Podsumowanie miesiąca #styczeń 2024

My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 zapraszamy wszystkie potrzebujące osoby uchodźcze z Ukrainy do naszego biura. Mieścimy się przy ulicy Rybnej 4 w Lublinie. Jesteśmy także dostępne mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie (+48 665 861 238). Staramy się odpowiadać na bieżące potrzeby zgłaszających się do nas osób, wielu z nich zapewniamy noclegi krótkoterminowe dzięki wsparciu Fundacji Biedronki.

Obecnie biuro pomocowe może działać dzięki dotacjom pozyskanym od takich sponsorów jak: IKEA, Fundusz Feministyczny, Choose Love.

Spotkania w naszym Miejscu w Lublinie

Kilka razy w tygodniu prowadzimy bezpłatne zajęcia artystyczne dla kobiet. Aktualna oferta znajduje się pod tym adresem.

Kontynuujemy także darmowe zajęcia z języka polskiego. Prowadzimy dwie grupy, które spotykają się dwa razy w tygodniu. Od lipca 2023 roku lekcje realizowane są w ramach projektu „Takie same? Podobne? Różne? – integracja, włączanie, współpraca” finansowanego ze środków IKEA. Zajęcia niezmiennie prowadzi Anastazja Lisowska.

W styczniu dwa razy gościłyśmy Fundację Karuzela Aktywności. 15 stycznia seniorki skupione wokół organizacji spotkały się na wydarzeniu integracyjnym z uchodźczyniami z Ukrainy. Natomiast 27 stycznia odbyło się zakończenie projektu „Polska dla początkujących i zaawansowanych. Podaj dalej”, który w Lublinie koordynowała Fundacja. Podczas wydarzenia podsumowującego uczestniczki projektu wzięły udział w warsztatach bębniarskich poprowadzonych przez Tomasza Kozdraja i śpiewaczych prowadzonych przez Elę Rojek.

23 stycznia 2024 roku odbyło się międzykulturowe i międzypokoleniowe spotkanie integracyjne. Przy jednym stole usiadły przedstawicielki Terraz Senioras oraz członkinie Kobiecego Kolektywu „Włączone”. Wszystko po to, aby się bliżej poznać, podzielić swoimi doświadczeniami i poszukać możliwości wspólnego działania. Mamy nadzieję, że już niedługo uda się zrealizować nasze plany.

Projekty

Obcy? Zbliżenia

Dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro prowadzimy zajęcia dla dzieci w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Zapraszamy tam także artystów i artystki. 8 stycznia 2024 przybyli do Ośrodka aktorzy Teatru im. H. Andersena w Lublinie – Bogusław Byrski i Kacper Kubiec i zaprezentowali dzieciom jedno ze swoich przedstawień. Zorganizowanie wyjazdu dla kilkudziesięciu osób to niełatwe wyzwanie, dlatego bardzo się cieszymy, że już kolejny raz dzieci mieszkające w Ośrodku mogły uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym.

Akcja Integracja

W styczniu kontynuowałyśmy Międzykulturowe Spotkania Kobiece. 9 stycznia odwiedziłyśmy Niedźwiadę Dużą, a 30 gościłyśmy w Rzeczycy.

Na naszym kanale na You Tube dostępne są dwa kolejne wykłady poświęcone sytuacji w miejscach, skąd przybywają do Polski uchodźcy i uchodźczynie. Wojciech Górecki opowiada o tym, co dzieje się w Czeczenii, a Kamil Kłysiński przybliża sytuację w Białorusi. Zachęcamy do oglądania!

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

ACCT

Za nami druga sesja szkoleniowa „Train the Trainers”. W dniach 10-13 stycznia 2024 roku sześć organizacji realizujących projekt ACCT spotkało się w Berlinie. Doskonaliłyśmy swój warsztat trenerski po to, aby móc prowadzić szkolenia w zakresie przeciwdziałania nietolerancji, rasizmowi, ksenofobii i dyskryminacji. Spotkaliśmy się również z przedstawicielem organizacji BDB e V, który opowiadał o działaniach organizacji pracującej w obszarze praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji i rasizmowi, polityki azylowej i gender.

ACCT finansowany jest ze środków UE i realizuje priorytet zawarty w Programie „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV), pod nazwą „Walka z nietolerancją, rasizmem, ksenofobią, dyskryminacją, mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”.

Sklep internetowy i stacjonarny Stowarzyszenia

Zapraszamy do sklepu internetowego (http://sklep.dlaziemi.org/) oraz stacjonarnego (Lublin, ul. Rybna 4) gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Sklep jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-18.00.

Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można u nas zakupić piękne serwety i czapki Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki.

Na co dzień w sklepie możecie spotkać Ingę, jej zatrudnienie jest możliwe dzięki dotacji otrzymanej od Funduszu Feministycznego.

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/wspieraj/