Podsumowanie miesiąca #grudzień 2022

Aktywności

My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy

Nieustannie prowadzimy działania wspierające dla osób przybyłych z Ukrainy. Można się z nami skontaktować mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie +48 665 861 238. Oferujemy także krótkoterminowe noclegi oferowane przez Fundację Biedronka.

Uruchomienie tych działań jest możliwe dzięki Grantowi PoMocy Funduszu Feministycznego.

Częścią naszego zespołu pomocowego jest również Diana Tapilina, której zatrudnienie finansowane jest ze środków pozyskanych od organizacji Choose Love. Diana w Stowarzyszeniu zajmuję się projektowaniem graficznym, pracą biurową, tłumaczeniami i wspieraniem działań pomocowych w Ukrainie.

Dzięki środkom pozyskanym od Fondation de France w ramach programu “Solidarity with Ukrainians” prowadzimy projekt „We with You – integration, inclusion and direct assictance for people from Ukraine”.

Jednym z działań projektowych jest udzielanie wsparcia szkołom, do których uczęszczają dzieci pochodzące z Ukrainy. W dwóch wybranych placówkach zatrudnione zostały trzy asystentki międzykulturowe.

Kateryna Iankova i Liliia Puzikova na co dzień będą wspierać uczniów i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. gen. Władysława Sikorskiego w Chełmie, zaś Kateryny Bodenko w Szkole Podstawowej nr 5 im. gen. Władysława Sikorskiego w Łukowie.

Do zespołu pomocowego dołączyła także Aneta Kapelko, która wspiera bieżącą pracę Stowarzyszenia, w zakresie wsparcia osób z Ukrainy. Jej zatrudnienie jest także możliwe dzięki dotacji pozyskanej od Fondation de France.

Z tych samych środków została sfinansowana wycieczka dla uczniów i uczennic pochodzących z Ukrainy uczących się w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w OHP w Radzyniu Podlaskim. 6 i 7 grudnia 2022 roku młodzież spędziła w Krakowie, zwiedziła m.in. Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

13 grudnia 2022 roku otworzyłyśmy nowe biuro w Lublinie. Siedziba mieści się na lubelskim Starym Mieście przy ul. Rybnej 4. Przestrzeń dzielimy pomiędzy sklep Rzeczy Drugie, a biuro pomocowe dla osób przybyłych z Ukrainy i warsztaty oraz zajęcia z języka polskiego. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

W grudniu 2022 roku, dzięki otwarciu Miejsca w Lublinie, ruszyłyśmy także z cyklem działań integracyjnych. Przedsięwzięcie koordynuje Weronika Bilous. Celem spotkań jest integracja kobiet z Ukrainy i Lubelszczyzny oraz wsparcie Ukrainek. Pierwsze wydarzenie zatytułowane było „Jak zarabiać online?”, miało ono pokazać możliwości wejścia na zdalny rynek pracy. Zaraz po przerwie świątecznej panie spotkały się i wspólnie tworzyły torebki z koralików. Kolejne wydarzenia już w styczniu. Zatrudnienie Weroniki jest możliwe dzięki środkom pozyskanym od Fundacji im. Stefana Batorego.

Nasze działania pomocowe na rzecz Ukrainy nie byłyby możliwe na taką skalę gdyby nie wsparcie polsko-szwarcarskiej organizacji Helvetico-Polish Collaboration, Fundacji im. Stefana Batorego, Funduszu Feministycznego, Urgent Action Fund for Women’s Human Rights, Norwegian People’s Aid oraz Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, Fondation de Fance.

9 grudnia 2022 roku Magdalena Kawa i Diana Tapilina, na zaproszenie Aleksandry Zińczuk, wzięły udział w spotkaniu „Ukraina – UE: (od)budowa partnerstwa” zorganizowanego przez magazyn internetowy Kultura Enter oraz Warsztaty Kultury. Jego celem było sieciowanie artystów_ek oraz osób działających na rzecz pomocy Ukraińcom_nkom z Ukrainy, Francji i Lublina. Magda i Diana opowiadały o działaniach pomocowych podejmowanych w Stowarzyszeniu „Dla Ziemi”.  

Zalina Tavgereeva i Zaira Avtaeva z przyznanym grantem na projekty migranckie

Zalina i Zaira wzięły udział w konkursie grantowym na projektu migranckie zorganizowanym przez Fundację Kuchnia Konfliktu. Ich projekt „Nasza droga” podejmujący temat kobiecej migracji znalazł uznanie komisji konkursowej. Gratulujemy!

Zbiórki słodyczy

Dzięki zaangażowaniu czterech szkół udało nam się zebrać słodycze dla różnych grup dzieci. Zbiórka w II LO im. Jana Hetmana Zamoyskiego oraz Zespole Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego była koordynowana przez Annę Łazukę. Zebrane czekolady trafiły do dzieci mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie.

Beata Król zorganizowała zbiórkę w I LO im. Stanisława Staszica, czekolady pojechały do młodzieży uczącej się w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Radzyniu Podlaskim.

Z kolei Aneta Kapelko zachęciła Dwujęzyczną Szkołę Podstawową Europejczyk do przynoszenia słodyczy, które trafiły do dzieci ukraińskich mieszkających obecnie na Lubelszczyźnie.

Wywiad z nami w Kultura Enter

Na łamach pisma internetowego Kultura Enter ukazał się wywiad z Ewą Kozdraj, Elżbietą Rojek i Magdaleną Kawą. Oto link do artykułu.

Jesteśmy w programie Microsoft for NGO!

W związku z zakwalifikowaniem naszej organizacji do programu „Microsoft for NGO” bezpłatnie otrzymaliśmy licencje na pełną wersję Office oraz licencje na Office online. Bardzo się cieszymy!

Nasz profil na Instagramie

Instagramowy profil Rzeczy Drugich zmienił się na stowarzyszeniowy. Zapraszamy do odwiedzin – jesteśmy tutaj.

Projekty

„Włączone”

10 grudnia 2022 roku spotkałyśmy się w Niedźwiadzie, na trzecim już spotkaniu kobiecym. Rozmawiałyśmy o naszym Kobiecym Kolektywie „Włączone” i dzieliłyśmy się doświadczeniami międzykulturowej współpracy. Był czas na pytania i wzajemne poznanie się. A pod tym linkiem można znaleźć fotorelację.  

19 grudnia 2022 roku odbyły się kolejne zajęcia dla dzieci w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Tym razem prowadziła je Katarzyna Kurowska, która jest świetnie znana dzieciom i za każdym razem jest witana z ogromną serdecznością. To był bardzo radosny czas! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Trwają lekcje języka polskiego online dla dzieci w wieku szkolnym mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Zajęcia odbywają się w ramach współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Lekcje prowadzą studenci i studentki filologii polskiej ze specjalnością nauki języka polskiego jako obcego.   

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

„Akcja Integracja”

13 grudnia 2022 roku odbyło się spotkanie informacyjne na temat projektu. Przedstawiłyśmy jego założenia oraz zaplanowane działania. Zapraszamy do obejrzenia transmisji z wydarzenia – Prezentacja projektu „Akcja Integracja”.

Olga Mazur, która pełni rolę asystentki międzykulturowej od października kontynuuje studia podyplomowe na kierunku „Asystentura międzykulturowa w szkole”.

Olga na co dzień nie tylko pracuje w Zespole Szkół w Kamionce, ale wspiera także młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Radzyniu Podlaskim. Dzięki jej pracy młodzież z Ukrainy mogła wyjechać w dniach 6-7 grudnia na wycieczkę do Krakowa.

W grudniu 2022 roku odbyły się także zajęcia edukacyjne, prowadziła je współpracująca z nami Zaira Avtaeva.

W ramach projektu trwają kursy językowe. Prowadzone są w dwóch formach – online i stacjonarnej.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Działalność gospodarcza

Sklep internetowy i stacjonarny Stowarzyszenia

Zapraszamy do sklepu internetowego (http://sklep.dlaziemi.org/) oraz stacjonarnego (Lublin, ul. Rybna 4) gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można także zakupić piękne serwety i czapki Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki. W grudniu do naszej oferty dołączył także piękny kalendarz z przepisami na pyszne potrawy. Kalendarze można zamówić poprzez stronę – lub kupić stacjonarnie w Lublinie.

W grudniu 2022 roku byłyśmy także obecne na dwóch wydarzeniach, podczas których sprzedawałyśmy nasze rzeczy. 3 grudnia 2022 roku gościłyśmy na kiermaszu w Galerii Olimp, a 10 2022 roku na Mikołajkach Folkowych.

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Przyłącz się do Akcji 1 na 100!

Na liście „Złotej setki” wciąż są wolne miejsca dla osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym przelewem w wysokości 10 zł (lub więcej). Wszystkie dane do przelewu i informacje o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/1-na-100/.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/

Podsumowanie miesiąca powstało dzięki wsparciu udzielonemu przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach dotacji „Fundusz Solidarności z Ukrainą”.

#FundacjaBatorego