Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny!

“Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny!”, to projekt finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

1. Głównym celem projektu było wyrównanie szans edukacyjnych dzieci uchodźczych mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, uczęszczających do szkoły lub rozpoczynających edukację szkolną od września 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 5. Cel ten został osiągnięty poprzez:

– przeprowadzenie 80 godzin lekcji języka polskiego prowadzonych przez doświadczoną nauczycielkę nauki języka polskiego jako obcego, panią Rentę Kożuch-Sierociuk oraz 60 godzin zajęć edukacyjnych prowadzonych przez dwie osoby równocześnie, będących jedyną ofertą edukacyjną w trakcie wakacji letnich. Zajęcia edukacyjne dały dzieciom możliwość kreatywnego i twórczego spędzenia czasu wolnego, uczyły pracy w grupie, pozwoliły utrwalić znajomość języka polskiego, rozwinąć talenty plastyczne, muzyczne, pobudziły kreatywność dzieci. Zajęcia prowadzone było przez osoby doświadczone w pracy z dziećmi cudzoziemskimi, które od wielu lat współpracują z Ośrodkiem dla Cudzoziemców w Łukowie: Ewę Kozdraj i Elżbietę Rojek.

2. Celem było podniesienie wiedzy dzieci cudzoziemskich na temat kraju przyjmującego. Dla wielu osób z Ośrodka w Łukowie Polska to ich nowy kraj, ale z uwagi na brak środków finansowych, niemożność opuszczania ośrodka na dłuższy czas i niepewność, w jakiej żyją ich rodziny, ich wiedza o Polsce jest bardzo ograniczona. Dlatego tak ważne dla nas jest organizowanie wycieczek, podczas których uchodźcy poznają nasz kraj. Cel został osiągnięty w trakcie trzydniowej wycieczki zorganizowanej dla grupy ponad 40 dzieci wraz z kilkoma opiekunami – na Roztocze. Udział w wyjątkowym wydarzeniu jakim jest Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, w trakcie którego dzieci mogły zaprezentować swoje przedstawienie oparte o Bajki Brzechwy, wraz z muzyką na żywo oraz tańcem, podbił serca polskiej publiczności. Dzięki takim działaniom dzieci otrzymują wiedzę na temat naszej kultury, obyczajów, lepiej identyfikują się z krajem zamieszkania co skutkuje szybszą i bardziej skuteczną integracją. Do tego niesamowita przyroda Roztoczańskiego Parku Narodowego i poznanie jednego z najbardziej przyrodniczo cennych miejsc w Polsce, czyli Roztocza, uczynił tę wycieczkę wyjątkową.

3. Celem było umożliwienie rozwoju artystycznego dzieci cudzoziemskich i integracja poprzez sztukę z dziećmi polskimi. Cel ten został osiągnięty poprzez realizację 120 h zajęć, stworzenie grup muzycznych, wokalnych i tanecznych dzieci mogły rozwijać swoje zdolności artystyczne. Występ w szkole, wspólne śpiewanie, mówienie wierszy Brzechwy z polskimi rówieśnikami, podniosły ich poczucie własnej wartości. Na zakończenie projektu grupy wystąpiły podczas uroczystości szkolnej. Grupy były prowadzone przez: Elżbietę Rojek, Zarinę Barokhoevą i Tomasza Kozdraja. Rozwój to także nagranie, wspólnie z dziećmi polskimi utworu muzycznego pod tytułem: „Dzik jest dziki”,  to pamiątka dla dzieci na cale życie.

Aktualności:

Piosenka “Dzik jest dziki”

Posłuchajcie naszej piosenki.
Tekst: Jan Brzechwa.
Wykonanie: dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łukowie.
Realizacja: Elżbieta Rojek, Tomasz Kozdraj, Czarek Socha.

Premiera Czerwonego Kapturka według Jana Brzechwy​

Za nami premierowe przedstawienie Czerwonego Kapturka. Nietypowe, bo były dwie Babcie i dwa Czerwone Kapturki.

6 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Łukowie nasi młode aktorki i aktorzy z Ośrodka dla Cudzoziemców odegrali swoje role śpiewająco! W ramach projektu “Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny!”, współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Elżbieta Rojek i Tomasz Kozdraj przez ostatnie dwa miesiące przygotowywali dzieci do przedstawienia. Gratulujemy wszystkim   i dziękujemy bardzo mamom za wsparcie, pyszne ciasteczka i opiekę!

