Podsumowanie miesiąca #marzec2023

Aktywności

My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy

Nasze biuro pomocowe udziela wsparcia osobom przybyłym z Ukrainy. Można się z nami skontaktować mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie +48 665 861 238 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. W tych samych godzinach nasz zespół jest dostępny stacjonarnie w biurze pomocowym przy ul. Rybnej 4 w Lublinie.

W marcu 2023 roku do naszego biura zgłosiło się po pomoc 188 osób, którym udzieliłyśmy 254 różnych form wsparcia.

Uruchomienie tych działań jest możliwe dzięki Grantowi PoMocy Funduszu Feministycznego.

Częścią naszego zespołu pomocowego jest również Diana Tapilina, której zatrudnienie finansowane jest ze środków pozyskanych od organizacji Choose Love. Diana w Stowarzyszeniu zajmuję się projektowaniem graficznym, pracą biurową, tłumaczeniami i wspieraniem działań pomocowych w Ukrainie.

Dzięki środkom pozyskanym od Fondation de France w ramach programu “Solidarity with Ukrainians” prowadzimy projekt „We with You – integration, inclusion and direct assictance for people from Ukraine”.

Jednym z działań projektowych jest udzielanie wsparcia szkołom, do których uczęszczają dzieci pochodzące z Ukrainy. W dwóch wybranych placówkach zatrudnione zostały trzy asystentki międzykulturowe.

Kateryna Iankova i Liliia Puzikova na co dzień będą wspierać uczniów i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. gen. Władysława Sikorskiego w Chełmie, zaś Kateryny Bodenko w Szkole Podstawowej nr 5 im. gen. Władysława Sikorskiego w Łukowie.

Inną formą pomocy, udzielaną w ramach projektu jest wsparcie finansowe na pokrycie kosztów zamieszkania.

W zespole pomocowym jest także Aneta Kapelko, która wspiera bieżącą pracę Stowarzyszenia, w zakresie wsparcia osób z Ukrainy. Jej zatrudnienie jest także możliwe dzięki dotacji pozyskanej od Fondation de France.

Spotkania integracyjne

W marcu odbyło się pięć spotkań integracyjnych adresowanych do kobiet pochodzących z Ukrainy. Wydarzenia koordynowała Weronika Bilous, jej jest możliwe dzięki środkom pozyskanym od Fundacji im. Stefana Batorego.

Kurs języka polskiego dla osób z Ukrainy

Kontynuujemy stacjonarne zajęcia języka polskiego w naszym lubelskim biurze. Są one skierowane do ukraińskich uchodźców oraz uchodźczyń. Uruchomienie dwóch grup szkoleniowych, które spotykają się dwa razy w tygodniu, było możliwe dzięki dotacji od prywatnych darczyńców.

Udział w spotkaniach

10 marca 2023 roku Magdalena Kawa uczestniczyła w kolejnym spotkaniu Komisji Dialogu Obywatelskiego.

15 marca 2023 roku Anna Milkivska reprezentowała nas podczas spotkania Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej.

Z kolei Elżbieta Rojek, 28 marca 2023 roku, wzięła udział w spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Instytut na Rzecz Państwa Prawa. Gościem spotkania był Michael O’Flaherty – Dyrektor Agencji Praw Podstawowych UE.

Spacer dla nowych mieszkańców i mieszkanek Lublina

Nasza wolontariuszka, pochodząca z Kalkuty, Deboleena Bhattacharya zorganizowała wycieczkę po Lublinie zatytułowaną „Oczami Deboleeny”. To pierwszy z cyklu spacerów, w ramach których nowe Mieszkanki i Mieszkańcy Lublina, poznają miasto z perspektywy osoby, która odkrywa je podczas codziennych wędrówek.

Projekty

„Włączone”

Trwają lekcje języka polskiego online dla dzieci w wieku szkolnym mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Zajęcia odbywają się w ramach współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Lekcje prowadzą studenci i studentki filologii polskiej ze specjalnością nauki języka polskiego jako obcego.   

W Ośrodku dodatkowo cykliczne odbywają się zajęcia artystyczne i edukacyjne. Nieustannie ogromną popularnością cieszą się warsztaty muzyczne prowadzone przez Tomasza Kozdraja. 

