Zapraszamy na warsztaty!

PROSIMY O UWAGĘ! 
Zapraszamy 16 października 2021, w godzinach 11.00-16.00, na bezpłatne warsztaty i spotkania do Bratnika, w ramach Leśnej Edukacji LAS DWA TRZY.ROLA LEŚNEJ EDUKACJI – WARSZTATY Z EWĄ KALISZUK W LAS DWA TRZYCEL:
Pogłębienie wiedzy na temat roli leśnej edukacji w rozwoju człowieka od dziecka do dorosłegoPROGRAM:
– 11.00-14.00 warsztaty dla rodziców z Ewą Kaliszuk (w dużym lesie),
Zapraszamy na wielozmysłową podróż przez “las” z wykorzystaniem metody “earth walk” inspirowanej warsztatami Richarda Irvine’a. Wszystko po to, aby odszukać nasze więzi z przyrodą, by jeszcze bardziej świadomie tworzyć otoczenie edukacyjne dla dzieci. Wędrówkę zakończy spotkanie o fundamentach leśnej edukacji.
W tym czasie w małym lesie na przedszkolaków będą czekały strefy:
– dźwięków,
– działań plastycznych,
– wolnej zabawy dla dzieci– 14.00-15.00 mini jarmark, czyli wystawa rzeczy, które można zakupić jako cegiełkę na rzecz leśnej edukacji.
To także czas na wspólny posiłek i rozmowę.– 15.00-16.00 koncert Ptaszkowie Śpiewali
Ubrania na zmianę, bo będziemy malować, bawić się, błocić (jeśli spadnie deszcz).
Działania warsztatowe skierowane będą do dzieci w wieku przedszkolnym.Konieczne są zapisy, ilość miejsc ograniczona.
Na zgłoszenia czekamy do 13.10.2021 pod adresem: dlaziemi@dlaziemi.org lub tel.: 603 882 082

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Warsztaty poprowadzi Ewa Kaliszuk
W Polsce coraz częściej mówi się o leśnych przedszkolach, rzadziej jeszcze o szkołach. Można już zobaczyć wspaniałe zdjęcia dzieci zanurzonych w przyrodę. Czym tak naprawdę jest ten sposób rozwoju dzieci? Czy jest to tylko moda czy pilna potrzeba? To jedno z ważniejszych pytań jakie warto sobie zadawać i to nie tylko w kontekście poszukiwania sposobów na zmianę w edukacji, ale przede wszystkim w świetle tworzenia dobrego otoczenia edukacyjnego do prawidłowego rozwoju dzieci. Ważny głos w tej sprawie zabrał Richard Louv najpierw w Ostatnim dziecku lasu, potem w Nature Principle. Wskazuje Nature Deficit Disorder, czyli zespół braku natury w życiu człowieka jako przyczynę wielu cywilizacyjnych problemów, pojawiających się od najwcześniejszych lat życia człowieka. Coraz częściej przeprowadzane są także badania potwierdzające uboczne skutki izolacji dzieci od kontaktu z przyrodą. Czas pandemii uzmysłowił wielu dorosłym, że izolacja jest zła, od przyrody także. Może to wyjątkowy moment na wdrożenie zmiany?
Na świecie od wielu już lat rozwijane są przedszkola i szkoły, które stwarzają warunki do tego, aby dzieci znaczną część czasu przeznaczonego na edukację spędzały pod gołym niebem. W Polsce proces ten tak naprawdę dopiero się rozpoczął. Co tak naprawdę wydarza się w lesie i czy to zawsze musi być las? Na te i inne jeszcze pytania spróbujemy razem poszukać odpowiedzi w trakcie naszego spotkania 16 października 2021 roku. Gorąco zapraszam!Ewa Kaliszuk
Geografka i przyrodniczka, nieustająco zadziwiona światem i tym, jak wiele jest w nim do odkrycia. Fascynują ją dzieci i ich bycie w przyrodzie. Lubi obserwować ich zabawy, podziwia kreatywność, cierpliwość, upór w osiągnięciu celu, skłonność do wysiłku, współpracę i ogromną radość z działania. Przez dziewięć lat współtworzyła w Przyłękowie w Beskidzie Żywieckim niepubliczną, bezpłatną szkołę podstawową, jedną z kilku szkół prowadzonych przez Fundację Królowej Św. Jadwigi oraz jedną ze Szkół z Mocą Zmieniania Świata Fundacji Ashoka. Korzystano tam m.in z metody Marii Montessori, leśnej edukacji oraz projektu badawczego. To doświadczenie przekonało Ewę, że zmiana w edukacji jest konieczna, możliwa i że najlepiej zaczynać ją od siebie.Na najmłodszych będą czekały strefy aktywności – strefa wolnej zabawy, strefa dźwiękowa oraz strefa działań plastycznych oraz cały las.Ptaszkowie Śpiewali to projekt muzyczny skierowany do dzieci, muzyka stworzona z miłości do natury, pełna spokoju, polskiej wsi, lasów, łąk, ptaków, owadów. Muzyka inspirowana małymi „wielkimi” zachwytami dnia codziennego oraz polską muzyka tradycyjną. Projekt został stworzony przez wokalistke i instrumentalistkę Karolinę Balmas- Pęczułę znaną z zespołów Kipikasza i Dziadowski Projekt. Artystka mieszka na podlubelksiej wsi, skąd czerpie inspirację. Wraz z Karoliną na scenie wystąpi Piotr Rybczyński- realizator dźwięku oraz multiinstrumentalista znany z wielu projektów lubelskiej sceny muzycznej. Artyści wspólnie tworzą projekt eksperymentując z różnymi stylami muzycznymi, w które doskonale wpisuje się tradycja, przyroda, nowoczesność i zabawa.

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

LAS DWA TRZY to Warsztaty Leśnej Edukacji, prowadzone w Programie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, w ramach projektu “Leśna edukacja, czyli samoorganizacja dla dobra wspólnego”.Plakat wykonała Karolina Balmas, leśny rysunek autorstwa Yoanna Symbiosis.

Projekt:
Powiązane wpisy:

Projekt realizuje:

Finansowanie: