Razem dla czystej gminy

Śmieciosztuka czyli sztuka recyklingu to warsztaty ekologiczno-artystyczne dla dzieci i młodzieży, w trakcie których używane były tylko materiały z recyklingu. W ramach projektu powstały obiekty artystyczne (kukiełki, maski, obiekty przestrzenne, obrazy-collage, mobile). W trakcie warsztatów poznaliśmy zasady segregacji odpadów, a także zagrożenia związane z nadmiernym zaśmiecaniem ziemi.


Warsztaty w ramach projektu “Razem dla czystej gminy” prowadziła Jolanta Różycka – biolożka, ceramiczka, arteterapeutka, twórczyni programów telewizyjnych: Śmieciosztuka, Malowanki Franka Firanki, Teatralne Odsłanianki Franka Firanki, Animowany Kodeks Prawa Dziecięcego, członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę, członkini i założycielka i koordynatorka wielu projektów artystyczno-ekologicznych Stowarzyszenia “ONJATY”.


Warsztaty odbyły się w szkole w połowie czerwca 2005 roku. Po warsztatach młodzież przystąpiła do konkursu z nagrodami na najbardziej oryginalny i najciekawszy przedmiot wykonany z odpadów. Komisja konkursowa oceniła, wyróżniła i nagrodziła trzy prace. Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca był rower, a za II i III miejsce sprzęt muzyczny. Projekt skierowany był do młodzieży szkolnej ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjum w Zespole Szkół w Kamionce.


Projekt realizowany był przez Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lubartowie oraz Urząd Gminy w Kamionce.