Podsumowanie miesiąca #wrzesień 2024

My z Wami! Działania na rzecz osób uchodźczych z Ukrainy

Nieustająco zapraszamy na ul. Rybną 4, gdzie mieści się nasze lubelskie Biuro Pomocowe. Jesteśmy tam pięć dni w tygodniu i wspieramy osoby uchodźcze przybyłe do Polski z powodu wojny w Ukrainie. Staramy się odpowiadać na bieżące potrzeby zgłaszających się ukraińskich uchodźców i uchodźczyń.

Biuro Pomocowe otwarte jest w poniedziałek od godz. 9.00 do 17.00, a od wtorku do piątku w godzinach 10.00-18.00.

Można się z nami także kontaktować mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie (+48 665 861 238).

Biuro pomocowe działa dzięki dotacjom pozyskanym od takich sponsorów jak: Choose Love i Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców, a noclegi krótkoterminowe dla osób uchodźczych z Ukrainy finansuje Fundacja Biedronki.

Przypominamy, że także przy Rybnej 4 znajduje się nasz Sklep Społeczny „Rzeczy Drugie”. Dochód ze sprzedaży oferowanych produktów przeznaczamy na działania wspierające osoby uchodźcze.

Projekty

Ogród Społeczny – Ogrodem Dialogu

W pierwszy weekend września odbyło się już ostatnie spotkanie w Ogrodzie Społecznym w tym sezonie. Dziękujemy za Waszą obecność i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok!

W tym roku w programie wydarzenia pojawił się dodatkowy punkt – warsztaty poświęcone prawom człowieka i Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Grant realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu SPLOT WARTOŚCI. Dni Otwarte w Ogrodzie Społecznym odbywają się również dzięki wsparciu UNHCR Polska.

DreamUp

W scenerii Ogrodu Społecznego odbył się inauguracyjny występ Dziewczyńskiej Grupy Bębniarskiej wspieranej przez Fundację BNP Paribas. 8 września 2024 roku, grupa dziewcząt mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców oraz w mieszkaniach prywatnych w Łukowie, zagrała dla uczestników i uczestniczek Dni Otwartych w Ogrodzie Społecznym w Bratniku.

Grupa powstała dwa lata temu, a jej dalsze działanie będzie możliwe dzięki współpracy partnerskiej z Fundacją BNP Paribas w ramach Programu DreamUp. Pozyskane środki przeznaczymy na kontynuację nauki gry na bębnach, występy, warsztaty prowadzone przez grupę oraz nagrania utworów muzycznych. Będzie się działo!

Udział w spotkaniach i konferencjach

XIII Konferencja Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk

W dniach 23-25 września 2024 roku, w Krakowie, odbyła się XIII Konferencja Komitetu Badań nad Migracjami PAN. Na zaproszenie prof. Krystyny Slany z Wydziału Socjologii UJ, Ewa Kozdraj wzięła udział w sesji dr Doroty Szpakowicz „Polityki migracyjne wrażliwe na płeć”.

Konferencja była również okazją do podsumowania międzynarodowego projektu, w którym uczestniczy Stowarzyszenie „Dla Ziemi”. Projektu „GENMIGRA – Płeć, mobilność i migracje w czasie i po pandemii COVID-19 – marginalizacja, opór i strategie na przyszłość” realizowany jest od 2022 do 2024 roku przez konsorcjum następujących uniwersytetów: University of Strathclyde (Wielka Brytania), Uniwersytet Jagielloński (Polska), University of Dortmund (Niemcy) oraz Universidade Estadual de Campinas (Brazylia).
Cele projektu to zbadanie​ podatności na zagrożenia i ryzyka doświadczane przez kobiety zaangażowane w mobilność międzynarodową oraz ich strategii aktywności i odporności w trakcie i po pandemii Covid-19; a w kontekście Polski po 24.02.2022 rozbudowano je także o zagadnienia związane z sytuacją uchodźczyń z Ukrainy i wpływu wojny na migrantki żyjące w Polsce (więcej informacji a także publikacje policy briefs można znaleźć też na stronie projektu www.genmigra.org).

Podsumowanie Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

26 września 2024 roku Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek wzięły udział w konferencji podsumowującej Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Wydarzenie odbyło się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, a jego tytuł „Otwarta, demokratyczna, zielona” nawiązywał do hasła Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przez 4 lata trwania programu miałyśmy możliwość realizacji trzech projektów – „Włączone”, „MOSTY 2021” oraz „Akcja Integracja”.

Wsparcie dla szkół

Dostępna jest już publikacja „Polski w szkole. Podręcznik ucznia”. Jedną z współautorek podręcznika jest, współpracująca z nami, prof. Małgorzata Pamuła-Behrens. Dzięki jej uprzejmości książki trafiły już do Szkoły Podstawowej nr 5 w Łukowie oraz Szkół Podstawowych w Wohyniu i Suchowoli. We wszystkich tych placówkach uczą się dzieci z doświadczeniem uchodźstwa.

Szkolimy się

Z radością ogłaszamy, że Elżbieta Rojek zakwalifikowała się do programu Training of Trainers (ToT). Program ToT, organizowany przez Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce we współpracy z SWPS Innowacje, spółką celową Uniwersytetu SWPS, stanowi unikalną okazję do zdobycia wiedzy i umiejętności w zakresie behawioralnych interwencji w politykach publicznych. Program szkolenia obejmuje taką tematykę jak polityki publiczne, psychologia podejmowania decyzji, ekonomia behawioralna oraz treningi umiejętności społecznych.

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/wspieraj/

Oddaj ubrania, ufunduj stypendia

Zachęcamy do wsparcia tworzonego przez nas Lokalnego Funduszu Uchodźczego. Zgromadzone środki pozwolą nam wypłacać stypendia edukacyjne dla dzieci i młodzieży mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Koszt miesięcznego stypendium dla jednej osoby to 300 zł. Wesprzeć Fundusz można oddając ubrania przez portal Ubrania do oddania. Link do naszej kampanii znajduje się pod tym adresem.