Projekt “Głosem kobiet” to szereg działań edukacyjnych i kulturalnych zmierzających do przeciwdziałania mowie nienawiści, dyskryminacji oraz aktom nietolerancji w miejscowościach na Lubelszczyźnie, w których znajdują się ośrodki dla cudzoziemców i cudzoziemek.
Głównymi bohaterkami projektu są kobiety – uchodźczynie, osoby, które zmuszone były opuścić kraje swojego pochodzenia i rozpocząć życie w Polsce. Starałyśmy się je zachęcić do aktywności społecznej. Kobiety poprzez swoje historie przybliżały także kultury i religie krajów, z których przybyły. Wzajemne poznanie przełamuje stereotypy, pomaga zrozumieć to co obce i nieznane, przeciwdziała dyskryminacji, mowie nienawiści.
Projekt zakładał szereg działań skierowanych do różnych grup odbiorców. Głównymi miejscami działań były: Wohyń, Milanów, Łuków i Lublin. Zorganizowana została konferencja, szkolenia dla kadry nauczycielskiej oraz uchodźczyń.
Od 2015 roku ruszyłyśmy z serią spotkań w Klubach Kobiet działających w różnych miejscowościach na Lubelszczyźnie, które były okazją do integracji i wzajemnego poznania się kobiet polskich i uchodźczych. Odbyły się także warsztaty z udziałem uchodźczyń dla młodzieży licealnej, po nich młodzież pracowała nad stworzeniem “Wioski pokoju”. Wspólnie z Dariuszem Paczkowskim z Fundacji Klamra młodzież gimnazjalna namalowała murale. Dzieci ze szkoły podstawowej przygotowały przedstawienia teatralne. Opracowaliśmy internetową kampanię społeczną – w jej ramach powstał m.in. film oraz reportaż radiowy. Wydałyśmy internetową publikację podsumowującą projekt.
Podczas projektu wiele nauczyłyśmy się od norweskiej organizacji partnerskiej – Norsk Folkehjelp, czyli Norwegian People’s Aid – od wielu lat pracującej w obszarze integracji uchodźczyń oraz przeciwdziałania dyskryminacji.
RAPORT
RELACJA Z POSZCZEGÓLNYCH WYDARZEŃ
29 stycznia 2016 roku, w Zespole Szkół w Sawinie, dzięki zaproszeniu państwa Wicińskich, mogłyśmy zaprezentować młodzieży efekty projektu “Głosem kobiet”. Bardzo dziękujemy za możliwość spotkania.
29 stycznia 2016 roku, w Zespole Szkół w Sawinie, dzięki zaproszeniu państwa Wicińskich, mogłyśmy zaprezentować młodzieży efekty projektu “Głosem kobiet”. Bardzo dziękujemy za możliwość spotkania.
8 grudnia 2015 roku odbyło się spotkanie podsumowujące projekt “Głosem kobiet”, szczególnie jego część dotyczącą spotkań w Klubach Kobiet na Lubelszczyźnie. Dzięki zaproszeniu Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach i cudownej osoby, która nad wszystkim czuwała – Karoliny Suskiej, mogliśmy uczestniczyć w magicznym spotkaniu.
Były z nami partnerki projektu z norweskiej organizacji Norsk Folkehjelp- Camilla Peace Sundvoll i Asgerd Vetlejord oraz nasze przyjaciółki z Mołdawii, Ukrainy, Czeczenii, Inguszetii, Rosji i Francji. Występował zespół “Powiśle” oraz Lydie Kotliński i Sebastian Pikula.
Cudowna atmosfera, wspaniali ludzie, przemiły wójt, Mikołaj z prezentami, mnóstwo śmiechu i serdeczności oraz wspaniałe jedzenie- takie właśnie są Łaziska i mieszkający tam ludzie! A wszystko to zaczęło się od spotkania z panią Iwoną Przewor ze Stowarzyszenia Równych Szans Bona Fides z Lublina – pamiętamy o tym zawsze!
3 grudnia 2015 roku, w Szkole Podstawowej numer 31 w Lublinie, odbyła się premiera spektaklu przygotowywanego w ramach projektu “Głosem kobiet” (współfinansowanego z Funduszy EOG oraz dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin), przez Elżbietę Rojek i Barnabę Kozdraja, przy wsparciu nauczycielki pani Anny Rybickiej. Najlepszą recenzją były zachwyty publiczności, która bardzo chciałaby wziąć udział w takich warsztatach i pracować z nami przy kolejnych wydarzeniach!
