Spotkanie sieci Wiejskich Aktywnych Społeczności oraz mini festiwal WAS

Projekt był finansowany przez Fundację Wspomagania Wsi oraz Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu “Kultura na prowincji”.

Koordynacja – Ewa Kozdraj.

Spotkanie sieci WAS pod tytułem “Zrównoważony rozwój wiejskich społeczności lokalnych i perspektywy współpracy z Global Ecovillage Network” odbyło się 5 lipca 2004 roku w Kozłówce. Tym razem udało nam się zaprosić na spotkanie WAS najbardziej znaczących członków naszej sieci: Jadwigę Łopatę i Sir Juliana Rose z ICPPC, Ewę Smuk i Monikę Deję ze stowarzyszenia “Ziarno” i przedstawiciela “Doliny Strugu” pana Janusza Skotnickiego.

Prosiliśmy ich o prezentacje swoich osiągnięć w dziedzinie wiejskiego rozwoju lokalnego dla społeczności lokalnej gminy Kamionki, gdzie działamy i dla reszty uczestników spotkania WAS, między innymi przedstawicieli fundacji “Terapia Homa” i Mazowieckiego Oddziału “Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot”. Prezentacja odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamionce, niestety udział społeczności lokalnej był niewielki, ale dla obecnych tak jak i dla członków naszej sieci było to wielkie źródło inspiracji.

Jadwiga Łopata i sir Julian Rose przedstawili wykłady: “Rolnictwo wielkoprzemysłowe czy małe gospodarstwa rodzinne?” i “Ekologiczne i tradycyjne rolnictwo – szansą na przetrwanie małych gospodarstw; formy promocji i sprzedaży produktów, dodatkowe źródła dochodów” oraz ostrzegli nas przed rozwojem wsi kosztem przyrody. Ewa Smuk przedstawiła rozwój i działalność stowarzyszenia “Ziarno” w bardzo konkretnej i zarazem poetyckiej symbolicznej formie.
Pan Janusz Skotnicki opisał system dystrybucji bezpośredniej w ramach programu “Sami Swoi”, prowadzonym w dolinie Strugu, który obsługuje 70000 klientów zapewniając zbyt produktów 200 rolników.

10 lipca 2004 roku grupa “Petit Divadlo” wystąpiła wraz z grupą teatralną “Sans gravitation” z Łęcznej podczas naszego mini festiwalu Wiejskich Aktywnych Społeczności w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, dzięki wsparciu Dyrektora Muzeum Zamoyskich pana Krzysztofa Kornackiego, który udzielił nam gościny. Bardzo serdecznie mu za to dziękujemy. “Petit Divadlo” wystąpił z jak zwykle autorskim spektaklem “Scenki z życia na wsi”, tym razem pokazując co śmieszy i drażni w naszym codziennym, wiejskim życiu.
Grupa “Sans gravitation” to zespół wywodzący się ze szkoły teatru Gardzienice. To sztuka poważna i dostojna. Wystawili spektakl “Knoot” oparty na staroruskich tekstach. Sztuka była przejmująca i wzruszająca. Poruszała problemy egzystencjonalne i miała mocny przekaz.