OBCY? Zbliżenia. IV edycja projektu zakończona

Zakończyliśmy właśnie czwartą edycję projektu finansowanego przez Fundację Drzewo i Jutro. Współpraca obu podmiotów trwa od 2019 roku. Od tego czasu udało nam się zrealizować szereg działań, których celem była pomoc uchodźcom i uchodźczyniom mieszkającym w Łukowie.

Zajęcia edukacyjne i artystyczne

W ostatniej edycji przeprowadziliśmy 222 godziny zajęć dla dzieci mieszkających w Ośrodku  dla Cudzoziemców w Łukowie. “Były to warsztaty artystyczne i edukacyjne. Dzieci  uczestniczyły w zajęciach kuglarskich, teatralnych czy językowych. Te ostatnie były  nastawione na naukę języka angielskiego w mniej formalny sposób niż w szkolnych ławkach” – mówi Ewa Kozdraj, prezeska Stowarzyszenia “Dla Ziemi”.

Dziewczyńska Grupa Bębniarska

Oprócz warsztatów odbywały się również spotkania muzyczne, skupiały one członkinie  Dziewczyńskiej Grupy Bębniarskiej, którą coraz częściej można zobaczyć na scenie. W  czwartej edycji projektu OBCY? Zbliżenia dziewczyny wystąpiły podczas Dni Łukowa w maju  2023 roku. Miesiąc później zagrały w Chełmie i Lublinie podczas Światowego Dnia Uchodźcy. “Dziewczyńska Grupa Bębniarska gościła również podczas jednego z największych festiwali muzycznych na Podkarpaciu. W lipcu 2023 roku zagrała na Festiwalu Folkowisko”. – podkreśla Ewa Kozdraj. 

W kwietniu 2024 roku Grupa przyjechała do Lublina, gdzie wzięła udział w próbie otwartej z  uczestniczkami zajęć bębniarskich prowadzonych w lubelskiej siedzibie Stowarzyszenia “Dla Ziemi”. Wspólne granie było przygotowaniem do występu w TVP Lublin zaplanowanego na czerwiec 2024 roku.

Zwiedzamy Polskę!

Projekt OBCY? Zbliżenia to nie tylko zajęcia dla dzieci. Darowizna przekazana przez  Fundację Drzewo i Jutro pozwoliła także na sfinansowanie wycieczek. Zorganizowane  zostały trzy wyjazdy. W maju 2023 roku odbyła się indywidualna wycieczka do Gdańska. W  lipcu 2023 roku na Roztocze, a we wrześniu tego samego roku grupa dzieci wraz z mamami gościła w  Łodzi, gdzie mogła zwiedzić Oceanarium, zaś wiosną 2024 roku zorganizowany został wyjazd  do Lublina. 

Współpraca z Fundacją Drzewo i Jutro będzie kontynuowana, tym razem w oparciu o  trzyletnią umowę. Fundacja przekaże Stowarzyszeniu “Dla Ziemi” 150 000 zł na lata 2024-2027, w tym 45 000 zł w roku 2024.

Projekt:
Powiązane wpisy:

Projekt realizowany przez:

Finansowanie: