I część projektu (październik 2020-czerwiec 2021)
Celem projektu „Damy radę! Wsparcie edukacji dzieci uchodźczych“, jest wsparcie edukacji dzieci uchodźczych z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Dzięki nawiązaniu współpracy, m.in. z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, z Instytutu Filologii Polskiej, zaangażujemy do nauki języka polskiego jako obcego (online) studentów/tki z tej uczelni oraz wolontariuszy/szki, którzy/które zgłaszają się do nas. Zapewniłyśmy już dostęp do 20 laptopów, Internetu dzieciom z ośrodka (dzięki wsparciu Sojuszników/czek). Część artystyczną i edukacyjną oprzemy o bajki Ezopa, La Fontaine’a i biskupa Krasickiego.
Nagramy płytę z bajkami (10 bajek), zbudujemy scenariusz spektaklu, włączymy do scenariusza przypowieści z kraju pochodzenia dzieci uchodźczych. W czerwcu 2021 zaprezentujemy spektakl w szkole. Zaprosimy grupę ok 50 dzieci na wycieczkę.
II część projektu (lipiec-listopad 2021)
Projekt „Damy radę! Edukacja, zabawa i wypoczynek dzieci uchodźczych”, jest kontynuacją prowadzonego w poprzedniej edycji, ale w zmienionej formie. Przez kilka miesięcy chcemy dać dzieciom szansę na wypoczynek i zabawę. Uczyły się pilnie przez cały rok szkolny, lecz siedziały zamknięte w ośrodku. Planujemy wspólny wyjazd grupowy lub rodzinne wyjazdy własnymi samochodami (zamiennie, zależnie od sytuacji). Kolejnym działaniem jest nauka przez zabawę – warsztaty edukacyjne, artystyczne, które przygotują dzieci do nagrania Bajek według Krasickiego i Ezopa, do spektaklu, który chcemy pokazać poza Łukowem (połączyć spektakl z wycieczką). Chcemy doposażyć dzieci z Ośrodka w komputery przenośne, czyli zakup sprzętu do ich zdalnej nauki, jest naszą najważniejszą potrzebą rozwoju instytucjonalnego.
Aktualności:
Prezenty z Chełma
Zajęcia muzyczne z Tomaszem Kozdrajem
Od początku projektu odbywają się zajęcia muzyczne z Tomaszem Kozdrajem. Gdy odwiedzamy ośrodek, z różnymi sprawami, zawsze zaczepia nas na korytarzu grupa dzieci, pytając: kiedy przyjedzie pan Tomek? Kilka instrumentów stoi w pracowni, czekając na zajęcia, a mnóstwo innych za każdym razem przywozi pan Tomek. Są to różne bębny, przeszkadzajki, kalimby, kije deszczowe, itp. Są dwie grupy: dziewczyńska i chłopięca. Tym razem zaprosiliśmy do udziału w zajęciach wszystkie osoby, a także nowych znajomych z Afganistanu!
Nagroda w konkursie “Społeczeństwo obywatelskie dla dialogu”
Wczoraj, czyli 24 października 2021, w Warszawie podczas Gali UN Day 2021 organizowanej przez UN Global Compact Network Poland, Ewa Kozdraj i Magdalena Kawa, w imieniu naszej organizacji odebrały główną nagrodę w konkursie “Społeczeństwo obywatelskie dla dialogu” organizowanym przez United Nations Association Poland (UNAP). Komisja doceniła w naszych działaniach zaangażowanie mieszkańców/nek wsi i małych miast oraz usystematyzowane podejście do szczególnie istotnego obecnie tematu integracji uchodźców/czyń. Czyli to co robimy nieprzerwanie od 2009 roku. Podczas tego wydarzenia nagrody otrzymali/ły także m.in.: Jurek Owsiak i Wielka Orkiestra, Wanda Traczyk-Stawska, Olga Malinkiewicz – twórczyni perowskitów i dr Hanna Machińska – zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Jesteśmy wzruszone… Dziękujemy bardzo, że byłyśmy w takim gronie, że ktoś nas dostrzegł, a działamy prawie na końcu świata i nie mamy nikogo, kto zająłby się w organizacji promocją.
Kuglarstwo, zabawa, zabawa
Zajęcia z Kasią Kurowską to szansa na naprawdę dobrą zabawę! Uczymy się żonglowania, używania flower sticków. W kuglarskich talerzach można też czasem coś ugotować.
Zabawa na rozpoczęcie wakacji
Dary od firm Benefit Systems i VanityStyle
22 czerwca 2021 roku odwiedziły nas w Ośrodku niezwykłe Osoby. Przez ostatnie tygodnie Pani Gabriela Borecka wraz z pracownikami i pracowniczkami firm Benefit Systems S.A., VanityStyle Sp.z.o.o. oraz ich rodzinami, prowadziła wiosenną zbiórkę charytatywną. Pani Gabriela Borecka i Pan Radosław Szymajda przywieźli 15 kompletów nowoczesnych zestawów komputerowych oraz upominki dla wielu osób. Jesteśmy bardzo, bardzo wdzięczne! Tyle dobra! A na naszych Darczyńców czekały ciasta, chałwy, torty (własnoręcznie upieczone przez mieszkanki ośrodka), które po spotkaniu pojechały do biura firm w Warszawie. Chyba tam było bardzo słodko.
Zajęcia teatralne
Warsztaty teatralne, to także nauka języka polskiego. To śpiew i recytacja. Od początku prowadzone są w naszej organizacji przez aktorkę i pieśniarkę Elżbietę Rojek. W ostatnim roku zajęcia były prowadzone dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro, Fundacji Edukacja dla Demokracji i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Zajęcia muzyczne
Pierwsze półrocze indywidualnych lekcji polskiego za nami!
Po nawiązaniu partnerskiej współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie i panią prof. Małgorzatą Pamulą Behrens, w listopadzie 2020 roku rozpoczęły się indywidualne lekcje, prowadzone przez studentki tej uczelni. Pierwsze osoby przeprowadziły po 10 godzin zajęć z dziesięcioma uczniami. Po miesiącu zgłosiły się kolejne studentki. Nauką (po 6 godzin na każde dziecko) zostało objęte kolejne siedmioro dzieci. To była niezwykła nauka. Pierwszy raz w życiu miałyśmy/liśmy my, rodzice i dzieci taki komfort, to było jak drogie, płatne korepetycje, na które nie byłoby nas, ani rodziców dzieci stać. Po zakończeniu zajęć otrzymałyśmy z uczelni, od studentek sprawozdania, cytujemy fragmenty: „Asadulla poznał trzy rodzaje zdań: oznajmujące, pytające i rozkazujące. Potrafi je zdefiniować oraz podać przykłady takich zdań. Umie przekształcać dany typ zdań w inny, np. zdanie oznajmujące w pytające”. Albo: „Radima poprawnie wypowiada się w j. polskim. Rozumie treść poleceń, potrafi poprawnie konstruować wypowiedź ustną. Czyta płynnie, jednak ma problem z długimi i skomplikowanymi wyrazami. Nie zna lub nie rozumie znaczenia niektórych słów. Dziewczynka jest bystra, szybko zapamiętuje znaczenie nowych zwrotów. Uczennica jest kulturalna i prezentuje postawę otwartą na współpracę”. W sumie w tym pierwszym semestrze nauką języka polskiego jako obcego zostało objętych 17 dzieci, a zajęcia prowadziło 25 studentek.