Podsumowanie miesiąca #grudzień 2023

W grudniu ukazały się dwa teksty o naszych działaniach. Pierwszy z nich, autorstwa Agnieszki Jędrzejczyk, został opublikowany na portalu OKO.press. Poświęcony jest zakończonemu we wrześniu projektowi „Włączone”. Jest dostępny pod tym linkiem.

Drugi tekst to podsumowanie naszych działań. Do przeczytania tutaj.

Zapraszamy do lektury!

My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy

Nasze biuro pomocowe oferuje wsparcie uchodźcom i uchodźczyniom przybyłym z Ukrainy. Mieścimy się przy ulicy Rybnej 4 w Lublinie i można się do nas zgłosić od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Jesteśmy także dostępne mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie (+48 665 861 238).

Przez ostatnie miesiące zdecydowana większość trafiających do nas osób zgłaszała potrzeby noclegów krótkoterminowych. Możemy ich udzielać dzięki współpracy z Fundacją Biedronki.

Przed świętami Bożego Narodzenia, dzięki firmie PwC oraz panu Andrijowi mogliśmy przekazać drobne upominki najbardziej potrzebującym osobom. Dziękujemy!

Obecnie biuro pomocowe może działać dzięki wsparciu takich sponsorów jak: IKEA, Fundusz Feministyczny, Choose Love i Fundacja BNP Paribas.

Spotkania w naszym Miejscu w Lublinie

W grudniu kontynuowałyśmy bezpłatne warsztaty artystyczne adresowanych do kobiet.

W poniedziałki Tomasz Kozdraj prowadził zajęcia bębniarskie, w środy Elżbieta Rojek zajęcia śpiewacze, a w piątek Agnieszka Sikorska zajęcia ruchowe. Aktualna oferta zajęć znajduje się pod tym adresem.

Wciąż trwają u nas darmowe zajęcia z języka polskiego. Prowadzimy dwie grupy, które spotykają się dwa razy w tygodniu. Od lipca 2023 roku lekcje realizowane są w ramach projektu „Takie same? Podobne? Różne? – integracja, włączanie, współpraca” finansowanego ze środków IKEA. Zajęcia niezmiennie prowadzi Anastazja Lisowska.

16 grudnia 2023 roku gościliśmy Nicole Grospierre-Słomińską oraz Agnieszkę Surmę – autorki książki „Tydzień z drużyną EM”.

W tym roku odbyła się pierwsza edycja Jarmaku na Rybnej. Naszym zamysłem było wsparcie osób uchodźczych wykonujących rękodzieło. Wśród wystawczyń znalazły się ukraińskie twórczynie, które z powodu wojny znalazły się w Lublinie. Podczas Jarmarku można było także kupić produkty sprzedawane przez nas w sklepie „Rzeczy Drugie”. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z Jarmarku.

Udział w Forum Migracyjnym

Anna Milkivska reprezentowała nas podczas III Forum Współpracy i Integracji Konsorcjum Migracyjnego. Wydarzenie odbyło się na przełomie listopada i grudnia 2023 roku, a jego organizatorem było Konsorcjum Migracyjne.

Relację z Forum można przeczytać na stronie Konsorcjum.

Projekty

Obcy? Zbliżenia

W ramach projektu w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie prowadzimy zajęcia dla dzieci. To doskonała okazja do rozwijania talentów, szlifowania języka polskiego oraz kreatywnego spędzenia czasu. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro.

W grudniu do Ośrodka zawitał Mikołaj, który obdarował 70 dzieci prezentami.

Akcja Integracja

Kontynuujemy Międzykulturowe Spotkania Kobiece. 15 grudnia 2023 roku zawitałyśmy do Spiczyna, bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie.

Olga Mazur, która wciąż wspiera młodzież uczącą się w radzyńskim Ochotniczym Hufcu Pracy, 14 grudnia 2023 roku uczestniczyła w przedświątecznym spotkaniu integracyjnym.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Sklep internetowy i stacjonarny Stowarzyszenia

Zapraszamy do sklepu internetowego (http://sklep.dlaziemi.org/) oraz stacjonarnego (Lublin, ul. Rybna 4) gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Sklep jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-18.00.

Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można u nas zakupić piękne serwety i czapki Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki.

Na co dzień w sklepie możecie spotkać Ingę, jej zatrudnienie jest możliwe dzięki dotacji otrzymanej od Funduszu Feministycznego.

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/wspieraj/