Aktywności
My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy
Nieustannie prowadzimy działania wspierające dla osób przybyłych z Ukrainy. Na potrzebujących czeka Anna Milkivska, z którą można się skontaktować mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie +48 665 861 238. Ania jest także osobą kontaktową dla wszystkich tych, którzy chcieliby skorzystać z krótkoterminowych noclegów oferowanych przez Fundację Biedronka.
Zatrudnienie Ani jest możliwe dzięki Grantowi PoMocy Funduszu Feministycznego.
Z końcem listopada zakończył się projekt działań wspierających finansowanych przez Norwegian People’s Aid. Trzymając kciuki czekamy na decyzję o kontynuacji współpracy. W ramach projektu Inga Magebrova, wspierała działania Ogrodu Społecznego oraz inicjatywy integracyjne. W ogrodzie trwa zimowa przerwa, a Inga wspiera nas w innych działaniach, napiszemy o nich już niebawem.
Przez trzy letnie miesiące w ramach dotacji NPA zatrudniona była także Agnieszka Poźniak, która koordynowała przekazywanie żywności i potrzebnych materiałów do Ukrainy.
Pracę w zespole Częścią naszego zespołu jest również Diana Tapilina, której zatrudnienie jest możliwe dzięki środkom pozyskanym od organizacji Choose Love. Diana w Stowarzyszeniu zajmuję się projektowaniem graficznym, pracą biurową, tłumaczeniami i wspieraniem działań pomocowych w Ukrainie.
Dzięki środkom pozyskanym od Fondation de France w ramach programu “Solidarity with Ukrainians” prowadzimy projekt „We with You – integration, inclusion and direct assictance for people from Ukraine”.
Jednym z działań projektowych jest udzielanie wsparcia szkołom, do których uczęszczają dzieci pochodzące z Ukrainy. W dwóch wybranych placówkach zatrudnione zostały trzy asystentki międzykulturowe.
Kateryna Iankova i Liliia Puzikova na co dzień będą wspierać uczniów i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. gen. Władysława Sikorskiego w Chełmie, zaś Kateryny Bodenko w Szkole Podstawowej nr 5 im. gen. Władysława Sikorskiego w Łukowie.
Nasze działania pomocowe na rzecz Ukrainy nie byłyby możliwe na taką skalę gdyby nie wsparcie polsko-szwarcarskiej organizacji Helvetico-Polish Collaboration, Fundacji im. Stefana Batorego, Funduszu Feministycznego, Urgent Action Fund for Women’s Human Rights, Norwegian People’s Aid oraz Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, Fondation de Fance.
Ewa Kozdraj opowiadała o naszej współpracy z fundacjami korporacyjnymi
15 listopada 2022 roku Ewa Kozdraj na zaproszenie Forum Darczyńców w Polsce wzięła udział w VI Forum Fundacji Korporacyjnych. W panelu wraz z Myrosia Keryk z Fundacja „Nasz Wybór” oraz Marianną Wartecką z Fundacji Ocalenie opowiadała o działaniach pomocowych Stowarzyszenia na rzecz uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy oraz doświadczeniach we współpracy z fundacjami korporacyjnymi i szeroko rozumianym „biznesem”.
Nasz profil na Instagramie
Instagramowy profil Rzeczy Drugich zmienił się na stowarzyszeniowy. Zapraszamy do odwiedzin – jesteśmy tutaj.
Projekty
„Włączone”
8 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 5 im. gen. Władysława Sikorskiego w Łukowie odbyła się prezentacja projektu „Włączone”. Opowiedziałyśmy o tym, co już udało nam się zrobić i co planujemy w kolejnych miesiącach. Dziękujemy za udział w spotkaniu Dyrektorce SP nr 5 Pani Iwonie Kmieć oraz Panu Mateuszowi Popławskiemu – zastępcy Burmistrza Miasta Łuków oraz Panu Waldemarowi Siurkowi – Sekretarzowi Miasta. Podziękowania należą się także mediom, które relacjonowały nasze wydarzenie. Prezentacja dostępna jest online pod adresem Prezentacja projektu „Włączone” | Facebook.
W Święto Niepodległości pięknie celebrowałyśmy różnorodność. W Gałęzowie Kolonii Drugiej przedstawiałyśmy nasz Kolektyw Kobiecy „Włączone” oraz działania podejmowane w ramach projektu. Był czas na rozmowy i wzajemne poznanie się. Zostałyśmy wspaniale ugoszczone i nakarmione. Dziękujemy za ten czas i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania – Drugie spotkanie terenowe na Lubelszczyźnie – Stowarzyszenie Dla Ziemi. A kolejna okazja do rozmów już 10 grudnia 2022 roku, tym razem w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka.
Ruszyły lekcje języka polskiego online dla dzieci w wieku szkolnym mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Zajęcia odbywają się w ramach współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Lekcje prowadzą studenci i studentki filologii polskiej ze specjalnością nauki języka polskiego jako obcego.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
„Akcja Integracja”
22 listopada 2022 roku Ewa Kozdraj oraz Elżbieta Rojek podpisały umowę na realizację projektu.
Olga Mazur, która pełni rolę asystentki międzykulturowej od października kontynuuje studia podyplomowe na kierunku „Asystentura międzykulturowa w szkole”.
Olga na co dzień nie tylko pracuje w Zespole Szkół w Kamionce, ale wspiera także młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Radzyniu Podlaskim. W listopadzie pracowała nad przygotowaniem wycieczki dla ukraińskiej młodzieży. Uda się ją zorganizować na początku grudnia. Celem wyjazdu będzie Kraków.
Udało nam się skompletować grupy i rozpoczęły się kolejne kursy językowe. Prowadzone są w dwóch formach – online i stacjonarnej.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Lepsze umiejętności dla lepszego świata
W listopadzie zakończyłyśmy projekt „Lepsze umiejętności dla lepszego świata” finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój (PO WER) Edukacja szkolna i Edukacja dorosłych, realizowanego na zasadach programu Erasmus +. Za nami kursy językowe, wizyty „job shadowing” oraz spotkania upowszechniające, przed nami raport z realizacji projektu.
Działalność gospodarcza
Sklep internetowy Stowarzyszenia
Zapraszamy do sklepu (http://sklep.dlaziemi.org/), gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można także zakupić piękne serwety Pani Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki. Jednocześnie informujemy, że już w grudniu zaprosimy Was do sklepu stacjonarnego w Lublinie.
Jak nas wesprzeć?
Utwórz zbiórkę!
Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.
Przyłącz się do Akcji 1 na 100!
Na liście „Złotej setki” wciąż są wolne miejsca dla osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym przelewem w wysokości 10 zł (lub więcej). Wszystkie dane do przelewu i informacje o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/1-na-100/.
Wesprzyj nas darowizną
Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/
Podsumowanie miesiąca powstało dzięki wsparciu udzielonemu przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach dotacji „Fundusz Solidarności z Ukrainą”.