Podsumowanie miesiąca #lipiec2023

My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy

Nieustannie udzielamy wsparcia osobom przybyłym z Ukrainy. W biurze pomocowym przy ulicy Rybnej 4 w Lublinie, czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, czeka na ukraińskich uchodźców i uchodźczynie nasz zespół. Można się także z nami skontaktować mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie (+48 665 861 238).

W lipcu zgłosiło się do nas 176 osób, tyle damo form wsparcia udzielił nasz zespół pomocowy. Zdecydowana większość trafiających do nas osób zgłaszała potrzeby noclegów krótkoterminowych. Możemy ich udzielać dzięki współpracy z Fundacją Biedronki.

Biuro pomocowe może działać dzięki wsparciu takich sponsorów jak: IKEA, Fondation de France, Fundusz Feministyczny i Fundacja BNP Paribas.

Po raz kolejny udało nam się wesprzeć transporty z pomocą do Lwowa.  8 lipca 2023 roku dwa busy przewiozły najpotrzebniejsze rzeczy, które trafiły do osób związanych z Towarzystwem im. Stefana Batorego oraz na Politechnikę Lwowską. Pomoc zorganizował Chełmski Klub Morsów.

Transport i żywność została sfinansowana z dotacji otrzymanej od Fundacji BNP Paribas. Pomoc rzeczową otrzymaliśmy od Gminy Wisznice, Elżbiety Sokołowskiej i Stowarzyszenia „Tak Niewiele” z Chełma.

Spotkania w naszym Miejscu w Lublinie

W każdą środę, w godzinach 18.00-20.00 odbywają się warsztaty bębniarskie prowadzone przez Tomasza Kozdraja. Do udziału w nich zapraszamy wszystkie chętne osoby. Warsztaty są bezpłatne.

Kontynuujemy zajęcia z języka polskiego adresowane są do ukraińskich uchodźców i uchodźczyń. Udział w nich także jest bezpłatny. Od lipca 2023 roku lekcje finansowane są w ramach projektu „Takie same? Podobne? Różne? – integracja, włączanie, współpraca” finansowanym ze środków IKEA. Zajęcia niezmiennie prowadzi Anastazja Lisowska.

11 lipca 2023 roku odbyło się spotkanie szkoleniowo-warsztatowe, oparte na integracyjnym modelu radzenia sobie w sytuacji kryzysowej Basic Ph. Poprowadziła je psycholożka Iwona Jędrzejczyk absolwentka kursu „Trauma wojenna, PTSD oraz budowanie odporności psychicznej” prowadzony przez izraelski zespół prof. Mooli Lahada. Kurs organizowany był dla specjalistów z Polski i Ukrainy przez instytucje: מרכז משאבים Community Stress Prevention Center, ELNET-Poland.

Udział w spotkaniach i wydarzeniach

Po raz kolejny gościłyśmy na Festiwalu Folkowisko. Tradycyjnie nie zabrakło stoiska z asortymentem „Rzeczy Drugie”. W festiwalu uczestniczyły także członkinie Kolektywu Kobiecego „Włączone” a na scenie wystąpiła Dziewczyńska Grupa Bębniarska.

W ostatni weekend lipca, w Bratniku, odbyły się pierwsze z cyklu warsztatów samoobrony Krav Maga dla kobiet. W międzykulturowym gronie uczyłyśmy się podstaw unikania niebezpieczeństwa. Zajęcia prowadziła instruktorka United Krav Maga – Elina Toneva. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Urgent Action Fund.

Projekty

„ACCT dla zmiany”

Trwa konkurs na plakat „Podziel się swoją wizją – jak przeciwdziałać rasizmowi, ksenofobii i dyskryminacji?”. Na zgłoszenia czekamy do 31 sierpnia 2023 roku. Zwycięskie osoby wezmą udział w międzynarodowym szkoleniu w Berlinie! Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć pod tym adresem.

ACCT finansowany jest ze środków UE i realizuje priorytet zawarty w Programie „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV), pod nazwą „Walka z nietolerancją, rasizmem, ksenofobią, dyskryminacją, mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”.

„Ogród Społeczny”

2 lipca 2023 roku odbył się już trzeci dzień otwarty w Ogrodzie Społecznym. Miałyśmy przyjemność gościć osoby z Ukrainy mieszające obecnie w Chełmie i Lublinie. Spotkanie rozpoczęło zwiedzanie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, skąd grupa dotarła do Bratnika. A na naszym podwórku czekała już masa atrakcji – kuglarstwo, muzyka, zabawy z chustą Klanzy, tworzenie zapachowych świec do masażu, a także przedstawienie teatralne, które przygotował Kacper Kubiec z Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie.

Niespodzianką były warsztaty poprowadzone przez Jasminę i Radimę z Dziewczyńskiej Grupy Bębniarskiej.

Wydarzenie nie odbyłoby się bez wsparcia wolontariuszy, którzy pomogli w przygotowaniach. Bartek, Jasiek i Ole – dziękujemy bardzo!

Spotkanie, zwiedzanie, transport i uprawa są możliwe dzięki pomocy UNHCR, the UN Refugee Agency oraz Fondation de France.

Ogród Społeczny został założony dzięki wsparciu Urgent Action Fund, Fundacji im. Stefana Batorego, Funduszu Feministycznego oraz Choose Love.

Sklep internetowy i stacjonarny Stowarzyszenia

Zapraszamy do sklepu internetowego (http://sklep.dlaziemi.org/) oraz stacjonarnego (Lublin, ul. Rybna 4) gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Sklep jest czynny od wtorku do piątku w godzinach 12.00-18.00 oraz w soboty od 10.00 do 16.00.

Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można u nas zakupić piękne serwety i czapki Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki.

Na co dzień w sklepie możecie spotkać Ingę, jej zatrudnienie jest możliwe dzięki dotacji otrzymanej od Funduszu Feministycznego.

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/