Podsumowanie miesiąca #czerwiec2023

Aktywności

My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy

Wciąż udzielamy wsparcia osobom przybyłym z Ukrainy. W biurze pomocowym przy ulicy Rybnej 4 w Lublinie, czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, czeka na ukraińskich uchodźców i uchodźczynie nasz zespół. Można się także z nami skontaktować mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie (+48 665 861 238).

W czerwcu pomogliśmy 192 osobom, łącznie udzieliliśmy 195 form wsparcia.

Tak, jak w poprzednich miesiącach zdecydowana większość trafiających do nas osób zgłaszała potrzeby noclegów krótkoterminowych. Możemy ich udzielać dzięki współpracy z Fundacją Biedronki.

Biuro pomocowe może działać dzięki wsparciu takich sponsorów jak: IKEA, Fondation de France, Funduszu Feministycznego i Fundacji BNP Paribas.

W ramach programu “Solidarity with Ukrainians” finansowanego przez Fondation de France prowadzimy projekt „We with You – integration, inclusion and direct assictance for people from Ukraine”.

Jednym z działań projektowych było udzielanie wsparcia szkołom, do których uczęszczają dzieci pochodzące z Ukrainy. W czerwcu 2023 roku zakończyłyśmy współpracę ze Szkołą Podstawową nr 7 im. gen. Władysława Sikorskiego w Chełmie, gdzie w roku szkolnym 2022/2023 zatrudniałyśmy dwie asystentki międzykulturowe.

Dodatkowo, w ramach projektu, przez sześć miesięcy udzielamy wsparcia finansowego osobom w trudnej sytuacji. Środki są przeznaczane na pokrycie kosztów zamieszkania.

W czerwcu wsparliśmy również kolejny transport pomocy humanitarnej do Lwowa. Tym razem pomoc trafiła do Pałacu Sztuki w Parku Stryjskim, w którym obecnie przebywa ok. 300 osób, spośród nich 40 to dzieci. Nasza pomoc nie byłaby możliwa bez dotacji Fundacji BNP Paribas.

Spotkania w naszym Miejscu w Lublinie

W każdą środę, w godzinach 18.00-20.00 odbywają się warsztaty bębniarskie prowadzone przez Tomasza Kozdraja. Do udziału w nich zapraszamy wszystkie chętne osoby. Warsztaty są bezpłatne.

Cztery razy w tygodniu gościmy uczestników i uczestniczki kursów języka polskiego. Stacjonarne zajęcia z języka polskiego adresowane są do ukraińskich uchodźców i uchodźczyń. Zajęcia są możliwe dzięki dotacjom pochodzących od osób prywatnych.

Aktualnie odbywają się także warsztaty krawieckie. Prowadzi je Pani Lidia, która przybyła do Lublina niedługo po rozpoczęciu działań wojennych w Ukrainie. W Polsce dzieli się swoimi umiejętnościami krawieckimi. Jest jedną z bohaterek programu emitowanego przez TVP Lublin. Można go obejrzeć pod tym linkiem.

Udział w spotkaniach i wydarzeniach

3 czerwca 2023 roku z okazji Dnia Łukowa wystąpiła Dziewczyńska Grupa Bębniarska. Dziękujemy za zaproszenie i bardzo się cieszymy, że informacja o naszych działaniach w łukowskim Ośrodku dla Cudzoziemców dociera także do lokalnej społeczności. Grupa bębniarska prowadzona jest przez Tomasza Kozdraja i ma już na swoim koncie kilka występów, w planach są kolejne.

13 czerwca 2023 roku Zalina i Zaira przeprowadziły zajęcia introligatorskie w łukowskim ZS nr 1 im. Henryka Sienkiewicza. Każda z osób uczestniczących wykonała swój własny „Notes z Łukowa”. Warsztaty były także okazją do poznania sytuacji uchodźców i uchodźczyń mieszkających w Polsce. Wydarzenie zorganizowała nauczycielka Technikum i lektorka języka polskiego jako obcego w Stowarzyszeniu „Dla Ziemi” – Renata Kożuch-Sierociuk. Zajęcia mogły się odbyć dzięki wsparciu Funduszu Feministycznego.

Po raz kolejny w tym roku gościłyśmy Fundację Stocznia. W dniach 14-15 czerwca 2023 roku Bratnik i Lublin odwiedziły osoby związane z programem Business Unusual.

