18 listopada 2023 roku na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim ogłoszono wyniki Konkursu o tytuł “Ambasador Wschodu”. Jedna ze statuetek trafiła do Stowarzyszenia “Dla Ziemi”. W imieniu organizacji odebrały ją Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek.
Stowarzyszenie “Dla Ziemi” zostało laureatem nagrody w kategorii “Społecznie odpowiedzialny”. Kapituła dostrzegła ponad 28 lat działań organizacji na rzecz społeczności lokalnej oraz integracji uchodźców i uchodźczyń mieszkających na Lubelszczyźnie.
– To dla nas ogromny zaszczyt i wielka radość, że nasze działania zostały docenione. A jednocześnie to dla nas potwierdzenie, że to co robimy przez te wszystkie lata jest nie tylko zauważalne, ale i na wysokim poziomie – mówi Ewa Kozdraj, prezeska Stowarzyszenia.
Wśród aktywności podejmowanych przez organizację są działania pomocowe adresowane do ukraińskich uchodźców i uchodźczyń. Od początku wybuchu wojny w Ukrainie Stowarzyszenie aktywnie włączyło się we wsparcie tej grupy. Od grudnia 2022 roku uruchomiło biuro pomocowe w Lublinie, z jego oferty skorzystało już ponad 1700 osób. Dodatkowo w lubelskiej przestrzeni prowadzone są lekcje z języka polskiego, warsztaty i spotkania integracyjne dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek Lublina.
To nie jedyne działania Stowarzyszenia “Dla Ziemi” wspierające osoby uchodźcze. – Naszą pracę z uchodźcami i uchodźczyniami rozpoczęłyśmy w 2009 roku, od tego momentu do dziś zrealizowałyśmy wiele projektów adresowanych do osób szukających w Polsce schronienia. Były to zajęcia językowe, artystyczne, edukacyjne, kursy zawodowe i wiele innych. Staramy się także dawać zatrudnienie osobom uchodźczym. Wciąż jesteśmy obecne w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie i kontynuujemy warsztaty – wymienia Elżbieta Rojek, członkini zarządu Stowarzyszenia.
Oprócz bezpośredniego wsparcia uchodźców i uchodźczyń, organizacja prowadzi także działania integracyjne. – Docieramy do małych miejscowości na Lubelszczyźnie, poznajemy uchodźczynie z polskimi kobietami, próbujemy dawać przestrzeń do poznania się, przełamywania stereotypów, ale także i wspólnego działania, czerpania od siebie – podkreśla Ewa Kozdraj.
Wśród działań integracyjnych jest również wsparcie oferowane szkołom, w których uczą się dzieci cudzoziemskie. – Nasza organizacja, była pierwszą, która zatrudniała asystentki międzykulturowe w placówkach edukacyjnych. W zeszłym roku szkolnym mogłyśmy opłacić etaty czterech asystentek. Pracowały w szkołach podstawowych w Chełmie, Łukowie i Kamionce – mówi Elżbieta Rojek.
Zespół Stowarzyszenia jest także obecny w miejscu, gdzie rozpoczynał swoją działalność – w gminie Kamionka. Jego siedzibą jest Bratnik. To tutaj w 1995 roku zarejestrowana została organizacja. – Wiosną 2022 roku założyliśmy Ogród Społeczny. Jest to miejsce uprawy roślin i integracji społeczności lokalnej z osobami uchodźczymi. Organizujemy dni otwarte, dajemy możliwość spotkania się i spędzenia ze sobą czasu w twórczej i przyjaznej atmosferze – podsumowuje Ewa Kozdraj.
Przyznanie tytułu Ambasadora Wschodu ma za zadanie uhonorować osoby oraz podmioty i instytucje, które działają na terenie Polski wschodniej i jej pograniczu. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2013 roku. Tytuł przyznawany jest w następujących kategoriach: działalność kulturalno-społeczna, samorząd, biznes, turystyka, kultura i sztuka oraz odpowiedzialność społeczna. Dodatkowo kapituła przyznaje Nagrodę Specjalną za działania transgraniczne lub transregionalne oraz Tytuł Honorowego Ambasadora Wschodu za całokształt działalności.