My z Wami! Działania na rzecz osób uchodźczych z Ukrainy
W październiku wciąż wspierałyśmy osoby uchodźcze przybyłe do Polski z powodu wojny w Ukrainie. Staramy się odpowiadać na bieżące potrzeby zgłaszających się ukraińskich uchodźców i uchodźczyń.
Nasze Biuro Pomocowe mieści się w Lublinie przy ulicy Rybnej 4. Można się z nami także kontaktować mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie (+48 665 861 238).
Biuro pomocowe działa dzięki dotacjom pozyskanym od takich sponsorów jak: Choose Love i Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców, a noclegi krótkoterminowe dla osób uchodźczych z Ukrainy finansuje Fundacja Biedronki.
Przypominamy, że także przy Rybnej 4 znajduje się nasz Sklep Społeczny „Rzeczy Drugie”. Dochód ze sprzedaży oferowanych produktów przeznaczamy na działania wspierające osoby uchodźcze.
Projekty
Ogród Społeczny – Ogrodem Dialogu
14 października 2024 roku odbyła się wizyta monitorująca, przeprowadzona przez Joannę Kozłowską z Ośrodka Wsparcia Organizacji Społecznych w Białymstoku. Z radością informujemy, że przebiegła ona pomyślnie! Przed nami jeszcze dwa spotkania, projekt potrwa do grudnia 2024 roku. Grant realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu SPLOT WARTOŚCI.
DreamUp
Kontynuujemy zajęcia Tomasza Kozdraja z Dzieczyńską Grupą Bębniarską. Obecnie są one możliwe dzięki współpracy partnerskiej z Fundacją BNP Paribas w ramach Programu DreamUp. Działania projektowe wspiera także Zalina Tavgereeva. Dziewczyny przygotowują się do kolejnych występów, poznają nowe rytmy, nowe ćwiczenia, pracują nad koordynacją i są w tym coraz lepsze!
OBCY? Zbliżenia
W Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie prowadzimy regularne zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci prowadzone przez Zalinę Tavgereevą. To nie tylko zabawa, ale też nauka, korzystanie ze stworzonej przez nas kiedyś w ośrodku biblioteki, z mnóstwem interesujących książek. Przez ostatnie lata odbywają się one dzięki wsparciu Fundacja Drzewo i Jutro w ramach projektu „OBCY? Zbliżenia”.
LAS DWA TRZY
Bardzo się cieszymy, że udało nam się wrócić do regularnych spotkań edukacyjnych dla najmłodszych. Zajęcia z leśnej edukacji odbywają się w przestrzeni Ogrodu Społecznego, a za ich oprawę merytoryczną odpowiada Karolina Balmas-Pęczuła.
ACCT
W dniach 1-2 października 2024 roku, w Berlinie, odbyła się jego prezentacja projektu podczas spotkania „Interaktywne uczenie się obywatelskie podczas berlińskich Dni Działań Demokratycznych: Najważniejsze wydarzenia projektu ACCT”. Natomiast w dniach 24-25 października 2024 roku w Kopenhadze odbyła się konferencja podsumowująca dwuletni, międzynarodowy projekt ACCT, w którym Stowarzyszenie „Dla Ziemi” było jedną z organizacji partnerskich. W spotkaniu wzięły udział: Ewa Kozdraj, Elżbieta Rojek i Agnieszka Sikorska. Po więcej informacji o projekcie zapraszamy na stronę ACCT.
ACCT finansowany jest ze środków UE i realizuje priorytet zawarty w Programie „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV), pod nazwą „Walka z nietolerancją, rasizmem, ksenofobią, dyskryminacją, mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”.
Ogród Społeczny
Przez pierwsze dwa tygodnie października miałyśmy szczęście gościć w Ogrodzie Społecznym wolontariuszkę z Argentyny – Caroline, która bardzo pomogła Natalii przy pielęgnacji ziół. Caroline to argentyńska nauczycielka literatury, poetka, która po 17 latach porzuciła stabilną pracę i ruszyła poznawać świat. Caroline opowiadała nam codziennie (a także podczas potkania podróżniczego dla najbliższych sąsiadów) o swoich podróżach, ale także o sytuacji w Argentynie. Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas i pracę w Ogrodzie. W październiku zamknęłyśmy trzeci sezon w Ogrodzie Społecznym, osoby chętne do pomocy przy wiosennych pracach zapraszamy do kontakty pod adresem mailowym dlaziemi@dlaziemi.org.
Udział w spotkaniach i konferencjach
Spotkanie z zespołem UAF
29 października 2024 roku Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek zostały zaproszone na spotkanie z przedstawicielkami organizacji Urgent Action Fund for Feminist Activism. Organizację reprezentowała jej szefowa – Val Napoleon. Val jest prawniczką, naukowczynią na Uniwersytecie Viktorii, pochodzi z Plemienia Kri (Cree), walczy o prawa rdzennej ludności w Kanadzie. W spotkaniu uczestniczyła także Kate Kroeger – prawniczka i obrończyni praw człowieka, wspierającą fundusze feministyczne na całym świecie. Ewa z Elą opowiedziały o działaniach Stowarzyszenia, o wyzwaniach stojących przed nami i planach na przyszłość. Dziękujemy za możliwość spotkania!
V Forum Współpracy i Integracji
Anna Milkivska reprezentowała Stowarzyszenie podczas V Forum Współpracy i Integracji zorganizowanego przez Konsorcjum Migracyjne. Wydarzenie odbyło się w dniach 24-25 października 2024 roku i zgromadziło 154 osoby z 58 organizacji. Zachęcamy do przeczytania artykułu podsumowującego autorstwa Piotra Rojewskiego.
Jak nas wesprzeć?
Utwórz zbiórkę!
Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.
Wesprzyj nas darowizną
Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/wspieraj/
Oddaj ubrania, ufunduj stypendia
Zachęcamy do wsparcia tworzonego przez nas Lokalnego Funduszu Uchodźczego. Zgromadzone środki pozwolą nam wypłacać stypendia edukacyjne dla dzieci i młodzieży mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Koszt miesięcznego stypendium dla jednej osoby to 300 zł. Wesprzeć Fundusz można oddając ubrania przez portal Ubrania do oddania. Link do naszej kampanii znajduje się pod tym adresem.