Ocalmy od zapomnienia – integracja przez sztukę

Projekt “Ocalmy od zapomnienia – integracja przez sztukę” realizowany był ramach dotacji Fundacji PZU i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce w Programie “Łączymy Pokolenia”.
Czas realizacji projektu: lipiec – październik 2005. Koordynacja – Ewa Kozdraj.

 

Każde pokolenie ma ogromne pokłady wartości, umiejętności i wiedzy, którą może się pochwalić,  może przekazać dalej. Młodzi ludzie są biegli w posługiwaniu się nowoczesnymi technikami komputerowymi, a babcie i dziadkowie to skarbnica doświadczeń, wspomnień, tradycji.

 

Pomysł projektu łączącego pokolenia pojawił się w naszych głowach już trzy lata temu i spokojnie czekał na możliwość realizacji. Zaczęło się to wtedy, gdy Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kozłówki zaprosiły nasz zespół muzyczny, działający przy stowarzyszeniu (młode mamy z dziećmi) na imprezę, którą same zorganizowały we współpracy z WODRem z Końskowoli Było to kilka godzin wspólnego grania, śpiewania i pysznego jedzenia. Wtedy to pomyśleliśmy, że ich piękne śpiewy w strojach ludowych, niedługo będą już tylko wspomnieniem, a wspomnienia trzeba ocalić.

 

Młodzież z naszej gminy nakręciła teledysk zespołu ludowego, przygotowaliśmy wystawę fotograficzną “Pokolenia”- prezentującą życie codzienne ludzi w każdym wieku w naszej gminie Kamionka. Odbyły się też warsztaty: wspólnego lepienia z gliny i bębniarskie “Babcia wali w bęben”- zorganizowane one  zostały w malowniczej scenerii starosłowiańskiego grodu koło Milejowa. Na te warsztaty zaproszenie otrzymała grupa z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Lublina. Zorganizowane zostały także (we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kamionce) spotkania z ciekawymi ludźmi z naszej gminy. W październiku otworzyliśmy wystawię prac, które powstały w trakcie projektu.