Światowy Dzień Uchodźcy

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 4 grudnia 2000 roku. Stowarzyszenie „Dla Ziemi” od początku 2009 roku wspiera integracyjnie i edukacyjnie osoby uchodźcze mieszkające na terenie województwa Lubelskiego. Już piętnasty rok jesteśmy nieustannie obecni w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, współpracowaliśmy również z innymi ośrodkami na Lubelszczyźnie, prowadzimy biuro pomocowe dla osób przybyłych z Ukrainy.

Nasze działania adresujemy również do społeczeństwa przyjmującego przybliżając sytuację uchodźców i uchodźczyń oraz umożliwiając wzajemnie poznanie się i wspólne działania. W ten sposób obalamy mity i stereotypy na temat osób doświadczających uchodźstwa, przybliżamy ich sytuację oraz oddajemy im głos.

W związku z obchodami Światowego Dnia Uchodźcy koordynowanymi przez lubelskie biuro UNHCR przygotowaliśmy dwa występy grup dziewczęcych działających w łukowskim ośrodku.

Pierwsza z nich wystąpi 20 czerwca 2023 roku o godz. 11.00 w Szkole Podstawowej nr 7 im. gen. Władysława Sikorskiego w Chełmie. Zaprezentuje przed chełmską publicznością spektakl „Rzepka” przygotowany pod opieką Elżbiety Rojek.

O godz. 18.00 zapraszamy na Błonia Zamkowe w Lublinie. Będzie można tam usłyszeć Dziewczęcą Grupę Bębniarską prowadzoną przez Tomasza Kozdraja.

Działania grup mogą być możliwe dzięki wsparciu finansowym darczyńców. Spektakl powstał w ramach projektu „Włączone”. Bębniarki mogą działać dzięki dotacji udzielonej na projekt „Włączone” oraz „Obcy? Zbliżenia”.

Projekt „Włączone” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

#AktywniObywateleGranty #FunduszenorweskieiEOG

Projekt „Obcy? Zbliżenia” realizowany jest z dotacji udzielonej przez Fundację Drzewo i Jutro. To już jego czwarta edycja.

Projekt:
Powiązane wpisy:

Projekt realizowany przez:

Finansowanie: