EDUKACJA

Edukacja dzieci uchodźczych

Edukacja dzieci uchodźczych jest tak samo ważną dla nich, dla nas, jak i dla ich rodziców. W każdym naszym projekcie znajdujemy miejsce na działania edukacyjne. Zarówno poprzez zabawę (dla najmłodszych), jak i poprzez naukę języka polskiego, angielskiego, matematykę. Do niedawna były to tylko działania „na żywo”, spotkania bezpośrednie, które zbliżały nas do siebie: nauczycielki i nauczycieli oraz wolontariuszki i wolontariuszy z organizacji i dzieci z kilku Ośrodków dla Cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Współpracowałyśmy/lisy z ośrodkami w Bezwoli, Lublinie, Łukowie i w Niemcach Leonowie. W 2019 roku było to ponad 5500 godzin zajęć edukacyjnych i artystycznych. Kilka spektakli. Nagrane teledyski i filmy.

Zaopatrzenie w sprzęt

W tracie pandemii zorganizowaliśmy sprzęt komputerowy dla dzieci w Łukowie. Dzięki zbiórkom publicznym i wsparciu kilku fundacji, ponad 50 komputerów i laptopów zostało przekazane na własność dzieciom z ośrodka.

Powiązane wpisy:

Pierwsze komputery już gotowe

Dzięki Państwa hojności, zakupiliśmy i przygotowaliśmy do przekazania dzieciom z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie pierwsze cztery komputery. Sa śliczne, dobrze działają, maja niezbędne oprogramowanie.

Czytaj więcej »

Dziękujemy!

19 laptopów, które zajmują niewiele miejsca w pokojach, a do których ma dostęp kilkadziesięcioro dzieci z Łukowa, to wszystko dzięki Wam!Dziękujemy tęczowo i kolorowo rysunkami

Czytaj więcej »

Wolontariat i współpraca

Działania edukacyjne dla dzieci z Ośrodka w Łukowie, odbywały się dzięki wsparciu kilkorga wolontariuszek/szy (matematyka, angielski), ale była to przede wszystkim nauka języka polskiego jako obcego, w formie online. Dzięki nawiązaniu współpracy z panią profesorką Małgorzatą Pamułą-Behrens z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, udało się zorganizować praktyki studentek tej uczelni w Ośrodku w Łukowie. W roku akademickim 2020/2021 praktyki studenckie odbywało u nas prawie 70 studentek. Uczyły języka polskiego jako obcego, w formule jedno dziecko-jedna studentka. To było działanie innowacyjne na skalę Polski. W roku akademickim 2021/2022 to 66 osób. Od listopada 2021 mamy podpisane oficjalne porozumienie o współpracy z uczelnią.

Edukacja artystyczna

Nasza specjalnością jest edukacja artystyczna. Zajęcia teatralne z Elżbietą Rojek i muzyczne z Tomaszem Kozdrajem. Powstają grupy artystyczne, spektakle. Pokazujemy je na wielkich wydarzeniach, jak np. Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, czy w lokalnych szkołach.

Edukacja poprzez podróże

Pracujemy w obszarze integracji dzieci uchodźczych nieprzerwanie od 2009 roku. Przez ten czas, do końca 2021 roku udało nam się zorganizować 36 wycieczek. Kilkanaście z nich było wycieczkami dłuższymi niż tylko jeden dzień. Nie można sobie wyobrazić, jeśli nie pracuje się bezpośrednio z uchodźczyniami/cami, jak wielkie ma to dla nich znaczenie. Wieloletnie oczekiwanie na decyzje urzędowe, dotyczące swoich dalszych losów, brak środków finansowych, nieznajomość kultury, brak bliskich przyjaciół i rodziny, powoduje, że to właśnie wycieczki są tymi momentami, w których można poczuć się tak jak kiedyś, w swoim rodzinnym kraju. Gdy było bezpiecznie i dzieci z rodzicami jechały na weekendowy wypad poza miasto albo wycieczkę szkolną. Od kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy od matek, że „podczas tych trzech dni spędzonych na wycieczce z nami, one czuły się jak kiedyś, w domu, po raz pierwszy od kiedy są w Polsce, czują swobodę i wolność”, to stwierdziłyśmy, że musimy takie wyjazdy organizować. Nie tylko dla poznawania naszego kraju, naszej kultury, naszego bogactwa przyrodniczego, ale też dla zdrowia psychicznego, dla relaksu, odpoczynku.

Powiązane wpisy:

Wycieczki indywidualne

Wycieczki to nasze najwspanialsze wspomnienia! Nie można sobie wyobrazić, jeśli nie pracuje się bezpośrednio z uchodźcami i uchodźczyniami, jak wielkie ma dla nich znaczenie wyjście

Czytaj więcej »

Marzenia…

O czym marzycie w trakcie wakacji? Wyjazd, wycieczka, woda, góry, morze? My też. Ale rzeczywiście, naprawdę. Tak wyglądają ostatnie miesiące naszej pracy z dziećmi… Wirtualne

Czytaj więcej »