Spotkanie w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

26 marca 2024 roku w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie gościła delegacja UNHCR Polska. Spotkanie było okazją do podzielenia się naszymi doświadczeniami.

W Ośrodku jesteśmy nieprzerwanie od 2009 roku, od tego czasu z naszego nasze wsparcie obejmowało m.in. naukę języka polskiego, angielskiego i czeczeńskiego, kursy zawodowe, doradztwo psychologiczne. Pomagamy również dotrzeć do prawników i lekarzy. Reagujemy na bieżące potrzeby, dzięki Funduszowi Uchodźczemu możemy finansowo wspierać osoby uchodźcze. Dla dzieci organizujemy warsztaty edukacyjne i artystyczne i wyjazdy. Podczas okresu zajęć zdalnych w szkołach, każda rodzina otrzymała sprzęt niezbędny do uczestnictwa dzieci w zajęciach szkolnych. Stworzyłyśmy także w Ośrodku pracownię rzemieślniczą dla kobiet. Spotkanie było za krótkie, aby opowiedzieć o wszystkim. Mamy nadzieję, że pojawi się kolejna okazja do prezentacji naszych aktywności.

W spotkaniu udział wzięli: Kevin J. Allen – Przedstawiciel Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce, Marco Procaccini – dyrektor oddziału terenowego UNHCR w Lublinie oraz Felicia Byrne – starsza specjalistka ds. ochrony prawnej uchodźców. Stowarzyszenie „Dla Ziemi” reprezentowały: Ewa Kozdraj – prezeska Stowarzyszenia oraz asystentki międzykulturowe – Olga Mazur i Zalina Tavgereeva.