Projekt DiA – pamiątki z Kopenhagi

Pod koniec lutego 2020 roku dwie przedstawicielki stowarzyszenia – Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek wzięły udział w spotkaniu w Kopenhadze, prowadzonym przez partnera projektu – organizację Crossing Borders (https://crossingborders.dk/). Jej misją jest edukacja obywateli i zwiększanie świadomości nauczycieli w zakresie globalnych problemów, aby przyczyniać się do budowania pokojowego i zrównoważonego świata.

Tematem spotkania był dialog społeczny ze społecznościami migrantów. Spotkanie w Danii było pełne inspiracji i nowych pomysłów. Szczególnie ważnym dla nas było poznanie globalnych projektów tej międzynarodowej organizacji oraz jej pracowników/pracowniczek, w tym prezydenta Garby Diallo. W kontekście naszych działań z uchodźcami/czyniami i migrantami/tkami poprzez sztukę, inspirujące były fotografie aktywisty duńskiego Jacoba Holdta (autora wielu książek, w tym najbardziej znanej „American Pictures”) oraz patchworkowe obrazy o tematyce społecznej, autorstwa Annie Hedvard.

Zaprezentowałyśmy dwie dobre praktyki z pola działań naszej organizacji, obie zrealizowane w ramach projektu „Głosem Kobiet” (https://dlaziemi.org/glosem-kobiet/). Pierwszą była budowa „Wiosek – Osad Pokoju”, czyli wspólna praca uczniów szkół średnich nad wybudowaniem makiety miejsca, w którym pokojowo mogą wspólnie mieszkać przedstawiciele różnych kultur i wyznań. Powstały trzy makiety, a ich wygląd był konsultowany z uchodźczyniami i migrantkami – ekspertkami, które wspólnie z uczniami ustalały zasady funkcjonowania wielokulturowej społeczności. Drugą był cykl spotkań migrantek i uchodźczyń z mieszkankami małych miejscowości na Lubelszczyźnie. Od 2015 roku stowarzyszenie zrealizowało kilkadziesiąt takich spotkań i jest to nasze kluczowe działanie. Pozwala na obalanie mitów i stereotypów, nawiązywanie przyjaźni i zmianę postrzegania uchodźców i uchodźczyń w naszym społeczeństwie.

Kolejne działania zaplanowane w projekcie, kolejne spotkania wciąż przed nami!

https://publicystyka.ngo.pl/projekt-dialogue-in-adult-education-dia-pamiatki-z-kopenhagi

Projekt:
Powiązane wpisy:

Projekt realizowany w ramach: