Podsumowanie miesiąca #czerwiec 2024

My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy

Od wiosny 2022 roku wspieramy osoby uchodźcze przybyłe do Polski z powodu wojny w Ukrainie. W naszym biurze pomocowym wciąż staramy się odpowiadać na bieżące potrzeby zgłaszających się ukraińskich uchodźców i uchodźczyń. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Nasze biuro mieści się przy ulicy Rybnej 4 w Lublinie. Jesteśmy także dostępne mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie (+48 665 861 238).

Biuro pomocowe działa dzięki dotacjom pozyskanym od takich sponsorów jak: IKEA, Fundusz Feministyczny, Choose Love, a noclegi krótkoterminowe dla osób uchodźczych z Ukrainy finansuje Fundacja Biedronki.

Spotkania w naszym Miejscu w Lublinie

W czerwcu kontynuowaliśmy bezpłatne integracyjne zajęcia artystyczne dla kobiet oraz lekcje języka polskiego dla osób uchodźczych z Ukrainy. Obie aktywności realizowane są w ramach projektu „Takie same? Podobne? Różne? – integracja, włączanie, współpraca” finansowanego ze środków IKEA.

1 czerwca 2024 roku podczas Nocy Kultury nasza przestrzeń wypełniła się muzyką i śpiewem. Dziękujemy za liczne odwiedziny.

18 czerwca 2024 roku odbyło się czytanie i pisanie listów w solidarności z dziećmi palestyńskimi. Wydarzenie zorganizowała Anna Witeska-Młynarczyk z Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW.

Projekty

OBCY? Zbliżenia

W Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie trwają zajęcia dla dzieci. Są one możliwe dzięki wsparciu udzielonemu przez Fundację Drzewo i Jutro.

Ogród Społeczny – Ogrodem Dialogu

Trzeci sezon Ogrodu Społecznego to tradycyjne „Dni Otwarte”. W tym roku w programie wydarzenia pojawi się dodatkowy punkt – warsztaty poświęcone prawom człowieka i Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Grant realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu SPLOT WARTOŚCI. Dni Otwarte w Ogrodzie Społecznym odbywają się również dzięki wsparciu UNHCR Polska.

Pierwsze tegoroczne Dni Otwarte już za nami. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia, które miało miejsce 16 czerwca 2024 roku.

Pozwalam sobie krzyczeć

„Pozwalam sobie krzyczeć” to autorski projekt Olgi Mazur oraz Ingi Mgebrovej, który uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu organizowanego przez Fundację Kuchnia Konfliktu.

22 i 23 czerwca 2024 roku grupa kobiet spotkała się w Bratniku na treningu United Krav Maga, który poprowadziła Elina Toneva. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć tutaj.

Udział w wydarzeniach

Asystentura międzykulturowa

5 czerwca 2024 roku Olga Mazur uczestniczyła w konferencji „Rola asystentki międzykulturowej w polskiej szkole” organizowanej przez Polskie Forum Migracyjne, International Rescue Committee oraz Fundację na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS).

Tego samego dnia wzięła także udział w siódmym Ogólnopolskim Forum Asystentek i Asystentów Międzykulturowych i Romskich. Zostało ono zorganizowane przez Fundację na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS). Fundacja jest inicjatorką Koalicji na rzecz wzmacniania roli asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich. Jedną z organizacji partnerskich koalicji jest Stowarzyszenie „Dla Ziemi”.

Zjazd Grantobiorczyń Grantów Mocy Funduszu Feministycznego

W dniach 6-7 czerwca 2024 roku Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek spędziły wspaniałe chwile podczas Zjazdu Grantobiorczyń Grantów Mocy Funduszu Feministycznego.

Występ w TVP 3 Lublin

8 czerwca 2024 roku zagrały dwie grupy bębniarskie prowadzone przez Tomka Kozdraja. I to nie byle gdzie! Na zaproszenie TVP 3 Lublin Dziewczyńska Grupa Bębniarska z Łukowa oraz lubelska grupa kobieca spotkały się w telewizyjnym studiu. Ich występ można zobaczyć tutaj. Wydarzenie było częścią obchodów Światowego Dnia Uchodźcy przygotowanego przez UNHCR. Dziewczyńska Grupa Bębniarska zagrała dodatkowo 20 czerwca 2024 roku na placu przed Centrum Kultury w Lublinie.

Zakończenie roku szkolnego w OHP w Radzyniu Podlaskim

Rok szkolny 2023/2024 w radzyńskim OHP przeszedł do historii. W jego uroczystym zakończeniu wzięła udział Olga Mazur. Olga przez dwa lata wspiera integracyjnie uczącą się tam młodzież.

Spotkanie sieciujące w Białymstoku

W dniach 28-29 czerwca 2024 roku Elżbieta Rojek wzięła udział w spotkaniu sieciującym zorganizowanym przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych. Uczestniczyły w nich przedstawicielki i przedstawiciele organizacji, które otrzymały grant w projekcie „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”. Stowarzyszenie „Dla Ziemi” uzyskało środki na realizację przedsięwzięcia „Ogród Społeczny – Ogrodem Dialogu”. Projekt finansowany jest przez Unię Europejską.

Sklep internetowy i stacjonarny Stowarzyszenia

Zapraszamy do sklepu internetowego (http://sklep.dlaziemi.org/) oraz stacjonarnego (Lublin, ul. Rybna 4) gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Sklep jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-18.00.

Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można u nas zakupić piękne serwety i czapki Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki.

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/wspieraj/

Oddaj ubrania, ufunduj stypendia

Zachęcamy do wsparcia tworzonego przez nas Lokalnego Funduszu Uchodźczego. Zgromadzone środki pozwolą nam wypłacać stypendia edukacyjne dla dzieci i młodzieży mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Koszt miesięcznego stypendium dla jednej osoby to 300 zł. Wesprzeć Fundusz można oddając ubrania przez portal Ubrania do oddania. Link do naszej kampanii znajduje się pod tym adresem.