26 listopada 2015 roku odbyło się spotkanie z kobietami w Rakowiskach koło Białej Podlaskiej.
25 października 2015 roku odbyło się spotkanie z kobietami w Ostrówkach. Olga i Anna – zaproszone przez nas panie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Bezwoli opowiadały o swojej sytuacji. W spotkaniu uczestniczyła Lipa, jedna z bohaterek filmu kampanijnego który prezentowałyśmy przybyłym paniom. Za pomoc w organizacji spotkania dziękujemy Pani Bożennie Pawlinie Maksymiuk.
Komplety dla dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Bezwoli i Łukowa, przyjechały z nami z Warszawy, dzięki zbiórce prowadzonej przez Fundację Ocalenie! To piękny gest i dziękujemy za to w imieniu dzieci!
Utwór „Khawuleza” powstał w ramach kampanii projektu „Głosem kobiet”, pod tytułem „Jestem kobietą. Mieszkam w Polsce”, realizowanego w programie Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
“Jestem kobietą. Mieszkam w Polsce”
Mieszkają wśród nas od lat, są naszymi sąsiadkami, mają podobne marzenia i problemy. Nie miały wpływu na to, gdzie się urodziły. Jedne w bezpiecznym, “zachodnim” świecie, inne w państwach, w których panuje reżim lub trwa wojna. Nie miały wpływu na to co się działo w przeszłości, ale chcą bezpieczeństwa i pokoju dla siebie i swoich rodzin. Kobiety- migrantki, kobiety- uchodźczynie. Wszystkie jesteśmy “kobietami świata”, bez względu na kolor skóry, wyznanie, pochodzenie. Głos kobiet to głos pokoju.
Wykonawczynie/Wykonawcy:
– Lydie Kotliński- śpiew, chórki
– Senait Cieplińska- narracja w języku angielskim
– Tomasz „Bozdek” Kozdraj- ukulele, gitara, bębny, kalimba, instrumenty perkusyjne, opracowanie i aranżacja utworu;
– Cezary Socha- gitara basowa, gitara, kalimba, kije deszczowe, aranżacja i realizacja dźwięku;
– Maria Porzyc – realizacja video, pomysł, montaż i animacje;
– Rafał Kraśkiewicz- zdjęcia.
W nagraniu teledysku uczestniczyły nasze sąsiadki z gminy Kamionka i Niemce oraz kobiety ze Strefy Wolnosłowa w Warszawie.
Utwór został nagrany na Wolnych Licencjach Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska.
Najbardziej znana jest wersja „Khawulezy” śpiewana w języku xhoza przez południowoafrykańską pieśniarkę Miriam Makebę. Gdy Miriam Makeba była maleńką dziewczynką, jej mama w sytuacji opisanej w piosence została wraz z nią zamknięta do więzienia. Gdyby Miriam była wystarczająco duża, na pewno krzyczałaby „Khawuleza”- „Hurry Mama, please don’t let them catch you.
Tekst
„W czasie apartheidu rdzenne mieszkanki Republiki Południowej Afryki, by zarobić na utrzymanie, podejmowały się różnych, czasami nielegalnych zajęć. Na przykład wyrabiały w domach i sprzedawały na ulicy piwo. Kiedy zbliżała się policja, dzieci ostrzegały matki, krzycząc „Khawuleza mama”, co znaczy- „uciekaj mamo, nie daj się złapać”.
To opresyjne systemy na całym świecie doprowadzają do sytuacji, w których kobiety muszą łamać prawo, by przeżyć. To był nie tylko apartheid w RPA. Gdy mężczyźni idą na wojny, albo opuszczają domy z powodów ekonomicznych, to właśnie kobiety walczą o przetrwanie rodzin.”
„In the days of the Apartheid, women living in South Africa had to take up various, often illegal, activities to earn a living and feed their children. For example, they would brew beer illegally in their homes and sell it on the streets. When the police approached, the children
warned their mothers screaming “Hurry mama, please don’t let them get you” (Khawuleza mama).
