Podsumowanie miesiąca #listopad 2023

Stowarzyszenie „Dla Ziemi” Ambasadorem Wschodu

Rozpoczynamy od bardzo miłej dla nas wiadomości. Decyzją Kapituły Konkursu otrzymaliśmy tytuł oraz statuetkę „Ambasador Wschodu” w kategorii „Społecznie odpowiedzialny”. Bardzo dziękujemy za wyróżnienie i docenienie naszej pracy! Gratulujemy także pozostałym nagrodzonym.

My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy

Nasze biuro pomocowe oferuje wsparcie uchodźcom i uchodźczyniom przybyłym z Ukrainy. Mieścimy się przy ulicy Rybnej 4 w Lublinie i można się do nas zgłosić od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Jesteśmy także dostępne mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie (+48 665 861 238).

Przez ostatnie miesiące zdecydowana większość trafiających do nas osób zgłaszała potrzeby noclegów krótkoterminowych. Możemy ich udzielać dzięki współpracy z Fundacją Biedronki.

Obecnie biuro pomocowe może działać dzięki wsparciu takich sponsorów jak: IKEA, Fundusz Feministyczny i Fundacja BNP Paribas.

Spotkania w naszym Miejscu w Lublinie

Wprowadzamy nową ofertę cyklicznych warsztatów artystycznych. Adresowane są do kobiet. Wszyskie są bezpłatne i rozpoczynają się o godzinie 18.00, trwają dwie godziny.

W poniedziałki zaprasza Tomasz Kozdraj na zajęcia bębniarskie, w środy Elżbieta Rojek na zajęcia śpiewacze, a w piątek Agnieszka Sikorska na zajęcia ruchowe. Dokładny opis warsztatów znajduje się tutaj. Na zajęcia obowiązują zapisy pod adresem: dlaziemi@dlaziemi.org. Zapraszamy!

Kontynuujemy darmowe zajęcia z języka polskiego. Prowadzimy dwie grupy, które spotykają się dwa razy w tygodniu. Od lipca 2023 roku lekcje realizowane są w ramach projektu „Takie same? Podobne? Różne? – integracja, włączanie, współpraca” finansowanego ze środków IKEA. Zajęcia niezmiennie prowadzi Anastazja Lisowska.

24 listopada 2023 roku odbyły się warsztaty z języka inkluzywnego prowadzony przez Jolantę Prochowicz. Spotkanie również było częścią projektu finansowanego przez darowiznę oferowaną przez firmę IKEA.

30 listopada 2023 roku gościłyśmy Aleksandrę Zińczuk oraz Olgę Maciupę z Warsztatów Kultury, które zaprosiły do nas francuską reżyserkę Capucine Maillard z Aziadé (https://www.compagnie-aziade.fr/), by rozmawiać o sytuacji uchodźczyń w naszym regionie, Teatrze Forum i możliwościach współpracy.

Udział w konferencji

W dniach 13-14 listopada 2023 roku Ewa Kozdraj reprezentowała Stowarzyszenie „Dla Ziemi” podczas międzynarodowej konferencji „CSO w czołówce organizacji wspierających uchodźców – wspólne wyzwania i rozwiązania”. Wydarzenie adresowane było do przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego i aktywistów z Państw-Beneficjentów Funduszy EOG pracujących z uchodźcami i migrantami oraz Operatorów ACF.

Pierwszego dnia konferencji Ewa wzięła także udział w panelu „What works? How people with migration and refugee experience can transform homogeneous communities”. Dyskutantkami były także: Anastassia Pyroh z Jesuist Refugee Service Romania oraz Tahmina Rajabova reprezentująca Fundację Ocalenie. Moderatorką sesji była Lena Rogowska-Lewandowska.

Projekty

Obcy? Zbliżenia

W ramach projektu w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie prowadzimy zajęcia dla dzieci. To doskonała okazja do rozwijania talentów, szlifowania języka polskiego oraz kreatywnego spędzenia czasu. Obecnie dzięki projektowi możemy kontynuować warsztaty z Dziewczyńską Grupą Bębniarską, która 23 listopada 2023 roku wystąpiła przed publicznością uczestniczącą w urodzinach Fundacji BNP Paribas – jednego z naszych darczyńców.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro.

Akcja Integracja

Rozpoczęłyśmy kolejny cykl działań zaplanowanych w ramach projektu. To bardzo cenione przez uczestniczki Międzykulturowe Spotkania Kobiece. Tym razem dotarłyśmy do Kopaniny Kaliszańskiej.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

ACCT

W dniach 1-4 listopada 2023 roku odbył się trening pilotażowy – „Train the Trainers”. Wydarzenie było częścią projektu ACCT, a udział w nim wzięły wszystkie organizacje partnerskie. Tym razem spotkaliśmy się w Lublinie. Ze strony naszej organizacji do udziału w szkoleniu zaprosiłyśmy także Agnieszkę M. Caban, towarzyszyła jej Agnieszka Pięta. W programie wizyty znalazło się także spotkanie zespołu projektowego oraz odwiedziny w Baobabie.

ACCT finansowany jest ze środków UE i realizuje priorytet zawarty w Programie „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV), pod nazwą „Walka z nietolerancją, rasizmem, ksenofobią, dyskryminacją, mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”.

Sklep internetowy i stacjonarny Stowarzyszenia

Zapraszamy do sklepu internetowego (http://sklep.dlaziemi.org/) oraz stacjonarnego (Lublin, ul. Rybna 4) gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Sklep jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-18.00.

Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można u nas zakupić piękne serwety i czapki Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki.

Na co dzień w sklepie możecie spotkać Ingę, jej zatrudnienie jest możliwe dzięki dotacji otrzymanej od Funduszu Feministycznego.

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/wspieraj/