W marcu odbyło się już ostatnie terenowe spotkanie kobiece z udziałem Kolektywu Kobiecego „Włączone”. Tym razem odwiedziłyśmy Gałęzów Kolonię Pierwszą. Scenariusz spotkania pozostał ten sam – zaprezentowałyśmy działania kolektywu, opowiedziałyśmy o założeniach projektowych i przeszłyśmy do najmilszej części wizyty – wspólnej rozmowy, poznawania się i integracji. Dziękujemy za ten czas i bardzo miłe przyjęcie. Spotkanie odbyło się 11 marca 2023 roku.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

„Akcja Integracja”

W ramach rozwoju instytucjonalnego odbyło się szkolenie dla zespołu Stowarzyszenia „Dla Ziemi” i osób współpracujących. Poprowadziła je Aleksandra Ośko, ekspertka z zakresu komunikowania międzykulturowego i integracji. Szkolenie odbyło się 4 marca 2023 roku w naszej lubelskiej siedzibie.

Olga Mazur, pełniąca funkcję asystentki międzykulturowej, zorganizowała dla młodzieży uczącej się w radzyńskim OHP warsztaty taneczne oraz psychologiczne. Pierwsze wydarzenie miało miejsce 9 marca, kolejne 10 marca. Warsztaty psychologiczne zostały przeprowadzone przez zespół Stowarzyszenia Homo Faber. Zaś 22 marca 2023 roku, Olga gościła w Zespole Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie, gdzie opowiadała o specyfice pracy asystentki międzykulturowej. Przybyła tam na zaproszenie Renaty Kożuch-Sierociuk, która oprócz pracy w szkole, prowadzi również zajęcia z języka polskiego dla grupy afgańskiej w ramach projektu „Akcja Integracja”.  

20 marca 2023 roku odbyły się warsztaty dla osób pracujących w środowisku międzykulturowym. W zajęciach brały udział osoby pracujące w szkołach, instytucjach kultury oraz organizacjach pozarządowych. Wartością dodaną szkolenia było dodatkowe spotkanie praktyczne, które miało miejsce 31 marca. W jego trakcie skupiłyśmy się na tym, w jaki sposób wykorzystać wiedzę zdobytą podczas warsztatów w codziennej pracy. Cykl szkoleniowy został opracowany i przygotowany przed dr Magdalenę Kawę oraz dr Agatę Świdzińską.

Na stronie projektu umieszczone zostały również materiały edukacyjne, które mogą być przydatne w pracy edukacyjnej w środowisku międzykulturowym. Materiały dostępne są pod tym linkiem – Praca w środowisku międzykulturowym – materiały edukacyjne – Stowarzyszenie Dla Ziemi.  

Ruszyłyśmy z kolejnym działaniem projektowym. Prezentujemy wykłady online na temat sytuacji uchodźców i uchodźczyń. Pierwszy materiał dostępny jest na naszym kanale You Tube. Naszą gościnią była Jagoda Grondecka, która przybliżyła sytuację w Afganistanie. Zapraszamy do oglądania! Materiał dostępny jest pod adresem – Akcja Integracja – Wykład online na temat sytuacji w Afganistanie – YouTube.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

ACCT dla zmiany!

27 marca 2023 roku odbyło się spotkanie konsorcjom projektu „ACCT dla zmiany!”. W trakcie spotkania mogłyśmy poznać nową koordynatorkę projektu z ramienia CRN – Maxine Salmon-Cottreau. Kolejnym punktem było omówienie harmonogramu najbliższego spotkania, które odbędzie się w Sofii.

LAS DWA TRZY

Po zimowej przerwie rozpoczynamy działania z zakresu leśnej edukacji. Pierwszą aktywnością było pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Nie zabrakło Marzanny, która podzieliła los wszystkich swoich imienniczek i została zatopiona w naszej leśnej rzeczce. Kolejne zajęcia odbyły się w Ogrodzie Społecznym, najpierw Agnieszka Sikorska zorganizowała warsztaty taneczne, a następnie zespół przedszkolny zabrał się za pierwsze nasadzenia tej wiosny.

Działalność gospodarcza

Sklep internetowy i stacjonarny Stowarzyszenia

Zapraszamy do sklepu internetowego (http://sklep.dlaziemi.org/) oraz stacjonarnego (Lublin, ul. Rybna 4) gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Sklep jest czynny od wtorku do piątku w godzinach 12.00-18.00 oraz w soboty od 10.00 do 16.00.

Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można u nas zakupić piękne serwety i czapki Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki.

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Przyłącz się do Akcji 1 na 100!

Na liście „Złotej setki” wciąż są wolne miejsca dla osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym przelewem w wysokości 10 zł (lub więcej). Wszystkie dane do przelewu i informacje o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/1-na-100/.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/

Podsumowanie miesiąca powstało dzięki wsparciu udzielonemu przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach dotacji „Fundusz Solidarności z Ukrainą”.

#FundacjaBatorego