzeby noclegów krótkoterminowych. Możemy ich udzielać dzięki współpracy z Fundacją Biedronki.

Uruchomienie działań pomocowych dla osób uchodźczych z Ukrainy jest możliwe dzięki Grantowi PoMocy Funduszu Feministycznego.

Częścią naszego zespołu pomocowego jest również Diana Tapilina, której zatrudnienie finansowane jest ze środków pozyskanych od organizacji Choose Love. Diana w Stowarzyszeniu zajmuję się projektowaniem graficznym, pracą biurową, tłumaczeniami i wspieraniem działań pomocowych w Ukrainie.

Dzięki środkom pozyskanym od Fondation de France w ramach programu “Solidarity with Ukrainians” prowadzimy projekt „We with You – integration, inclusion and direct assictance for people from Ukraine”.

Jednym z działań projektowych jest udzielanie wsparcia szkołom, do których uczęszczają dzieci pochodzące z Ukrainy. Obecnie zatrudniamy dwie asystentki międzykulturowej w Szkole Podstawowej nr 7 im. gen. Władysława Sikorskiego w Chełmie.

W dniach 24-26 kwietnia 2023 roku, ze środków pozyskanych od Fondation de France, zorganizowana została wycieczka w Bieszczady dla młodzieży ukraińskiej uczącej się w OHP w Radzyniu Podlaskim. Koordynacją wyjazdu ze strony Stowarzyszenia „Dla Ziemi” zajęła się Olga Mazur.

Inną formą pomocy, udzielaną w ramach projektu jest wsparcie finansowe na pokrycie kosztów zamieszkania.

Spotkania integracyjne

W kwietniu odbyły się kolejne spotkania integracyjno-wspierające adresowanych do osób z Ukrainy oraz z Polski. Wydarzenia koordynowała Weronika Bilous, jej zatrudnienie jest możliwe dzięki środkom pozyskanym od Fundacji im. Stefana Batorego.

W organizację dwóch spotkań zaangażowana była Olga Svyatyna.

Udostępnienie przestrzeni na zajęcia jest możliwe dzięki wsparciu Fundacji BNP Paribas. 

Kurs języka polskiego dla osób z Ukrainy

Kontynuujemy stacjonarne zajęcia języka polskiego w naszym lubelskim biurze. Są one skierowane do ukraińskich uchodźców oraz uchodźczyń. Uruchomienie dwóch grup szkoleniowych, które spotykają się dwa razy w tygodniu, było możliwe dzięki dotacji od prywatnych darczyńców.

Udział w spotkaniach

14 kwietnia 2023 roku Anna Milkivska reprezentowała nas podczas kolejnego spotkania Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej.

25 kwietnia 2023 roku Elżbieta Rojek wzięła udział w spotkaniu organizowanym przez UNHCR. Wydarzenie poświęcone było na omówieniu działań wspierających osoby uchodźcze z Ukrainy oraz zaplanowaniu aktywności na zbliżający się w czerwcu Dzień Uchodźcy.

Projekty

„Włączone”

Trwają lekcje języka polskiego online dla dzieci w wieku szkolnym mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Zajęcia odbywają się w ramach współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Lekcje prowadzą studenci i studentki filologii polskiej ze specjalnością nauki języka polskiego jako obcego.   

W Ośrodku dodatkowo cykliczne odbywają się zajęcia artystyczne i edukacyjne. Nieustannie ogromną popularnością cieszą się warsztaty muzyczne prowadzone przez Tomasza Kozdraja. 15 kwietnia 2023 roku, w Łukowskim Ośrodku Kultury, dziewczyńska grupa bębniarska wzięła udział w próbie otwartej. Dziewczynki, pod okiem Tomka, przygotowują się występów. Już nie możemy się doczekać!

Oprócz zajęć muzycznych trwają również warsztaty teatralne. Prowadzi je Elżbieta Rojek, która pracuje nad kolejnym już spektaklem z udziałem dzieci. Tym razem na warsztat została wzięta twórczość Juliana Tuwima.

14 kwietnia 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie Kolektywu Kobiecego „Włączone”. Połączone było z wernisażem odsłonięcia tkaniny „Nasza droga” autorstwa Zairy Avtaevej i Zaliny Tavgereevej – członkiń kolektywu.

Jak mówią Zalina i Zaira „Tkaninę „Nasza droga” uszyłyśmy z ubrań, które pozostały w naszym sklepie Rzeczy Drugie i tych podarowanych nam przez różne osoby. Tak powstał obraz przedstawiający kobiety-migrantki, które znalazły siebie w Polsce”.

Twórczynie otrzymały wsparcie od Fundacji Kuchnia Konfliktu w ramach konkursu, który jest częścią projektu “O Nas z Nami” dedykowanego imigrantom i imigrantkom, w tym przede wszystkim osobom z doświadczeniem uchodźstwa.
Projekt Fundacji Kuchnia Konfliktu jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

W wernisażu uczestniczyła również Agnieszka Czyżewska-Jacquement z Radia Lublin. Efektem jej obecności jest reportaż radiowy „Życie po prostu jest …” poświęcony projektowi „Włączone”. Reportażu można posłuchać na pod tym adresem.

W kwietniu ukazał się trzeci już ewaluacyjny raport częściowy. O tym, co udało nam się zrobić i jak zostało to ocenione można przeczytać pod tym adresem.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

„Akcja Integracja”

Olga Mazur, pełniąca funkcję asystentki międzykulturowej, zorganizowała dla ukraińskiej młodzieży uczącej się w radzyńskim OHP wyjazd w Bieszczady. Relację fotograficzną z wyprawy można zobaczyć pod tym linkiem.

Na stronie projektu dostępne są materiały edukacyjne, które mogą być przydatne w pracy edukacyjnej w środowisku międzykulturowym. Materiały dostępne są pod tym linkiem.

Wciąż trwają zajęcia z języka polskiego adresowane do uchodźców i uchodźczyń przybyłych z Afganistanu. Lekcje odbywają się stacjonarnie i online.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Działalność gospodarcza

Sklep internetowy i stacjonarny Stowarzyszenia

Zapraszamy do sklepu internetowego (http://sklep.dlaziemi.org/) oraz stacjonarnego (Lublin, ul. Rybna 4) gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Sklep jest czynny od wtorku do piątku w godzinach 12.00-18.00 oraz w soboty od 10.00 do 16.00.

Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można u nas zakupić piękne serwety i czapki Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki.

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/

Podsumowanie miesiąca powstało dzięki wsparciu udzielonemu przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach dotacji „Fundusz Solidarności z Ukrainą”.

#FundacjaBatorego