Próby do spektaklu “Czerwony kapturek”

Przygotowania do kolejnego spektaklu idą pełną parą. Tym razem to będzie “Czerwony kapturek” z cyklu “Bajki grajki” Jana Brzechwy, naszego ulubionego poety. Mamy przygotowany tekst (rozpisany na role) i uczymy się na pamięć nie łatwych zdań. Choć to wszystko w ramach projektu “Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny!”, współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, to nie jesteśmy pewne czy trudny jest nasz język, czy nie?

Przygotowania do nagrania piosenki

Chwila nieobecności i nadrabiamy zaległości w tempie, za którym same nie nadążamy. Ruszyły przygotowania do nagrania piosenki-niespodzianki, w ramach projektu “Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny!”, współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Znacie nasze poprzednie utwory muzyczne? I tym razem Was nie zawiedziemy. Elzbieta i Tomasz czuwają nad rytmem, tempem i współtworzą z dziećmi całość bardzo miłą dla ucha! Chętnych do nagrań nie brakuje, tak jak nie brakuje wspaniałych dzieci, które chcą się uczyć języka polskiego!

Kuglarze w Ośrodku w Łukowie

12 i 13 września 2019, w ośrodku pojawili się kuglarze – Patryk i Tomek. Wróciliśmy do wakacyjnej atmosfery, wakacyjnych wspomnień, bo pierwszy raz z zaproszonymi gośćmi spotkaliśmy się podczas wycieczki na Roztocze. Bardzo dziękujemy za zajęcia i wspaniałą zabawę!

Wakacyjna nauka języka polskiego zakończona!

W trakcie wakacji naukę języka polskiego dla dzieci z ośrodka w Łukowie, prowadziła pani Renata Kożuch-Sierociuk, doświadczona nauczycielka i wspaniała pedagożka. Cierpliwość, skuteczność, ale także wielkie serce, to cechy naszej ulubionej nauczycielki, z którą od lat współpracujemy. Nauka języka odbywała się z ramach projektu pod tytułem “Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny!”, współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Kolejne zajęcia edukacyjne w Ośrodku

Za nami kolejne zajęcia, podczas których uczymy się i bawimy. Wiemy już np. jakie litery mają nasze imiona, a także co to znaczy “dostać małpiego rozumu”, “mieć dwie lewe ręce” lub “urwanie głowy”, a poza tym wszystko to dla nas “kaszka z mlekiem”!  Pomaga nam w tym książka pana Grzegorza Kasdepke, pod tytułem “Co to znaczy…”, którą kupiłyśmy podczas Festiwalu w Szczebrzeszynie. A po nauce już tylko zabawa, ale bardzo mądra.

Układanie puzzli, gra memory. No i łzy wzruszenia podczas wspólnego oglądania bajki o wspaniałej przyjaźni zwierzątek w lesie.

Lubimy czytać!

Dokąd kolejka ta stoi? Oczywiście, że do biblioteki, którą utworzyłyśmy w Ośrodku w Łukowie, dzięki wspaniałym Osobom, które wciąż przysyłają nam kolejne książki. Tym razem dziękujemy bardzo Justyna Laskowska-otwinowska! A wśród wypożyczonych dzisiaj tytułów, min.: A. A. Milne “Kubuś Puchatek”, Grzegorz Kasdepke “Kocha, lubi, szanuje”, “Afrykańskie zwierzęta”, kilka przygód Franklina i wiele innych.

Ależ się cieszymy, że nasze dzieci lubią czytać! Bo przecież język polski nie jest trudny!

Wycieczka na Roztocze i występ na Festiwalu Stolica Języka Polskiego – za nami!

W ramach projektu “Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny”, realizowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i zbiórki publicznej na portalu zrzutka.pl, wybraliśmy się w prawie 50-osobowej grupie na przepiękne Roztocze. Było cudownie! I do tego piękna pogoda, przez wszystkie trzy dni! Zwiedziliśmy Roztoczański Park Narodowy, Zwierzyniec, Krasnobród z Parkiem Dinozaurów, Zamość i Szczebrzeszyn. Nocowaliśmy w bardzo przyjaznym Domu Wczasowym LECH w Suśćcu (polecamy). Dodatkową niespodzianką była wizyta pana Patryka – kuglarza z Krakowa, który umilił nam wieczór, uczył sztuczek i żonglowania. I wszystko zakończyliśmy występem na scenie głównej Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Było bardzo, bardzo intensywnie i edukacyjnie!

Ostatnia próba w Ośrodku!

Ostatnia próba przed występem na Festiwal Stolica Języka Polskiego. Dzik jest dziki, do biedronki przyszedł żuk, na straganie rozmowy, a w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie 

Zapraszamy w najbliższy wtorek, o godzinie 14.00 do Szczebrzeszyna!