Podsumowanie miesiąca #wrzesień 2023

My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy

We wrześniu kontynuowałyśmy pracę biura pomocowego oferującego wsparcie osobom przybyłym z Ukrainy. W biurze pomocowym przy ulicy Rybnej 4 w Lublinie, czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, czeka na ukraińskich uchodźców i uchodźczynie nasz zespół. Można się także z nami skontaktować mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie (+48 665 861 238).

Przez ostatnie miesiące zdecydowana większość trafiających do nas osób zgłaszała potrzeby noclegów krótkoterminowych. Możemy ich udzielać dzięki współpracy z Fundacją Biedronki.

Biuro pomocowe może działać dzięki wsparciu takich sponsorów jak: IKEA, Fondation de France, Fundusz Feministyczny i Fundacja BNP Paribas.

Spotkania w naszym Miejscu w Lublinie

W każdą środę, w godzinach 18.00-20.00 odbywają się warsztaty bębniarskie prowadzone przez Tomasza Kozdraja. Do udziału w nich zapraszamy wszystkie chętne osoby. Warsztaty są bezpłatne.

Kontynuujemy darmowe zajęcia z języka polskiego, adresowane są one do ukraińskich uchodźców i uchodźczyń. Od lipca 2023 roku lekcje realizowane są w ramach projektu „Takie same? Podobne? Różne? – integracja, włączanie, współpraca” finansowanego ze środków IKEA. Zajęcia niezmiennie prowadzi Anastazja Lisowska.

Udział w spotkaniach i wydarzeniach

W pierwszy weekend września w Bratniku odbyły się kolejne warsztaty samoobrony Krav Maga dla kobiet. Ich celem jest nauka podstaw unikania niebezpieczeństwa. Zajęcia prowadziła instruktorka United Krav Maga – Elina Toneva. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Urgent Action Fund i Funduszu Feministycznego.

Projekty

„Ogród Społeczny”

16 września 2023 roku odbył się kolejny dzień otwarty w Ogrodzie Społecznym. Było to ostatnie spotkanie w tym roku w naszej bratnickiej przestrzeni. Spotkanie, tak jak poprzednio, rozpoczęło się zwiedzaniem Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, skąd grupa dotarła do Bratnika. Tam czekały na nią spektakl, warsztaty, a także zabawy, czas wolny, rozmowy i integracja!

Spotkanie, zwiedzanie, transport i uprawa są możliwe dzięki pomocy UNHCR, the UN Refugee Agency oraz Fondation de France.

Ogród Społeczny został założony dzięki wsparciu Urgent Action Fund, Fundacji im. Stefana Batorego, Funduszu Feministycznego oraz Choose Love.

„Włączone”

Wrzesień to ostatni miesiąc projektu „Włączone”. Przez dwa lata grupa kobiet – uchodźczyń oraz pochodzących z terenów wiejskich pracowała nad stworzeniem Kobiecego Kolektywu oraz produktu. Podczas tego procesu mogła zdobyć nowe umiejętności, ale przede wszystkim wzmocnić się i poczuć swoją siłę oraz moc bycia w grupie. W ramach projektu odbyły się także działania adresowane do dzieci mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, zespołu Stowarzyszenia „Dla Ziemi” oraz społeczeństwa przyjmującego. To kolejny międzynarodowy projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie. Jego realizacja przypadła na trudny czas pandemii oraz wojny w Ukrainie. Cieszymy się, że pomimo wielu przeciwności udało nam się zrealizować zamierzone cele. O wszystkim, co zostało zrobione w trakcie projektu można poczytać na stronie pod tym adresem.

Projekt „Włączone” realizowany jest przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi” w kooperacji z norweską spółdzielnią socjalną Vintage Baby oraz Gminną Biblioteką i Domem Kultury w Łaziskach.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Obcy? Zbliżenia

Choć wakacje już minęły, dzieci mieszkające w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, mogły jeszcze poczuć atmosferę letnich wyjazdów. 10 września 2023 roku ponad 40 dzieci wraz z mamami pojechało na wycieczkę do Łodzi. Główną atrakcją była wizyta w Orientarium, ale nie zabrakło również czasu na zwiedzanie miasta.

Sklep internetowy i stacjonarny Stowarzyszenia

Zapraszamy do sklepu internetowego (http://sklep.dlaziemi.org/) oraz stacjonarnego (Lublin, ul. Rybna 4) gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Sklep jest czynny od wtorku do piątku w godzinach 12.00-18.00 oraz w soboty od 10.00 do 16.00.

Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można u nas zakupić piękne serwety i czapki Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki.

Na co dzień w sklepie możecie spotkać Ingę, jej zatrudnienie jest możliwe dzięki dotacji otrzymanej od Funduszu Feministycznego.

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/