Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie
Wsparcie dla mieszkańców i mieszkanek ośrodka
Kontynuujemy współpracę z Polską Akcją Humanitarną. Dzięki środkom przekazanym przez organizację możemy na bieżąco odpowiadać na potrzeby osób mieszkających w ośrodku.
Zajęcia dla dzieci
W ramach różnych projektów na bieżąco działamy edukacyjnie i artystycznie z dziećmi. Są to zarówno zajęcia online, jak i stacjonarne. Trwają również indywidualne lekcje języka polskiego prowadzone przez studentów i studentki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.
Aktywności
My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy
Kontynuujemy działania wspierające dla osób przybyłych z Ukrainy. Dostępny jest nasz telefon interwencyjny, a na potrzebujących czeka Anna Milkivska, która służy pomocą wszystkim zgłaszających się do nas osobom. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu +48 665 861 238 lub mailowo – ukraina@dlaziemi.org.
Dzięki współpracy z Fundacją Biedronka możemy także wesprzeć osoby, które potrzebują noclegów. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod numerem telefonu – +48 665 861 238.
Fundacja Biedronka to nie jedyna organizacja, która zdecydowała się wesprzeć nasze działania adresowane do osób przybyłych z Ukrainy. Już teraz dziękujemy naszym darczyńcom i sukcesywnie będziemy informować o naszych działaniach podejmowanych w ramach przyznanych środków.
Ogród Społeczny
Ruszyły prace w Ogrodzie Społecznym, nad jego rozwojem czuwają przybyłe z Ukrainy osoby. Będzie to nie tylko miejsce upraw roślin, ale także spotkań, integracji i wspólnej przestrzeni dla społeczności lokalnej. Pierwsze międzypokoleniowe spotkanie na terenie ogrodu już za nami. W jeden z pięknych majowych dni odwiedziły nas dzieci uczęszczające na zajęcia z leśnej edukacji. Tym razem chwyciły za sadzonki i konewki wspomagając załogę ogrodu. Bardzo się cieszymy także z innego wsparcia – udało nam się pozyskać dotację na rozwijanie prac i wsparcie osób zaangażowanych w rozwój ogrodu. Dziękujemy także Beacie Król, która zorganizowała zbiórkę urodzinową na rzecz Stowarzyszenia, zebrana kwota zasili fundusz Ogrodu Społecznego.
Projekty
„Włączone”
3, 18 i 19 maja 2022 roku odbyły się spotkania twórcze, których celem było wypracowanie koncepcji produktu. Będzie on wytwarzany przez członkinie kolektywu, a dochód ze sprzedaży przekazany zostanie na wybrany wspólnie cel społeczny. Dziękujemy Magdalenie Mach i Oldze Konik z Pracowni Zaangażowanej Społecznie Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za kreatywny czas, a Stowarzyszeniu Równych Szans Bona Fides z Lublina i Siedlisku Rozalin za gościnę. Przed nami warsztaty z promocji. Odbędą się w czerwcu i poprowadzi je dla nas Dagmara Derda, która wspiera nas w promowaniu sklepu Rzeczy Drugie.
Zachęcamy także do lektury artykułu przedstawiającego kulisy spotkań twórczych – Gmina Łaziska: Tworzyły produkt, integrując się z kobietami z Ukrainy – Wspólnota Opolska – twój tygodnik lokalny (24wspolnota.pl)
8 maja 2022 roku odbyło się kolejne szkolenie trenerskie adresowane do zespołu Stowarzyszenia Dla Ziemi. Tym razem zajęliśmy się metodami edukacyjnymi. Dziękujemy Agnieszce Szelągowskiej za towarzyszenie nam w tym procesie i odkrywanie przed nami naszych edukacyjnych umiejętności.
Zapraszamy do śledzenia strony projektu – https://dlaziemi.org/wlaczone-embraced/
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
„MOSTY 2021”
Regularnie odbywają się zajęcia z języka polskiego oraz warsztatami dla dzieci. Planujemy także czerwcowe wydarzenia. Jednym z nich będzie spotkanie otwarte, na które już niebawem zaprosimy.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
OBCY? Zbliżenia
W ramach projektu odbywają się warsztaty w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Bardzo się cieszymy, że już niebawem swoje umiejętności zdobyte w trakcie zajęć dzieci z ośrodka zaprezentują w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie. Relację z wydarzenia przedstawimy w czerwcowym podsumowaniu miesiąca.
Projekt finansowany jest ze środków Fundacji Drzewo i Jutro.
Bardzo dobre wieści – strona Stowarzyszenia na Facebooku
Zapraszamy Was na naszą stronę https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci/, gdzie czekają na Was dobre wieści. Za redakcję odpowiada Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz-Kozdraj.
Działalność gospodarcza
Sklep internetowy Stowarzyszenia
Wciąż zapraszamy do sklepu (http://sklep.dlaziemi.org/), w którym można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można także nabyć piękne serwety Pani Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się także warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie można też znaleźć wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka. W czerwcu będziemy mieć kolejne nowości. Śledźcie stronę sklepu oraz nasz profil na Instagramie – https://www.instagram.com/rzeczy_drugie/
Jak nas wesprzeć?
Utwórz zbiórkę!
Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.
Przyłącz się do Akcji 1 na 100!
Na liście „Złotej setki” wciąż są wolne miejsca dla osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym przelewem w wysokości 10 zł (lub więcej). Wszystkie dane do przelewu i informacje o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/1-na-100/.
Wesprzyj nas darowizną
Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/
Podsumowanie miesiąca powstało dzięki wsparciu udzielonym przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach dotacji „Fundusz Solidarności z Ukrainą”.