„Akcja Integracja” – prezentacja projektu

„Akcja Integracja” to kolejny projekt Stowarzyszenia „Dla Ziemi” finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. 13 grudnia 2022 roku odbyła się jego prezentacja. Projekt zakłada serię działań edukacyjnych, integracyjnych i upowszechniających.

W ramach wsparcia edukacyjnego zatrudniona została asystentka międzykulturowa, która na co dzień pracuje w Zespole Szkół im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zaplanowane zostały także warsztaty dla kadry pedagogicznej pracującej w środowisku międzykulturowym. Kolejnym działaniem są zajęcia z języka polskiego. Biorą w nich udział osoby pochodzące z Afganistanu, ewakuowane w sierpniu 2021 roku do Polski. W tym momencie prowadzimy dwie grupy zajęć językowych – pierwsza uczy się stacjonarnie w Suchowoli, druga ma zajęcia online – mówi Ewa Kozdraj, prezeska Stowarzyszenia „Dla Ziemi”.

Wsparcie integracyjne obejmuje dwa działania. Pierwszym z nich są warsztaty wielokulturowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. Stowarzyszeniu „Dla Ziemi” bliska jest idea edukacji leśnej, w organizacji udało się już wdrożyć projekt z tego obszaru. Tym razem do wspólnej zabawy chcemy zaprosić nie tylko dzieci polskie, ale także te z doświadczeniem uchodźstwa i migracji – podkreśla Ewa Kozdraj.

Drugie działanie integracyjne to organizowane od lat spotkania z uchodźczyniami w Klubach Kobiet Aktywnych i grupach kobiecych na Lubelszczyźnie. Takie spotkania są okazją do rozmowy, poznania sytuacji uchodźczyń mieszkających w Polsce. Z rozmów z uczestniczkami wydarzeń dowiadujemy się, że to bardzo ważne spotkania, często pozwalające przełamywać stereotypy czy uświadomić sobie, jak wiele nie wiemy na temat osób uchodźczych, jak często postrzegamy je bardzo szablonowo – mówi Elżbieta Rojek, członkini zarządu Stowarzyszenia.

Ostatnim blokiem działań są działania upowszechniające. Tutaj zaplanowane zostały wykłady online, które przybliżą sytuację uchodźców i uchodźczyń mieszkających w Polsce. Dzięki formule online będą mogły trafić do szerszego grona odbiorców i odbiorczyń. Udostępnione zostaną na stronie Stowarzyszenia i mediów społecznościowych.

W harmonogramie projektu znalazła się także kampania społeczna, kolejna już w dorobku organizacji. 2023 rok to piętnasty rok działalności na rzecz integracji i edukacji osób uchodźczych. Chcemy wykorzystać nasze doświadczenie i przełożyć je na formułę kampanijną – podkreśla Ewa Kozdraj. 

Ostatnie działanie upowszechniające to spotkania promocyjne, poprzez ich organizację staramy się dotrzeć do mediów, a tym samym trafić z naszymi działaniami do szerszego grona odbiorców i odbiorczyń.

Projekt potrwa do kwietnia 2024 roku. Działania można śledzić na stronie internetowej www.dlaziemi.org/akcja-integracja/.

Nagranie z prezentacji projektu można zobaczyć pod tym linkiem.

#AktywniObywateleGranty #FunduszenorweskieiEOG

Projekt:
Powiązane wpisy:

Projekt Akcja Integracja realizują:

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.