Oppressive systems around the world force women to break the law. But it isn’t just situations like Apartheid in South Africa. Whenever men go to war, or are forced to leave home for economic reasons, women remain and do whatever it takes so their families will survive.”
Sierpień 2015 roku – Cudowne przeżycie- wspólny Dom na Przystanku Woodstock- strefa bez nienawiści. Byliśmy tam – Ela Rojek poprowadziła warsztaty wokalne, a Tomek Bozdek Kozdraj warsztaty muzyczne. Pokazaliśmy także naszą wystawę, której bohaterami są rodziny uchodźców mieszkających w Polsce. Dziękujemy Fundacji Batorego i Programowi Obywatele dla Demokracji, bo Przystanek to nie tylko koncerty. To także możliwość spotkania wspaniałych, aktywnych ludzi, możliwość uczestnictwa w super ciekawych warsztatach, grach, akcjach społecznych, wysłuchania tych, którzy mają naprawdę wiele do powiedzenia. Szacun dla Jurka Owsiaka!
1 lipca 2015 roku – Za nami Forum Kobiet Aktywnych, którego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Równych Szans “Bona Fides”, z panią Iwoną Przewor jako najaktywniejszą z Kobiet i wspaniałym zespołem Pracowniczek, Wolontariuszek. W Józefowie spotkały się uchodźczynie, z którymi pracujemy na co dzień w Lublinie, ze swoimi nowymi znajomymi z Klubów Kobiet Aktywnych z Cycowa i Łazisk. Były koncerty- w tym Anny Marii Jopek, kabarety, pokaz mody MAIKO, porady, ciekawe rzemiosło, rewelacyjne jedzenie i niespodzianka- nasza koleżanka- Ewa Kozdraj, znalazła się wśród laureatek nagrody dla Kobiety Aktywnej Lubelszczyzny, dziękujemy!
Trzydniowe warsztaty muralowe z Darkiem Paczkowskim – tym razem gościmy w Gimnazjum nr 2 w Łukowie. To zobaczyliśmy jako efekt warsztatów to jedno, ale to co moglibyście przeczytać w opiniach ewaluacyjnych uczniów – to zupełnie inna sprawa! Warto było! Mądra młodzież, świetna szkoła. Nauczycielka Plastyki i Dyrektor to osoby na właściwym miejscu! Dziękujemy za gościnę i wiemy, że pozostały po nas miłe wspomnienia i widoczny ślad na ścianie. Darek- SZACUN!
24 maja 2015 roku – Za nami kolejne spotkanie z Paniami z Klubu Kobiet Aktywnych w Łaziskach w ramach projektu Głosem kobiet. Z gościnnym występem pojawił się zespół Powiśle. Po występie miałyśmy okazję sprawdzić naszą otwartość na nowe doświadczenia (tym razem muzyczne) biorąc udział w warsztatach śpiewu białego prowadzonego przez Elę Rojek. Dziękujemy Paniom z KKA w Łaziskach za wspólnie spędzony czas.
Jednym z głównych elementów kampanii był film- reportaż o naszych przyjaciółkach z Białej Podlaskiej. Realizacją zajęli się specjaliści z TVP Lublin. Film przybliżył losy trzech kobiet: Anny, Lipy i Oksany. W filmie wzięło udział wiele ciekawych osób z regionu, m.in. Bożenna Maksymiuk z Uniwersytetu Ludowego i Z-ca Prezydenta Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.
Zdjęcia z nagrania teledysku do piosenki powstającej w ramach kampanii “Jestem kobietą, mieszkam w Polsce”. Reżyserką nagrania jest Maria Porzyc.
11 czerwca 2015 roku zakończyliśmy ostatnią z trzech zaplanowanych makiet wielokulturowej osady pokoju. Spotkaliśmy się w I LO im. T. Kościuszki w Łukowie, gdzie młodzież, wraz z prowadzącymi zajęcia Natalią Jarosz i Kosmą Kozdrajem, zaprezentowała swoją wizję wielokulturowej wioski pokoju Wszystko odbyło się pod czujnym okiem ekspertek, które służyły swoją wiedzą z zakresu prawosławia, islamu i buddyzmu. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w projekcie, a także Michałowi Mojskiemu – opiekunowi młodzieży oraz dyrektorowi Grzegorzowi Rzymowskiemu za umożliwienie nam tak owocnej współpracy.
