Koniec lata to początek jesieni! U nas trochę zmian – trochę kontynuacji i trochę nowości. Wrzesień jak zwykle był za krótki, wypełniłyśmy go po brzegi ciekawymi i ważnymi dla nas aktywnościami. Co się zadziało?
Aktywności
My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy
Nieprzerwanie prowadzimy działania wspierające dla osób przybyłych z Ukrainy. Dostępny jest nasz telefon interwencyjny, a na potrzebujących czeka Anna Milkivska, z którą można się skontaktować mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie +48 665 861 238, a która jest zatrudniona dzięki Grantowi PoMocy Funduszu Feministycznego. Ania jest także osobą kontaktową dla wszystkich tych, którzy chcieliby skorzystać z krótkoterminowych noclegów oferowanych przez Fundację Biedronka. A warto wspomnieć, że w ciągu pierwszego kwartału współpracy z Fundacją udało nam się zapewnić noclegi krótkoterminowe dla 221 osób!
Dzięki innemu grantodawcy – Norwegian People’s Aid przez pierwsze trzy miesiące współpracy zatrudniałyśmy dwie pracowniczki wspierające osoby z Ukrainy potrzebujące pomocy. Agnieszka Poźniak koordynowała transporty pomocy w Ukrainie, dzięki jej pracy bezpośrednia pomoc żywnościowa i rzeczowa trafiła do 4146 osób! Z uwagi na zmieniającą się sytuację na granicy zakończyłyśmy to działanie. Nie kończy się za to praca Ingi Magebrovej, która wspiera działania Ogrodu Społecznego oraz inicjatywy integracyjne. Drugą liderką Ogrodu jest Śnieżana Lanko – zatrudniona dzięki dotacji przyznanej przez Fundację im. Stefana Batorego.
Częścią naszego zespołu jest także Diana Tapilina, której zatrudnienie jest możliwe dzięki środkom pozyskanym od organizacji Choose Love. Diana w Stowarzyszeniu zajmuję się projektowaniem graficznym, pracą biurową, tłumaczeniami i wspieraniem działań pomocowych w Ukrainie.
Nasze wrześniowe działania pomocowe na rzecz Ukrainy nie byłyby możliwe na taką skalę gdyby nie wsparcie polsko-szwarcarskiej organizacji Helvetico-Polish Collaboration, Fundacji im. Stefana Batorego, Funduszu Feministycznego, Urgent Action Fund for Women’s Human Rights, Norwegian People’s Aid oraz Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Dziękujemy! I jednocześnie dzielimy się radosną wiadomością, że do grona grantodawców dołączyła kolejna organizacja. Już niebawem napiszemy o tym więcej.
Nie zapominamy też o prywatnych darczyńcach. We wrześniu szczególne podziękowania przesyłamy Beacie, Aikiko, Tomoko oraz Karin! Cześć z pozyskanej kwoty przeznaczymy na wsparcie rodziny afgańskiej, która została ewakuowana przez polskie władze w sierpniu 2021 roku. Przypominamy także, że dla tej rodziny poszukujemy sprawnych komputerów/laptopów, które umożliwią im naukę języka polskiego online. Jeśli dysponujecie takim sprzętem i możecie go przekazać napiszcie do nas na adres dlaziemi@dlaziemi.org.
Ogród Społeczny
W Ogrodzie trwają przygotowania do zimy, zbieramy wszystko to, co udało nam się wyhodować w trakcie pierwszych miesięcy funkcjonowania Ogrodu. Snujemy plany na kolejny sezon ogrodniczy, mamy nadzieję, że uda nam się je w pełni zrealizować.
A 26 września 2022 roku Ogród Społeczny odwiedzili kolejni goście. Tym razem zawitała do nas młodzież z I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie oraz Schillergymnasium w Münster. W ramach wymiany polsko-niemieckiej uczniowie i uczennice zdobywali wiedzę na temat sytuacji uchodźców i uchodźczyń na Lubelszczyźnie. Nie mogło więc ich u nas zabraknąć! Oprócz rozmowy z Ingą i Śnieżaną – liderkami Ogrodu, młodzież mogła też pograć na instrumentach muzycznych wykonanych przez Tomka oraz spędzić czas przy ognisku w tipi. Nie zabrakło też degustacji jesiennych, ogrodowych zbiorów. Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki wsparciu Urgent Action Fund for Women’s Human Rights.
Fotorelacja ze spotkania dostępna jest na naszej stronie – Kolejne odwiedziny w Ogrodzie Społecznym – Stowarzyszenie Dla Ziemi
Stowarzyszenie „Dla Ziemi” na pierwszym, herstorycznym Zjeździe Społeczności Funduszu Feministycznego
Ewa Kozdraj i Ela Rojek spędziły wspaniałe trzy dni na Zjeździe Społeczności Funduszu Feministycznego. Od 16 do 18 września 2022 roku brały udział w niezwykle ciekawych zajęciach, a także współtworzyły program oferując warsztaty muzyczne. Dziękujemy całemu zespołowi Feministycznemu za ten piękny czas i za pracę, którą wykonuje każdego dnia. Dzięki nim my także możemy działać więcej i skuteczniej. Fotorelacja ze spotkania dostępna jest na profilu Funduszu – Fundusz Feministyczny | Facebook
Projekty
„Włączone”
4 września 2022 roku zakończyłyśmy oficjalnie szkolenie trenerskie dla zespołu Stowarzyszenia. Dziękujemy naszej trenerce Agnieszce Szelągowskiej za cierpliwość, dzielenie się wiedzą, troskę i elastyczność oraz dostosowanie programu do naszych potrzeb i możliwości. To był dobry czas!
We wrześniu finalizowałyśmy także pracę nad kampanią społeczną, wczytywałyśmy się w harmonogram projektu i planowałyśmy kolejne działania. Już niebawem ruszamy z kolejnymi aktywnościami.
Zapraszamy do śledzenia strony projektu – https://dlaziemi.org/wlaczone-embraced/
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
„Akcja Integracja”
We wrześniu 2022 roku rozpoczęłyśmy kolejny projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Przez 20 miesięcy będziemy prowadzić działania integracyjne skierowane do osób z doświadczeniem uchodźczym i społeczeństwa przyjmującego. Mamy nadzieję, że zaplanowane przez nas aktywności spotkają się z Waszym zainteresowaniem i pomogą budować wspólnotę, w której każda i każdy będzie miała bezpieczne miejsce.
Jednym z pierwszych działań projektowych było zatrudnienie asystentki międzykulturowej w Zespole Szkół im. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na stanowisku tym pracuje Olga Mazur, która przyjechała do Polski z Mariupola w 2015 roku i brała udział w wielu działaniach Stowarzyszenia. Bardzo się cieszymy, że Olga dołączyła do naszego zespołu i będzie mogła wspierać społeczność szkolną w Kamionce. Olga będzie także wspierać integracyjnie rodziny ukraińskie mieszkające w Radzyniu Podlaskim i na terenie powiatu lubartowskiego.
O naszych doświadczeniach w zakresie asystentury międzykulturowej można przeczytać na stronie – Wspieramy Zespół Szkół w Kamionce – Stowarzyszenie Dla Ziemi
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Działalność gospodarcza
Sklep internetowy Stowarzyszenia
Zapraszamy do sklepu (http://sklep.dlaziemi.org/), gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można także zakupić piękne serwety Pani Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki. Zapraszamy również na nasz profil na Instagramie – https://www.instagram.com/rzeczy_drugie/
Jak nas wesprzeć?
Utwórz zbiórkę!
Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.
Przyłącz się do Akcji 1 na 100!
Na liście „Złotej setki” wciąż są wolne miejsca dla osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym przelewem w wysokości 10 zł (lub więcej). Wszystkie dane do przelewu i informacje o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/1-na-100/.
Wesprzyj nas darowizną
Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/
Podsumowanie miesiąca powstało dzięki wsparciu udzielonemu przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach dotacji „Fundusz Solidarności z Ukrainą”.