Pozwalam sobie krzyczeć

„Pozwalam sobie krzyczeć” to projekt autorstwa Olgi Mazur oraz Ingi Mgebrovej – kobiet uchodźczych, które przyjechały do Polski w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie. Olga opuściła swój kraj w 2015 roku, Inga dotarła do Polski w marcu 2022 roku. Obie uczestniczyły w działaniach integracyjnych oferowanych przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi”. Z czasem stały się częścią zespołu organizacji i oferują wsparcie innym osobom uchodźczym.

Projekt, który został zgłoszony do konkursu organizowanego przez Fundację Kuchnia Konfliktu, to działanie adresowane do kobiet. Autorki zaproponowały trening samoobrony Krav Maga. Do udziału w nim zaproszonych zostało 16 kobiet. Wśród nich były osoby, które przyjechały do Polski starając się o nadanie statusu uchodźcy, migrantki oraz kobiety mieszkające w Bratniku i okolicach.

Dlaczego Inga i Olga zdecydowały się na taki projekt. W uzasadnieniu napisały: „Musimy nauczyć się krzyczeć i nauczyć tego nasze córki. A Krav Maga uczy krzyku. To pierwsze czego się można nauczyć. Obie mamy młode córki, o których codziennie myślimy. Są samodzielne, dorosłe i potrzebują wzmocnienia. Jak wiele młodych kobiet. I starszych. Krav Maga to nie tylko obrona fizyczna, ale też opanowanie psychiczne. Część Ukrainek decyduje się na powrót do domu, wracają do Ukrainy. Takie treningi dadzą im możliwość poczucia się bezpieczniejszymi”.

Trening odbył się w dniach 22-23 czerwca 2024 roku w Ogrodzie Społecznym w Bratniku, przestrzeni uprawy roślin i integracji. Został on stworzony wiosną 2022 roku, niedługo po rozpoczęciu działań wojennych w Ukrainie. Jedną z jego liderek była Inga Mgebrova.

Trening Krav Maga poprowadziła Elina Toneva, z którą miałyśmy przyjemność współpracować już w zeszłym roku.

Fot. Karolina Balmas-Pęczuła