Podsumowanie miesiąca #marzec 2024

My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy

Zapraszamy wszystkie potrzebujące osoby uchodźcze z Ukrainy do naszego biura. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Nasze biuro mieści się przy ulicy Rybnej 4 w Lublinie. Jesteśmy także dostępne mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie (+48 665 861 238). Staramy się odpowiadać na bieżące potrzeby zgłaszających się do nas osób, wielu z nich zapewniamy noclegi krótkoterminowe dzięki wsparciu Fundacji Biedronki.

Obecnie biuro pomocowe może działać dzięki dotacjom pozyskanym od takich sponsorów jak: IKEA, Fundusz Feministyczny, Choose Love.

Spotkania w naszym Miejscu w Lublinie

Kilka razy w tygodniu odbywają się u nas bezpłatne zajęcia artystyczne dla kobiet. Aktualna oferta znajduje się pod tym adresem.

Wciąż prowadzimy darmowe zajęcia z języka polskiego. Dwie grupy spotykają się dwa razy w tygodniu. Od lipca 2023 roku lekcje realizowane są w ramach projektu „Takie same? Podobne? Różne? – integracja, włączanie, współpraca” finansowanego ze środków IKEA. Zajęcia niezmiennie prowadzi Anastazja Lisowska.

Konferencje i spotkania

Ewa Kozdraj reprezentowała nas podczas konferencji Nadija Connects. Wydarzenie odbyło się 21 marca 2024 roku w Warszawie i było okazją do spotkania ze sobą sektora biznesowego i pozarządowego. Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w konferencji.

Ewa Kozdraj obecna była także na marcowym spotkaniu Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej.

26 marca 2024 roku w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie gościła delegacja UNHCR Polska. Spotkanie było okazją do podzielenia się naszymi doświadczeniami. Udział w nim wzięli: Kevin J. Allen – Przedstawiciel Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce, Marco Procaccini – dyrektor oddziału terenowego UNHCR w Lublinie oraz Felicia Byrne – starsza specjalistka ds. ochrony prawnej uchodźców. Stowarzyszenie „Dla Ziemi” reprezentowały: Ewa Kozdraj – prezeska Stowarzyszenia oraz asystentki międzykulturowe – Olga Mazur i Zalina Tavgereeva. 

Projekty

Akcja Integracja

Na naszym kanale na You Tube można obejrzeć kolejny wykład w języku polskim poświęcony sytuacji w państwach, z których do Polski przybyły osoby uchodźcze. Dr Jakub Olchowski opowiada o relacjach polsko-ukraińskich i o tym, co dzieje się w Ukrainie. Wykład można obejrzeć tutaj.

Pojawił się również wykład w języku ukraińskim. Nataliia Marchenko wyjaśnia czym jest dobrostan psychiczny. Wykład dostępny jest pod tym adresem.

Zachęcamy do oglądania!

6 marca 2024 roku Olga Mazur reprezentowała nas na kolejnym spotkaniu Koalicji na rzecz wzmacniania roli asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich. Warto przypomnieć, że Olga Mazur na co dzień wspiera asystencko młodzież uczącą się w Ochotniczym Hufcu Pracy w Radzyniu Podlaskim.

22, 23 i 26 marca 2024 roku odbyły się trzy szkolenia online pt. „Edukacja osób z doświadczeniem migracji” prowadzonym przez prof. Małgorzatę Pamułę-Behrens. Dziękujemy za obecność podczas wszystkich spotkań i bardzo pozytywne oceny końcowe. Ewaluacja spotkań pokazała, że wciąż potrzeba wsparcia kadry pedagogicznej pracującej w środowisku międzykulturowej. Mamy nadzieję, że uda nam się na te potrzeby odpowiedzieć już niebawem.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

ACCT

21 marca 2024 roku, w Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową, wystartowała kampania informacyjna projektu ACCT. Zwycięskie plakaty o tematyce antydyskryminacyjnej pojawiły się w środkach transportu w Berlinie i Kopenhadze.

ACCT finansowany jest ze środków UE i realizuje priorytet zawarty w Programie „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV), pod nazwą „Walka z nietolerancją, rasizmem, ksenofobią, dyskryminacją, mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”.

Sklep internetowy i stacjonarny Stowarzyszenia

Zapraszamy do sklepu internetowego (http://sklep.dlaziemi.org/) oraz stacjonarnego (Lublin, ul. Rybna 4) gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Sklep jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-18.00.

Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można u nas zakupić piękne serwety i czapki Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki.

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/wspieraj/