Podsumowanie miesiąca #luty 2024

14 lutego 2024 roku nasza organizacja obchodziła 29. urodziny. Dziękujemy za wszystkie dobre słowa, życzenia i Waszą obecność. Cieszymy się, że mamy wokół siebie tak wiele życzliwych osób.

My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy

Nieustannie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 zapraszamy wszystkie potrzebujące osoby uchodźcze z Ukrainy do naszego biura. Mieścimy się przy ulicy Rybnej 4 w Lublinie. Jesteśmy także dostępne mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie (+48 665 861 238). Staramy się odpowiadać na bieżące potrzeby zgłaszających się do nas osób, wielu z nich zapewniamy noclegi krótkoterminowe dzięki wsparciu Fundacji Biedronki.

Obecnie biuro pomocowe może działać dzięki dotacjom pozyskanym od takich sponsorów jak: IKEA, Fundusz Feministyczny, Choose Love.

24 lutego 2024 roku minęły dwa lata od ataku Rosji na Ukrainę. Z tej okazji przygotowaliśmy krótkie podsumowanie naszych działań. Zapraszamy na stronę.

Spotkania w naszym Miejscu w Lublinie

Kontynuujemy bezpłatne zajęcia artystyczne dla kobiet. Aktualna oferta znajduje się pod tym adresem.

Wciąż odbywają się także darmowe zajęcia z języka polskiego. Prowadzimy dwie grupy, które spotykają się dwa razy w tygodniu. Od lipca 2023 roku lekcje realizowane są w ramach projektu „Takie same? Podobne? Różne? – integracja, włączanie, współpraca” finansowanego ze środków IKEA. Zajęcia niezmiennie prowadzi Anastazja Lisowska.

O nas w mediach

Zapraszamy do lektury tekstu Anny Korytowskiej, która pisze o integracji osób uchodźczych w Polsce. Na jej zaproszenie mogłyśmy podzielić się swoimi doświadczeniami w tym obszarze. Tekst dostępny jest pod tym adresem.

Na antenie Radia Bon Ton ukazał się reportaż o cyklu warsztatów Krav maga dla kobiet. Autorką materiału jest Eliza Kudelska-Nowosad, można go odsłuchać pod tym linkiem.

Projekty

Obcy? Zbliżenia

Tradycyjne, w ferie zimowe zawitałyśmy do Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie oferując aktywności dla dzieci i młodzieży. Oprócz zajęć w Ośrodku gościliśmy także w kinie, na lodowisku, nie zabrakło także wspólnego wyjścia na pizzę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzeń. Organizacja ferii była możliwa nie tylko dzięki wsparciu Fundacji Drzewa i Jutro, dzięki której realizujemy projekt „Obcy? Zbliżenia”, ale również dzięki darowiźnie pozyskanej od Fundacji BNP Paribas. Środki od Fundacji pozwoliły także na zakup okularów korekcyjnych dla dwóch mieszkanek Ośrodka.

Akcja Integracja

Na naszym kanale na You Tube dostępny jest czwarty wykład w języku polskim poświęcony sytuacji osób uchodźczych w Polsce. Tym razem dr Anna Młynarczuk-Sokołowska przybliża temat edukacji dzieci z doświadczeniem migracji. Wykład można obejrzeć tutaj.

Pojawił się także pierwszy z trzech wykładów w języku ukraińskim. Julian Hofman wyjaśnia w nim wszystkie kwestie związane z umową najmu oraz umową o pracę. Wykład dostępny jest pod tym adresem.

Zachęcamy do oglądania!

15 lutego 2024 roku Olga Mazur, asystentka międzykulturowa zatrudniona w ramach projektu, gościła na spotkaniu w Biurze Rzecznika Praw Dziecka. Dziękujemy bardzo za zaproszenie i liczymy na kolejne, owocne rozmowy.

W lutym (23 i 24) odbyły się dwa szkolenia online pt. „Edukacja osób z doświadczeniem migracji” prowadzonym przez prof. Małgorzatę Pamułę-Behrens. Dziękujemy za liczne zgłoszenia i uczestnictwo. W marcu zaplanowane zostały kolejne szkolenia w trzech terminach. Zachęcamy do śledzenia naszej strony. Już niebawem pojawi się informacja o zapisach. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a osoby uczestniczące w całym szkoleniu otrzymają certyfikaty uczestnictwa.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Sklep internetowy i stacjonarny Stowarzyszenia

Zapraszamy do sklepu internetowego (http://sklep.dlaziemi.org/) oraz stacjonarnego (Lublin, ul. Rybna 4) gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Sklep jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-18.00.

Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można u nas zakupić piękne serwety i czapki Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki.

Na co dzień w sklepie możecie spotkać Ingę, jej zatrudnienie jest możliwe dzięki dotacji otrzymanej od Funduszu Feministycznego.

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/wspieraj/