Nasz latawcowy zawrót głowy

“Nasz latawcowy zawrót głowy”  to partnerski projekt Stowarzyszenia “Dla Ziemi” oraz Szkoły Podstawowej nr 5 im. Generała W. Sikorskiego w Łukowie, współfinansowany w ramach Programu “Akademia Orange” Fundacji Orange, pod patronatem TV Master oraz Wydawnictwa “Wspólnota”.

Celem projektu była integracja dzieci i młodzieży z dwóch środowisk – polskiego i uchodźczego, poprzez działania z zakresu edukacji kulturalnej: wspólne projektowanie i budowanie latawców – cykl warsztatów artystycznych, przygotowanie Festiwalu Latawców – dużego, medialnego wydarzenia na terenie Łukowa oraz poprzez wspólne warsztaty filmowe w kilku wariantach:

  • animacji komputerowej Flipbook – tworzenie Multimedialnej Mapy Łukowa – kilkusekundowych notesików filmowych
    o latawcach, o miejscach w Łukowie, gdzie można puszczać latawce i o innych ciekawych miejscach;
  • realizację virali i filmików dokumentalnych przy pomocy telefonów komórkowych, opowieści o tym jak powstają latawce;
  • warsztaty animacji poklatkowej (animacja plasteliny, wycinanka, rysunek, piksilacja), w tym filmiki instruktażowe o powstawaniu latawców, historii, legendach.

Wszystkie filmiki umieszczone zostały na stronie internetowej, powstała Platforma Edukacyjna.

Zdjęcia i wyprodukowane filmiki oraz scenariusze zajęć objęte zostały wolną licencją Creative Commons.

Aktualności:

Relacja z Festiwalu Latawcowego

24 maja 2014 roku, podczas Dni Łukowa, na boisku OSiR nad Krzną odbył się otwarty konkurs na „Najpiękniejszy Latawiec” zorganizowany przez Stowarzyszenie Dla Ziemi i Szkołę Podstawową nr 5 w Łukowie w ramach projektu „Nasz latawcowy zawrót głowy” współfinansowanego przez Fundację Orange.

W konkursie wzięli udział mieszkańcy Łukowa, w tym dzieci z Czeczenii. Latawce oceniło jury, wybierając najładniejsze i najlepiej szybujące. Główną nagrodę – tablet – wygrała Weronika Mojzych z Gimnazjum nr 1 w Łukowie. Przyznano jeszcze 6 wyróżnień, które otrzymali: Andrzej Mojzych, Bartłomiej Czerski, Krystian Kolankowski, Patryk i Paweł Czajka, Magdalena Wołowik i Małgorzata Pyrko oraz wyróżnienie specjalne Weronika i Monika Majczyna.

Nagrody i wyróżnienia otrzymały również wszystkie dzieci z SP 5, które wzięły udział w konkursie wewnętrznym. Wykonały one latawce, przedstawiające postacie z bajek i sportu, barwy narodowe polskie i czeczeńskie, herb miasta i inne) podczas integracyjnych warsztatów latawcowych prowadzonych w szkole.

Podsumowaniem konkursu był „Festiwal Latawcowy”, gdzie w powietrze oprócz wielu barwnych latawców, wzbiły się (poza konkursem) samoloty z napędem elektrycznym i spalinowym. Furorę zrobił model śmigłowca z silnikiem spalinowym. Na zakończenie chłopcy z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie rozegrali mecz piłki nożnej.

Imprezie patronował Burmistrz Miasta Łukowa, a reprezentowali go wiceburmistrz Marcin Mateńko i radny Rady Miasta Marek Żurawski.

Patronat medialny sprawowały: TV Master, Radio Lublin, Tygodnik Siedlecki, Podlasie24

STOWARZYSZENIE „DLA ZIEMI” ORAZ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 W ŁUKOWIE OGŁASZAJĄ OTWARTY KONKURS POD HONOROWYM PATRONATEM BURMISTRZA ŁUKOWA

NA NAJPIĘKNIEJSZY LATAWIEC

GŁÓWNA NAGRODA- TABLET
ORAZ WYRÓZNIENIA- NAGRODY KSIĄŻKOWE
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU W DNIU 24 MAJA 2014 O GODZINIE 15.00
PODCZAS OBCHODÓW DNI ŁUKOWA

WYMAGANIA:
TECHNIKI DOWOLNE
LATAWIEC MUSI BYĆ WYKONANY WŁASNORĘCZNIE PRZEZ MIESZKAŃCA ŁUKOWA LUB POWIATU
LATAWIEC POWINIEN SPEŁNIAĆ WARUNKI ESTETYCZNE I TECHNICZNE

Plan Festiwalu Latawcowego podczas Dni Łukowa 24.05.2014

15.00- 15.15 rozpoczęcie imprezy
streszczenie projektu, podziękowania dla osób pracujących podczas projektu
15.15- 16.00 pokazy latawców konkursowych (konkurs zewnętrzny)
16.00- 16.30 obrady Komisji (w tym czasie pokazy Modelarzy z Łukowa- modele latające zdalnie sterowane)
16.30- 17.00 rozdanie nagród konkurs wewnętrzny (szkolny)
18.00- wręczenie przez władze Łukowa nagrody głównej (konkurs zewnętrzny) podczas imprezy głównej w Centrum Miasta

Warsztaty filmowe – I część, prowadzenie Karolina Balmas,
(9- 10 kwietnia 2014)

Podczas pierwszych dni warsztatów filmowych zapoznaliśmy się z podstawowymi pojęciami, które towarzyszą tworzeniu filmu. Poznaliśmy zasadę złotego podziału, wykorzystywana do kadrowania oraz kompozycji fotografowanego i filmowanego obrazu. Obejrzeliśmy wspólnie film przybliżający nam zasady tworzenia scenariusza, przeprowadzania wywiadu oraz obsługi kamery. Po zapoznaniu się ze sprzętem filmowym rozpoczęliśmy tworzenie krótkich wirali filmowych. Każde z dzieci stworzyło kilkanaście samolotów papierowych, które wprawialiśmy w ruch w obrębie przygotowanego pulpitu. Akcję filmowaliśmy z różnych perspektyw starając się wybrać atrakcyjny kadr, który w zestawieniu z kadrami kolegów stworzy obraz filmowany przedstawiony pod różnym kątem. Kolejną część zajęć spędziliśmy na prezentacji swojej osoby poprzez grę aktorską przed kamerami kolegów. Wykorzystaliśmy do tego projektor, który rzucał na aktorów obraz przedstawiający latawce, ptaki, bańki mydlane. Przebieg zajęć był również dokumentowany przez wyznaczonych uczniów.

Warsztaty filmowe – II część, prowadzenie Karolina Balmas,
(15- 16 kwietnia 2014)

Druga część warsztatów poświęcona była tworzeniu krótkich filmów dokumentalno-reportażowych, które ukazywały proces tworzenia latawców. Młodzi filmowcy mieli za zadanie przeprowadzić krótkie wywiady z kolegami uczestniczącymi w warsztatach budowy latawców. Zadanie wymagało wykorzystania wiedzy zdobytej na poprzednich zajęciach, dotyczących zasad przeprowadzenia wywiadu. Następnie warsztatowicze musieli wykazać się kreatywnością w celu stworzenia przebitek filmowych ukazujących pracę kolegów. Po zgromadzeniu materiału filmowego i zgraniu go na dysk komputera, poznaliśmy podstawy montażu filmowego na darmowym programie Windows Movie Maker. Rozpoczęliśmy montowanie wspólnego filmu zawierającego zgromadzony materiał gromadzony przez 4 dni warsztatów.

 

Tworzymy Interaktywną Mapę Łukowa- prowadzenie Anna Płachecka
(03- 04 kwietnia 2014)

Na ostatnich zajęciach spojrzeliśmy na dobrze znaną nam okolicę świeżym okiem – okiem kamery filmowej. W poszukiwaniu ciekawych ujęć każda grupa poszła w inną stronę świata. Okazało się, że ciekawe rzeczy kryją się tuż za rogiem, wystarczy włączyć ZOOM i uważnie obserwować to, co dookoła. Byliśmy na górce, przed szkołą i dalej – na mieście i w parku. Zadanie wcale nie było takie łatwe – staraliśmy się zamknąć interesujące fragmenty rzeczywistości w krótkich, kilkusekundowych ujęciach. Każdy miał możliwość sprawdzenia się w roli operatora kamery i reżysera. Po warsztatach wszyscy zgodnie twierdzili, że filmowanie to wielka frajda i fajnie jest samemu decydować, co się chce uwiecznić za pomocą kamery. Nakręcone przez uczestników filmiki staną się punktami multimedialnej mapy Łukowa, którą zaprezentujemy już wkrótce.

 

Warsztaty animacji poklatkowej- III część, prowadzenie Kosma Kozdraj, pomoc Natalia Jarosz
(24- 25 marca 2014)

Tematem spotkania była animacja typograficzna. Każdy uczestnik miał za zadanie zaprojektować swoje imię (lub ksywę) i w powstały napis tchnąć życie. Zachęcaliśmy dzieci do prób animowania plasteliny, jednak ostatecznie posługiwaliśmy się różnorodnymi materiałami. Najważniejsze w tym zadaniu było zachowanie płynności podczas fotografowania i nadanie charakteru każdej literce z osobna. Powstałe w ten sposób projekty posłużą za napisy końcowe do filmów zrealizowanych wcześniej.

 

Warsztaty tworzenia flipbooków- prowadzenie Anna Płachceka
(19- 20 marca 2014)

Czy można wyświetlić sobie film bez użycia prądu? Wspólnie przekonaliśmy się o tym, że nie jest to wcale skomplikowane. Potrzeba tylko odrobiny precyzji i cierpliwości. Podczas warsztatów pracowaliśmy z materiałem filmowym, który stworzyliśmy na poprzednich zajęciach. Animowane wycinankowe marzenia przetworzyliśmy w formę flipbooków – małych filmowych notesików. Starannie wycinaliśmy klatki filmowe wydrukowane na papierze, uważnie układaliśmy je w odpowiedniej kolejności, spinaliśmy wielkim zszywaczem i obracaliśmy w palcach, podziwiając efekty. Od teraz młodzi autorzy flipbooków mogą jednym gestem ożywić i przywołać swoje marzenia!

 

Warsztaty Akademii Orange w Warszawie
(13- 14 marca 2014)

Podczas realizacji projektu „Nasz latawcowy zawrót głowy”, Nicole Grospierre- Słomińska z naszej organizacji i pani dyrektor Małgorzata Ławecka z partnerskiej Szkoły Podstawowej nr 5 w Łukowie, w dniach 13 i 14 marca 2014 brały udział w warsztatach Akademii Orange w Fundacji Orange w Warszawie.
W rodzinnej atmosferze odbywały się wykłady i warsztaty, wielu uczestników brało w nich udział po raz kolejny. Wykłady dotyczyły tematów związanych z edukacją młodzieży w erze cyfrowej. Podobno według amerykańskiego specjalisty „jeżeli twoje dziecko nie śpi, to znaczy że jest online”.
Jest to więc wyzwanie dla wychowawców, aby prowadzić dla młodego pokolenia ciekawe programy edukacyjne w momencie kiedy wielu z nas, starszych, może uczyć się od dzieci. Nie mniej z badań wynika że młodzi przeważnie ograniczają się do bardzo wąskiego zakresu możliwości użycia nowych technologii. Dowiedzieliśmy się też, że 5 % ludzi w Polsce nie ma telewizora, a parę lat temu było ich tylko 0,2 % ! Warto też było usłyszeć o ciekawym portalu, który nazywa się „Moja polis”, na którym są zbierane badania na przeróżne tematy z Polski, podobno bardziej dokładne niż GUS. Tam jest też strona obserwatorium żywej kultury, gdzie są rożne badania dotyczące kultury w Polsce.

Można się na przykład dowiedzieć, że wydatki na kulturę w gminach są proporcjonalne do poziomu wykształcenia. W tym obserwatorium są dostępne też rożne narzędzia, jak np. podręcznik do diagnozowania środowiska lokalnego.

Poza tym dostaliśmy ciekawe materiały, na przykład zbiór pomysłów na projekty klasyfikowane według obszary działania i adresatów. W ogóle było bardzo miło i elegancko, także serdeczne podziękowania należą się Fundacji Orange.

Warsztaty tworzenia flipbooków- prowadzenie Anna Płachecka
(5- 6 marca 2014)

Pierwsze spotkanie flipbookowe minęło nam na intensywnej, twórczej pracy i bujaniu w obłokach. Podczas warsztatu krążyliśmy wokół tematu marzeń – rozmawialiśmy i dzieliliśmy się swoimi pomysłami na to, co chcielibyśmy zrobić w przyszłości. Następnie każdy wybrał jedno ze swoich marzeń, narysował je i ożywił na planie filmowym, tworząc wycinankową animację poklatkową. Uczestnicy mieli okazję stworzyć swoją własną, autorską wypowiedź. W efekcie powstała seria krótkich filmików, w których autorzy i autorki realizują swoje pragnienia – grają w zespole muzycznym, są mistrzami piłki nożnej, jeżdżą na jednorożcu, a nawet latają nad wierzchołkami gór! Okazało się, że dzięki animacji wszystkie te fantazje można urzeczywistnić, przynajmniej na ekranie. A to już pierwszy krok w dobrym kierunku. Na następnym spotkaniu uczestnicy stworzą animowane notesiki (flipbooki) na podstawie swoich filmów – dzięki temu każdy będzie mógł mieć swoje marzenie zawsze przy sobie i ożywić je jednym ruchem palców.

 

Warsztaty animacji poklatkowej- II część, prowadzenie Kosma Kozdraj, pomoc Natalia Jarosz
(27- 28 luty 2014)

Podczas II spotkania pokazaliśmy każdej grupie filmik będący efektem ćwiczenia z poprzednich zajęć. Zwróciliśmy uwagę na to co podczas tworzenia animacji było zrobione poprawnie, a co nie koniecznie i jak w przyszłości unikać podobnych błędów. Kolejnym zadaniem było wspólne stworzenie animacji w warunkach klasowych. Każdy z uczestników miał określoną rolę: reżysera, aktora, operatora aparatu. Scenariusz wymyślany był na bieżąco, każdy pomysł się liczył, dzięki temu powstały zaskakujące i zabawne scenki. Po zakończeniu zdjęć zaprezentowaliśmy w jaki sposób zgrać zdjęcia do programu i stworzyć z nich, na razie, surowy film, który na kolejnym spotkaniu poddamy dalszej obróbce.

 

Warsztaty animacji poklatkowej- I część, prowadzenie Kosma Kozdraj, pomoc Natalia Jarosz
(27- 28 luty 2014)

W trakcie pierwszego spotkania warsztatów animacji poklatkowej uczestnicy (4 ośmioosobowe grupy) zapoznali się z historią animacji począwszy od pierwszych XIX wiecznych zabawek wykorzystujących złudzenie optyczne po najnowsze filmy pełnometrażowe wykonane metodą poklatkową. Podczas części teoretycznej przypomniane zostały również najważniejsze wytwórnie filmów animowanych istniejące w Polsce wraz z postaciami, które w nich powstały. Po omówieniu  techniki, które można wykorzystywać podczas tworzenia animacji ( rysunek, wycinanka, plastelina, kukiełki itp.) dzieci obejrzały przykładowe filmy. Następnie uczestnicy przystąpiły do ćwiczenia, którego celem było pokazanie w praktyce jak powstaje animacja.  Punktem wyjścia do zadania był wiersz Czesława Janczarskiego  pt. „Latawiec”. Po zapoznaniu się z jego treścią uczestnicy samodzielnie wykonali elementy scenografii i wspólnie przystąpili do animowania. Efekty ich pracy zostaną przedstawione i omówione na kolejnym spotkaniu.

English 

“Our craze for the kite daze” is a partner project conducted by “Dla Ziemi” Association and Władysław Sikorski Primary School No. 5 in Łuków, co-funded within the Orange Academy Programme organized by Orange Foundation under the patronage of TV Master and Wspólnota Publishing. The aim of the project is an integration of children and youth from both Polish and refugee environments through actions based on cultural education: common kites designing and building in a form of art workshops, making preparations for the Kite Festival – a big media event taking place in Łuków as well as participating in film workshops available in three variants: – computer animation Flipbook – creating a Multimedia Map of Łuków, a few seconds long film notepads about kites, places in Łuków to fly a kite and other interesting sights in the neighborhood; – production of virals and documentaries using mobile phones about the creation of kites; – stop motion workshops (modeling clay animation, paper cut, drawing, pixilation) including informative films on kite’s creation, history and legends.

All films will be available on-line. An Educational Platform will be established in order to facilitate access to all information concerning kites, their creation, photos and films, as well as workshop programmes and materials used under the Creative Commons license, free of charge to the public.

The project is being executed within the Orange Academy Programme.

During the winter break (27-30.01) first Educational Platform based workshops were conducted in Primary School No. 5 in Łuków.
Under the supervision of:
Małgorzata Ławecka
Bożena Sobiech
Ewa Redzik
and Jerzy Kołodyński, the school youth worked on a couple of workshops topics.

Pусский

«Наше воздушное головокружение» – это партнёрский проект Общества „Для Земли ” и Начальной Школы №5 имени генерала В. Сикорского в Лукове, совместно финансируемый в рамках Программы „Академия Оранж”, Фонда «Оранж» под патронатом TV Master и издательства „Община”.

Целью проекта является взимоинтеграция в среде детей и молодёжи – поляков и беженцев, посредством методов культурного просвещения: cовместное проектирование и моделирование воздушных змеев, то есть цикл художественно-прикладных творческих мастерских, подготовка Фестиваля Воздушных змеев – крупного медийного события на територии Лукова, а также посредством совместных киномастерских в разных вариантах:
– компьютерной мультипликации Flipbook – создание мультимедийной карты Лукова – коротеньких, в несколько секунд, кинозаметок о воздушных змеях, о местах в Лукове, где можно запускать воздушных змеев и о других интересных местах
– видеосъемки вирусных и документальных роликов при помощи мобильных телефонов, а также историй о том, как возникают воздушные змеи
– мастер-классов покадровой анимации (пластилиновая анимация, вырезная анимация, рисованная анимация, пикселизация), в том числе видео инструктажей о моделировании воздушных змеев, об их истории, легендах.

Все киноролики будут размещены на интернет-сайте, откроется Образовательная Платформа, где будет размещаться информация обо всем, что связано с воздушными змеями, будут выкладываться инструкции по моделированию воздушных змеев, фотографии и снятые видео- и киноролики, а также сценарии занятий – всё охвачено свободной лицензией Creative Commons. Проект «Наше воздушное головокружение» реализуется в рамках Академии «Оранж».

Во время зимних каникул (27-30.01) проходили первые занятия на Образовательной Платформе в Начальной Школе №5 в Лукове.
Под руководством учителей:
Пани Малгожаты Лавецкей
Пани Божены Собех
Пани Евы Редзик

Deutsch

’’Unser duseln Drachen’’, das ist Partnerschaftsprojekt des Vereins ‚ ’’für die Erde’’ und für die Grundschule Nr. 5 eines Namens W. Sikorski in Łukowo, finanziert im Rahmen des Programms ” Orangen-Akademie “, Orangen- Fundation unter dem Patronat des TV-Master und Verlags “Gemeinschaft”. Das Ziel des Projektes ist die Integration Kindern und Jugendlichen mit zwei Umgebungen, polnischen und Flüchtling, durch Maßnahmen im Bereich der kulturellen Bildung: gemeinsames Entwerfen und ein Bauen Drachen, also Zyklus der artistischer Werkstätten, Vorbereitung des Drachenfestival, einen großen Medienereignisses auf das Gebiet Łukowo und durch gemeinsame Film-Werkstätten in mehreren Varianten:

– Computeranimation Flipbook- die Schaffung des Multimedia- Landkarten Łukowo – den sekundenlange Film- Notizbüchlein über Drachen, über die Plätzen in Łukowie, wo man kann Drachen steigen lassen und über ander neugierigen Plätzen; – von Realisierung virali und Dokumentarfilmen mit Hilfe Handys , die Geschichte, wie Drachen entstehen; – Werkstätten des Stop-Motion Animation (Plastilin-Animation, ein Scherenschnitt, eine Zeichnung, eine Piksilation), darunter Schulungsvideos über die Erhebung den Drachen, Geschichte, Legenden.

Aller Filme werden auf der Internetseite anbringen, es wird entstehen eine Bildungsplattform, wo wir werden informieren über alles, was mit Drachen verbunden ist, werden angelegen Anweisungen wie man einen Drachen bauen, und auch eines Fotos und eine hergestellte Filme sowie Drehbücher der Beschäftigungen, alles umfasst ist einer freien Lizenz „Creative Commons“. Unser Projekt “’’Unser duseln Drachen’’ ” realisiert ist in den Rahmen der Orange-Akademie.

Während der Winterferien (27- 30.01) stattfand erste Unterricht auf der Bildungsplattform, in der Grundschule Nr. 5 in Łukowo.
Unter des Lehrers Aufsicht:
Frau Małgorzata Ławecka,
Frau Bożena Sobiech,
Frau Ewa Redzik,
Herr Jerzy Kołodyński, eine Jugend bearbeitete einige
Unterrichtsgegenstand.

Filmy