14 kwietnia 2015 roku odbyło się spotkanie w Klubie Kobiet w Łaziskach. Tym razem pojechaliśmy tam z paniami z Lublina. Przywitało nas 18 kobiet! Niesamowite miejsce! Były rozmowy, piękne pytania, wzruszenia, mnóstwo emocji. Nad wszystkim czuwała Karolina Suska. Trudno było nam się rozstać…
12 kwietnia 2015 roku odbyło się spotkanie Klubu Kobiet Aktywnych w Cycowie. Miało ono charakter kulinarny, ale to był tylko pretekst do głębszych rozmów i rozważań. Oprócz poznania kuchni gruzińskiej i czeczeńskiej oraz polskich tradycji związanych ze Świętem Wielkanocnym, dowiedziałyśmy się wielu innych, bardzo cennych i ciekawych rzeczy.
29 marca 2015 roku spotkałyśmy się z nieformalną grupą kobiecą działającą w gminie Kamionka. Były piękne okoliczności przyrody – dom w Bochotnicy, z widokiem na Wisłę!
26 marca 2015 roku w I LO im. T. Kościuszki w Łukowie, odbyły się warsztaty wielokulturowe w formie “żywych bibliotek”. W spotkaniu wzięły udział kobiety- uchodźczynie i migrantki i uczniowie szkoły.
12 marca 2015 roku odbyło się spotkanie migrantek w Klubie Kobiet Aktywnych w Cycowie. To początek pięknej przyjaźni i współpracy. Dziękujemy Stowarzyszeniu Bona Fides I Fundacji Batorego! “Głosem kobiet” wzrusza, uczy i daje nadzieję.
6 marca 2015 roku na zaproszenie Pani Bożenny Maksymiuk, uczestniczyłyśmy w Sejmiku Kobiet Powiatu Bialskiego. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem działalności kobiet w tym powiecie i wdzięczne Pani Bożennie za tak ciepłe przyjęcie i zainteresowanie naszym projektem oraz za wszelkie propozycje współpracy.
5 marca 2015 roku rozmawialiśmy o tym czym jest edukacja globalna i edukacja międzykulturowa, co to są stereotypy i jak wyjaśnić pojęcie asymilacji i marginalizacji. Tego wszystkiego mogli się dowiedzieć uczniowie i uczennice I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, dzięki warsztatom prowadzonym przez Magdalenę Kawę i Alicję Kawkę.
3 marca 2015 roku zakończyliśmy kolejne warsztaty robienia makiet w Lublinie. W VII LO powstała makieta wielokulturowej osady. Dziękujemy za konsultacje Donacie Trapkowskiej, Annie Zakariashvili i Esili Adajewej!
Dzięki dotacji Fundacji Batorego w ramach Funduszy EOG, otrzymaliśmy środki na nawiązanie współpracy dwustronnej podczas wizyty studyjnej w Norwegii w dniach 01-06 lutego 2015 roku. Celem wizyty było nawiązanie kontaktów z organizacjami pozarządowymi z Bergen, Oslo i szkołą podstawową w Holmestrand. Odwiedziliśmy również Urząd Miasta w Bergen i poznaliśmy programy integracyjne skierowane do uchodźców mieszkających w Norwegii. Wiele kontaktów, mnóstwo inspiracji.
3 grudnia 2014 roku w Milanowie odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu “Głosem kobiet”. To był wspaniały dzień. Wielka satysfakcja z wizyty naszych Przyjaciół: Anny z Rosji, Donaty z Polski, Tybetanki Gendyn oraz Esili i Elsiego z Czeczenii. Makieta budowana przez młodzież z Milanowa, pod okiem prowadzących warsztaty Kosmy i Natalii i opieką niezrównanej Gertrudy Banachowicz – już prawie gotowa. Nasza “osada pokoju” na makiecie wygląda świetnie, ale co najważniejsze: jesteśmy przekonani, że może ona powstać w realnym świecie! Wszystko zależy od nas! To był duży zastrzyk pozytywnej energii. Życzymy innym takiej satysfakcji z pracy!
8 listopada 2014 roku gościliśmy w Radiu Lublin, w programie kalejdoskop Regionalny prowadzonym przez Czesławę Borowik. Dzieliliśmy się opowieściami o naszych projektach, “żywych bibliotekach” i warsztatach międzykulturowych.
