WZMACNIAMY KOBIETY

Uchodźczynie – nasze Przyjaciółki i Sojuszniczki

Gdy w 2008 roku dotarło do nas, że na Lubelszczyźnie jest siedem Ośrodków dla Cudzoziemców, nie zdawałyśmy sobie sprawy, że nasza herstoria się tak potoczy. Justyna i Ewa, jeździły po tych miejscach i pytały jak można pomóc. Doprowadziły do partnerstwa z Urzędem do Spraw Cudzoziemców, z którym realizowałyśmy pierwsze projekty pomocowo-edukacyjne. W spotkaniu w mieszkaniu rodziny Adajewów w Warszawie byłyśmy w sześć kobiet. I tak to się zaczęło. Potem były znajomości, przyjaźnie, spotkania w Klubach Kobiet Aktywnych na Lubelszczyźnie, gdzie jeździłyśmy z uchodźczyniami, by zmieniać postrzeganie uchodźców i uchodźczyń w polskim społeczeństwie.

Narzędzia

Drugim jest dawanie uchodźczyniom narzędzi, by czuły że są ważne, mają moc, mogą być samowystarczalne. W 2018 roku utworzyłyśmy pracownię artystyczno-rzemieślniczą, którą nazwałyśmy Klubem Spotkań Kobiet. Potem Kolektyw Rzeczy Drugie polsko-czeczeński lub czeczeńsko-polski. I sklep internetowy, w którym sprzedajemy ich wyroby. 

Dzieło “Wasze Rzeczy”, stworzone z grupą uchodźczyń przez artystkę Pamelę Boże, w ramach darowizny od Funduszu Feministycznego, zostało zaprezentowane m.in. w Galerii Labirynt w Lublinie i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, na 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny, uzyskując głęboki rezonans społeczny.

Dobro wraca!

Dzisiaj Panie Zalina i Zaira odebrały paczki z zabawkami dla dzieci, podarowanymi przez Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża z Łukowa. Przypominamy, że Panie z Klubu Spotkań

Czytaj więcej »

Straż Pożarna

27 kwietnia 2020 r. maseczki uszyte przez panie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie powędrowały do OSP Tybory Misztale, czyli do dzielnych Strażaków. Cieszymy się,

Czytaj więcej »

Pandemia i zmiany

Pandemia pokazała nam nowe możliwości. Kobiety przekształciły pracownię w miejsce szycia maseczek i nawiązałyśmy współpracę z Kołami Gospodyń Wiejskich, wspólnie zamawiając materiały, wymieniając się doświadczeniem, a także współpracę z Polskim Czerwonym Krzyżem.
W takcie lockdownu panie sprawowały opiekę nad nauką zdalną dzieci (praktyki studenckie – nauka języka polskiego jako obcego), do której zaangażowałyśmy ponad 70 studentek z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN z Krakowa. Było i jest to innowacyjne na skalę Polski działanie. Półtoraroczna współpraca zaowocowała podpisaniem w listopadzie 2021 roku oficjalnej umowy pomiędzy naszą organizacja, a uczelnią.

Obecnie członkinie Kolektywu prowadzą samodzielnie warsztaty twórcze, zarówno na terenie Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie, jak i wyjazdowo, np. we Wrocławiu, Warszawie czy Siedlcach.

W 2021 roku Osoby z Kolektywu odebrały nagrodę Fundacji Ashoka, w 2. edycji programu Hello Entrepreneurship.

Nagroda Ashoki

Zakończyłyśmy wraz z Kolektywem Rzeczy Drugie, Program Fundacji Ashoka w Polsce. Wczoraj wzięłyśmy udział w Gala Finałowa 2. edycji programu Hello Entrepreneurship. Dziękujemy Ashoce za piękny, rozwojowy, wspólny

Czytaj więcej »

Pozwiązane strony:

Kobiecy Kolektyw Rzeczy Drugie

Projekt „Głosem kobiet”

Projekt „Włączone”

Sklep społeczny: