Grant Instytucjonalny Fundacji im. Stefana Batorego

Grant Instytucjonalny Fundacji im. S. Batorego

Działamy w obszarze wsparcia integracji i edukacji uchodźczyń/ców, migrantek/tów i przeciwdziałania ich dyskryminacji. Przez ostatnie dziewięć lat zdobywałyśmy/liśmy cenną wiedzę i doświadczenie w tym obszarze i dalsze plany rozwoju organizacji są silnie skierowane w stronę pracy „z i na rzecz” tych grup oraz pracy ze społecznością lokalną. Od kilku lat rozwijamy współpracę międzynarodową, tak aby jeszcze skuteczniej działać. Dzięki wypracowanym metodom dotarcia do tych dwóch grup odbiorczyń/ców możemy zakładać, że przyznana nam dotacja będzie wykorzystana w sposób profesjonalny i skuteczny.

Wnioskowaną dotację przeznaczamy na trzy rodzaje działań:

  • chcemy zagwarantować ciągłość funkcjonowania organizacji, poprzez pracę koordynatorki, księgowej i administratorki danych osobowych;
  • przeznaczamy środki na profesjonalnie opracowaną stronę internetową, która będzie dostarczała rzetelnej i aktualnej wiedzy na temat naszych działań. W tym obszarze znajdują się także wydatki na promocję organizacji – poprzez film i reklamę, a także próba profesjonalizacji pozyskiwania środków od darczyńców indywidualnych i prywatnych. Dzięki zatrudnieniu osoby do fundraisingu, będziemy mieć możliwość rozpoczęcia nowego rozdziału i uniezależnienia się od środków grantowych;
  • trzeci rodzaj działań to aktywności adresowane do uchodźczyń/ców i społeczeństwa przyjmującego. Poprzez wsparcie psychologiczne i językowe chcemy przeciwdziałać dyskryminacji tej grupy, chcemy też wspierać ich w procesie integracji, poprzez dostarczanie wiedzy (spotkania dla mężczyzn i starszych chłopców). Równie ważnym dla nas działaniem są: działania edukacyjne i spotkania ze społecznością lokalną. Dostarczają one nie tylko wiedzy, ale także pozwalają przełamywać stereotypy i dają szansę na bezpośredni, często pierwszy kontakt, z osobami wywodzącymi się ze środowiska uchodźczego.

Aktualności:

Ratujmy Szkołę Podstawową w Bezwoli​

To dla nas bardzo ważna szkoła. Przez kilka lat współpracowaliśmy z nią, a przez ostatnie pozostajemy w ciągłym kontakcie. Szkoła wspaniale prowadzi działania integrujące dzieci polskie i z Ośrodka dla Cudzoziemców w Bezwoli. Potrzeba nam w Polsce takich szkół – niewielkich, dających poczucie bezpieczeństwa, w których dzieci z tym najtrudniejszym doświadczeniem znajdują dom. Prosimy, podpiszcie petycję!

ratujmy_szkole_w_bezwoli

Gumki uszyte we współpracy z Żoną Johna już gotowe!

Już są w naszym sklepie!
Unikatowa seria ozdób do włosów wykonana dzięki współpracy i według projektu Żona Johna.
Gumki zostały uszyte z materiałów pochodzących z recyklingu w pracowni w Ośrodku dla Cudzoziemców i Cudzoziemek w Łukowie przez kolektyw kobiecy Rzeczy Drugie. Każda gumka opatrzona jest żakardową metką dokumentującą sojusz i przyjaźń.
Wyjątkowe 100 egzemplarzy gumek Tajfun, Gołębie, Kwiaty i Zioła, Łabędzie, Malwa i Petunia dostępne na naszej stronie.

RZECZY_DRUGIE_ZONA_JOHNA

Notesy z Łukowa w Kuchni Konfliktu!

RADOŚĆ! Od dziś na Wilczej do nabycia absolutnie wspaniałe Notesy z Łukowa.

Notesy tworzą uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców i Cudzoziemek w Łukowie, ze wsparciem Pamela Bożek i Stowarzyszenie “Dla Ziemi”.
fot. Alicja Kozak // po warsztatach w Dom Kultury Śródmieście – Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie
fot. Mili.studio

https://www.facebook.com/kuchniakonfliktu/

Jak moda może pomóc uchodźcom? artykuł w KUKBUK

Wywiad na portalu KUKBUK

O naszych działaniach rozwijających Sklep Stowarzyszenia Dla Ziemi dla portalu KUKBUK opowiedziały Ewa Kozdraj oraz Pamela Bożek. Zapraszamy do lektury – drugie_zycie_rzeczy.

“Popularność sklepów vintage czy takich akcji jak Second Hand September pokazuje, że świadomość konsumentów rośnie, a ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko staje się istotnym argumentem podczas zakupów. Coraz częściej rezygnujemy z kupowania nowych ubrań i szukamy sposobów na naprawę tych, które już posiadamy, albo staramy się dać rzeczom drugie życie i oddajemy lub sprzedajemy je w internecie. Ten trend oraz wynikające z niego możliwości doskonale rozumieją pomysłodawczynie platformy Rzeczy Drugie. Sklep charytatywny prowadzony przez stowarzyszenie Dla Ziemi to nie tylko odpowiedź na rosnące zainteresowanie konsumentów second-handami, ale także sposób na wsparcie uchodźców oraz uchodźczyń w Polsce. Na stronie sklepu oferowane są ubrania z drugiej ręki oraz specjalnie zaprojektowane przez polskich artystów. Kupując je, wspieramy wartościową inicjatywę, a przy okazji uzupełniamy swoją garderobę o nietuzinkowe ubrania. O sklepie, jego początkach i niezwykłym projekcie opowiadają Ewa Kozdraj i Pamela Bożek”.

Debata „Działania artystyczne wśród uchodźców w oczach antropologów”

Ewa Kozdraj wraz z Pamelą Bożek wzięły udział w debacie organizowanej przez Państwowe Muzeum Etnograficzne oraz Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.

Spotkanie odbyło się 15 października 2020 roku.

Przedstawiamy Osobę zajmująca się promocją w stowarzyszeniu

Pamela Bożek
Choć współpracujemy od 2018 roku, to od kilku miesięcy oficjalnie, dzięki wsparciu Fundacja Batorego Pamela jest w stowarzyszeniu specjalistką do spraw promocji. Osobą kreatywną, niesamowicie zdolną i wrażliwą.
“Studentka Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, absolwentka Wydziału Rzeźby ASP; laureatka stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019) oraz 2. edycji stypendium im. Bogny Olszewskiej (2019); inicjatorka i facylitatorka mikromarki introligatorskiej Notesy z Łukowa. Zajmuje się praktykami postartystycznymi o charakterze partycypacyjnym oraz zagadnieniami wizualnymi w kontekście mechanizmów wykluczania i stygmatyzacji”.

Logo sklepu Rzeczy Drugie

Oto logo naszego sklepu – efekt wspólnej pracy trzech kobiet.
Zapraszamy do zakupów. Można je robić też stacjonarnie, u nas w siedzibie, można przez internet.

Rzeczy Drugie
Dlaczego to robimy i na co chcemy przeznaczyć pieniądze?
Naszym pierwszym marzeniem jest utworzenie funduszu dla uchodźczyń, zarówno tych najmłodszych (by mogły kontynuować naukę w szkole), a także dla dorosłych (by mogły brać udział w kursach zawodowych). Pomagają nam w tym Sojuszniczki i Sojusznicy.
Dziękujemy i zapraszamy Osoby do współpracy!

Nowy dział sklepu – Rzeczy Drugie

Drogie i Drodzy,
to jest dla nas piękny dzień. Ostatnie miesiące spędziłyśmy/liśmy na tworzeniu nowego działu naszego sklepu – Rzeczy Drugie. 
Dziękujemy wszystkim Osobom, Artystkom i Artystom, którzy nas wspierają, a szczególnie naszej kochanej Pameli Bożek za promocję i nazwę. Za piękne logo i opracowania graficzne – Natalii Jarosz-Kozdraj, za zdjęcia i opisy – Karolinie Balmas, za wsparcie informatyczne – Kacprowi Pęczule, za pomoc w zakupach – Eli Rojek, Ewie Kozdraj za pomysł, zakupy, pranie, prasowanie, koordynację. To była praca zespołowa!
A także ogromnie dziękujemy Fundacja Batorego i Fundusz Feministyczny za wsparcie naszej idei.

To dopiero początek niespodzianek!
Można nas znaleźć na Instagramie:
https://www.instagram.com/rzeczy_drugie

Rzeczy Drugie to sklep charytatywny, który prowadzimy na rzecz uchodźczyń i uchodźców w Polsce. MY to znaczy wielka, stale rozszerzająca się grupa artystek, artystów, projektantek, projektantów, stylistek, stylistów, sojuszniczek i sojuszników.
Na olśniewający początek dajemy Wam lookbook od Yulia Krivich oraz Taras Gembik Jan Możdżyński.

Top 10 na Dzień Uchodźcy

W 2020 roku zaczęliśmy dwunasty rok działalności na rzecz wsparcia edukacji i integracji uchodźców i uchodźczyń mieszkających na Lubelszczyźnie. Obecnie skupiamy się na pracy w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, jednak w przeszłości nasze działania odbywały się także na terenie innych ośrodków oraz miejscowości, w których mieszkały osoby po zakończeniu procedury uchodźczej.

https://publicystyka.ngo.pl/top_10

Z Ewą Kozdraj rozmawia Aleksandra Lipczak

Od Pamela Bożek: Dzisiejszy post będzie bardziej osobisty niż zwykle, bo piszę go z Łukowa, gdzie od tygodnia spędzam czas z mieszkankami i mieszkańcami ośrodka dla cudzoziemek i cudzoziemców. Choć wciąż obowiązuje zakaz wstępu na teren placówki, nic nie stoi na przeszkodzie, by spędzać razem czas w okolicznych lasach, parkach i na piknikach, z czego korzystamy każdego dnia.

Dlatego w tym tygodniu na naszym blogu przeczytacie rozmowę Ola Lipczak, dziennikarki związanej z inicjatywą Witajcie w Krakowie // Welcome to Krakow, którą odbyła z Ewa Kozdraj, prezeską Stowarzyszenie “Dla Ziemi”, które od lat prowadzi działania z i na rzecz uchodźczyń i uchodźców na Lubelszczyźnie, od ponad dekady w ośrodku w Łukowie.

Wywiad przełożył dla WIZA-VIS Teodor Ajder.

https://ello.co/wizavis/post

Organizacje społeczne. To działa. Spotkanie live

Podczas naszych spotkań LIVE razem ze specjalistkami i specjalistami z organizacji społecznych, staramy się poruszać ważne i trudne tematy. Tym razem porozmawiamy o uchodźcach i uchodźczyniach oraz tym, jak my, Polacy, myślimy o nich i ich wspieramy.

Naszymi gośćmi będą:

Zapraszamy!

W magazynie Pismo

W magazynie Pismo możecie zobaczyć piękne zdjęcia autorstwa Julita Delbar oraz Marta Rybicka.
“Za każdym razem, kiedy jadę do ośrodka, ma to sens”. Ewa Kozdraj jest prezeską Stowarzyszenie “Dla Ziemi” w Bratniku, które działa od 1995 r., a od ponad 10 lat pracuje „z i na rzecz” uchodźców, przebywających na Lubelszczyźnie. Przeczytacie o niej w najnowszym numerze Magazynu Pismo. 

Fotografie autorstwa Marta Rybicka photography.

Artykuł w Kultura Enter

“W związku z przedłużającym się okresem zamknięcia szkół i realizacją zajęć edukacyjnych zdalnie Stowarzyszenie Dla Ziemi prowadzi zbiórkę środków na zakup laptopów dla dzieci z ośrodka dla cudzoziemców w Łukowie”.

Wsparcie dla dzieci

„Wzmacnianie roli asystentek i asystentów międzykulturowych w systemie edukacji w Polsce”

Nasz nowy, partnerski projekt, m.in. z Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS).

W ramach projektu powstanie sieć organizacji pozarządowych, osób i instytucji publicznych, które będą upowszechniać współpracę szkół z asystent(k)ami międzykulturowymi (AM), asystent(k)ami edukacji romskiej (AER) i osobami pełniącymi funkcję pomocy nauczyciela (PN). Są to osoby, których zadaniem
jest wspieranie edukacji i integracji dzieci z doświadczeniem migracji, dzieci z mniejszości etnicznych i narodowych oraz ich rodzin, a tym samym całych społeczności szkolnych i społeczności lokalnych.

Różnią się formalnym aspektem zw. z zatrudnieniem:
  • Pomoc nauczyciela (PN) to osoby, zatrudnione przez dyrekcje szkół, do których uczęszczają dzieci nieznające języka polskiego w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki. PN są zatrudniania na podstawie Ustawy o systemie oświaty ze środków publicznych – przekazanych przez organ prowadzący szkołę (najczęściej jest to urząd gminy albo – w dużych miastach – urząd dzielnicy).
  • Asystentk/ka międzykulturowy/a (AM) to osoba pracująca w szkole, aby wspierać dzieci z doświadczeniem migracji, która jest formalnie zatrudniona i wynagradzana przez organizację pozarządową.
  • Asystent/ka edukacji romskiej (AER) to osoba zatrudniona w szkole ze środków publicznych (subwencji oświatowej), którymi dysponuje dyrektor szkoły. Jej zadaniem jest wspieranie edukacji i integracji dzieci romskich oraz ich rodzin.

Obecność takich osób w szkole to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań wspierających edukację i integrację dzieci z doświadczeniem migracji oraz dzieci z mniejszości etnicznych i ich rodzin. Sprzyja także niwelowaniu stereotypów i uprzedzeń zw. m.in. z pochodzeniem, pochodzeniem etnicznym i narodowością (ksenofobia, antysemityzm, romofobia), kolorem skóry (rasizm) i wyznaniem (isalmofobia). Długofalowo, praca AM, PN i AER przyczynia się do budowania dialogu międzykulturowego w społecznościach lokalnych, większej spójności oraz solidarności społecznej. Jednocześnie efektem zatrudniania AM, PN i AER jest empowerment grup mniejszościowych, ponieważ funkcję AM, PN i AER pełnią zazwyczaj osoby należące do danej grupy narodowościowej, kulturowej czyetnicznej.

W ramach projektu upowszechnimy wśród szkół oraz organów prowadzących wiedzę dot. możliwości zatrudniania AM, PN i AER oraz zachęcimy je do korzystania z tego rozwiązania. Jest to potrzebne, ponieważ mimo, że w Polsce od wielu lat obowiązują przepisy umożliwiające zatrudnianie AM, PN i AER w szkołach, wciąż wiele placówek nie zna tych przepisów i nie korzysta z nich. Chcemy, aby zatrudnianie AM, PN i AER stało się realnie działającym rozwiązaniem systemowym. Aby tak się stało, szkoły i organy prowadzące potrzebują wiedzy na temat możliwości współpracy z AM, PN i AER oraz wiedzy na temat korzyści, jakie przynosi ta współpraca.

W odpowiedzi na te potrzeby, w ramach projektu planujemy:
  1. Strategiczne spotkania sieciujące dla organizacji pozarządowych, szkół, AM, PN i AER oraz instytucji wspierających szkoły (organów prowadzących, poradni psychologiczno-pedagogicznych).
  2. Stworzenie strony internetowej, ulotki a także klipu informacyjnego adresowanego do szkół i organów prowadzących, dot. możliwości zatrudniania i współpracy szkół z AM, PN i AER oraz zachęcającego do podejmowania takiej współpracy.
  3. Spotkania informacyjne w miastach i miejscowościach, gdzie działają organizacje zrzeszone w koalicji, zachęcające szkoły do współpracy z AM, PN i AER oraz zachęcające organy prowadzące do finansowania zatrudnienia AM, PN i AER.
II. Partnerzy

Koalicję jako partnerzy będą współtworzyć następujące organizacje, instytucje i podmioty:

  • Fundacja w Stronę Dialogu (dawniej Fundacja Dialog-Pheniben, Kraków, dialogpheniben.pl);
  • Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja (Kraków, fundacjareja.eu);
  • Fundacja Kobiety Wędrowne (Sopot (Trójmiasto), FB: Fundacja Kobiety Wędrowne);
  • Fundacja Polskie Forum Migracyjne (Warszawa, forummigracyjne.org);
  • Elsi Adajew, prezes Fundacji Sintar im. Issy Adajewa, aktywista internetowy / YouTuber
    (Warszawa: sintar.eu, YouTube: Elsi Adajew),
  • Stowarzyszenie Dla Ziemi (Lublin, dlaziemi.org);
  • Stowarzyszenie na rzecz Społeczeństwa Wielokulturowego Nomada (Wrocław, nomada.info.pl);
  • Stowarzyszenie 9dwunastych (Białystok, 9dwunastych.org);
  • Wydział Oświaty Dzielnicy Ochota w Warszawie.

Newsletter – lipiec 2019

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Kontynuacja działalności Klubu Spotkań Kobiet (KSK)
Gdynia Design Days

W ramach Festiwalu Gdynia Design Days 2019 Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie (z którym jak wiecie współpracowałyśmy w naszej pracowni artystyczno-rzemieślniczej), pokazał wystawę prac studenckich pt. FALA PRZEMIAN. Na wystawie można było zobaczyć spotkanie uchodźczyń i studentek tego wydziału prowadzących w ośrodku w Łukowie warsztaty tkackie, pod opieką pani Anny Szwai i pani profesor Marii Dziedzic. Widać też torebkę utkaną przez panią Zairę.

Projekty/dofinansowanie

Projekt „Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny” w toku

W ramach projektu prowadzimy wakacyjną naukę języka polskiego dla dzieci poprzez poezję – prowadzenie Renata Kożuch-Sierociuk, warsztaty edukacyjne – naukę języka polskiego poprzez zabawę, warsztaty artystyczne: teatralne, muzyczne i taneczne w ośrodku i tam przygotowujemy występ, pod okiem Elżbiety Rojek i Tomasza Kozdraja, który odbędzie się podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, 6 sierpnia, o godzinie 14.00 na dużej scenie festiwalowej.

Wywiady/artykuły

Wywiad z Ewą Kozdraj w Radio TOK FM

„Cudzoziemki z ośrodka na Lubelszczyźnie. Nie wiedzą, czy będą mogły zostać w Polsce, ale nie siedzą z założonymi rękami. Stowarzyszenie “Dla Ziemi”, które od lat działa na rzecz migrantów, w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie na Lubelszczyźnie stworzyło Klub Spotkań Kobiet. Czeczenki, Kurdyjka i Białorusinka spotykają się, rozmawiają, ale też uczą się przedsiębiorczości”.

https://audycje.tokfm.pl/podcast

Bardzo dobre wieści – strona stowarzyszenia na Facebooku

Zapraszamy na naszą stronę: bardzodobrewiesci. Nadal codziennie o 9.00 publikujemy jedna bardzo dobrą wieść. I w ten sposób można zacząć każdy dzień od przeczytania czegoś pozytywnego! Redaktorkami strony są: Ewa Kozdraj, Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz. Strona ma już 700 polubień!

Działalność gospodarcza

Sklep internetowy stowarzyszenia

Utworzyliśmy sklep internetowy stowarzyszenia pod adresem: sklep.dlaziemi.org. Można w nim kupić legendarne już „Notesy z Łukowa” zaprojektowane przez Pamelę Bożek oraz „Zeszyty z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz, a także kupić piękne serwety Pani Zairy. Kacper Pęczuła stworzył film reklamujący pierwszy produkt, który sprzedajemy w naszym sklepie, czyli proces powstawania notesów. Film można zobaczyć:

Jak nas wesprzeć?

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

https://www.facebook.com/events

Zbiórka na portalu zrzutka.pl – zakończona sukcesem, w ciągu kilku dni!

Dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie zostały zaproszone na Festiwal Języka Polskiego do Szczebrzeszyna. Mają tam zaprezentować przedstawienie oparte o wiersze Jana Brzechwy. A także spędzić trzy dni wakacji w jednej z najpiękniejszych krain Polski – na Roztoczu. W ciągu kilku dni zebraliśmy ponad 3000 zł. brakującej kwoty! https://zrzutka.pl

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.

Zbiórka wakacyjna na portalu zrzutka.pl

Dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie zostały zaproszone na Festiwal Języka Polskiego do Szczebrzeszyna. Mają tam zaprezentować przedstawienie oparte o wiersze Jana Brzechwy. A także spędzić trzy dni wakacji w jednej z najpiękniejszych krain Polski – na Roztoczu. Pomóż nam, by wyjazd stał się możliwym!

Trzy dni wakacji na Roztoczu, zakończonych występem w Szczebrzeszynie!
Grupa artystyczna działająca w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, pod opieką Elżbiety Rojek, Zariny Borokhoevej i Tomasza Kozdraja, przygotowała występ – krótkie przedstawienie z elementami tańca, śpiewu, gry na instrumentach i recytacją wierszy Brzechwy.
6 sierpnia o godzinie 14.00 wystąpimy na Festiwalu Języka Polskiegow Szczebrzeszynie– zapraszamy!
Czego nam brakuje, by dzieci z mamami, opiekunami i wolontariuszami mogły wyjechać na trzydniową wycieczkę? Tylko kwoty 3000 zł. na pokrycie kosztów noclegu grupy około 40 osób. Pozostałe koszty wycieczki będą opłacone z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej, z którego środków realizujemy projekt „Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny!”.

https://zrzutka.pl

Oto próbka występu dzieci z ośrodka na scenie Teatru Lalki i Aktora “Kubuś” w Kielcach – ferie zimowe 2019: 

Gdynia Design Days 2019

W ramach Festiwalu Gdynia Design Days 2019 Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie (z którym jak wiecie współpracowałyśmy w naszej pracowni artystyczno-rzemieślniczej), pokazał wystawę prac studenckich pt. FALA PRZEMIAN. Na zdjęciach możecie zobaczyć spotkanie uchodźczyń i studentek tego wydziału prowadzących w ośrodku w Łukowie warsztaty tkackie, pod opieką pani Anny Szwai i pani profesor Marii Dziedzic. Widać też torebkę utkaną przez panią Zairę. Piękna, prawda?

Newsletter – czerwiec 2019

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Kontynuacja działalności Klubu Spotkań Kobiet (KSK) 
Projekty/dofinansowanie 
Projekt „Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny” w toku

W ramach projektu prowadzimy wakacyjną naukę języka polskiego dla dzieci poprzez poezję, warsztaty edukacyjne – naukę języka polskiego poprzez zabawę, warsztaty artystyczne: teatralne, muzyczne i taneczne w ośrodku i tam przygotowujemy występe, który odbędzie się podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, 6 sierpnia, o godzinie 14.00 na dużej scenie festiwalowej.

Szkolenia/konferencje/spotkania/inicjatywy

Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku

Od 1 do 4 czerwca 2019 roku gościłyśmy w Gdańsku, gdzie brałyśmy udział w Święcie Wolności i Solidarności. Prezentowałyśmy Stowarzyszenie, markę „Craft for dignity”. Można było zakupić notesy, serwety i zeszyty, a także zobaczyć zdjęcia kobiet, które je wykonały. Nie zabrakło też warsztatów. Marianna Kril pokazywała, jak zrobić lalki-motanki, Magdalena Kawa prowadziła quiz wiedzy o sytuacji uchodźców i uchodźczyń w Polsce, Elżbieta Rojek uczyła pięknych pieśni z różnych zakątków świata, zaś na warsztatach u Pemeli Bożek, twórczyni „Notesów z Łukowa” można było wykonać taki właśnie notes. A wszystko to skoordynowała i czuwała od początku do końca Ewa Kozdraj. Dziękujemy Miastu Gdańsk i Europejskiemu Centrum Solidarności za możliwość udziału w tym ważnym wydarzeniu.

Kampania EUProtects Chronimy wspólnie

W ramach kampanii, których bohaterka jest Ewa Kozdraj udzieliła wywiadu Annie Gmiterek-Zabłockiej z Radia TOK FM – https://audycje.tokfm.pl/podcast.

Kredki

W czerwcu, od Klubu Borussia Dortmund otrzymaliśmy ponad 20 kompletów kredek. To piękny dar dla dzieci, z którymi pracujemy!

Posiedzenie Panelu Decyzyjnego FemFundu

17 czerwca 2019 roku odbyło się spotkanie Panelu Decyzyjnego w Warszawie. Uczestniczyła w nim Ewa Kozdraj, prezeska Stowarzyszenia. To był dla nas prawdziwy zaszczyt i wielka radość! Ogromne podziękowania dla Fundusz Feministyczny za Waszą pracę i angażowanie kobiet w tak piękny sposób! Jesteście wspaniałe!

Bardzo dobre wieści – strona stowarzyszenia na Facebooku

Zapraszamy na naszą stronę:

Nadal codziennie o 9.00 publikujemy jedna bardzo dobrą wieść. I w ten sposób można zacząć każdy dzień od przeczytania czegoś pozytywnego! Redaktorkami strony są: Nicole Grospierre-Słomińska, Ewa Kozdraj, Marzena Mirewicz-Czumaczenko, Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz. Strona ma już prawie 600 polubień!

bardzodobrewiesci
Działalność gospodarcza
Sklep internetowy stowarzyszenia

Utworzyliśmy sklep internetowy stowarzyszenia pod adresem: sklep.dlaziemi.org. Można w nim kupić legendarne już „Notesy z Łukowa” zaprojektowane przez Pamelę Bożek oraz „Zeszyty z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz. Kacper Pęczuła stworzył film reklamujący pierwszy produkt, który sprzedajemy w naszym sklepie, czyli proces powstawania notesów.

 Udało nam się także zrealizować pierwsze większe zamówienie – 60 notesów powędrowało do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w ramach projektu realizowanego przez uczelnię.

Film można zobaczyć pod linkiem:

Jak nas wesprzeć?
Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

https://www.facebook.com/events

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.

Wywiad w Radio TOK FM z prezeską SDZ

http://www.tokfm.pl

Gmiterek-Zabłocka, TOK FM

Stowarzyszenie “Dla Ziemi”, które od lat działa na rzecz migrantów, w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie na Lubelszczyźnie stworzyło Klub Spotkań Kobiet. Czeczenki, Kurdyjka i Białorusinka spotykają się, rozmawiają, ale też uczą się przedsiębiorczości.

Stowarzyszenie od wielu lat pomaga przebywającym w Polsce cudzoziemcom i cudzoziemkom. Przez lata otaczało opieką kilka ośrodków – organizowało im zajęcia językowe, kursy zawodowe czy atrakcje dla dzieci. W tej chwili – ze względu na ograniczone finansowanie (m.in. wstrzymanie dotacji z FAMI – Funduszu Azylu, Migracji i Integracji) – działacze stowarzyszenia są tylko w jednym ośrodku, w Łukowie.

W ramach działań na rzecz integracji i edukacji cudzoziemek stworzono Klub Spotkań Kobiet. W ośrodku w Łukowie ma on już nawet własną przestrzeń. – Staramy się teraz ją wyposażyć, by było miło i przytulnie. Mamy gotowy projekt wyposażenia, przygotowany przez jednego ze studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – mówi prezeska Ewa Kozdraj.

Cudzoziemki uczą się introligatorstwa, szyją, tkają

Cudzoziemki, które (najczęściej razem z dziećmi) czekają w ośrodku na decyzję, czy dostaną szansę na pobyt w Polsce, czy też nie – są w ciągłym zawieszeniu. To “tymczasowe życie” niejednokrotnie trwa miesiącami, a nawet latami. I nikt do końca nie wie, jaka będzie ostateczna decyzja administracyjna polskich władz.

Cudzoziemki nie chcą jednak bezczynnie siedzieć i czekać. Z myślą o nich powstał partycypacyjny projekt artystyczny polegający na stworzeniu mikro-marki “Notesy z Łukowa” (m.in. dzięki wsparciu Fundacji Batorego).

Wszystko pod okiem Pameli Bożek, artystki sztuk wizualnych, doktorantki Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie. To, jak wyglądają notesy i jak są tworzone, można sprawdzić na specjalnie przygotowanym filmiku dostępnym w internecie.

Notesy są robione ręcznie, z materiałów z recyclingu. Są elegancko oprawione – mają srebrzyste okładki powstałe z worków po ziarnach kawy, przekazanych cudzoziemkom przez jedną z palarni. Założono nawet internetowy sklep, w którym notesy można kupić.

Jak słyszymy, nie chodzi o wielki zarobek, ale raczej o poczucie sprawczości i celu. – Sprzedaż notesów stała się możliwa, a ich autorki otrzymują legalne umowy i wynagrodzenie za swoją pracę – mówi Ewa Kozdraj.

Apel o pomoc

Stowarzyszenie aktualnie szuka sponsorów, by móc wyposażyć pracownię dla migrantek. – Jest wiele osób, które w ostanim czasie nas wspierają. Dzięki nim mamy pieniądze na działalność, ale tu są potrzebne większe środki, stąd nasz apel o pomoc – mówi Ewa Kozdraj.

Inicjatywę – “ze względu na społeczne znaczenie projektu” – wsparła m.in. dziekan Wydziału Form Przemysłowych ASP prof. Maria Dziedzic.

Prezeska fundacji ma nadzieję, że apel odniesie skutek. – Jestem przekonana, że to się uda – mówi Kozdraj.

Warto dodać, że prezeska Stowarzyszenia “Dla Ziemi” jest obecnie jedną z bohaterek kampanii Komisji Europejskiej “EU Protects – Chronimy Wspólnie” – programu, który pomaga uchodźcom i migrantom w integracji w danym kraju.

Marka “Craft for dignity” i sklep.dlaziemi.org

Cieszymy się jak małe dzieci! Pierwsza partia (?) Notesy z Łukowa powędrowała do nowych właścicieli. 60 sztuk zostało zamówione przez – Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie! Dziękujemy Pameli Bożek i paniom, które działają z nami w ramach Klubu Spotkań Kobiet w Łukowie! Można zamawiać! Przez stronę notesów, przez nasz sklep sklep.dlaziemi.org, przez mail: dlaziemi@dlaziemi.org. Notesy i zeszyty z niespodzianką już czekają, a od przyszłego tygodnia – nowe produkty!

Dzień uchodźcy 2019

Dzisiaj „Dzień uchodźcy”. My obchodzimy go cały czas, pracujemy na rzecz uchodźców i uchodźczyń nieprzerwanie od 2009 roku. Przede wszystkim jednak staramy się włączać te osoby w nasze działania. To one najlepiej wiedzą jakie są ich potrzeby i w jaki sposób najlepiej na nie odpowiedzieć. Nie zawsze się udaje i nie wszystko zależy od nas i od nich. Czasem nie pozostaje nic innego jak czekanie. W tym czekaniu także chcemy je wspierać. A co ważne nie czekają z założonymi rękami. Tworzą notesy, zeszyty, serwety. Z czasem także i inne rzemiosło. To wszystko możecie kupić w sklepie prowadzonym przez nasze Stowarzyszenie – sklep.dlaziemi. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na wsparcie uchodźców i uchodźczyń. Wciąż możecie także dołączyć do „Złotej setki”. Ustawcie stałe zlecenie miesięczne w wysokości 10 zł lub więcej i wspierajcie nas systematycznie w codziennym obchodzeniu przez nas „Dnia uchodźcy”. Fot. Notesy z Łukowa (profil FB).

Zaproszenie do panelu decyzyjnego Funduszu Feministycznego

17 czerwca Ewa Kozdraj została zaproszona do panelu decyzyjnego przez Fundusz Feministyczny. Panel podejmuje decyzje co do odnowienia współpracy z zaproszonymi do tego inicjatywami/organizacjami, na kolejne trzy lata!

Prezent od Klubu Borussia Dortmund

A dziś taka niespodzianka. Dostaliśmy od klubu Borussia Dortmund zestaw kredek. Przydadzą się już niebawem w trakcie wakacyjnych zajęć. Dziękujemy i przesyłamy pozdrowienia z Lubelszczyzny.

Jak przeciwdziałać mowie nienawiści i dyskryminacji? – artykuł na ngo.pl

Trochę teorii i dużo praktyki. Tak najogólniej można podsumować szkolenie dla kadry pedagogicznej lubelskich szkół średnich. 31 maja 2019 roku siedem nauczycielek spotkało się po to, by pogłębić swoją wiedzę z tematyki przeciwdziałania mowie nienawiści i dyskryminacji oraz przygotować materiały do prowadzenia zajęć w swoich szkołach. Warsztaty dla lubelskiej młodzieży rozpoczną się jesienią 2019 roku.

https://publicystyka.ngo.pl

Newsletter – maj 2019

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Kontynuacja działalności Klubu Spotkań Kobiet (KSK)

Nagranie wywiadów z uczestniczkami Klubu

W kwietniu 2019 roku gościłyśmy dwukrotnie Marianę Kril, która prowadziła zajęcia w Klubie Spotkań Kobiet. 8 maja Mariana powtórzyła zajęcia i nagrała wywiady z uczestniczkami klubu, z których zrealizuje audycję o kulturze, zwyczajach i obyczajach krajów pochodzenia pań, we współpracy z Kacprem Pęczułą.

Projekty/dofinansowanie

Projekt „Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach” – szkolenie dla kadry pedagogicznej

31 maja 2019 roku odbyło się szkolenie dla kadry pedagogicznej zakwalifikowanej do projektu „Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach”. Spotkanie, które prowadziły Magdalena Kawa i Iwona Kryczka było okazją do pogłębienia wiedzy i przygotowania się do prowadzenia zajęć w szkołach. Warsztaty dla lubelskiej młodzieży startują jesienią 2019 roku. Projekt realizowany jest ze środków Urzędu Miasta Lublin. Więcej informacji o szkoleniu można znaleźć na stronie ngo.pl:

https://publicystyka.ngo.pl

Projekt „Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny” otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Edukacji Narodowej

W ramach projektu poprowadzimy wakacyjną naukę języka polskiego dla dzieci poprzez poezję, warsztaty edukacyjne – naukę języka polskiego poprzez zabawę, warsztaty artystyczne: teatralne, muzyczne i taneczne w ośrodku i w szkole, przygotujemy spektakl, zorganizujemy wycieczkę na Roztocze wraz z występem podczas Festiwalu w Szczebrzeszynie – Stolicy Języka Polskiego oraz nagramy utwór muzyczny oparty o wiersze Brzechwy.

Rekrutacja do projektu „Święto”

30 maja Teatr Lalki i Aktora Kubuś z Kielc przeprowadził rekrutację dzieci polskich i cudzoziemskich w Szkole Podstawowej nr 5 w Łukowie do naszego partnerskiego projektu, czyli półkolonii artystycznych, które odbędą się tam już w sierpniu. Do udziału zaproszono 30 dzieci.

Szkolenia/konferencje/spotkania/inicjatywy

Notesy z Łukowa w Domku Fińskim w Jazdowie oraz na Krakow Photomonth 2019 Festival

W ramach projektu Pameli Bożek, „Notesy z Łukowa” były bohaterami/bohaterkami wystawy w Jazdowie. Przez kilka dni można było oglądać zarówno notesy, jak i proces ich powstawania. 10 maja Zalina, Zaira, Makka, Khava i Liana poprowadziły pierwszy otwarty warsztat introligatorski „Notesów z Łukowa”.

Notesy gościły także na Krakow Photomonth 2019 Festival. Były dostępne w Centrum Festiwalowym w Galerii Bunkier Sztuki, które otworzono dla odwiedzających 24 maja.

Spektakl o uchodźcach już jesienią w II LO w Lubartowie

29 maja stowarzyszenie zostało zaproszone na spotkanie przez młodzież z LO nr II im. P. Firleja w Lubartowie. „To są w naszym życiu bardzo ważne i piękne chwile. Gdy spotykamy młodzież z naszego powiatu i okazuje się, że te osoby chcą zrobić spektakl o uchodźcach w Lubartowie! I możemy im opowiedzieć o tym co robimy i być może coś doradzić?”.

Przygotowania do udziału w Święcie Wolności i Solidarności w Gdańsku

Przygotowania do udziału w Święcie Wolności i Solidarności w Gdańsku14 maja otrzymałyśmy wspaniałą wiadomość o zakwalifikowaniu się do udziału w Strefie Społecznej. Rozpoczęłyśmy przygotowania na wyjazd na obchody Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku w dniach 1-4 czerwca 2019 r. Z naszego ramienia wezmą udział: Pamela Bożek, Magdalena Kawa, Ewa Kozdraj, Mariana Kril i Elżbieta Rojek!

Kampania EUProtects Chronimy wspólnie

W ramach kampanii, których bohaterka jest Ewa Kozdraj, zostały opublikowane artykuły w dziennikach regionalnych wydawnictwa Polska Press: Kurier Lubelski, Polska Dziennik Zachodni, Gazeta Krakowska, Gazeta Codzienna Nowiny, Głos – Dziennik Pomorza oraz na portalach tych tytułów prasowych:

https://dziennikzachodni.pl

https://kurierlubelski.pl

https://gazetakrakowska.pl

Nasza koleżanka w panelu decyzyjnym FemFundu

Fundusz Feministyczny zaprosi do współpracy 10 organizacji/grup grantobiorczyń ze swojego pierwszego konkursu grantowego. W związku z tym został utworzony panel decyzyjny, a w jego skład wchodzą: Ewa Kozdraj ze Stowarzyszenie “Dla Ziemi”, Katarzyna Bierzanowska z grupy Artykuł 6, Zofia Stopa z kolektywu Wypuszczone, Maria Swietlik, Magda Grabowska, Natalia Sarata z Rady Konsultacyjnej FemFundu oraz Magda Pocheć, Justyna Frydrych i Marta Rawłuszko z FemFundu. 17 czerwca na spotkaniu osobistym w Warszawie panel podejmie decyzję na temat tego, z kim Fundusz Feministyczny nawiąże długoterminową współpracę.

Bardzo dobre wieści – strona stowarzyszenia na Facebooku

Zapraszamy na naszą stronę:

https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci

Nadal codziennie o 9.00 publikujemy jedna bardzo dobrą wieść. I w ten sposób można zacząć każdy dzień od przeczytania czegoś pozytywnego! Redaktorkami strony są: Nicole Grospierre-Słomińska, Ewa Kozdraj, Marzena Mirewicz-Czumaczenko, Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz. Strona ma już 494 polubienia!

Sklep internetowy stowarzyszenia

Utworzyliśmy sklep internetowy stowarzyszenia pod adresem: sklep.dlaziemi.org. Można w nim kupić legendarne już „Notesy z Łukowa” zaprojektowane przez Pamelę Bożek oraz „Zeszyty z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz. Kacper Pęczuła stworzył film reklamujący pierwszy produkt, który sprzedajemy w naszym sklepie, czyli proces powstawania notesów.

Film można zobaczyć pod linkiem: 

Jak nas wesprzeć?​

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

https://www.facebook.com/events

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.

Święto Wolności i Solidarności – Gdańsk

Jesteśmy w Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre w Gdańsku. To dla nas bardzo ważne wydarzenie. Jesteśmy tu dla Osób, z którymi przyjaźnimy się i pracujemy. Zapraszamy na nasze stoisko! Opowiemy o marce “Craft for dignity”, o sklepie, w którym znajdziecie rzemiosło tworzone przez uchodźczynie i migrantki. Można u nas kupić notesy, zeszyty i serwety. Jesteśmy tu dla Osób z Klubu Spotkań Kobiet w Łukowie: dla Ayny, Liany, Małki, Zairy, Zaliny, Zariny! Dziękujemy za piękne zdjęcia Julicie Delbar. Przyjdźcie do namiotu KULTURA, jesteśmy tu do wtorku!

Spotkanie z młodzieżą w Lubartowie

To są w naszym życiu bardzo ważne i piękne chwile. Gdy spotykamy młodzież z naszego powiatu i okazuje się, że te osoby chcą zrobić spektakl o uchodźcach w Lubartowie! I możemy im opowiedzieć o tym co robimy i być może coś doradzić? Dziękujemy za wczorajsze (29.05.2019) zaproszenie do LO nr II im. P. Firleja w Lubartowie.

Nasza koleżanka w panelu decyzyjnym FemFundu

Fundusz Feministyczny zaprosi do współpracy 10 organizacji/grup grantobiorczyń ze swojego pierwszego konkursu grantowego. W związku z tym został utworzony panel decyzyjny, a w jego skład wchodzą: Ewa Kozdraj ze Stowarzyszenie “Dla Ziemi”, Katarzyna Bierzanowska z grupy Artykuł 6, Zofia Stopa z kolektywu Wypuszczone, Maria Swietlik, Magda Grabowska, Natalia Sarata z Rady Konsultacyjnej FemFundu oraz Magda Pocheć, Justyna Frydrych i Marta Rawłuszko z FemFundu. 17 czerwca na spotkaniu osobistym w Warszawie panel podejmie decyzję na temat tego, z kim Fundusz Feministyczny nawiąże długoterminową współpracę.

Projekt Święto – rekrutacja

A w trakcie wakacji, już kolejny rok – współpraca z naszym wielkim Sojusznikiem, czyli Teatr Lalki i Aktora “Kubuś” w Kielcach!

30 maja Teatr Lalki i Aktora Kubuś z Kielc przeprowadził rekrutację dzieci polskich i cudzoziemskich w Szkole Podstawowej nr 5 w Łukowie do naszego partnerskiego projektu, czyli półkolonii artystycznych, które odbędą się tam już w sierpniu. Do udziału zaproszono 30 dzieci.

Spotkanie z Marianą Kril

Kolejne spotkanie z naszą Sojuszniczką w Klubie Spotkań Kobiet w Łukowie, czyli warsztat z autoprezentacji z Mariana Kril. Dziękujemy za pomoc, zaangażowanie, opowieści i bycie z nami.

Newsletter – kwiecień 2019

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Kontynuacja działalności Klubu Spotkań Kobiet (KSK)

Warsztaty z zakresu autoprezentacji

W kwietniu 2019 roku gościłyśmy dwukrotnie Marianę Kril, która prowadziła zajęcia w Klubie Spotkań Kobiet. Mariana przyjechała do Polski wiele lat temu na studia i jest dziennikarka, reportażystką, kulturoznawczynią. Pracowała w Radio Lublin i Radio Centrum. Jej zajęcia, prowadzone w języku polskim i rosyjskim miały na celu ułatwienie członkiniom Klubu mówienie o sobie, prezentowanie swoich herstorii, przełamywanie lęków w opowiadaniu o sobie.

Drugie zajęcia w ramach mini grantu od FEMFUNDu

W ostatni weekend kwietnia 2019 roku kontynuowałyśmy działania projektu finansowanego przez Fundusz Feministyczny. Jego celem jest przeprowadzenie interdyscyplinarnych warsztatów artystycznych zakończonych wystawą i aukcją stworzonych prac w Galerii Labirynt w Lublinie. Projekt prowadzą Pamela Bożek we współpracy z krawcową z Ukrainy – Natalyią Guniną. Uczestniczki pracują nad wizualizacją wybranych wspomnień i doświadczeń. Warsztaty mają charakter storytellingowy, a nośnikiem herstorii są obiekty zaprojektowane i wykonane podczas spotkań. Praca z tkaninami, szydełkowanie i haft jako tradycyjne techniki rękodzielnicze zostaną wykorzystane w twórczy, nowatorski sposób.

Projekty/dofinansowanie

Projekt „Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach” 

W kwietniu trwał nabór na szkolenie dla uczestniczek/ków projektu. W ramach przedsięwzięcia zachęcałyśmy osoby do wzięcia udziału w szkoleniu (jednodniowe, 8 godzin zegarowych). Szkolenie odbędzie się 31 maja 2019 roku. W trakcie szkolenia rozpoczniemy pracę nad przygotowaniem scenariusza/scenariuszy zajęć, które w kolejnym roku szkolnym (2019/2020) zostaną zrealizowane w szkołach. Osoby biorące udział w szkoleniu zobowiążą się do przeprowadzenia 10 godzin zajęć lekcyjnych (dla 10 klas po jednej lekcji lub większej ilości zajęć lekcyjnych dla mniejszej ilości klas – w zależności od możliwości placówki). Program zajęć zostanie przedstawiony przez zrekrutowane osoby do akceptacji Rady Rodziców i wpisany w program wychowawczo-profilaktyczny. Projekt realizowany jest ze środków Miasta Lublin.

Szkolenia/konferencje/spotkania/inicjatywy

Spotkanie na ASP w Krakowie

2 kwietnia 2019 roku Ewa Kozdraj została zaproszona na Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studentki/studenci poznali pracę stowarzyszenia na rzecz integracji uchodźczyń i uchodźców, którą nasza organizacja wykonuje już od ponad 10 lat. Dowiedziały/dowiedzieli się jak obecnie wygląda sytuacja osób starających się o ochronę w Polsce. Przyszli projektanci i projektantki powinni być wrażliwi/wrażliwe na drugiego człowieka. To wspaniale, że możemy podzielić się naszymi doświadczeniami na tak znakomitej uczelni, z którą już od kilku miesięcy współpracujemy. Dziękujemy za zaproszenie Pani profesor Marii Dziedzic i Pani Doktor Magdalenie Mach. Przypominamy, że to właśnie student tego wydziału zaprojektował naszą pracownię artystyczno-rzemieślniczą działająca w ramach Klubu Spotkań Kobiet w Łukowie.

Spotkanie w ramach projektu „More than words” – Budapeszt

W dniach 10-11 kwietnia 2019 roku Ewa Kozdraj i Magdalena Kawa gościły w Budapeszcie, gdzie odbywało się kolejne spotkanie zespołu międzynarodowego projektu „More than Words”, realizowanego ze środków programu Erasmus+.

https://publicystyka.ngo.pl

Bardzo dobre wieści – strona stowarzyszenia na Facebooku

Zapraszamy na naszą stronę: 

https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci

Nadal codziennie o 9.00 publikujemy jedna bardzo dobrą wieść. I w ten sposób można zacząć każdy dzień od przeczytania czegoś pozytywnego! Redaktorkami strony są: Nicole Grospierre-Słomińska, Ewa Kozdraj, Marzena Mirewicz-Czumaczenko, Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz. Strona ma już ponad 440 polubień!

Sklep internetowy stowarzyszenia

 Sklep internetowy stowarzyszenia

Jest już zarejestrowana działalność gospodarcza oragnizacji, tworzymy sklep internetowy, niedługo podamy jego adres. Tymczasem Kacper Pęczuła tworzy film reklamujący pierwszy produkt, który będzie sprzedawany w naszym sklepie, czyli cały proces powstawania Notesów z Łukowa.

Jak nas wesprzeć?

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

https://www.facebook.com/events

Zbiórka na okulary ratujące wzrok

To była najszybsza zbiórka jaką zrealizowałyśmy. Mieszkanka ośrodka w Łukowie, członkini KSK – Khava, zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w realizacji recepty na okulary. Ma bardzo poważną chorobę, której towarzyszy duża wada wzroku. Tego samego dnia – 15 kwietnia, po powrocie z ośrodka założyłyśmy zbiórkę na portalu zrzutka.pl, a po naszym wieczornym apelu na Facebooku w ciągu dwóch godzin na konto zbiórki wpłynęła niezbędna do zakupu kwota, czyli 850 zł. 16 kwietnia byłyśmy już w sklepie optycznym w Łukowie i wybrałyśmy piękne okulary. Podziękowaniom dla Darczyńców nie było końca. Dobro wraca. Khava będzie widziała kolory tej wiosny bardzo wyraźnie!

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.

Drugie spotkanie z krawcową Natalią Guniną

W ramach projektu finansowanego z dotacji od Fundusz Feministyczny, przez kilka dni w Ośrodku w Łukowie powstawała niezwykła tkanina. Pokazujemy tylko fragment, żeby zachęcić do zobaczenia całości pod koniec czerwca, w jednej z galerii w Lublinie. Koordynatorką projektu jest Pamela Bożek, a z uchodźczyniami tkaninę tworzyła Natalia Gunina.

 

Zbiórka pieniędzy na okulary dla Khavy

To była najszybsza zbiórka jaką zrealizowałyśmy. Po naszym apelu, w ciągu dwóch godzin na konto zbiórki wpłynęła niezbędna do zakupu kwota. Dzisiaj byłyśmy w sklepie optycznym i wybrałyśmy piękne okulary. Srebrne, eleganckie. Szkła będą gotowe w ciągu kilku dni. Pozwoliłyśmy sobie nawet na nieco droższy zakup za 850 zł., bo oprawki będą trwalsze. Mamy dwuletnią gwarancję i możliwość naprawy usterek na miejscu w Łukowie. Podziękowaniom dla Darczyńców nie było końca. Dobro wraca. Dla Was wszystkich najpiękniejszej wiosny. Khava będzie widziała jej kolory bardzo wyraźnie!

Newsletter – marzec 2019

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Kontynuacja działalności Klubu Spotkań Kobiet (KSK)

Dzień Kobiet w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

10 marca 2019 roku odwiedziły nas Małgorzata Sójka i Małgorzata Romanowska wraz z Maciejem Stańczykiem. Przywieźli samochód pełen kosmetyków, środków czystości, środków higienicznych dla kobiet z ośrodka. Ale także słodycze i zabawki dla dzieci. To była wspaniała niespodzianka od Inicjatywy Wspólny Stół, która przez ostatni miesiąc zbierała dary w Centrum Wielokulturowym w Warszawie. Bardzo, bardzo dziękujemy!

Warsztaty filcowania

W dnia 10 i 11 marca 2019 roku gościłyśmy w Klubie Jolantę Różycką ze  Stowarzyszenia “ONJATY” w Bukowcu. Jola jest wszechstronnie utalentowaną artystką, a tym razem nauczyła nas podstaw filcowania na mokro. W zajęciach wzięło udział 12 kobiet. Każda wykonała bransoletkę z naturalnej wełny. Następne spotkanie będzie poświęcone wykonaniu ozdobnych szali. Już nie możemy się doczekać. Ale najważniejsze jest to, że dzięki Joli powstaje kolejny produkt, który będzie sprzedawany w naszym sklepie internetowym. To będzie niespodzianka!

Pierwsze zajęcia w ramach mini grantu od FEMFUNDu

W ostatni weekend marca 2019 roku rozpoczęłyśmy działania projektu finansowanego przez Fundusz Feministyczny. Jego celem jest przeprowadzenie interdyscyplinarnych warsztatów artystycznych zakończonych wystawą i aukcją stworzonych prac w Galerii Labirynt w Lublinie. Projekt prowadzą Pamela Bożek we współpracy z krawcową z Ukrainy – Natalyią Guniną. Uczestniczki pracują nad wizualizacją wybranych wspomnień i doświadczeń. Warsztaty mają charakter storytellingowy, a nośnikiem herstorii są obiekty zaprojektowane i wykonane podczas spotkań. Praca z tkaninami, szydełkowanie i haft jako tradycyjne techniki rękodzielnicze zostaną wykorzystane w twórczy, nowatorski sposób.

Projekty/dofinansowanie

Projekt „Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach” – rozpoczęty

29 marca 2019 roku w Biurze Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin odbyły się dwa spotkania otwierające projekt. W ich trakcie opowiedziałyśmy o jego założeniach i zaplanowanych działaniach. Do udziału w projekcie zaprosiłyśmy pedagożki/pedagogów, psycholożki/psychologów, nauczycielki/nauczycieli szkół średnich w Lublinie oraz opiekunki/opiekunów młodzieży w lubelskich bursach i przedstawicieli i przedstawicielki Rad Rodziców. Projekt realizowany jest ze środków Miasta Lublin.

Projekt wzmacniający bezpieczeństwo organizacji – zakończony

W ramach Programu Demokracja w Działaniu Fundacji im. Stefana Batorego otrzymaliśmy pod koniec 2018 roku grant na wzmocnienie bezpieczeństwa cyfrowego i fizycznego w organizacji. Zakupiliśmy komputer stacjonarny do biura, komputer przenośny, dwa dyski zapasowe, szafę na segregatory i dwa zamki do drzwi wejściowych. Karolina Balmas i Kacper Pęczuła zabezpieczyli nasze dane, wgrywając odpowiednie programy i nauczyli nas jak zachowywać bezpieczeństwo w codziennym posługiwaniu się Internetem.

Projekt „Zrób to sam! – DIY” edycja II – zakończony

W drugiej edycji projektu zapoznawaliśmy podopiecznych Centrum Aktywności Środowiskowej MOPR w Lublinie w dzielnicy Felin z technikami wykonywania rękodzieła. Zajęcia były prowadzone przez Igę i Natalię Jarosz, Aleksandrę Liśkiewicz i Kosmę Kozdraja, w ramach Programu „Dzielnice Kultury” Urzędu Miasta Lublin. Dzięki uczestnictwu w warsztatach dzieci kreatywnie spędzały zimowe popołudnia i weekendy. Oderwały oczy od ekranów i poćwiczyły zdolności manualne poprzez zajęcia stolarskie i rzeźbienie w glinie. Ponadto własnoręcznie wykonały woskowe świece i pachnące mydełka. Uczestniczki i uczestnicy nauczyły/li się ciekawych technik rzemieślniczo-artystycznych i stworzyły/li (nie jeden) praktyczny przedmiot, który będzie podarunkiem dla bliskich.

Szkolenia/konferencje/spotkania/inicjatywy

“Integral expression and dance therapy training” Cserkeszolo

W dniach 16-20 marca 2019 roku Ela, Ewa i Lydie uczestniczyły w “Integral expression and dance therapy training”, który odbywał się na Węgrzech w kurorcie Cserkeszolo, w ramach projektu Erasmus+ More than Words. W treningu brały udział 22 osoby z kilku krajów Europy, a także z Egiptu i Syrii oraz trenerki Reka i Nori. Wśród opinii o zajęciach możemy przeczytać: “Podczas treningów nauczyłam się jak czerpać radość z ruchu, z ograniczeń mojego ciała. A także jak pracować w grupie. Nasze trenerki dały nam ogromną przestrzeń do pracy, były łagodne, profesjonalne i bardzo przyjazne”. Dziękujemy za możliwość bycia częścią tej międzynarodowej grupy!

Spotkania Grupy Wsparcia Integracji

Magdalena Kawa uczestniczyła w kolejnym spotkaniu Grupy Wsparcia Integracji. Wydarzenie miało miejsce 26 marca 2019 roku w Biurze Partycypacji Społecznej. Rozmawialiśmy m.in. o perspektywie przekształcenia formuły pracy Grupy.

Bardzo dobre wieści – ruszyła nowa strona stowarzyszenia na Facebooku

Zapraszamy na naszą nową stronę:

https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci

Do końca marca 2019 roku opublikowałyśmy 66 postów z bardzo dobrymi wieściami. Codziennie o 9.00. I w ten sposób można zacząć każdy dzień od przeczytania czegoś pozytywnego! Redaktorkami strony są: Nicole Grospierre-Słomińska, Ewa Kozdraj, Marzena Mirewicz-Czumaczenko, Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz. Strona ma już ponad 400 polubień!

Działalność gospodarcza stowarzyszenia

Już to mamy! Zaczynamy poważną pracę nad tworzeniem sklepu internetowego. Kacper Pęczuła realizuje film reklamujący pierwszy produkt, który będzie sprzedawany w naszym sklepie.

Jak nas wesprzeć?

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy! https://www.facebook.com/events

Zbiórka maszyn do szycia

W Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie działa pracownia artystyczno-rzemieślnicza w ramach Klubu Spotkań Kobiet, a wspiera ją Fundusz Feministyczny, który przyznał w tym roku minigrant, którego częścią są profesjonalne warsztaty krawieckie. Mamy dwie sprawne maszyny, ale to za mało. Byłoby wspaniale, gdybyście mogły/mogli przekazać nam maszyny, których nie używacie!

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.

Spotkanie ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

2 kwietnia 2019 roku Ewa Kozdraj została zaproszona na Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studentki/studenci poznali pracę stowarzyszenia na rzecz integracji uchodźczyń i uchodźców, którą nasza organizacja wykonuje już od ponad 10 lat. Dowiedziały/dowiedzieli się jak obecnie wygląda sytuacja osób starających się o ochronę w Polsce. Przyszli projektanci i projektantki powinni być wrażliwi/wrażliwe na drugiego człowieka. To wspaniale, że możemy podzielić się naszymi doświadczeniami na tak znakomitej uczelni, z którą już od kilku miesięcy współpracujemy. Dziękujemy za zaproszenie Pani profesor Marii Dziedzic i Pani Doktor Magdalenie Mach. Przypominamy, że to właśnie student tego wydziału zaprojektował naszą pracownię artystyczno-rzemieślniczą działająca w ramach Klubu Spotkań Kobiet w Łukowie.

Projekt wzmacniający bezpieczeństwo organizacji – zakończony

W ramach Programu Demokracja w Działaniu Fundacji im. Stefana Batorego otrzymaliśmy pod koniec 2018 roku grant na wzmocnienie bezpieczeństwa cyfrowego i fizycznego w organizacji. Zakupiliśmy komputer stacjonarny do biura, komputer przenośny, dwa dyski zapasowe, szafę na segregatory i dwa zamki do drzwi wejściowych. Karolina i Kacper zabezpieczyli nasze dane, wgrywając odpowiednie programy i nauczyli nas jak zachowywać bezpieczeństwo w codziennym posługiwaniu się Internetem.

Warsztaty filcowania z Jolantą Różycką

W dnia 10 i 11 marca 2019 roku gościłyśmy w Klubie Jolantę Różycką ze Stowarzyszenia “ONJATY” w Bukowcu. Jola jest wszechstronnie utalentowaną artystką, a tym razem nauczyła nas podstaw filcowania na mokro. W zajęciach wzięło udział 12 kobiet. Każda wykonała bransoletkę z naturalnej wełny. Następne spotkanie będzie poświęcone wykonaniu ozdobnych szali. Już nie możemy się doczekać. Ale najważniejsze jest to, że dzięki Joli powstaje kolejny produkt, który będzie sprzedawany w naszym sklepie internetowym. To będzie niespodzianka!

Dzień Kobiet w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

10 marca 2019 roku odwiedziły nas Małgorzata Sójka i Małgorzata Romanowska wraz z Maciejem Stańczykiem. Przywieźli samochód pełen kosmetyków, środków czystości, środków higienicznych dla kobiet z ośrodka. Ale także słodycze i zabawki dla dzieci. To była wspaniała niespodzianka od Inicjatywy Wspólny Stół, która przez ostatni miesiąc zbierała dary w Centrum Wielokulturowym w Warszawie. Bardzo, bardzo dziękujemy!

 

Newsletter – luty 2019

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Kontynuacja działalności Klubu Spotkań Kobiet (KSK)

Od 18 do 20 lutego Pamela Bożek prowadziła zajęcia introligatorskie w naszym Klubie. Powstały kolejne, piękne notesy!

Wspólnie z Wydziałem Form Przemysłowych ASP w Krakowie wystosowałyśmy list do Firmy IKEA, z prośba o wyposażenie naszej pracowni artystyczno-rzemieślniczej. Trzymajcie za nas kciuki!

Ferie zimowe 11-24 luty 2019

Dzięki Darczyńcom, którzy wpłacili na naszą zbiórkę byliśmy na dwudniowej wyciecze w Kielcach. Dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie wystąpiły na scenie Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. Była pełna widownia! Wspaniała atmosfera, przyjaźni ludzie, radość dzieci, to wszystko nas spotyka podczas każdego pobytu w tym niezwykłym mieście. Ogromne podziękowania dla Barbary Biskup z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach oraz za dofinansowanie, które pokryło nasze koszty przejazdu i noclegu z European Youth Foundation, dla pracowników i dyrekcji Teatru – Roberta Drobniucha, dla wszystkich cudownych Osób, prywatnych Darczyńców. Na terenie Ośrodka dla Cudzoziemców w trakcie ferii Magdalena Kawa i Agata Tkaczyk prowadziły wolontariacko zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci. Odwiedziły/li nas Karolina i Kamil, prowadzący koło naukowe na SWPS w Warszawie, wraz ze studentkami/tkami – Olą, Marią i Szymonem. Nasza biblioteka powiększyła się. Pod okiem Pameli Bożek dzieci katalogowały zbiory. Regały od Uniwersytetu w Teremiskach dostały nowe życie! Zorganizowaliśmy także wyjście prawie 100 osób do Centrum Zabaw Arkabos. To było całe popołudnie zabawy i zapominania o problemach. Wszystkie działania w trakcie ferii pokryliśmy ze środków ze zbiórki na portalu Zrzutka.pl.

Projekty/dofinansowanie

Projekt „Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach”

Nasz wniosek złożony do Urzędu Miasta Lublina na działania antydyskryminacyjne został wybrany jako jeden z pięciu dofinansowanych projektów! Będzie to pilotażowe działanie adresowane do lubelskich szkół ponadgminazjalnych. Projekt jest odpowiedzią na potrzebę przeciwdziałania mowie nienawiści w środowisku szkolnym i przestrzeni online oraz dyskryminacji. Z uwagi na to, że przeciwdziałanie tym zjawiskom jest zadaniem szkoły, naszym celem nie jest przejęcie tych zadań, ale wsparcie środowiska pedagogicznego w przygotowaniu programu zajęć, jego przeprowadzeniu i ewaluacji. Bardzo dziękujemy i gratulujemy pozostałym organizacjom! Stowarzyszeniu Homo Faber, Fundacji HerStory, Fundacji Teatrikon, Fundacji Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie “Znam Prawo”.

Kolejny projekt integracyjny, dzięki projektowi Teatrowi Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

Chwalimy się także, bo jesteśmy partnerami tego projektu. Teatr pisze na swojej stronie „I jak tu się nie pochwalić, kiedy kolejny nasz projekt „Święto” otrzymał ministerialną dotację! Poza tym został bardzo wysoko oceniony zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym – na 4 miejscu spośród 135 wyróżnionych dofinansowaniem i 742 nadesłanych wniosków. W ramach projektu przeprowadzimy w okresie wakacyjnym półkolonie teatralne, które sprzyjać będą rozwijaniu kreatywności i nawiązaniu się nowych więzi pomiędzy dziećmi. Kluczową rolę w projekcie będą pełnić działania o charakterze integracyjnym, które pozwolą na włączenie i współdziałanie dwóch grup społecznych mających utrudniony dostęp do kultury: mieszkańców Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie oraz dzieci z Łukowa. Więcej informacji na stronie: https://bit.ly/2XgV5hc

Szkolenia/konferencje/spotkania/inicjatywy

12 lutego „Żywa Biblioteka” w Kielcach

“Żywa Biblioteka to niepowtarzalna okazja na poznanie ludzi, których zwykle mijasz na ulicy nawet nie zdając sobie sprawy, jakimi historiami mogą się podzielić. KAŻDY Z NAS JEST INNY! KAŻDA Z NAS JEST INNA! W roli książek wystąpiły Aliona i Zalina Dziękujemy za zaproszenie Regionalnemu Centrum Wolontariaru w Kielcach, Muzeum Dialogu Kultur, oddziałowi Muzeum Narodowego w Kielcach, ale przede wszystkim Barbarze Biskup.

Bardzo dobre wieści – ruszyła nowa strona stowarzyszenia na Facebooku

Zapraszamy na naszą nową stronę:

https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci

Chcemy na niej umieszczać informacje, które pomogą nam uwierzyć w to, że dookoła nas wiele Osób robi dobre rzeczy, z korzyścią dla świata i jego mieszkańców. Dzielmy się DOBRYMI WIEŚCIAMI Korzenie tego pomysłu sięgają początków naszej organizacji, gdy w połowie lat 90-tych wydawaliśmy drukiem legendarne już pismo “Pozytywne wiadomości” Ale dobrych, pozytywnych, dających siłę informacji nigdy zbyt wiele!

Działalność gospodarcza stowarzyszenia

15 lutego 2019 r. odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia „Dla Ziemi”. Tematem zebrania było rozpoczęcie działalności gospodarczej przez stowarzyszenie, wpisanie do rejestru przedsiębiorców, uściślenie punktu w statucie dotyczącego prowadzenia tej działalności. Wszystko to w ramach naszej strategii fundraisingowej i planów m.in. prowadzenia sklepu internetowego z wyrobami wytwarzanymi przez uchodźczynie w pracowni artystyczno-rzemieślniczej w Łukowie.

Odpowiednie dokumenty zostały złożone do Sądu w Świdniku.

Jak nas wesprzeć?

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy! https://www.facebook.com/events

Zbiórka kosmetyków dla kobiet z Ośrodka w Łukowie trwa

Pomysłodawcami są Tak Dla Uchodźców i inicjatywa Wspólny Stół. Zbiórka kosmetyków, środków czystości i artykułów higienicznych będzie trwała do 3 marca. Punktem zbiórki jest Centrum Wielokulturowe w Warszawie. Co zbieramy? Nowe, nieprzeterminowane i nieotwarte:
kosmetyki do codziennej pielęgnacji, kosmetyki do pielęgnacji dzieci i niemowląt, kosmetyki kolorowe, środki czystości. Beneficjentkami zbiórki będą uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. https://www.facebook.com/events/968456320009678/

Zbiórka materiałów plastycznych zakończona!

W kilku miejscach w Lublinie znajdowały się pudełka na materiały plastyczne. Inicjatorką pomysłu była Natalia Lisowska. Serdecznie jej za to dziękujemy! Zebrane materiały zostały wykorzystane podczas ferii zimowych.

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.

Dotacja na działania antydyskryminacyjne od UM Lublina!

Bardzo się cieszymy po raz kolejny! Nasz wniosek złożony do Urzędu Miasta Lublina na działania antydyskryminacyjne został wybrany, jako jeden z pięciu dofinansowanych projektów!

Bardzo dziękujemy i gratulujemy pozostałym organizacjom!
Homo FaberFundacja HerStoryFundacja Teatrikon, Fundacja Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie “Znam Prawo”.

Wycieczka do Sali Zabaw ARKABOS

21 lutego, dzięki wpłatom na portalu Zrzutka.pl, grupa prawie 100 osób (!), bawiła się przez całe popołudnie w Sali Zabaw. Jeszcze raz dziękujemy za wpłaty!

Klub Spotkań Kobiet w Łukowie

Klub Spotkań Kobiet w Łukowie działa od kilku miesięcy. To pracownia artystyczno-rzemieślnicza na terenie Ośrodka dla Cudzoziemców, prowadzona przez naszą organizację. Celem Klubu jest nauczenie rzemiosła kobiet starających się o nadanie statusu uchodźcy. Jednym z produktów, który powstał są “Notesy z Łukowa” – projekt partycypacyjny artystki Pameli Bożek. Notesy będzie można kupić niedługo w nowo powstającym w sklepie stowarzyszenia. A my działamy dzięki wsparciu instytucjonalnemu Fundacji im. S. Batorego!

Osoby z Koła Naukowego SWPS odwiedziły ośrodek

Kolejny dzień ferii za nami. Odwiedziły/li nas Karolina i Kamil, prowadzący koło naukowe na SWPS w Warszawie, wraz ze studentkami/tkami – Olą, Marią i Szymonem. Nasza biblioteka powiększyła się. Pod okiem Pameli Bożek dzieci katalogowały zbiory. Regały od Uniwersytetu w Teremiskach dostały nowe życie!

Żywa biblioteka w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach

“Żywa Biblioteka to niepowtarzalna okazja na poznanie ludzi, których zwykle mijasz na ulicy nawet nie zdając sobie sprawy, jakimi historiami mogą się podzielić. KAŻDY Z NAS JEST INNY! KAŻDA Z NAS JEST INNA!
Wyznajemy różne religie, jemy różne potrawy, słuchamy różnej muzyki, mówimy w różnych językach. W czasie Żywej Biblioteki będziesz mieć okazje “wypożyczyć” sobie jedną z wielu “książek” – czyli osób, które zgodziły się podzielić własnym doświadczeniem”.
Dziękujemy za zaproszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w KielcachMuzeum Dialogu Kultur w Kielcach, oddziałowi Muzeum Narodowe w Kielcach, ale przede wszystkim Barbara Biskup.
Projekt był współfinansowany przez Europejską Fundację Młodzieży, a my działamy dzięki grantowi instytucjonalnemu od Fundacja Batorego.

Wycieczka do Kielc i występ w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś

Dzień dobry! Pierwsza część ferii za nami! Dzięki wspaniałym Darczyńcom, którzy wpłacili na naszą zbiórkę byliśmy wczoraj w Kielcach. Zobaczcie na razie pierwszy fragment występu dzieci na scenie Teatr Lalki i Aktora “Kubuś” w Kielcach. Była pełna widownia! Wspaniała atmosfera, przyjaźni ludzie, radość dzieci, to wszystko nas spotyka podczas każdego pobytu w tym niezwykłym mieście. Ogromne podziękowania dla Barbara Biskup z Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach za dofinansowanie, które pokryło nasze koszty przejazdu i noclegu z European Youth Foundation, dla pracowników i dyrekcji Teatru – Robert Drobniuch, dla wszystkich cudownych Osób, prywatnych Darczyńców, dzięki którym było tak pięknie!

Zbiórka zakończona sukcesem!

Zbiórka na ferie zimowe dla dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców z Łukowa – zakończona sukcesem! Zebraliśmy 107% planowanej kwoty! Bardzo dziękujemy wszystkim wpłacającym. Prosimy o podanie adresów do wysyłki prezentów. 7 osób zamówiło notesy. Prosimy o podanie imienia, które ma być wykaligrafowane na okładce notesu. A przed nami dwudniowa wycieczka do Kielc, zajęcia edukacyjne i artystyczne z wolontariuszkami w ośrodku, wizyta w łukowskiej sali zabaw i seans w kinie! 

Dzień Kobiet dla uchodźczyń – zbiórka kosmetyków+

Za miesiąc z kawałkiem Dzień Kobiet. Kontynuując tradycje Tak Dla Uchodźców, jako Inicjatywa Wspólny Stół zapraszamy do dzielenia się dobrem.
Zbiórka kosmetyków, środków czystości i artykułów higienicznych będzie trwała do 3 marca, fb nie pozwala ustawić tak długiego wydarzenia.

PUNKT ZBIÓRKI: Centrum Wielokulturowe w Warszawie
ul. Jagiellońska 54 (wejście od Pl. Hallera)
codziennie od 9:00 do 20:00
w weekendy 10:00-15:00
(jeśli chcecie przynieść dary w weekend, upewnijcie się, czy na pewno Centrum pracuje pod numerem telefonu +48 22 648 11 11; weekend 9.02 oraz 10.02 Centrum na pewno pracuje).

Co zbieramy?
NOWE, nieprzeterminowane i nieotwarte:
– kosmetyki do codziennej pielęgnacji (żele pod prysznic, mydła, szampony, odżywki, kremy, balsamy, lakiery do włosów, pasty do zębów, płyny do płukania ust, nici dentystyczne, szczoteczki itp.),
– kosmetyki do pielęgnacji dzieci i niemowląt,
– kosmetyki kolorowe (pomadki, cienie, tusze itp),
– środki czystości (płyny do prania, proszki, płyny do mycia podłóg, zmywania, mleczka do czyszczenia itp),
-środki higieniczne (podpaski, tampony, chusteczki, chusteczki nawilżane, pieluchy dla dzieci).
Co prawda zbiórka jest dedykowana Paniom, ale na pewno ucieszą się też z kosmetyków dla swoich mężów, chłopaków i synów.

Beneficjentkami zbiórki będą uchodźczynie z ośrodka dla cudzoziemców w Łukowie.

Partnerami zbiórki są Centrum Wielokulturowe w Warszawie oraz Stowarzyszenie “Dla Ziemi”. Przy okazji serdecznie dziękujemy naszym partnerom za perfekcyjnie przeprowadzoną zbiórkę prezentów dla dzieci z Łukowa – Centrum jako punktowi zbiórki oraz Stowarzyszeniu za sprawny transport i dystrybucję prezentów na miejscu (relację z rozdawania prezentów znajdziecie na naszym fp).

Nowa strona stowarzyszenia – Bardzo dobre wieści!

Zapraszamy na naszą nową stronę: bardzo dobre wiesci.

Chcemy na niej umieszczać informacje, które pomogą nam uwierzyć w to, że dookoła nas wiele Osób robi dobre rzeczy, z korzyścią dla świata i jego mieszkańców. Dzielmy się DOBRYMI WIEŚCIAMI.

Korzenie tego pomysłu sięgają początków naszej organizacji, gdy w połowie lat 90-tych wydawaliśmy drukiem legendarne już pismo “Pozytywne wiadomości” pod redakcją Nicole Grospierre Slominska. Ale dobrych, pozytywnych. dających siłę informacji nigdy zbyt wiele!

Zbiórka materiałów plastycznych

Od FOOD NOT BOMBS z Lublina: W tym tygodniu chcemy wesprzeć zbiórkę materiałów plastycznych dla dzieci z ośrodka dla cudzoziemców w Łukowie.

Potrzebne są:
-kredki i ołówki,
-flamastry i cienkopisy,
-kleje do papieru,
-bloki rysunkowe,
-bloki kolorowe,
-bibuły,
-i inne materiały plastyczne.

Rzeczy można przynosić w czasie trwania naszej akcji w piątek pomiędzy 18-21 oraz w soboty pomiędzy 12-14 do “Wspólnej Przestrzeni” na Kowalskiej 1.

Materiały plastyczne zostaną przekazane Stowarzyszenie “Dla Ziemi”, które prowadzi zajęcia dla dzieci w tym ośrodku.

W nadchodzącym tygodniu życzymy jak najmniej stresów i egzaminów zdanych w pierwszym terminie. 

Do zobaczenia już w piątek o 18 we Wspólnej Przestrzeni na Kowalskiej.

Newsletter – styczeń 2019

Szkolenia/konferencje/spotkania

O naszych działaniach w Radiu Centrum

22 stycznia 2019 roku, na zaproszenie Marianny Kril gościliśmy w Radiu Centrum. W trakcie audycji „Bez Granic” o działaniach Stowarzyszenia podejmowanych w ramach projektu „Nasz Lublin – Nasz Dom” opowiadała Ewa Kozdraj, Tomasz Kozdraj oraz Symcha Keller. Projekt realizowany był z dotacji udzielonej przez Miasto Lublin, a audycji można posłuchać tutaj – https://www.mixcloud.com.

Spotkanie konsultacyjne funduszu „Aktywni obywatele”

17 stycznia 2019 roku w Warszawie wzięliśmy udział w spotkaniu konsultacyjnym funduszu “Aktywni obywatele”, który zostanie jeszcze w tym roku uruchomiony w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Dziękujemy za zaproszenie Fundacji im. Stefana Batorego, Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich oraz Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. To wspaniałe, że Operatorzy Funduszu pytają nas, organizacje o zdanie!

O działaniach Ewy Kozdraj, bohaterki kampanii #EUProtect czyli #EUChronimyWspolnie

Na portalu ngo.pl ukazał się tekst o działaniach Ewy Kozdraj, prezeski Stowarzyszenia. Zapraszamy do lektury https://publicystyka.ngo.pl

Spotkanie dla sojuszniczek – pierwsza relacja video

Zapraszamy do obejrzenia dwóch relacji video ze spotkania siecującego dla sojuszniczek i kobiet uchodźczyń. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Koalicja Karat. Wzięła w nim grupa kobiet mieszkająca w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie oraz Ewa Kozdraj i Magdalena Kawa ze Stowarzyszenia. Relację można zobaczyć tutaj:

Jak nas wesprzeć?

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

https://www.facebook.com/events/247747152760273/

Kolejna zbiórka trwa – zbieramy materiały plastyczne

W kilku miejscach w Lublinie (Fresh Kitchen ul. Chopina 11, Pomylone Gary ul. Chopina 33, Soczysta Strawa ul. Lipowa 11, Bistro Soczysta Strawa ul. Zesłańców Sybiru 4, Wspólna Przestrzeń ul. Kowalska 1, Galeria Labirynt ul. Popiełuszki 5) znajdziecie pudełka na materiały plastyczne. Wszystkie przyniesione przez Was rzeczy zostaną wykorzystane w trakcie prowadzonych przez nas zajęć. Inicjatorką pomysłu jest Natalia Lisowska. Serdecznie jej za to dziękujemy i zachęcamy do przyłączenia się do zbiórki. W miarę możliwości prosimy o materiały „Made not in China”. Rzeczy można przynosić do 17 lutego.

Zrzutka na ferie dla dzieci

Już naprawdę niewiele brakuje do zapełnienia puszki! Zbieramy na wyjazd dzieci i ich mam do Kielc, a także na pokrycie kosztów dojazdu i pobytu wolontariuszek i wolontariuszy prowadzących zajęcia dla dzieci w trakcie ferii zimowych. Pieniądze można wpłacać przez portal zrzutka – https://zrzutka.pl/g2y2zp. Relacje z wyjazdu przekażemy w kolejnym newsletterze.

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.

Zbiórka na ferie zimowe dla dzieci z Ośrodka w Łukowie

Własnie uruchomiłyśmy zbiórkę pieniędzy na portalu zrzutka.pl czy pomóżcie dzieciom z Ośrodka w Łukowie przeżyć wspaniałe ferie zimowe? Oprócz zajęć prowadzonych przez naszych wolontariuszy w ośrodku, pojedziemy z dziećmi na dwa dni do Kielc. I tu niespodzianka. Dzieci wystąpią 13 lutego na deskach prawdziwego teatru (Teatr Lalki i Aktora “Kubuś” w Kielcach), dzięki zaproszeniu Dyrektora Robert Drobniuch! A większość kosztów wyjazdu jest już pokryta dzięki projektowi realizowanemu przez Barbara Biskup z Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach. Do pełni szczęścia i udanych ferii brakuje tylko 3000 zł… https://zrzutka.pl/g2y2zp

Warsztaty fotograficzne w Klubie Spotkań Kobiet w Łukowie

20 stycznia 2019, w Klubie Spotkań Kobiet w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie gościłyśmy fotografkę, portrecistkę, znakomitą Julita Delbar z Klitka Atelier z Warszawy. Warsztaty fotograficzne, które przeprowadziła i portrety uchodźczyń – uczestniczek Klubu, które otrzymałyśmy to Sztuka “przez duże S”. Dziękujemy bardzo za wizytę. Po raz pierwszy mamy tak dobre i piękne zdjęcia. Będą widoczne w opisie sklepu,internetowego, który powstaje w ramach naszej działalności. W sklepie będzie można kupić m.in. “legendarne” już Notesy z Łukowa.

Spotkanie konsultacyjne Fundusze EOG

17 stycznia w Warszawie wzięliśmy udział w spotkaniu konsultacyjnym funduszu “Aktywni obywatele”, który zostanie jeszcze w tym roku uruchomiony w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Dziękujemy za zaproszenie Fundacja BatoregoFundacja Akademia Organizacji Obywatelskich oraz STOCZNIA. To wspaniałe, że Operatorzy Funduszu pytają nas, organizacje o zdanie!

Co będziemy robić w ramach grantu od FemFundu?

Jesteście ciekawe/ciekawi co będziemy robić w ramach grantu od Fundusz Feministyczny?
Naszym pomysłem jest przeprowadzenie interdyscyplinarnych warsztatów artystycznych, zakończonych wystawą i aukcją stworzonych prac w zewnętrznej instytucji sztuki. Projekt skierowany jest do mieszkanek Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Koordynatorką, a także współprowadzącą zajęcia jest artystka zajmująca się działaniami społecznymi Pamela Bożek. We współpracy z krawcową z Ukrainy – Natalyią Guniną, uczestniczki będą pracować nad wizualizacją wybranych wspomnień i doświadczeń. Warsztaty mają charakter storytellingowy, a nośnikiem herstorii będą obiekty zaprojektowane i wykonane podczas spotkań. Warsztaty będą odbywać się w pracowni artystyczno-rzemieślniczej dla kobiet nazwanej przez nas Klubem Spotkań Kobiet, którą utworzyłyśmy w Ośrodku w Łukowie Алёна Долоян КараманЗалина ТавгерееваMagdalena KawaEwa KozdrajElzbieta Rojek.

Artykuł na ngo.pl

O Ewie Kozdraj, działaniach stowarzyszenia, o Klubie Spotkań Kobiet w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie i kampanii #EUProtects!, #UEChronimyWspólnie na ngo.pl!

https://publicystyka.ngo.pl/lokalna-bohaterka-do-zadan-specjalnych

Newsletter – grudzień 2018

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Dyplomy rozdane!

2 grudnia 2018 roku jedenaście uchodźczyń z Ośrodka w Łukowie otrzymało dyplomy za udział w spotkaniu “Kobiece utopie w działaniu. 100 lat praw wyborczych kobiet”, zorganizowanym przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w sierpniu 2018 roku.

KSK ma swoją siedzibę!

Dzięki uprzejmości Administratora mamy do dyspozycji dwa pokoje z łazienką w Ośrodku!

6 i 7 grudnia 2018 roku po raz kolejny odwiedziły nas Osoby z Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – prof. Maria Dziedzic, dr Anna Szwaja, Magdalena Mach oraz studentki, które poprowadziły warsztaty tkackie dla kobiet z Ośrodka. Daniel Dżalak stworzył w ramach pracy semestralnej projekt naszej pracowni artystyczno-rzemieślniczej. Powstała makieta, kosztorys i plany w jaki sposób wyposażyć to niezwykłe miejsce.

Paczki mikołajkowe dla dzieci

7 grudnia 2018 roku zawiozłyśmy do Ośrodka prawie 100 paczek z zabawkami i słodyczami i ponad 200 czekolad, które zebrano w lubelskich szkołach – Międzynarodowej Szkole Podstawowej Paderewski i Szkole Podstawowej nr 31. To już kolejny rok, kiedy obie szkoły wspierają dzieci z Łukowa.

Występ dzieci z ośrodka

13 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Łukowie odbyło się przedstawienie końcowe w ramach projektu „Nasza kultura i tradycja – o czym możemy sobie opowiedzieć?” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Elżbieta Rojek i Tomasz Kozdraj, we współpracy z panią Zariną Borokhoevą przygotowali dzieci do występu. Były tańce, gra na instrumentach, śpiew po czeczeńsku, polsku i rosyjsku, a także wiersze Brzechwy. Wystąpiły: Amina, Jasmina, Hadiża, Madina, Maisa, Medina, Rayana i Salima oraz Adam, Dżohar, Hakim, Ibragim i Isa.

Rozdanie prezentów z warszawskiej zbiórki

30 grudnia 2018 roku, dzięki inicjatywom Tak Dla Uchodźców oraz Śniadania Wielokulturowe Multicultural Breakfasts Wspólny Stół, rozdaliśmy w Ośrodku zebrane w Warszawie prezenty. Przy pomocy mam podzieliłyśmy podarunki, tak by trafiły do każdego z wielu dzieci. Były to słodycze, zabawki, materiały plastyczne, gry i książki (te ostatnie wzbogaciły bibliotekę w Ośrodku). 

Dobre wiadomości

Grant w ramach Programu Demokracja w działaniu

Stowarzyszenie otrzymało grant (10 000 zł.) od Fundacji im. Stefana Batorego na poprawienie m.in. bezpieczeństwa cyfrowego organizacji. Oprócz pracy informatyka, w ramach grantu opłacimy zakup dwóch komputerów (przenośnego i stacjonarnego), dwóch dysków zapasowych, metalowej szafy na dokumenty i zamka do drzwi biura.

Minigranty Funduszu Feministycznego

21 grudnia 2018 roku podano wyniki konkursu FemFundu i nasz projekt został nagrodzony kwotą 4400 zł. (jako jeden z 21 projektów w Polsce!). Jego celem jest przeprowadzenie interdyscyplinarnych warsztatów artystycznych, zakończonych wystawą i aukcją stworzonych prac w zewnętrznej instytucji sztuki. Projekt skierowany jest do mieszkanek Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Koordynatorką, a także współprowadzącą zajęcia, będzie Pamela Bożek.

Zakończenie projektu „Nasz Lublin-nasz dom” II edycja

31 grudnia 2018 roku projekt zakończył się wydaniem na płycie czterech utworów nagranych wraz z artystami: białoruskim, syryjskim, ukraińskimi i żydowskim. Piosenek można posłuchać na Youtube pod adresami:

https://www.youtube.com/watch?v=3LjMOa0igec
https://www.youtube.com/watch?v=s_5HxCAniIc
https://www.youtube.com/watch?v=1u0vykPXE8w
https://www.youtube.com/watch?v=8jfy6F_zRO0

17 grudnia 2018 roku wzięliśmy udział w nagraniu audycji muzycznej w Radiu Centrum w Lublinie, podczas której opowiadaliśmy o naszej pracy z uchodźczyniami/cami i migrantkami/tami.

Wystawy/spotkania/kampanie

Otwarcie wystawy w Warszawie

8 grudnia 2018 roku w Galerii Art. Walk na Placu Europejskim w Warszawie odbyło się otwarcie wystawy “Bez/Granicznie”, współtworzonej przez Pamelę Bożek, która do współpracy zaprosiła Khavę, Aminę i Melisę z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Wystawę będzie można oglądać przez trzy miesiące.

Spotkanie przy działaniu w Kielcach

14 i 15 grudnia 2018 roku na zaproszenie Barbary Biskup z Regionalnego Centrum Wolontariatu i Instytutu Dizajnu w Kielcach, Aliona, Ewa i Zalina wzięły udział w projekcie „Spotkanie przy Działaniu” (finansowanym w ramach programu European Youth Foundation). Pierwszego dnia panie poprowadziły otwarty wykład dla zainteresowanych osób, a drugiego wzięły udział w warsztatach tworzenia notesów.

Kampania To działa!

Zostaliśmy zaproszeni do udziału w Kampanii „To działa”, która ma pokazać jak wielki wpływ na życie społeczne ma działalność organizacji pozarządowych. Ukazał się już artykuł na ngo.pl i onet.pl, z fragmentem dotyczącym naszej działalności. Więcej na stronie: http://www.todziala.org/

Kampania „EU Protects” ruszyła 18 grudnia 2018

Na stronie Komisji Europejskiej w Polsce możecie przeczytać o prezesce naszego stowarzyszenia, która bierze udział w kampanii #EUProtects#UEChronimyWspolnie, jako lokalna bohaterka. Więcej informacji o innych lokalnych bohaterach i bohaterkach z Polski znajdziecie pod adresem http://bit.ly/EUProtectsPL.

Jak nas wesprzeć?

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org

Zapraszamy!

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Radość 30 grudnia!

Koniec roku jest dla nas piękny! Dzięki inicjatywom Tak Dla Uchodźców oraz Śniadania Wielokulturowe Multicultural Breakfasts Wspólny Stół, rozdaliśmy dzisiaj zebrane w Warszawie prezenty. W Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie zapanowała radość! Przy pomocy mam podzieliłyśmy podarunki, tak by trafiły do każdego z wielu dzieci. Słodycze, zabawki, materiały plastyczne, gry i książki (te ostatnie wzbogaciły bibliotekę w Ośrodku). Popołudnie w każdym pokoju wyglądało tak, jak na załączonym zdjęciu.

Szczególnie dziękujemy Małgorzata Sójka oraz Maciej Stańczyk! Sprawiliście dzieciom ogromną radość!

Wyniki konkursu w FemFund

Czy wiecie, że w Polsce działa FemFund i gdy ogłasza nabór na minigranty, to przez cały proces oceny trzyma się kciuki nie za własny projekt, ale za te inne? To jest niesamowite jaką zmianę wprowadziły Osoby z Fundusz Feministyczny! Jesteśmy bardzo szczęśliwe z ogłoszenia wyników, nie myślcie, że nie! Ale FemFund uczy solidarności, współodczuwania, wspólnotowości, czyli tego czego nam często brakuje… Dziękujemy, że jesteście! Pozdrawiamy! Pamela Bożek, Natalia Jarosz, Magdalena KawaEwa KozdrajElzbieta Rojek.

Kampania EUProtect – Chronimy wspólnie

Na stronie Komisja Europejska w Polsce, możecie przeczytać o prezesce stowarzyszenia Ewa Kozdraj, która bierze udział w kampanii Unii Europejskiej EUProtectsUEChronimyWspolnie jako lokalna bohaterka.

Jedną z bohaterek naszej kampanii EUProtects jest Ewa Kozdraj, pracująca w Stowarzyszenie “Dla Ziemi”, gdzie m.in. dzięki wsparciu funduszy unijnych działa na rzecz wsparcia integracji uchodźców i migrantów na Lubelszczyźnie.

Więcej o Ewie Kozdraj oraz innych lokalnych bohaterach z Polski przeczytacie tutaj: http://bit.ly/EUProtectsPL.

Wyciągają rękę do niewidzialnych. Organizacje społeczne w służbie migrantom

7 grudnia 2018
Kim są migranci

Z aktualnych danych przekazanych przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej wynika, że obecnie w Polsce przebywa około 1,5 miliona migrantów. – Z powodu niespójności danych zbieranych przez różne instytucje i na podstawie różnych metod, nie sposób jednoznacznie określić jaka jest ta liczba. Przeważają obywatele Ukrainy, stanowiąc przynajmniej 90% ogółu cudzoziemców. Większość z nich przyjeżdża do Polski na krótsze, kilkutygodniowe lub paromiesięczne pobyty. Kolejne narodowości obecne w Polsce, choć w znacznie mniejszej liczbie, to obywatele Indii, Nepalu, Białorusi, Wietnamu czy Chin – mówi prof. INP PAN dr hab. Witold Klaus, prezes zarządu Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

18 grudnia to święto zarówno migrantów ekonomicznych, jak i migrantów przymusowych, czyli uchodźców, osób, które musiały opuścić swój kraj, ze względu na różnego typu prześladowania, zagrożenie życia, zdrowia, bądź wolności.

Niestety w związku ze znacznymi utrudnieniami na polsko-białoruskiej granicy w Terespolu w ostatnich latach spada liczba osób, które wnioskują w Polsce o nadanie statusu uchodźcy.

– O ile jeszcze w latach 2015-2016 było to po około 12 tysięcy rocznie, to w 2018 roku przyjęte zostały zaledwie 3373 wnioski (dane na 18.10). Niezmiennie od lat najwięcej wniosków składają obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej. W dalszej kolejności są to Ukraińcy oraz Tadżycy. Polskie władze niechętnie podchodzą do uchodźców, co przekłada się także na niewielką liczbę przyznawanych statusów uchodźcy. W bieżącym roku ochrony udzielono zaledwie 330 osobom (w tym jedynie 148 otrzymało status uchodźcy) – wyjaśnia Witold Klaus.

Dlatego bez indywidualnej oraz zinstytucjonalizowanej pomocy tzw. trzeciego sektora ludzie przekraczający polską granicę w celu znalezienia tu pomocy popadliby w niebyt.

Na dworcu w Brześciu

– Pomaganie nie może być jednorazową akcją, pomaganie musi być trwałe – mówi Marina Hulia, która od ponad dwóch lat opiekuje się czeczeńskimi dziećmi i mamami koczującymi miesiącami w białoruskim Brześciu, oraz tymi, którym udało się w końcu wjechać do Polski i tu czekają na uregulowanie ich sytuacji prawnej. Marina Hulia organizuje spotkania, podczas których czeczeńskie i polskie rodziny mogą się poznawać i zaprzyjaźnić. 11 grudnia w Warszawie odbyło się spotkanie podczas, którego Czeczenki gotowały dla Polaków. Niezwykłe potrawy vege przyrządzały kobiety, jak mówi Marina „poparzone przez los”.

Dzień dobry, jestem Marina z Warszawy i opiekuję się czeczeńskimi dziećmi.

Dzieci z Dworca Brześć. Fot. Marta Rybicka
Dzieci z Dworca Brześć. Fot. Marta Rybicka
Dać niezależność

Stowarzyszenie „Dla Ziemi” z Bratnika działające od 1995 r. prowadzi Klub Spotkań Kobiet (KSK) w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Jest to pomysł, który ma na celu poprzez sztukę i rzemiosło przeciwdziałać wykluczeniu uchodźczyń, które miesiącami, a czasem nawet latami przebywają w ośrodkach dla cudzoziemców. To też głównie Czeczenki, oczekujące na decyzję co do swojego losu.

Od trzech miesięcy prowadzone są tam przez Sojuszniczki z całej Polski warsztaty i kursy dające szansę uchodźczyniom na choćby niewielką zarobkową samodzielność.

– Najważniejsze dla nas jest to, by uchodźczynie stały się niezależne, by umiały zarabiać na swoje utrzymanie. Niezależność. Samowystarczalność – to ważne słowa. Z inicjatywy artystki – Pameli Bożek, powstała pierwsza marka pod nazwą „Notesy z Łukowa”. Kolejnymi przedmiotami wytwarzanymi w KSK będą serwety, makramy, tkane makaty i inne przedmioty. Oprócz kilku innych artystek z różnych miast w Polsce, w pomysł zaangażowały się również Osoby z Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Następnym krokiem stowarzyszenia będzie utworzenie w 2019 roku sklepu internetowego, w którym będą sprzedawane wyroby powstałe podczas zajęć w Klubie – mówi Ewa Kozdraj, prezeska zarządu Stowarzyszenia „Dla Ziemi”.

 
Przekroczyć granice obcości

O migrantów w Lublinie dba Stowarzyszenie Homo Faber. We współpracy z Galerią Labirynt realizuje program „Niewidzialni mieszkańcy”. Od kilku miesięcy w galerii spotyka się wielonarodowa grupa. Rozmawiają o lubelskich instytucjach kultury, co robią i co mogłyby robić dla nowych mieszkańców (nie zawsze mówiących po polsku). Spotkania są otwarte dla wszystkich.

Ideą tego programu jest integrowanie migrantów w innych niż tradycyjne miejscach spotkań. Lekcje polskiego, warsztaty nie muszą być organizowane w siedzibach organizacji społecznych. Przecież w mieście są naturalne przestrzenie służące integracji, takie jak galerie, muzea, kina.

– Wejście w takie przestrzenie cudzoziemców samo w sobie spełnia jeden z podstawowych warunków integracyjnych – fizyczne przekroczenie granicy obcości. Bez tego nie może się udać świadome poznanie – mówi Anna Dąbrowska, prezeska Stowarzyszenia Homo Faber.

Warsztaty robienia makram w Łukowie. Fot. Ewa Kozdraj
Notesy z Łukowa. Projekt: Pamela Bożek. Fot. Marcin Polak
Serwety z Łukowa wykonane przez uchodźczynie. Fot. Marcin Polak
Witaj w domu

Spotkanie przy działaniu w Kielcach

Czy znacie Kielce? My coraz lepiej. To miasto, w którym drzewa ubiera się w przepiękne, ręcznie robione serwety (Joanna Biskup), stalinowskie więzienia przemienia w centra sztuki, rzemiosła i designu, w którym ludzie są przyjaźni cudzoziemcom i uchodźcom, artyści wspierają integrację (Teatr Lalki i Aktora “Kubuś” w Kielcach, dyrektor Robert Drobniuch). Miasto zimowym wieczorem wygląda jak bajkowa kraina, w której mieszkają i działają Dobrzy Ludzie. Miałyśmy szczęście przekonać się o tym po raz kolejny, gdy 14 i 15 grudnia na zaproszenie Barbara Biskup z Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach i Instytut Dizajnu w Kielcach, Aliona, Ewa i Zalina wzięły udział w Spotkanie przy Działaniu, finansowanym w ramach programu European Youth Foundation. W trakcie zajęć poznałyśmy nowe metody wykonywania notesów, otrzymałyśmy kilka ważnych podpowiedzi. Dziękujemy Wam wszystkim za to co robicie, za to, że jesteście! Czekamy na Was w Klubie Spotkań Kobiet w Łukowie!

Klub Spotkań Kobiet ma swoją siedzibę!

To naprawdę wspaniała wiadomość! Klub Spotkań Kobiet w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie ma swoją siedzibę. Dzięki uprzejmości Administratora Ośrodka mamy do dyspozycji dwa pokoje z łazienką! I to nie koniec dobrych wiadomości. 6 i 7 grudnia po raz kolejny odwiedziły nas Osoby z Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – prof. Maria Dziedzic, dr Anna Szwaja, Magdalena Mach oraz studentki, które poprowadziły warsztaty tkackie dla kobiet z Ośrodka. Daniel Dżalak stworzył w ramach pracy semestralnej projekt naszej pracowni artystyczno-rzemieślniczej. Powstała makieta, kosztorys i plany w jaki sposób wyposażyć to niezwykłe miejsce. Wszystko to dzięki naszej wspaniałej Sojuszniczce Magdalena Mach! Dziękujemy!

Mikołajki 2018

7 grudnia 2018 zawieźliśmy do Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie prawie 100 paczek z zabawkami i słodyczami i ponad 200 czekolad, które otrzymaliśmy od: Szkoły Podstawowej Paderewski i SP nr 31 w Lublinie. To już kolejny rok, kiedy obie szkoły wspierają dzieci z Łukowa. Bardzo, bardzo dziękujemy!

Newsletter – listopad 2018

Newsletter Stowarzyszenia „Dla Ziemi” – listopad 2018
Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Kontynuacja działalności Klubu Spotkań Kobiet (KSK)

W listopadzie kontynuowałyśmy działalność KSK w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie.

5 i 6 listopada 2018 roku nasza Sojuszniczka – Pamela Bożek zaprosiła do Warszawy mieszkanki Ośrodka w Łukowie – Khavę, Aminę i Melissę wraz z panią Makką. Poprowadziła z nimi warsztaty “Polonia. Z ziemi polskiej do Polski” w ramach wystawy “Bez/Granicznie”. Otwarcie wystawy odbędzie się 8 grudnia 2018 roku o godzinie 15 w Galerii Art. Walk na Placu Europejskim w Warszawie. Projekt “Polonia…”, prezentujący dokumentację warsztatów będzie można oglądać przez trzy miesiące.

16 listopada 2018 roku zawiozłyśmy do Ośrodka kosmetyki, które zostały zebrane w Lublinie i w Lubartowie, dzięki wsparciu wielu Sojuszniczek i Sojuszników. To było kilka dużych toreb pełnych środków higienicznych i kosmetycznych. Zbiórka odbywała się przez ostatnie półtora miesiąca w Galerii Labirynt oraz w Międzynarodowej Szkole Podstawowej Paderewski w Lublinie.

W Łukowie powstała Biblioteka Stowarzyszenia. Dzięki hojności Danuty Kuroń z Uniwersytetu Powszechnego im. J. J. Lipskiego w Teremiskach, a także Joanny Kossak z Podcerkwi w Puszczy Białowieskiej otrzymaliśmy mnóstwo książek dla dorosłych i dla dzieci. Część została zawieziona do Ośrodka, pozostałe książki wzbogaciły naszą stowarzyszeniową bibliotekę. Otrzymaliśmy też niezwykły dar – książki w języku czeczeńskim od Stowarzyszenia Homo Faber.

Warsztaty muzyczno-wokalne

W ośrodku cały czas trwają zajęcia muzyczne. Elżbieta Rojek i Tomasz Kozdraj przygotowują dzieci do występu artystycznego w szkole. Wszystko w ramach projektu „Nasza kultura i tradycja – o czym możemy sobie opowiedzieć?” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zakończenie projektu i premierowy pokaz odbędzie się 13 grudnia 2018 roku, o godzinie 11, w Szkole Podstawowej nr 5 w Łukowie.

Minigranty Funduszu Feministycznego

Otrzymałyśmy informację o przejściu naszego projektu do kolejnego etapu FEMFUNDU. Nasz pomysł znalazł się w gronie 99 projektów, na które głosujemy wzajemnie do 10 grudnia 2018 roku. Naszym celem jest przeprowadzenie interdyscyplinarnych warsztatów artystycznych, zakończonych wystawą i aukcją stworzonych prac w zewnętrznej instytucji sztuki. Projekt skierowany jest do mieszkanek Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Koordynatorką, a także współprowadzącą zajęcia jest artystka zajmująca się działaniami społecznymi – Pamela Bożek.

Szkolenia/konferencje/spotkania

Rozwijamy naszą działalność

9 listopada 2018 roku Ewa Kozdraj (zaproszona przez Fundację im. S. Batorego) wzięła udział z szkoleniu „Świadomie w mediach społecznościowych” – prowadzonym przez Marcina Żukowskiego. Tematem było poruszanie się organizacji w mediach, strategie komunikacji, angażowanie użytkowników oraz szerzej: jak działać jako organizacja pozarządowa. Ogromna wiedza, fachowość prowadzącego sprawiły, że było to jedno z najlepszych szkoleń, w jakich braliśmy udział.

11 listopada 2018 roku uczciliśmy sprzątaniem Lasów Kozłowieckich. Wróciliśmy z naszymi działaniami do tego, co robiliśmy już trzydzieści lat temu. Z inicjatywy członkini naszego zarządu – Nicole Grospierre-Słomińskiej i jej męża – Słomy wzięliśmy udział, wraz z ponad dwudziestoma innymi osobami, w akcji sprzątania okolicznych lasów. Patriotyzm można wyrazić w różny sposób – dla nas to na pewno są też czyste lasy! Akcję będziemy powtarzać regularnie, raz w miesiącu. Niestety zostało zebranych kilkadziesiąt worków pełnych wszelkiego rodzaju śmieci…

W dniach 13-14 listopada 2018 roku Ewa Kozdraj wzięła udział w Zimowej Szkole Fundraisingu, czyli cyklu prowadzonym przez Fundację Akademię Organizacji Obywatelskich (FAOO) i Komisję Europejską. Podczas pierwszego zjazdu uczestnicy dowiadywali się czym są dla organizacji podstawy fundraisingu i marketingu, analizowali strategię finansowania organizacji. Szkolenie było prowadzone przez Lidię Kuczmierowską i Andrzeja Pietruchę z FAOO.

Od 19 do 25 listopada 2018 roku gościłyśmy (Ewa, Justyna i Lydie) w Potenzie we Włoszech, w ramach Programu Erasmus +. Naszym nauczycielem clowningu był Raffaele Messina  z organizacji Euro Net, którego wiedza i umiejętności są niezwykłe. Przez kilka dni uczyłyśmy się bycia klaunami, co jest bardzo trudną i piękną umiejętnością. Będziemy ją teraz wykorzystywać do pracy w stowarzyszeniu. Poznałyśmy wspaniałych ludzi, nawiązałyśmy kontakty, przyjaźnie, miałyśmy swoich Aniołów i Anielice, a także bardzo ciekawe zadania do wykonania na ulicach Matery – jednego z najstarszych miast świata. Wszystko to w ramach projektu More than Words, którego jesteśmy partnerem.

27 listopada 2018 roku spotkałyśmy się w Warszawie z Sojuszniczką poznaną podczas spotkania końcowego w ramach projektu Koalicji Karat, dziennikarką Edytą Kolasińską-Bazan, z którą planujemy przygotowanie materiału prasowego na temat naszej pracy z uchodźczyniami.

27 listopada 2018 roku Magdalena Kawa uczestniczyła w kolejnym spotkaniu lubelskiej Grupy Wsparcia Integracji, działającej przy Kancelarii Prezydenta Lublina. Tym razem tematem przewodnim był biznes oraz włączanie cudzoziemców i cudzoziemek w rynek pracy.

Kampania “EU Protects”

Ewa Kozdraj została zaproszona (jako jedna z trzech osób w Polsce) do kampanii informacyjnej Komisji Europejskiej, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat działań UE w zakresie ochrony obywateli przed globalnymi wyzwaniami. Jej osią są zwykli bohaterowie pracujący na rzecz UE lub instytucji, które są przez nią wspierane we wszystkich państwach członkowskich. Działają ponad narodowymi interesami i wspólnie starają się rozwiązywać problemy z zakresu zdrowia, środowiska, przestępczości, terroryzmu, migracji, gospodarki. W kampanii mają być przedstawione historie pokazujące, w jaki sposób UE angażuje się w codzienne życie obywateli oraz dlaczego jest jego istotnym elementem składowym.

Jak nas wesprzeć?

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

Kolejna zbiórka trwa – poszukujemy piętrowych łóżek i materacy (80/200 cm i 90/200 cm)

Być może posiadacie niepotrzebne już, ale w stanie nadającym się do użytkowania, piętrowe łóżka dziecięce i materace. Potrzebują ich rodziny uchodźcze. Wszelkie oferty i zapytania prosimy kierować na adres: dlaziemi@dlaziemi.org lub pod numerem telefonu: 603 882 082.

Zbiórki zabawek i słodyczy w Lublinie

W listopadzie, po raz kolejny, były prowadzone zbiórki zabawek i słodyczy w Międzynarodowej Szkole Podstawowej Paderewski i czekolad w Szkole Podstawowej nr 31 w Lublinie. Zebrane rzeczy trafią jako prezenty od Mikołaja do dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie.

Warszawa dla Łukowa

Zapraszamy do wsparcia! To piękna inicjatywa grupy Tak Dla Uchodźców i Wspólny Stół! Słodycze trafią m.in. do dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie!
W Warszawie wszelkie dobra można przynieść do Centrum Wielokulturowego, gdzie jest ustawione pudełko z napisem „Zbiórka dla dzieci z Łukowa”. Można też wysłać do nas paczkę pocztą na adres Centrum Wielokulturowe w Warszawie Jagiellońska 54, 03-463 Warszawa lub też kontaktując się bezpośrednio z Zuzą Cisowską lub Maciejem Stańczykiem.

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.

Kobiece utopie. 100 lat praw wyborczych kobiet

11 kobiet-uchodźczyń z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie wzięło udział w spotkaniu “Kobiece utopie w działaniu. 100 lat praw wyborczych kobiet”, zorganizowanym przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kilka dni temu miałyśmy zaszczyt wręczyć im te podziękowania. Jesteśmy dumne i wdzięczne!

Zimowa Szkoła Fundraisingu FAOO

W listopadzie i w grudniu Ewa Kozdraj bierze udział w szkoleniu Zimowej Szkoły Fundraisingu. Zostaliśmy zaproszeni przez Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich. W siedzibie Komisji Europejskiej w Warszawie uczy się podstaw marketingu, metod i technik fundraisingowych i planowania kampanii. Czyli rzeczy dla nas nowych i trudnych! A działamy dzięki wsparciu instytucjonalnemu otrzymanemu od Fundacja Batorego.

Zbiórka kosmetyków zakończona

Pamiętacie naszą niedawną zbiórkę kosmetyków? W zeszłym tygodniu trafiły one do kobiet z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Przywiozłyśmy kilka toreb pełnych różnorodnych darów. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom, Prywatnej Szkole Podstawowej Paderewski i Galeria Labirynt za pomoc!

Utworzyliśmy bibliotekę w Ośrodku w Łukowie

Dzięki wsparciu instytucjonalnemu od Fundacja Batorego, poprawiamy komunikację, budujemy grono Sojuszniczek i Sojuszników, a także nadal działamy na rzecz integracji osób starających się o nadanie statusu uchodźcy. Dzięki kilku osobom i organizacjom sojuszniczym, udało nam się utworzyć bibliotekę stowarzyszenia w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Po książki pojechaliśmy do Puszczy Białowieskiej i od Danuta Kuroń otrzymaliśmy wspaniałe zbiory i 4 regały ze stołami! Cześć powoli zawozimy do Ośrodka, cześć wzbogaciła naszą wewnętrzną bibliotekę organizacji. Książkami i grami dla dzieci wsparła nas Joanna Kossak, a oryginalne książki w języku czeczeńskim otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Homo Faber. Wszystko skatalogowane, opisane będzie służyć mieszkankom i mieszkańcom ośrodka! Bardzo, bardzo, dziękujemy! Na zdjęciu Ayna, która jako pierwsza wypożyczyła bajki czeczeńskie i będzie je czytać swoim dzieciom.

Newsletter – październik 2018

Newsletter Stowarzyszenia „Dla Ziemi” – październik 2018
Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Kontynuacja działalności Klubu Spotkań Kobiet (KSK)

W październiku kontynuowałyśmy działalność KSK w ośrodku dla cudzoziemców w Łukowie. 1 października odbyło się spotkanie z opowiadania historii. Prowadziła je Magdalena Kawa, która dzieliła się swoim doświadczeniem i wiedzą zdobytą w trakcie warsztatów organizowanych w ramach międzynarodowego projektu More than words. Kontynuacja warsztatów odbyła się 23 października. W ich trakcie przygotowywałyśmy się do spotkania zorganizowanego przez Koalicję Karat. O tym czego ono dotyczyło dowiecie się za chwilę. W KSK odbyły się także warsztaty z Marzeną Mirewicz-Czumaczenko, która w dniach 11 i 12 października prowadziła zajęcia z wykonywania breloczków. Wszystko to dzięki współpracy z Koalicją Karat.

23 października ośrodek odwiedziły przedstawicielki i przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W ramach zajęć z Projektowania jeden ze studentów ASP chce przygotować rozwiązania, które można wprowadzić w ośrodku. Spotkanie było wstępem do tych działań i wspólnym definiowaniem potrzeb. Efekty pracy mamy poznać w najbliższym czasie.

Warsztaty muzyczno-wokalne

W ośrodku cały czas trwają zajęcia muzyczne. Elżbieta Rojek i Tomasz Kozdraj przygotowują dzieci do występu artystycznego w szkole. Finał już niedługo. Wszystko to w ramach projektu „Nasza kultura i tradycja – o czym możemy sobie opowiedzieć?” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Szkolenia/konferencje/spotkania

Rozwijamy naszą działalność

2 października spotkałyśmy się z Pamelą Bożek, inicjatorką i pomysłodawczynią „Notesów z Łukowa”. Zastanawiałyśmy się wspólnie jak rozwijać tak potrzebne i wartościowe działania. Dzieliłyśmy się planami na przyszłość. Pierwsze wnioski wypracowałyśmy już w trakcie spotkania. Napisałyśmy wniosek do Funduszu Feministycznego i niebawem ruszamy ze sklepem internetowym gdzie będziecie mogli/ły nabyć wszystkie produkty tworzone przez uchodźczynie. Obok notesów pojawią się inne, ciekawe oferty.

Spotkanie z przedstawicielkami Funduszu Feministycznego

Ewa Kozdraj i Dorota Grygiel-Zwojszczyk wzięły udział w spotkaniu z przedstawicielkami FemFundu. Wydarzenie miało miejsce 8 października w Lublinie. Uczestniczki spotkania rozmawiały m.in. o ogłoszonym konkursie na działania wspierające kobiety. Nasz wniosek został już złożony i czekamy z niecierpliwością na wyniki.

Udział w Forum Antydyskryminacyjnym

12 października Magdalena Kawa reprezentowała Stowarzyszenie „Dla Ziemi” na Forum Antydyskryminacyjnym zorganizowanym w Lublinie przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

O Stowarzyszeniu na międzynarodowym seminarium

Byłyśmy obecni na międzynarodowym seminarium poświęconym roli organizacji pozarządowych i związków zawodowych w integracji uchodźców/czyń i migrantów/ek na rynku pracy. Reprezentowała nas Magdalena Kawa, która przedstawiała dokonania stowarzyszenia w zakresie wsparcia zawodowego uchodźców i uchodźczyń. Mamy się czym pochwalić, działania te realizujemy w bardzo różnej formie od 10 lat. Wydarzenie odbyło się 18 października w Warszawie.

O działaniach Stowarzyszenia na antenie Radia Tok FM

W sobotni poranek, 20 października, Magdalena Kawa wzięła udział w audycji prowadzonej przez Karolinę Głowacką. Opowiadała o naszych działaniach na rzecz wsparcia uchodźczyń. Komu nie udało się wstać przed ósmą zachęcamy do odsłuchania rozmowy, dostępnej tutaj.

Podsumowanie projektu Koalicji Karat

Teraz o zapowiadanej w poprzednim newsletterze niespodziance. Koniec miesiąca był dla nas bardzo ważny i uroczysty. 27 października na zaproszenie Koalicji Karat byłyśmy w Warszawie (Ewa, Magda, Anzhela, Ayna, Helena, Makka, Zalina, Zarina, Larisa, Luiza, Mariam) na spotkaniu „Uchodźczynie w Polsce. Warsztat dla sojuszniczek”. Była to doskonała okazja do rozmowy, zdefiniowania problemów uchodźczyń oraz zastanowienia się w jaki sposób na te problemy możemy odpowiedzieć. To dla nas bardzo budujące, że aż tyle kobiet zechciało poświęcić swój wolny czas i zaangażować się w pomoc uchodźczyniom. Dziękujemy za Waszą obecność. A Koalicji Karat za organizację spotkania i nawiązanie współpracy z nami przy realizacji całego projektu. Spotkaniem nie zamknęłyśmy tego dnia, wieczorem odbyła się uroczysta kolacja i impreza przygotowana dla uczestniczek projektu.

Grupa Wsparcia Integracji

Udało nam się zgrać kalendarze i 30 października uczestniczyć w kolejnym już spotkaniu Grupy Wsparcia Integracji działającej przy Biurze Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin.

Jak nas wesprzeć?

Zapraszamy na Weekend ze Stowarzyszeniem!

Serdecznie zapraszamy na warsztaty muzyczno-wokalne prowadzone przez Lydie Charlotte Kotlinski oraz Tomasza „Bozdka” Kozdraja. To doskonała okazja do szlifowania lub odkrycia talentów muzycznych. Doświadczenie i energia prowadzących gwarantuje świetnie spędzony czas, do tego malownicza lokalizacja, świetne jedzenie i możliwość wsparcia stowarzyszenia. Dla spóźnialskich możliwość dołączenia do warsztatów w dniach 16-18 listopada, cena trzydniowych warsztatów to 600 zł. Więcej informacji pod linkiem.

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty zanim będzie za późno. Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

Zakończyłyśmy/liśmy zbiórkę kosmetyków i środków czystości

Oddaliście naprawdę wiele! Bardzo serdecznie Wam za to dziękujemy, obiecujemy niebawem przekazać wszystkie dary do ośrodka. Podziękowania kierujemy także do Galerii Labirynt, Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Paderewski. Bez ich zaangażowania zbiórka na pewno byłaby mniejsza, a najwięcej braw należy się Oli, Eli i Kamila! Dziękujemy!

Kolejna zbiórka – poszukujemy piętrowych łóżek i materacy (80/200 cm i 90/200 cm)

Być może posiadacie niepotrzebne już, ale w stanie nadającym się do użytkowania, piętrowe łóżka dziecięce i materace. Potrzebują ich rodziny uchodźcze. Wszelkie oferty i zapytania prosimy kierować na adres: dlaziemi@dlaziemi.org lub pod numerem telefonu: 603 882 082.

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymała od Fundacji im. Stefana Batorego.

Zostań 1 ze 100!

Dołącz do setki osób wspierających Stowarzyszenie Dla Ziemi comiesięczną kwotą w wysokości 10 zł lub więcej. Ustaw zlecenie stałego przelewu w swoim banku, namów znajomych do zrobienia tego samego. Włącz się do wparcia pomocy na rzecz uchodźczyń i uchodźców prowadzoną przez Stowarzyszenie Dla Ziemi już od 10 lat. Razem możemy działać na rzecz Polski tolerancyjnej, otwartej i przyjaznej. Dane do przelewu: Stowarzyszenie Dla Ziemi, Bratnik 5, 21-132 Kamionka, Bank PKO BP 08 1020 3206 0000 8002 0066 8558. Więcej informacji na stronie https://dlaziemi.org/pl/1-na-100/

Kolejne spotkania w Klubie Spotkań Kobiet

Spotkania w Klubie Spotkań Kobiet nie ustają. 23 października 2018 roku odbyła się kolejna seria warsztatów z opowiadania historii. Tym razem skupiłyśmy się na przygotowaniu do ważnego dla wydarzenia – wspólnych warsztatów uchodźczyń z sojuszniczkami. To doskonała okazja do spotkania, rozmowy, poznania się, podzielenia się swoimi doświadczeniami, a także zdefiniowania potrzeb i wyzwań z jakimi mierzą się uchodźczynie w Polsce.

Jeszcze tego samego dnia odwiedziła nas reprezentacja Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa. Gościliśmy prof. Marię Dziedzic i Magdalenę Mach, dr Annę Szwaję i Daniela Dżalaka. Daniel w ramach zajęć z Projektowania społecznie odpowiedzialnego chciałby zaprojektować w ośrodku kilka zmian, które ożywią przestrzeń lub ułatwią życie jego mieszkankom i mieszkańcom. Pierwsze spotkanie miało charakter konsultacyjny i zapoznawczy. Czekamy na kolejne etapy tego przedsięwzięcia i dziękujemy Magdalenie Mach za organizację wizyty.

Posłuchajcie Magdy Kawy w TOK FM

20 października 2018 roku w radiu TOK FM, Magdalena Kawa ze Stowarzyszenia Dla Ziemi opowiadała o naszej pracy, o uchodźcach, uchodźczyniach oraz o ważnej dla nas współpracy z Koalicją Karat.

https://audycje.tokfm.pl/podcast

Przyjdź na warsztaty! Wesprzyj nasze działania!

Zapraszamy na „Weekend ze stowarzyszeniem” w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego!

Od kilku miesięcy zastanawiamy się, w jaki sposób pozyskiwać środki na działania organizacji, skierowane głównie do uchodźczyń i uchodźców.

Ale najlepsze pomysły są najczęściej najbliżej, dosłownie „w zasięgu ręki”. Jak wiecie nasze stowarzyszenie tworzą politolożki, pracowniczki naukowe, ale także utalentowane artystki i artyści (zarówno członkinie/członkowie jak i sojuszniczki/sojusznicy).

Wspólnie podjęliśmy decyzję o prowadzeniu cyklu płatnych warsztatów, dzięki którym pokryjemy bieżące wydatki organizacji. W ramach działalności odpłatnej, czyli takiej, która nie generuje zysku, ale pozwala na opłacenie niezbędnych kosztów organizacji.
Proponujemy Wam udział w warsztatach wokalno-muzycznych, prowadzonych przez instruktorów i instruktorki o wielkim doświadczeniu i charyzmie.

To nie tradycyjna wpłata na cele statutowe. To odpłatne zajęcia, ale na ważny cel. Prowadzone przez profesjonalistki i profesjonalistów. W domu na wsi, w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Na Lubelszczyźnie, „daleko od szosy”, 5 km. od Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Wszystkich miłośników śpiewu i gry, bez względu na wiek i stopień zaawansowania muzycznego, zapraszamy na warsztaty muzyczno/rytmiczne.
Chcemy zapoznać Was z pięknem melodii i form wokalnych tradycyjnych pieśni i rytmów.
Pragniemy podzielić się niezwykłą energią, która wyzwala się podczas wspólnego wykonywania pieśni i wspólnej gry.
Uczestników czeka swoista podróż etnomuzyczna – będą grać na bębnach (djembe, conga, darabuka i innych) oraz poznają instrumenty perkusyjne z różnych stron świata (kalimby, didgeridoo i kije deszczowe, burzowce, dzwonki, a także happy drums).
Będziemy koncentrować się na Waszej przyjemności płynącej z nauki śpiewania i grania oraz na pracy nad rozwojem Waszych umiejętności wokalnych i słuchowych.
Poznasz naszych instruktorów pracujących od lat z uchodźcami i uchodźczyniami oraz artystów, którzy nas wspierają. Wszystko to w domu żyjącym muzyką, w przyjaznym, ciepłym miejscu, w którym mieszkamy i pracujemy.

W programie:
– nauka pieśni i śpiew polifoniczny
– nauka czytania i zapisywania rytmów z różnych stron świata
– nauka gry na bębnach
– ćwiczenia emisyjne, oddechowe i rytmiczne
– elementy improwizacji i interpretacji

Zapewniamy:
– zorganizowane w małych grupach zajęcia od piątku po południu do niedzieli po południu – aż 12 godzin zajęć!
– wyżywienie wegetariańskie lub wegańskie, z elementami kuchni etnicznych (kolacja w piątek, trzy posiłki w sobotę i śniadanie oraz obiad w niedzielę),
– noclegi za dodatkową opłatą (wersje noclegów do wyboru po skontaktowaniu się z organizatorami – mogą to być noclegi w kwaterach agroturystycznych lub w hotelu, ceny od 40 do 120 zł. za noc).
Całkowity koszt to 600 zł. (warsztaty i wyżywienie) + koszty dwóch noclegów (cena w zależności od wybranego wariantu).
Prosimy o rezerwację miejsca na zajęciach do dnia 05.11.2018, poprzez kontakt z nami mailowo na adres dlaziemi@dlaziemi.org i wpłatę zaliczki w wysokości 100 zł. na konto:
Stowarzyszenie Dla Ziemi, Bank PKO BP, nr konta 08 1020 3206 0000 8002 0066 8558
(w tytule przelewu prosimy napisać – zaliczka na warsztaty „Weekend ze stowarzyszeniem”).

Lydie Charlotte Kotlinski jest francuską śpiewaczką, która przeprowadziła się do lubelskiej miejscowości Nowodwór. Ukończyła studia klasyczno-wokalne w konserwatoriach w Wersalu, Clichy i w Aix en Provence oraz studia jazzowe w CIM w Paryżu.
Była wokalistką zespołów: Lunatik Jazz Orchestra (pierwsza nagrodę młodych w Jazz Avignon w 1993 r.), Iyema Gospel Quartet, Millénium Gospel Voices. Pracowała w kabarecie teatralnym Les Petroleuses, uczestniczyła w nagraniach dla Memoriału Marsylianki. Przez wiele lat prowadziła: warsztaty śpiewu i inicjacji jazzowej w Paryżu, warsztaty gospel w gimnazjach i szkołach podstawowych w Marsylii.
Od 2003 r. współtworzy grupę Les Tisseuses d’etoiles, żeńskie trio wokalne wykonujące utwory gospel, afro-amerykańskie i afrykańskie, z którym odbywa regularnie trasy koncertowe współpracując z Union Nationale de Jeunesses Musicales de France.
W Polsce od października 2012 r. prowadzi chór Łontanara, który w grudniu 2014 zdobył Nagrodę Publiczności podczas festiwalu Mikołajki Folkowe. Prowadzi warsztaty pieśni afrykańskich „Koyemba”.
Od 2015 roku śpiewa oryginalne aranżacje francuskich klasyków – Chansons Françaises, Chansons d’Amour, z duo/trio/kwartetem (Lublin Hades-Szeroka, Chatka Żaka, Warszawa Teatr Syrena, Kazimierz Dolny, Lodź Alliance Française…). W kwietniu 2018 nagrała płytę w Radio Lublin „Piaf i inne” („Piaf et les autres”).
http://lydiekotlinski.eu/

Tomasz „Bozdek” Kozdraj, jest muzykantem, pasjonatem i wielbicielem muzyki, a także znanym twórcą instrumentów. W 2016 roku został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był członkiem wielu formacji muzycznych, w tym kultowej już grupy SKA LECZENI. Urodził się w Łodzi, skąd 31 lat temu przeniósł się na podlubartowską wieś, gdzie już istniało tzw. „zagłębie bębniarskie”, znane w Polsce i poza nią. Poszukując nowych dźwięków, słuchając muzyki folkowej, etnicznej, world music, czerpał inspiracje do tworzenia nowych instrumentów. Obecnie oprócz bębnów, takich jak djembe, conga, dunduny, robi ręcznie kalimby z drewna i z kokosa, rury didgeridoo i kije deszczowe z bambusa, burzowce, dzwonki, a także tank drums. Dzięki muzyce, graniu na instrumentach i wytwarzaniu ich, poznał wiele kultur. Grał muzykę żydowską, arabską, romską, afrykańską i reggae, a od prawie 10 lat współpracuje z uchodźcami z Kaukazu (głównie z Czeczenami). Nagrał z nimi kilka piosenek, których można posłuchać na Youtube. Instrumenty to tylko narzędzia do przekazywania ludziom radości płynącej z muzyki, wydobywania i słuchania dźwięków, ale jego pasją jest także prowadzenie warsztatów nauki gry oraz robienia instrumentów dla ludzi w każdym wieku. Często są wykorzystywane w przedstawieniach teatralnych, słuchowiskach, grają na nich muzycy, ale także amatorzy.
www.bebnywarsztaty.pl

W maju 2015 Lydie i Tomasz zaaranżowali i nagrali pieśń „Khawuleza” dla Stowarzyszenia Dla Ziemi, którą można posłuchać tutaj: https://youtu.be/k0xTUFQir6o

Kontakt:
www.dlaziemi.org e-mail: dlaziemi@dlaziemi.org
tel.: 603 882 082

Międzynarodowa promocja naszej działalności

18 października 2018 roku mieliśmy okazję przedstawić nasze działania w trakcie międzynarodowego seminarium poświęconego roli organizacji pozarządowych w integracji cudzoziemców i uchodźców na rynku pracy.

W swojej prezentacji, Magdalena Kawa, omówiła najważniejsze inicjatywy podejmowane przez Stowarzyszenie, których celem jest wsparcie zawodowe uchodźczyń i uchodźców.

Głównym organizatorem wydarzenia była EZA (European Centre for Worker‘s Questions). Bardzo dziękujemy współorganizatorom – Fundacji Nowy Staw za zaproszenie i możliwość podzielenia się swoim doświadczeniem w tym obszarze.

Stowarzyszenie Dla Ziemi na Forum Antydyskryminacyjnym

12 października 2018 roku braliśmy udział w Forum Antydyskryminacyjnym w Lublinie organizowanym przez zastępczynię Rzecznika Praw Obywatelskich – dr Sylwię Spurek wraz z Zespołem ds. Równego Traktowania. W trakcie spotkania zapoznaliśmy się z działalnością Rzecznika w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji oraz równego traktowania.

Omawialiśmy również problem dyskryminacji ze względu na różnorodne przesłanki, z którymi mierzą się organizacje pozarządowe i zastanawialiśmy się w jaki sposób możemy na nie reagować i prosić Rzecznika Praw Obywatelskich o wsparcie.

Warsztaty w Klubie Spotkań Kobiet z Marzeną Mirewicz-Czumaczenko

11 i 12 października 2018 roku zajęcia w Klubie w Ośrodku w Łukowie poprowadziła graficzka i rzeźbiarka z Łodzi – Marzena Mirewicz-Czumaczenko. Zobaczcie efekty naszej pracy. Warsztaty były współfinansowane w ramach projektu Women’s Empowerment, Integration and Participation – WEIP Karat Coalition.

Spotkanie z FemFundem w Lublinie

Każde spotkanie z twórczyniami FemFundu to wielka radość. Dziękujemy za wczorajszy wieczór Magdzie Pocheć, Justynie Frydrych i moderującej Magdzie Luczyn! Poznałyśmy zasady składania wniosków oraz niesamowite projekty, które były realizowane w poprzedniej edycji. Brawa dla kobiet!

 

Startujemy z newsletterem!

Startujemy z newsletterem, będziemy przygotowywać dla Was miesięczne zestawienie naszych działań. Na razie informacje znajdziecie na naszej stronie i profilu na FB, ale w przyszłości chcemy ruszyć z wysyłką newslettera na Wasze skrzynki mailowe. Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymała od Fundacji im. Stefana Batorego.  Zapraszamy do lektury!

Newsletter Stowarzyszenia „Dla Ziemi” – wrzesień 2018

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Wrześniowe zajęcia w ośrodku rozpoczęłyśmy/liśmy od warsztatów rowerowych zorganizowanych przez Fundację Inna Przestrzeń. Certyfikaty ukończenia odebrało 10 pań, oprócz dokumentu każda z uczestniczek kursu otrzymała rower.

Zaingurowałyśmy także Klub Spotkań Kobiet w ośrodku w Łukowie (KSK). Odbyły się już dwa warsztaty. Pierwszy, prowadzony przez artystkę Ewę Offman-Lech poświęcony był nauce wykonywania makram. Drugie spotkanie prowadziła psycholożka Paulina Szydłowska i dotyczył relacji rodzicielskich.

W ramach KSP mieszkanki ośrodka spotkały się także aby przygotować prezenty dla osób, dzięki którym możliwa była wakacyjna wycieczka do Krakowa (pachnące woreczki z ziołami). Podarunki już niedługo powinny trafić do darczyńców.

30 września Elżbieta Rojek i Tomasz Kozdraj zorganizowali spotkanie informacyjne na temat warsztatów artystycznych (śpiewu i muzyki) zaplanowanych w ramach projektu „Nasza kultura i tradycja – o czym możemy sobie opowiedzieć”. Efekty działań poznamy późną jesienią, a o tym co już zostało zrealizowane w ramach projektu przeczytacie tutaj.

Szkolenia/konferencje/spotkania

5 września 2018 roku na zaproszenie Fundacji Ocalenie prowadziłyśmy (Ewa Kozdraj, Magdalena Kawa i Aliona Doloyan-Karaman) warsztaty na temat sytuacji uchodźczyń. W spotkaniu udział wzięły osoby mieszkające m.in. w Turcji, Szwecji, Estonii, Francji, Polsce. Zastanawialiśmy się wspólnie, w jaki sposób możemy wspomóc kobiety oczekujące na rozpatrzenie wniosku o nadanie statusu uchodźcy. Warsztaty odbywały się w ramach projektu „ref:eu”, o którym więcej przeczytacie tutaj.

W dniach 19-20 września 2018 roku gościliśmy zespół projektu „More than words”, który współrealizujemy od jesieni zeszłego roku. Rozmawiałyśmy/liśmy o tym co za nami i jak sprostać przyszłym, projektowym wyzwaniom. Więcej o spotkaniu można przeczytać tutaj.

Jak nas wesprzeć?

Do 17 października 2018 roku zbieramy kosmetyki dla uchodźczyń i uchodźców mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Szampony, żele pod prysznic, mydła, podpaski, proszki czy kapsułki do prania można przynosić przez cały tydzień w godzinach 11-19 do Galerii Labirynt w Lublinie (ul. Popiełuszki 5a). Serdecznie dziękujemy Galerii za pomoc w organizacji zbiórki!

Ruszyłyśmy/liśmy z akcją „1 na 100”. Zachęcamy Was bardzo gorąco do comiesięcznego, stałego wsparcia naszych działań w wysokości 10 zł lub więcej. Wasze pieniądze zostaną w całości przeznaczone na działania statutowe organizacji – wsparcie integracji i edukacji uchodźców i uchodźczyń oraz funkcjonowanie organizacji. Już dziesiąty rok pracujemy z i na rzecz środowiska uchodźczego. Chcemy to robić nadal i wierzymy, że dzięki Waszemu wsparciu się uda. O tym jak włączyć się w akcję możecie przeczytać tutaj. 

Co przed nami?

Plany na październik to kontynuacja zajęć w Klubie Spotkań Kobiet, warsztaty muzyczne i śpiewu dla dzieci.

Pracujemy wciąż nad stroną internetową, filmem i innymi ważnymi, dla naszej widoczności w przestrzeni online, kwestiami. Mamy nadzieję, że te działania przyniosą zamierzone efekty!

I wszystko wskazuje na to, że pod koniec miesiąca czeka nas wspaniała uroczystość, na razie nie zdradzamy szczegółów.

 

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymała od Fundacji im. Stefana Batorego.

Niedługo ruszy sklep internetowy, a w nim nie tylko notesy…

To nasze wielkie szczęście spotykać na swojej drodze takie sojuszniczki jak Pamela Bożek, która odwiedziła nas 2 października. Tak, to prawda. Ruszamy niedługo ze sklepem internetowym. Będzie w nim można kupić zarówno notesy, jak i inne produkty, a także (na razie to niespodzianka) pewne usługi. To na razie niespodzianka.

Tak, to prawda. Ruszamy niedługo ze sklepem internetowym. Będzie w nim można kupić zarówno notesy, jak i inne produkty, a także (na razie to niespodzianka) pewne usługi. A działamy dzięki wsparciu instytucjonalnemu Fundacji Batorego.

W Klubie Spotkań Kobiet – warsztaty opowiadania historii

1 października 2018 roku, w Klubie Spotkań Kobiet odbyły się warsztaty opowiadania historii. Poprowadziła je Magdalena Kawa, która wykorzystała w zajęciach metody poznane podczas seminarium “Digital Storytelling” zorganizowanego w ramach projektu “More than Words”.

 

24 września z Pauliną Szydłowską w Klubie Spotkań Kobiet

24 września w Klubie Spotkań Kobiet, działającym w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie (który możemy prowadzić dzięki wsparciu instytucjonalnemu Fundacji Batorego, gościłyśmy psycholożkę Paulinę Szydłowską z Krakowa. Dowiedziałyśmy się jak rozmawiać z dziećmi, co znaczy w języku dziecka słowo “nie”, jak opowiadać historie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z Pauliną!

Zbiórka kosmetyków dla kobiet z Łukowa

Drogie/Drodzy! Rozpoczynamy zbiórkę. Przez najbliższy miesiąc przy współpracy z Galerią Labirynt zbieramy kosmetyki, materiały higieniczne i środki czystości dla uchodźczyń. Włączycie się w zbiórkę?

 

Pachnące woreczki z ziołami l lawendą – prezenty za wpłaty na wycieczkę

Szkoda, że nie możecie poczuć tego zapachu! Dzisiaj przygotowywałyśmy lniano-bawełniane, pachnące woreczki dla osób, które wybrały taki prezent za wpłaty na naszą wycieczkę do Krakowa. Zapach jest niesamowity! Kolejne spotkanie w ramach Klubu Spotkań Kobiet!

Kolejne zebranie Grupy do Spraw Komunikacji

W ramach Wsparcia Instytucjonalnego, które otrzymałyśmy od Fundacji Batorego, systematycznie spotykamy się w naszej grupie, ulepszamy stronę, zastanawiamy się jak poszerzyć grono sojuszniczek i sojuszników, pracujemy koncepcyjnie. Dzisiaj padł pierwszy klaps do filmu o stowarzyszeniu… Nie możemy się doczekać efektu końcowego!

Klub Spotkań Kobiet już działa!

Od 11 do 12 września w Ośrodku w Łukowie gościłyśmy artystkę – Ewę Offman-Lech, która poprowadziła zajęcia z wykonywania makram. Dziewięć kobiet nauczyło się podstawowych splotów i wykonało ozdoby ścienne i kwietniki, z pięknych, bawełnianych sznurków. Tak rozpoczęłyśmy spotkania w ramach Klubu Spotkań Kobiet w Łukowie. Tym razem warsztaty odbywały się dzięki projektowi Koalicji Karat (Karat Coalition), pod tytułem: „Women’s Empowerment, Integration and Participation” oraz wsparciu instytucjonalnemu, jakie nasza organizacja otrzymała od Fundacji Batorego Fundacja Batorego. Dzięki uprzejmości pracowników i zarządcy Ośrodka, będziemy mieć swoją salę na zajęcia warsztatowe oraz rzemieślniczo-artystyczne dla kobiet. Niedługo będziemy się starać o wyposażenie tej sali (nawet dwóch pomieszczeń!). Już teraz zapraszamy osoby z różnych miejsc w Polsce, by zgłaszały do nas chęć poprowadzenia zajęć dla kobiet. Jeśli macie jakieś umiejętności, chciałybyście wspomóc uchodźczynie w ich oczekiwaniu na decyzje co do dalszego pobytu w Polsce, macie czas, możliwości i chęci, dajcie znać na nasz adres mailowy: dlaziemi@dlaziemi.org

Kurs rowerowy dla kobiet w Łukowie!

Przez cztery dni, w Łukowie, kobiety z Ośrodka dla Cudzoziemców brały udział w kursie nauki jazdy rowerem. Zajęcia zostały zorganizowane przez Fundację Inna Przestrzeń w ramach projektu “Wsparcie integracji Uchodźców”, współfinansowanego przez Komisję Europejską. Projekt koordynowała Ola Gulińska, a prowadzili Michał Wolny, Emilia Szenderlata i Olena Bilous. Na zakończenie zajęć 10 uczestniczek otrzymało na własność rowery ze zbiórki. Było rewelacyjnie!

Panel o kobietach w Warszawie w SGH

Dziękujemy Fundacji Ocalenie, za możliwość poprowadzenia panelu o kobietach, podczas spotkania w Szkole Głównej Handlowej! W wizycie wzięły udział: Aliona, Ewa i Magda.

Trzydniowa wycieczka dla kobiet z dziećmi do Krakowa już za nami!

Drogie i Drodzy! Darczyńcy, Wolontariuszki, Wolontariusze, Sprzymierzeńcy! Udało się! Zebraliśmy pieniądze na trzydniowy wyjazd kobiet z dziećmi z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. 46 osób, dzięki Wam, spędziło wspaniały czas w Krakowie! Wycieczka była sfinansowana również dzięki projektowi Stowarzyszenia pod tytułem “Nasza kultura i tradycja, o czym możemy sobie opowiedzieć?”, współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zwiedzaliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce, Wawel. Stare Miasto, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (dzieci miały tam warsztaty) i wiele innych miejsc. Największe podziękowania należą się Pameli Bożek (Pamela Bożek), za organizację naszego pobytu w Krakowie. Postaramy się teraz wymienić wszystkich, dzięki którym była nam dobrze, miło, bezpiecznie, syto.

Czyli: Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (JCC), Spółdzielni Ogniwo, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Pyszne jedzenie zapewnili nam: GoodLood, Restauracja EMALIA, Mezzalians, Chilli Pizza, John Lemon, Mostowa Sztuka Kawa. Dziękujemy Muzeum Zamku na Wawelu i Kopalni Wieliczka za obniżenie cen biletów wstępu, PKS Łuków za bardzo dobrego, cierpliwego kierowcę.

W przyszłym tygodniu wypełnimy woreczki pachnącymi ziołami i przygotujemy prezenty do wysyłki dla darczyńców.

Wolontariusze z AIESEC w Łukowie

W sierpniu odwiedzili nas wolontariusze ze studenckiej organizacji AIESEC. Oto co napisali o sobie:

Mam na imię Messaoud, przyjaciele nazywają mnie Messi. Jestem studentem szóstego roku medycyny w Saad Dahlab University of Blida w Algierii. Zdobywanie nowych kontaktów i możliwość podnoszenia ich na duchu sprawia mi ogromną radość. Lubię czytać, a wiedza i perspektywa, jakie dzięki temu zdobywam, wzmocniły moje umiejętności pedagogiczne i prezentacyjne. Umiem dobrze zorganizować czas i robić kilka rzeczy jednocześnie, co pozwoliło mi na dobre zaopiekowanie się rodziną, gdyż mam 5 braci i 2 siostry.

Mam na imię Jacopo Fozzi, urodziłem się w Oristano, małym mieście w Sardynii. Mam 19 lat i właśnie skończyłem pierwszy rok prawa Studiorum University w Bolonii. To jest moje pierwsze doświadczenie w pracy z organizacją pozarządową.

Mam na imię Muhammed. Jestem z Turcji i studiuję Inżynierię Przemysłową na Sakarya University. Lubię czytać o socjologii i filozofii. Lubię także piłkę nożną, dwa lata temu byłem pół-profesjonalnym piłkarzem w Galatasaray. Uważam, że jesteśmy odpowiedzialni za nasze otoczenie, dlatego kiedy tylko mogę staram się  uszczęśliwiać chore dzieci z mojego otoczenia.

Wspaniała zabawa jaką zaproponowali dzieciom, sprawiła zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom prawdziwą radość i zapewniła uśmiechy nie schodzące z ich twarzy.

A po zajęciach przyjechali do Bratnika na zupę pieczarkową i wspólne muzykowanie!

Notesy z Łukowa – pomysł wolontariuszki Pameli Bożek

Po raz kolejny gościliśmy Pamelę Bożek, która wykonywała wraz z kobietami notesy. Projekt ma już swoje logo i miejsce na Facebooku, gdzie można zamawiać notesy:

Zabawki dla dzieci z Ośrodka w Łukowie

W Szkole Podstawowej Paderewski w Lublinie kilka miesięcy temu prowadzona była zbiórka rzeczy do ośrodka w Łukowie. Otrzymaliśmy mnóstwo wspaniałych zabawek. Dzieci doceniają każdą z nich. I to, że są ludzie, którzy przyjeżdżają do nich, by się z nimi bawić. Na zdjęciach Natalia, członikini naszego zarządu.

X Forum Kobiet Aktywnych Lubelszczyzny w Nałęczowie

Panel “Aktywne kobiety Lubelszczyzny – wczoraj i dziś” i prezeska stowarzyszenia Ewa Kozdraj, podczas X Forum Kobiet Aktywnych w Nałęczowie (1 lipca 2018 r.). Ewa mówiła o tym jaki wpływ na jej działalność miała nagroda Forum z 2015 roku, jak ważne jest opowiadanie historii organizacji i jak wiele dobrego przyniosła nam i uchodźczyniom, z którymi pracujemy znajomość ze Stowarzyszeniem Bona Fides z Lublina. Dziękujemy Iwonie Przewor, Karolinie Suskiej, Małgosi Leszczyńskiej Radoń, Gosi Kruszyńskiej, Paulinie Słomińskiej i innym wspaniałym kobietom, które dokonały rewolucji w naszych działaniach!

Szóste spotkanie Grupy do Spraw Komunikacji

To już szóste spotkanie naszej Grupy do Spraw Komunikacji. Tym razem kolejne spotkanie z Kasią, która przygotowuje dla naszej organizacji Strategię Fundraisingu. Natalia, Magda, Ela, Ewa i Kacper – pracujemy dzięki wsparciu instytucjonalnemu od Fundacji Batorego!

Drugie spotkanie sieciujące migrantki i uchodźczynie

Na zaproszenie Koalicji Karat Aliona, Anzhela, Helena i Magda, wzięły udział w spotkaniu sieciującym, pod tytułem “Migrantki, uchodźczynie, aktywistki “, które odbyło się 22 kwietnia w Warszawie.  Celem wydarzenia było pogłębienie integracji pomiędzy aktywnymi migrantkami i uchodźczyniami oraz przedstawicielkami organizacji pozarządowych pracujących z i na rzecz tych grup. Nie mogło więc i nas tam zabraknąć.

Niedzielne spotkanie spędziły w gronie bardzo aktywnych kobiet pochodzących m.in z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Turcji, Serbii czy Czeczenii. Pracowały nad rozwiązaniami problemów, które stoją przed migrantkami i uchodźczyniami. W procesie tym pomagała prawniczka ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Nie zabrakło też czasu na rozmowy kuluarowe i snucie planów na przyszłość.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie!

 

Ferie zimowe, które odbyły się dzięki wpłatom na portalu zrzutka.pl

Dzięki Państwa wsparciu na portalu zrzutka.pl, udało nam się zorganizować bajeczne ferie zimowe dla ponad 60-ciorga dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Od 5 do 11 lutego mogły się bawić, doświadczać i poznawać. W poniedziałek była wspaniała zabawa karnawałowa dla wszystkich dzieci, podczas której rozdałyśmy słodycze i zabawki zebrane w grudniu przez uczniów SP Paderewski z Lublina. We wtorek 50-cioro dzieci było w kinie na seansie o uroczym Byczku Fernando. W środę byliśmy 54-osobową grupą w Warszawie. Pod Pałacem Kultury powitała nas pani Dorota i wręczyła upominki dla dzieci. Potem pojechaliśmy windą na 30 piętro i podziwialiśmy widok caaałej Warszawy, przy błękitnym niebie. Obiad zjedliśmy w restauracji Powidoki, a ogromną zniżkę i pomoc w organizacji zawdzięczamy Michałowi z grupy „Chlebem i solą”. W Centrum Nauki Kopernik spędziliśmy trzy godziny rewelacyjnej zabawy. Od Centrum otrzymaliśmy 54 darmowe bilety wstępu! A potem polecieliśmy do gwiazd – byliśmy w prawdziwym Planetarium, na seansie „Na skrzydłach marzeń” i to do tego 3 D  Przez kolejne trzy dni mieliśmy szczęście gościć w Ośrodku piątkę niezwykłych wolontariuszy: Agnieszka i Paulina były u nas już po raz trzeci, a po raz pierwszy przyjechali Pamela, Michał i 3-letni Ignacy! Od rana do wieczora wszystkie dzieci mogły tańczyć, malować, bawić się w najlepszej z możliwych atmosferze. Ferie zakończyliśmy w niedzielę wyjazdem 40-osobowej grupy na premierowy spektakl w Teatrze Andersena w Lublinie, pod tytułem „Księga dżungli”, w reżyserii K. Roszkowskiego. Dzięki Eli, która w spektaklu uczyła śpiewu i ruchu, nie tylko mieliśmy tańsze bilety wstępu, ale również poznaliśmy osobiście aktorów, którzy grali w przedstawieniu. Po spektaklu spacerem doszliśmy spod Centrum Spotkania Kultur, przez Starówkę, do Zamku. Tam czekał na nas autobus, który został opłacony, podobnie jak transport do Warszawy, przez Urząd do Spraw Cudzoziemców (dzięki temu mogliśmy oprócz wycieczki do Warszawy pojechać na wycieczkę do Lublina). Nie wiemy, czy wymieniliśmy wszystkich, którym zawdzięczamy ten niezwykły czas? Ale wszystkim, którzy się do tego przyczynili bardzo, bardzo dziękujemy! Szczególnie gorąco 68 osobom, dzięki których wpłatom mogliśmy tak dobrze i mądrze spędzić tydzień ferii zimowych!