W Milanowie rozpoczęliśmy pracę nad makietą wielokulturowej Wioski Pokoju, osady, gdzie mogą ze sobą mieszkać i pracować ludzie rożnych wyznań i kultur. Warsztaty prowadzą: Natalia Jarosz i Kosma Kozdraj, pod okiem pani Gertrudy Banachowicz.
Warsztaty teatralne w Łukowe prowadzone przez Daniela Adamczyka.
Od początku roku szkolnego grupy młodzieży biorą udział w warsztatach, w trakcie których, pod okiem specjalistów, zdobędą umiejętności: przeprowadzania wywiadów reportażowych, planowania przestrzennego oraz wiedzę z zakresu edukacji globalnej. Warsztaty edukacyjne- wielokulturowe prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, prezentacji, a także w formie „żywych bibliotek”. Ekspertkami w projekcie są kobiety – uchodźczynie, pochodzące z różnych kultur, wyznań, mieszkające w tej chwili w Polsce.
30 października 2014 roku gościliśmy w VII LO w Lublinie.
6 października 2014 roku mieliśmy zaszczyt gościć w LO w Milanowie panią Oksanę z Inguszetii, panią Annę z Rosji oraz Gedengqucuo z Tybetu – było to zwieńczenie warsztatów edukacyjnych. Z kolei podczas zajęć artystycznych, uczestnicy i uczestniczki projektu zbudują makietę wspólnej osady “Wioski Pokoju”, ustalając zasady funkcjonowania w międzykulturowej społeczności.
Warsztaty wielokulturowe w Milanowie, prowadzenie Magdalena Kawa i Alicja Kawka.
W ramach projektu “Głosem kobiet”, w dniach 23- 25 czerwca 2014 roku, w gimnazjum w Wohyniu powstał mural o tematyce społecznej, prowadzącym warsztaty był Dariusz Paczkowski.
24 czerwca 2014 roku miał miejsce premierowy pokaz spektaklu “Legenda o Kartlach”. Został on przygotowany przez Daniela Adamczyka, przy współpracy z Elżbietą Rojek, na podstawie gruzińskiej legendy.
W warsztatach brała udział młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Wohyniu. Wśród uczestników i uczestniczek były także dzieci mieszkające w Ośrodku dla Cudzoziemców w Bezwoli. W trakcie zajęć młodzież pracowała nad spektaklem „Legenda o Kartlach”, który został zaprezentowany 24 czerwca 2014 roku, o godz. 10.30 w Zespole Szkół w Wohyniu. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie gruzińskiej legendy o podziale planety. Zgodnie z legendą Bóg postanawia wezwać wszystkie narody i rozdzielić między nich zmienię. W zamieszaniu i przepychankach nie bierze udział tylko jeden naród – Kartlowie czyli Gruzini. Zamiast tego spędzają czas na radosnym ucztowaniu.
Legenda o Kartlach
W Gruzji zetkniemy się z wyjątkowo serdeczną gościnnością, częstymi ucztami i dumą mieszkańców ze swego kraju. Nasi goście wygłaszają mnóstwo oratorskich toastów, w których chwalą przyjaźń, spotkanie, śpiew, ale także piękno swej ojczyzny i miłość do niej. Aby lepiej zrozumieć Gruzinów warto zapoznać się z popularną wśród nich legendą:
Kiedy u zarania dziejów Bóg stworzył Świat zebrał w jednym miejscu wszystkie narody. Następnie powiedział do wielkiego tłumu, że teraz sprawiedliwie podzieli Ziemię i każdy naród otrzyma swój skrawek planety. Oczywiście każdy naród chciał otrzymać jak najbardziej urodzajny zakątek, więc powstał wielki harmider i ścisk. Widząc to zamieszanie i przepychanki Bóg rozkazał ludom zając miejsce w kolejce, tak aby podchodzili pojedynczo.
