Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie
Wsparcie dla mieszkańców i mieszkanek ośrodka
Kontynuujemy współpracę z Polską Akcją Humanitarną, a przekazane przez organizacje środki pomagają nam zaspokajać bieżące potrzeby zgłaszane przez osoby mieszkające w ośrodku.
Zajęcia dla dzieci
W ramach różnych projektów na bieżąco działamy edukacyjnie i artystycznie z dziećmi. Na początku czerwca dzieci intensywnie przygotowywały się do występu w Chełmie, gdzie zostały zaproszone przez Młodzieżowy Dom Kultury. Do końca roku szkolnego trwały również indywidualne lekcje języka polskiego prowadzone przez studentów i studentki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Do lekcji powrócimy po wakacjach.
Aktywności
My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy
Nieprzerwanie prowadzimy działania wspierające dla osób przybyłych z Ukrainy. Dostępny jest nasz telefon interwencyjny, a na potrzebujących czeka Anna Milkivska, z którą można się skontaktować mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie +48 665 861 238.
Dzięki współpracy z Fundacją Biedronka możemy także wesprzeć osoby, które potrzebują noclegów. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod numerem telefonu – +48 665 861 238. W czerwcu pomogliśmy w ten sposób 50 osobom.
Fundacja Biedronka to nie jedyna organizacja, która zdecydowała się wesprzeć nasze działania adresowane do osób przybyłych z Ukrainy. Dzięki środkom przekazanym przez Norwegian People’s Aid zatrudniliśmy dwie osoby – Agnieszkę Poźniak, która dostarcza potrzebną pomoc w punkcie granicznym w Jagodzinie oraz Ingę, która zimą przyjechała do Polski z Kijowa. Inga wspiera działania Ogrodu Społecznego oraz inicjatywy integracyjne adresowane do Ukrainek.
Prowadzimy także zajęcia z języka polskiego dla osób przybyłych z Ukrainy, nauczycielami i nauczycielkami są studenci i studentki oraz kadra dydaktyczna Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Bardzo dziękujemy za wolontariackie włączenie się w nasze działania.
Ogród Społeczny
Ruszyły prace w Ogrodzie Społecznym, nad jego rozwojem czuwają przybyłe z Ukrainy osoby. Jedną z liderek tego przedsięwzięcia jest Śnieżana – specjalistka uprawy roślin, która została zatrudniona dzięki środkom pozyskanym od Fundacji im. Stefana Batorego. Jest to nie tylko miejsce upraw roślin, ale także spotkań, integracji i wspólnej przestrzeni dla społeczności lokalnej. Pierwsze spotkania na terenie ogrodu już za nami, już planujemy kolejne inicjatywy.
Projekty
„Włączone”
17 czerwca 2022 roku Dagmara Derda przeprowadziła zajęcia z promocji. To niezbędny element naszego procesu twórczego, chcemy nie tylko produkować, ale i z sukcesem sprzedawać nasze produkty. Dziękujemy Dagmarze za ten czas, w ocenie uczestniczek był on bardzo twórczy i produktywny. O to chodziło!
26 czerwca 2022 roku po raz kolejny spotkałyśmy się na szkoleniu trenerskim. Podczas czerwcowego warsztatu duży nacisk położyłyśmy na praktykę – próbowałyśmy swoich sił w prowadzeniu szkoleń. Nad całością czuwała wspaniała Agnieszka Szelągowska. Dziękujemy jej nieustannie! Kolejny etap naszej trenerskiej przygody w lipcu.
28 czerwca 2022 roku Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek prezentowały nasze dokonania w ramach projektu „Włączone” oraz „Mosty 2021”. Do Łukowa przybyły – Linn-Kaja Rogstad – przedstawicielkę Norweskich Donorów oraz Anniken Klever-Gasser i Karina Gradowska-Karpińska z Ambasady Norwegii w Polsce. Dziękujemy za wizytę i pozytywny odbiór naszych działań.
O działaniach Stowarzyszenia, także w ramach projektu „Włączone” Magdalena Kawa i Elżbieta Rojek rozmawiały z Dorotą Mościbrodzką w programie „Poranek u Hieronima”. Rozmowa jest dostępna online pod adresem https://www.facebook.com/watch/?extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&v=446346607490934
Zapraszamy do śledzenia strony projektu – https://dlaziemi.org/wlaczone-embraced/
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
„MOSTY 2021”
Regularnie odbywają się zajęcia z języka polskiego oraz warsztaty dla dzieci. W Na początku czerwca ukazał się tekst o tym, co już udało nam się zrobić w ramach projektu, a co wciąż jest przed nami. Zapraszamy do lektury – https://dlaziemi.org/mosty-lacza-nasze-swiaty-stowarzyszenie-dla-ziemi-z-pomoca-osobom-ewakuowanym-z-afganistanu/
11 czerwca 2022 roku Magdalena Kawa gościła w audycji Anny Gmiterek-Zabłockiej „Twój problem, moja sprawa”, w której opowiadała o projekcie „Mosty 2021”. Materiał był emitowany w Radiu Tok FM i jest do wysłuchania pod tym adresem – https://audycje.tokfm.pl/podcast/124262,Mosty-2021-to-projekt-Stowarzyszenia-Dla-Ziemi-Projekt-skierowany-do-uchodzcow-z-Afganistanu-Choc-nie-tylko?fbclid=IwAR2WstJBC3WU7EnYzDsrcB3kEMOPbLrv2fsq2AZk9K2ajC3F9Wziqd1FTEs
21 czerwca 2022 roku odbyło się spotkanie online z dr Lidią Chylewską-Barakat. Wydarzenie zatytułowane „Niepewność – jak z nią pracować i znosić? Wspieranie w nieznanym” adresowane było do osób udzielających wsparcia uchodźcom i uchodźczyniom. Bardzo dziękujemy za ten czas, w którym mogłyśmy z dystansem popatrzeć na swoje działania i dzięki dawce ciekawej wiedzy być bardziej świadome reakcji otoczenia i swoich własnych.