20 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji przyłączyliśmy się do wydarzenia organizowanego przez UNHCR. W ramach obchodów przygotowałyśmy premierę spektaklu teatralnego „Rzepka”, która została wystawiona w SP nr 7 w Chełmie. Tego dnia odbyły się również dwa występy Dziewczyńskiej Grupy Bębniarskiej. Dziewczyny zagrały w Chełmie i Lublinie. Dodatkowo w chełmskiej szkole Tomasz Kozdraj poprowadził warsztaty bębniarskie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia dostępnej pod tym linkiem. Pobyt dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Chełmie i Lublinie był możliwy dzięki wsparciu UNHCR.

22 czerwca 2023 roku Ewa Kozdraj wzięła udział w seminarium poświęconym społecznym propozycjom w zakresie polityk migracyjnych i integracyjnych dla Polski. Wydarzenie zorganizowała Fundacja im. Stefana Batorego.

Projekty

„Włączone”

W czerwcu zakończyły się lekcje języka polskiego online dla dzieci w wieku szkolnym mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Zajęcia odbywały się w ramach współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Lekcje prowadzone były przez studentów i studentki filologii polskiej ze specjalnością nauki języka polskiego jako obcego.   

W Ośrodku dodatkowo cykliczne odbywają się zajęcia artystyczne i edukacyjne. Dziewczyńska Grupa Bębniarska pod okiem Tomasza Kozdraja przygotowywała się do kolejnych występów, zaś grupa teatralna szlifowała swoje umiejętności aktorskie przed premierą spektaklu „Rzepka” w reżyserii Elżbiety Rojek.

Premierowy pokaz odbył się 20 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 7 w Chełmie z okazji Światowego Dnia Uchodźcy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji dostępnej pod tym linkiem.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

„Akcja Integracja”

Wciąż trwają zajęcia z języka polskiego adresowane do uchodźców i uchodźczyń przybyłych z Afganistanu. Lekcje odbywają się stacjonarnie i online.

23 czerwca 2023 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Z tej okazji Olga Mazur uczestniczyła w dwóch uroczystościach – w Zespole Szkół w Kamionce oraz radzyńskim Ochotniczym Hufcu Pracy. Z uwagi na zakończenie finansowania kończy się także jej współpraca z tymi placówkami.

Jest nam ogromnie miło ogłosić, że Olga Mazur została absolwentką pierwszej edycji studiów podyplomowych „Asystentura międzykulturowa”.

Więcej o jej pracy można przeczytać w wywiadzie dostępnym pod tym linkiem.

Nasza stowarzyszeniowa biblioteka wzbogaciła się o wiele nowych pozycji. Książki posłużą nam do prowadzenia działań z zakresu edukacji międzykulturowej. Pełna lista nabytków znajduje się pod tym linkiem.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

„ACCT dla zmiany”

Trwa konkurs na plakat „Podziel się swoją wizją – jak przeciwdziałać rasizmowi, ksenofobii i dyskryminacji?”. Na zgłoszenia czekamy do 31 sierpnia 2023 roku. Zwycięskie osoby wezmą udział w międzynarodowym szkoleniu w Berlinie! Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć pod tym adresem.

ACCT finansowany jest ze środków UE i realizuje priorytet zawarty w Programie „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV), pod nazwą „Walka z nietolerancją, rasizmem, ksenofobią, dyskryminacją, mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”.

„Ogród Społeczny”

11 czerwca 2023 roku odbył się kolejny Dzień Otwarty w Ogrodzie Społecznym. Choć scenariusz wydarzenia był dość podobny do poprzedniego – były warsztaty, czas na rozmowy i integrację oraz odpoczynek, a także prace w ogrodzie – to wspólnie spędzone popołudnie było naprawdę wyjątkowe. Wydarzenie mogło się odbyć dzięki wsparciu Fondation de France oraz UNHCR.

„Obcy? Zbliżenia”

Dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro ruszamy z czwartą edycją projektu „Obcy? Zbliżenia”. Za nami już warsztaty taneczne oraz muzyczne. Przed nami mnóstwo atrakcji!

Sklep internetowy i stacjonarny Stowarzyszenia

Zapraszamy do sklepu internetowego (http://sklep.dlaziemi.org/) oraz stacjonarnego (Lublin, ul. Rybna 4) gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Sklep jest czynny od wtorku do piątku w godzinach 12.00-18.00 oraz w soboty od 10.00 do 16.00.

Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można u nas zakupić piękne serwety i czapki Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki.

Na co dzień w sklepie możecie spotkać Ingę, jej zatrudnienie jest możliwe dzięki dotacji otrzymanej od Funduszu Feministycznego.

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/