W naturze Kartlów (Gruzinów) nie leży awanturnictwo, ostra rywalizacja i rozpychanie się łokciami przez tłum. Zobaczywszy długą aż po horyzont kolejkę uznali oni, że zamiast sterczeć godzinami w palącym słońcu, lepiej usiąść w cieniu drzewa, wznosić winem toasty, radośnie śpiewać, tańczyć i oddać się ucztowaniu…
Spędzając czas na sielskiej zabawie Kartlowie (Gruzini) zapomnieli o podziale Ziemi i całym tym zamieszaniu wokół tego. Kiedy ostatnie narody otrzymały w posiadanie kawałek Ziemi, ucichł ten cały wcześniejszy zgiełk i zniknęła ogromna kolejka. Wtedy Bóg usłyszał odgłosy wesołych pieśni i słowa kwiecistych toastów dobiegające spod drzewa, gdzie bawiła się gromada Kartlów (Gruzinów). Stwórcy zrobiło się żal tych pogodnych, uśmiechniętych ludzi, gdyż rozdał już wszystkie ziemie a dla nich nie pozostało już nic. Jednak nagle, twarz Boga radośnie zajaśniała. Przywołał do siebie (Kartlów) Gruzinów i powiedział:
Kiedy inni tłoczyli się i sprzeczali między sobą wy staliście z boku. Kiedy inne narody łokciami walczyły o dogodne miejsce w kolejce wy zachowaliście pogodny nastrój i oddawaliście się ucztowaniu. Wprawdzie, podzieliłem już cała planetę między inne narody, ale pozostał mi jeszcze najpiękniejszy zakątek – kipiący zielenią, pełen żyznych pól i malowniczych gór, w których żyje mnóstwo łownej zwierzyny. Jest to istny Raj na Ziemi, dlatego postanowiłem zatrzymać go dla siebie, abym miał gdzie odpoczywać. Nie chcę, aby wasze radosne twarze zalały się łzami sierot, które wiecznie błąkają się po Świecie w poszukiwaniu miejsca do życia. Postanowiłem więc, że ten rajski zakątek stanie się waszym domem. Żyjcie w nim tak szczęśliwie i wesoło jak to pokazaliście teraz! Odtąd ziemia ta będzie nazywana “Sakartwelo”, czyli “Ziemia Kartlów”.
W maju i czerwcu 2014 roku odbyły się kolejne warsztaty na temat różnorodności kulturowej i przeciwdziałania mowie nienawiści prowadzone przez Magdalenę Kawę i Alicję Kawkę w Łukowie i Lublinie.
27 i 28 maja 2014 roku odbyło się szkolenie “Women can do it” przeprowadzone przez członkinie Norwegian People’s Aid. Uczestniczkami warsztatów były uchodźczynie i migrantki.
27 maja 2014 roku odbyła się w Lublinie konferencja i szkolenie na temat roli edukacji międzykulturowej oraz przeciwdziałania mowie nienawiści wobec uchodźców.
8 maja 2014 roku w Zespole Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu odbyły się warsztaty z różnorodności kulturowej i przeciwdziałania mowie nienawiści. Warsztaty, prowadzone przez Magdalenę Kawę i Alicję Kawkę, podzielone były na blok teoretyczny i praktyczny. Ich głównym celem było poszerzenie wiedzy z zakresu różnorodności kulturowej, zapoznanie z problematyką mowy nienawiści w środowisku szkolnym i zaprezentowanie scenariusza zajęć poruszającego tematykę spotkania. Podobne warsztaty odbędą się w Łukowie oraz Lublinie.
W kwietniu 2014 roku w Wohyniu rozpoczęliśmy warsztaty teatralne, prowadzone przez Elżbietę Rojek i Daniela Adamczyka.
W dniach 16-19 marca 2014 roku brałyśmy udział w wizycie studyjnej do Norwegii. Głównym celem było odwiedzenie naszego norweskiego partnera.
Norwegian People’s Aid (Norsk Folkehjelp, NPA), to norweska organizacja z ogromnym i długoletnim doświadczeniem w pracy na rzecz uchodźców i uchodźczyń. Chciałyśmy poznać metodologię pracy NPA, wymienić się doświadczeniami i omówić dalszą współpracę, którą rozpoczęłyśmy w ramach projektu „Głosem kobiet”.