28 i 28 czerwca 2022 roku po raz kolejny gościliśmy dr Lidię Chylewską-Barakat. Tym razem spotkała się z mamami dzieci doświadczających trudności adaptacyjnych. Pierwszego dnia Lidia prowadziła zajęcia w Łukowie, kolejnego odwiedziła Wólkę Cycowską.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
OBCY? Zbliżenia
15 czerwca 2022 roku odbył się długo wyczekiwany przez dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie wyjazd do Chełma. Program rozpoczął się w gościnnych progach Młodzieżowego Domu Kultury, gdzie zaprezentowały program artystyczny przygotowany pod opieką Elżbiety Rojek i Tomasza Kozdraja. Na publiczności zasiadły dzieci uczęszczające na zajęcia do chełmskiego MDK-u oraz uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej nr 7, które przybyły do Chełma z powodu wojny w Ukrainie.
Po występie na wszystkie dzieci czekało wiele atrakcji. Pod kierunkiem Justyny Malickiej-Sławińskiej mogły wykonać pamiątkowe magnesy. Agata Sobczyk i Elżbieta Krzywicka pokazały, jak zrobić slimy. Poza tym mogły zatańczyć zumbę z Ewą Harańczyk i jej grupą Klub Boogi Twist. Przy wsparciu Anny Bobruś zagrały na bębnach razem z Tomaszem Kozdrajem i Ewą Kozdraj.
Na zakończenie pobytu w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się poczęstunek przygotowany przez mamy dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców oraz Fundację dla Kultury i kadrę MDK-u. Po zajęciach dzieci z łukowskiego ośrodka wraz z mamami udały się do Podziemi Kredowych.
W programie znalazły się także wizyta w radiu Bon Ton. Gospodynią spotkanie była Eliza Kudelska-Nowosad, która na antenę zaprosiła Ewę Kozdraj i Tomasza Kozdraja oraz członkinie bębniarskiego zespołu: Jasminę i Radimę. Po odwiedzinach w radiu grupa udała się na zwiedzanie starego miasta.
Nad całością wydarzenia czuwała Joanna Wilkołaska – dyrektorka MDK-u i Ewa Kozdraj, prezeska Stowarzyszenia „Dla Ziemi”.
Projekt finansowany jest ze środków Fundacji Drzewo i Jutro.
DiA – dialog w edukacji dorosłych
6 i 7 czerwca 2022 roku odbyło się spotkanie podsumowujące międzynarodowych projekt DiA, który współtworzyliśmy. Zapraszamy do lektury sprawozdania z wyjazdu – https://publicystyka.ngo.pl/pokojowa-edukacja-w-praktyce-spotkanie-w-ramach-projektu-dialog-in-adult-education?fbclid=IwAR3Re_I-SmWecza-xE4TjBHayxaexDvpbzcRN0VSrxNaOOXDrdoCOB2XMd0
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +.
Bardzo dobre wieści – strona Stowarzyszenia na Facebooku
Zapraszamy Was na naszą stronę https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci/, gdzie czekają na Was dobre wieści. Za redakcję odpowiada Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz-Kozdraj.
Działalność gospodarcza
Sklep internetowy Stowarzyszenia
Asortyment sklepu został powiększony o koszulki z nadrukami OD PODSZEWKI. Ostatnie sztuki polecają się do sprzedaży. Zapraszamy do sklepu (http://sklep.dlaziemi.org/), w którym można także nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można także zakupić piękne serwety Pani Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie również wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka. Zapraszamy również na nasz profil na Instagramie – https://www.instagram.com/rzeczy_drugie/
Jak nas wesprzeć?
Utwórz zbiórkę!
Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.
Przyłącz się do Akcji 1 na 100!
Na liście „Złotej setki” wciąż są wolne miejsca dla osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym przelewem w wysokości 10 zł (lub więcej). Wszystkie dane do przelewu i informacje o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/1-na-100/.
Wesprzyj nas darowizną
Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/
Podsumowanie miesiąca powstało dzięki wsparciu udzielonemu przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach dotacji „Fundusz Solidarności z Ukrainą”.