Podsumowanie miesiąca #luty2023

14 lutego 2023 roku obchodziliśmy 28. urodziny Stowarzyszenia „Dla Ziemi”. Wchodzimy w kolejny rok pracy z wdzięcznością, że przez te wszystkie lata udało nam się skupić wokół siebie grono wspaniałych Sojuszników i Sojuszniczek.

Aktywności

My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy

Nasze biuro pomocowe udziela wsparcia osobom przybyłym z Ukrainy. Można się z nami skontaktować mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie +48 665 861 238 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00.

W lutym 2023 roku do naszego biura zgłosiło się po pomoc 237 osób, którym udzieliłyśmy 254 różnych form wsparcia.

Uruchomienie tych działań jest możliwe dzięki Grantowi PoMocy Funduszu Feministycznego.

Częścią naszego zespołu pomocowego jest również Diana Tapilina, której zatrudnienie finansowane jest ze środków pozyskanych od organizacji Choose Love. Diana w Stowarzyszeniu zajmuję się projektowaniem graficznym, pracą biurową, tłumaczeniami i wspieraniem działań pomocowych w Ukrainie.

Dzięki środkom pozyskanym od Fondation de France w ramach programu “Solidarity with Ukrainians” prowadzimy projekt „We with You – integration, inclusion and direct assictance for people from Ukraine”.

Jednym z działań projektowych jest udzielanie wsparcia szkołom, do których uczęszczają dzieci pochodzące z Ukrainy. W dwóch wybranych placówkach zatrudnione zostały trzy asystentki międzykulturowe.

Kateryna Iankova i Liliia Puzikova na co dzień będą wspierać uczniów i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. gen. Władysława Sikorskiego w Chełmie, zaś Kateryny Bodenko w Szkole Podstawowej nr 5 im. gen. Władysława Sikorskiego w Łukowie.

W zespole pomocowym jest także Aneta Kapelko, która wspiera bieżącą pracę Stowarzyszenia, w zakresie wsparcia osób z Ukrainy. Jej zatrudnienie jest także możliwe dzięki dotacji pozyskanej od Fondation de France.

Spotkania integracyjne

W lutym odbyły się kolejne spotkania integracyjne koordynowane przez Weronikę Bilous. Tym razem ich tematem było m.in. zdrowe odżywanie oraz marketing i praca online. Zatrudnienie Weroniki jest możliwe dzięki środkom pozyskanym od Fundacji im. Stefana Batorego.

Kurs języka polskiego dla osób z Ukrainy

Kontynuujemy stacjonarne zajęcia języka polskiego w naszym lubelskim biurze. Są one skierowane do ukraińskich uchodźców oraz uchodźczyń. Uruchomienie dwóch grup szkoleniowych, które spotykają się dwa razy w tygodniu, było możliwe dzięki dotacji od prywatnych darczyńców.

Udział w spotkaniach

10 lutego 2023 roku Elżbieta Rojek uczestniczyła w kolejnym spotkaniu Komisji Dialogu Obywatelskiego, zaś 16 lutego 2023 roku Anna Milkivska reprezentowała nas podczas spotkania Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej.

Projekty

„Włączone”

W lutym 2023 roku zakończyła się kampania społeczna „To, co najważniejsze” z udziałem członkiń Kolektywu Kobiecego „Włączone”. Kampania była obecna w mediach online – YouTube, Facebook i TikTok. Jej elementem jest klip muzyczny wykonany przez Karolinę Balmas-Pęczułę i Tomasza Kozdraja. Można go obejrzeć na tej stronie. Więcej o kampanii można przeczytać pod tym linkiem.

Trwają lekcje języka polskiego online dla dzieci w wieku szkolnym mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Zajęcia odbywają się w ramach współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Lekcje prowadzą studenci i studentki filologii polskiej ze specjalnością nauki języka polskiego jako obcego.   

W lutym 2023 roku odbyły się dwa spotkania z udziałem Kolektywu Kobiecego „Włączone”. Pierwsze z nich zostało zorganizowane w naszym Miejscu w Lublinie. 11 lutego 2023 roku spotkały się prawie wszystkie osoby tworzące Kolektyw. Był czas na omówienie dotychczasowych działań, zaplanowanie kolejnych projektowych kroków. Nie zabrakło wspólnych rozmów przy stole, a na koniec czekała nas muzyczna niespodzianka! Z kolei 25 lutego 2023 roku gościłyśmy w Świetlicy Wiejskiej w Jabłonnie Majątek, gdzie czekały na nas mieszkanki gminy Jabłonna. Po raz kolejny miałyśmy możliwość podzielenia się historią naszej wspólnej kolektywistycznej pracy. Fotorelację z wydarzenia można zobaczyć tutaj.

W dniach 14-17 lutego 2023 roku odbyły się warsztaty dla kadry pedagogicznej na temat pracy z dziećmi cudzoziemskimi. Osoba prowadząca – Urszula Majcher-Legawiec – odwiedziła szkoły w Kamionce, Radzyniu Podlaskim, Chełmie i Łukowie, po to, żeby opowiedzieć, jak można radzić sobie z wyzwaniami pojawiającymi się w szkolnym środowisku międzykulturowym. W szkoleniach wzięło udział ponad 80 osób.

Materiały foto oraz wideo z realizacji projektu „Włączone” zostały umieszczone w Bibliotece Mediów Biura Mechanizmów Finansowych (The EEA and Norway Grants media library). Można je zobaczyć pod tym adresem – aby przejść do materiałów należy wybrać przycisk „Continue”.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

„Akcja Integracja”

Na początku lutego 2023 podsumowałyśmy pierwsze pięć miesięcy realizacji projektu. O tym, co już udało nam się zrobić można przeczytać tutaj.

W lutym 2023 roku zatrudniona w ramach projektu asystentka międzykulturowa – Olga Mazur, nie tylko wspiera Zespół Szkół w Kamionce, ale także pomaga ukraińskiej młodzieży uczącej się w OHP w Radzyniu Podlaskim, a także asystuje w wielu sprawach dorosłym osobom uciekającym w Ukrainie.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Działalność gospodarcza

Sklep internetowy i stacjonarny Stowarzyszenia

Zapraszamy do sklepu internetowego (http://sklep.dlaziemi.org/) oraz stacjonarnego (Lublin, ul. Rybna 4) gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można także zakupić piękne serwety i czapki Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki.

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Przyłącz się do Akcji 1 na 100!

Na liście „Złotej setki” wciąż są wolne miejsca dla osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym przelewem w wysokości 10 zł (lub więcej). Wszystkie dane do przelewu i informacje o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/1-na-100/.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/

Podsumowanie miesiąca powstało dzięki wsparciu udzielonemu przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach dotacji „Fundusz Solidarności z Ukrainą”.

#FundacjaBatorego