Projekt wymiany młodzieżowej

Projekt zrealizowany w ramach Programu “Młodzież”. Akcja 1- “Wymiany Młodzieżowe”.

Koordynacja Nicole Grospierre-Słomińska.

Wymiana nastąpiła pomiędzy młodzieżą z Kamionki a młodzieżą z gminy Gourin we Francji – był to wyjazd młodzieży do Gourin w Bretanii w kwietniu 2004 roku.

Podczas pobytu w Gourin wszystkie zajęcia odbywały się w mniejszych grupach francusko- polskich. Jedną noc spędzili we francuskich rodzinach. Młodzi dostali zadanie do wykonania w Gourin i okolicy mające im przybliżyć życie we Francji, nauczyli się smażyć bretońskie naleśniki, tańczyć bretońskie tańce, uczestniczyli w bretońskiej potańcówce.

Odwiedzili dom młodzieży w Gourin. Łowili muszle nad morzem, spacerowali wzdłuż wybrzeży, płynęli łódką rybacką . Był również dzień sportu, gdzie uczestniczyli w zawodach sportowych, pływali na basenie i jeździli rowerami po okolicy oraz prezentowali dyscypliny sportowe jakie uprawiają, był też dzień polski gdzie przedstawili własną kulturę, kuchnię, tańce i zwyczaje wielkanocne społeczności lokalnej z Gourin. Poza tym spotkali się z merem Gourin i przedstawicielką stowarzyszenia Bretończyków w Ameryce.