Ogród Społeczny – Ogrodem Dialogu

Dni Otwarte w Ogrodzie Społecznym w Bratniku to okazja do integracji osób uchodźczych ze społecznością lokalną. Przestrzeń Ogrodu zamienia się w plac zabaw, miejsce do ćwiczeń relaksacyjnych, nauki śpiewu i gry na instrumentach oraz scenę teatralną. W harmonogramie wydarzenia są także warsztaty poświęcone wartościom europejskim. Całość organizuje Stowarzyszenie “Dla Ziemi”. W 2024 roku zaplanowano pięć Dni Otwartych, ostatnie z nich odbyły się 8 września.  

Stowarzyszenie “Dla Ziemi” to organizacja pozarządowa, która od 2009 roku wspiera uchodźców i uchodźczynie mieszkające na Lubelszczyźnie. Jednym z pomysłów pomaga w realizacji tego celu jest Ogród Społeczny – miejsce uprawy roślin i integracji. Ogród został założony wiosną 2022 roku, jego pierwszymi liderkami były uchodźczynie z Ukrainy. Z czasem rozpoczęły się tutaj inicjatywy, które dawały możliwość spotkania się osób uchodźczych z mieszkańcami i mieszkankami Bratnika oraz okolicznych wiosek. 

W trzecim sezonie działalności Ogrodu Społecznego pojawił się pomysł na organizację warsztatów poświęconych wartościom europejskim. Osoby uchodźcze mieszkające w Polsce przybyły z państw, które nie należą do Unii Europejskiej. Dlatego zależało nam na poruszeniu tego tematu i przybliżeniu tych wartości, które są ważne we Wspólnocie i zapisane w Karcie Praw Podstawowych UE. Chcemy, aby także dzieliły je osoby, które znalazły się w Polsce. Mówimy w szczególności o przeciwdziałaniu dyskryminacji i poszanowaniu różnorodności kulturowej, językowej i religijnej. Tematyką tą zajmujemy się na co dzień, a Dni Otwarte to dodatkowa okazja do poruszenia tego zagadnienia – mówi Ewa Kozdraj, prezeska Stowarzyszenia “Dla Ziemi”. 

Zajęcia odbywają się w ramach projektu “Ogród Społeczny – Ogrodem Dialogu”. Grant realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu SPLOT WARTOŚCI. 

Grafika na obrazku wyróżniających pochodzi ze strony – www.publications.europa.eu/pl