Pierwszego dnia naszej wizyty dowiedziałyśmy się o celach i misji organizacji oraz realizowanych programach. Spotkałyśmy się z Erlindą Muñoz z organizacji „Oasen”, która działa na rzecz aktywizacji hiszpańskojęzycznych migrantów, a także z Khamshajiny Gunaratnam z Partii Pracy, będącą jedną z trenerek programu „Women Can Do It” („Kjærringhjelp”). W ramach tego programu prowadzone są treningi dla kobiet na całym świecie. Jego głównym celem jest wzmocnienie pozycji kobiet w życiu publicznym. W maju tego roku kurs ten przeprowadzony zostanie dla cudzoziemek (głównie uchodźczyń) mieszkających na Lubelszczyźnie. Poznaliśmy także młodych przedstawicieli organizacji, w tym Joakima Lossius’a oraz Gro Lorentzen’a z Norwegian Aid’s Solidarity Youth, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy w ramach kampanii przeciwko mowie nienawiści.
Kolejny dzień rozpoczęłyśmy od „Żywej biblioteki”. Naszą „książką” była Pernian Ranjabar mieszkająca w Oslo Marokanka, która odpowiadała na nasze pytania o sytuacji kobiet muzułmańskich w Norwegii. Drugie spotkanie tego dnia odbyło się z udziałem Bendixa Jørgensena. Jego głównym tematem było omówienie specyfiki funkcjonowania ośrodków dla uchodźców w Norwegii (obecnie NPA prowadzi 9 ośrodków dla dorosłych oraz dla dzieci- uchodźców- sierot z różnych stron świata) i sytuacji osób tam mieszkających. Ostatni punkt programu poświęcony był metodom edukacyjnym w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji i mowie nienawiści. Prowadząca warsztat Antje Bomann-Larsen pokazała nam w jaki sposób pracują z młodzieżą szkolną. Miałyśmy także okazję przepracować wybrane elementy warsztatów antydyskryminacyjnych stosowanych przez NPA, które można zaadaptować także do polskich warunków.
Trzeciego dnia odwiedziłyśmy instytucję zajmującą się m.in. upamiętnieniem Holocaustu (Center for Studies of Holocaust and Religious Minorities), gdzie zwiedzałyśmy wystawę poświęconą problematyce polityki nazistowskiej w Norwegii. Rozmawiałyśmy również na temat działań edukacyjnych prowadzonych przez centrum w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji.
W trakcie wizyty omawialiśmy także szczegóły naszych wspólnych działań. Jedno z nich to wizyta przedstawicielek NPA w Lublinie w wiosną tego roku. W trakcie konferencji organizowanej 27 maja będzie miała miejsce prezentacja organizacji w zakresie działań integracyjnych na rzecz uchodźców i uchodźczyń. Tego samego dnia odbędzie się także spotkanie dla grona pedagogicznego na temat przeciwdziałania mowie nienawiści oraz trening dla kobiet uchodźczych, który będzie kontynuowany 28 maja.
Organizatorkami wizyty były: Camilla Peace Sundvoll oraz Kari Eliassen – pracownice Norwegian People’s Aid działające w obszarze integracji migrantów i migrantek.
Ze strony Stowarzyszenia „Dla Ziemi” w wizycie udział wzięły: Gertruda Banachowicz – nauczycielka języka polskiego, wolontariuszka w Ośrodku dla Cudzoziemców w Bezwoli, Aysarat Ismailgadzhieva – asystentka kulturowa w Szkole Podstawowej nr 31 w Lublinie zatrudniona w ramach projektu „Obcy? Zbliżenia”, Magdalena Kawa – asystentka koordynatorki projektu „Głosem kobiet”, Ewa Kozdraj – koordynatorka projektu oraz Elżbieta Rojek – członkini zespołu projektowego odpowiedzialna za warsztaty artystyczne.
O projekcie w mediach
Dodatkowe spotkania informacyjne, przeprowadzane na temat kampanii:
Dom Kultury w Chełmie – 30 września 2015 (grupa młodzieży, która zrobiła po spotkaniu reportaż pod tytułem „Khawuleza”- do wysłuchania pod tym linkiem).
PCK, w Lublinie – 16 października 2015, godz. 14.30 – 16.00, 10 osób uczestniczących;
Liceum w Lubartowie – 2 grudnia 2015, godz. 9.40-11.20, 23 osoby uczestniczące;
Wydział Pedagogiki i Psychologii (kierunek – animacja kultury) – 16 grudnia 2015, godz. 15-16.30, 20 osób uczestniczących;
Zespół Szkól w Sawinie- w spotkaniu wzięło udział kilka klas szkolnych, w dniu 29 stycznia 2016.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG oraz ze środków Urzędu Miasta